Dalším mým zajímavým tipem na láhev jak na pití, tak do sbírky, je španělská brandy Velloso 25y, kterou lze na trhu koupit v objemu 0,7l nebo 1l, avšak cena za 1l se těsně přehoupne přes tisíc korun. Za 25y destilát je to za mě výborná koupě.
Pokud se budeme zabývat názvem, ten pochází z legendy o Wilfredu El Velloso, hraběti z Barcelony, Girony a Basalù, spolutvůrce katalánské nezávislosti. Zemřel při obraně své země před muslimskou invazí. Říká se, že katalánská vlajka má své barvy ze zlatého štítu potřísněného krví El Velloso.
Co se týče obsahu, brandy Velloso se vyrábí v Katalánsku v oblasti Penedés, což je oblast, kde se vyrábí pouze 10 % všech španělských brandy a liší se od těch z Jerezu tím, že jsou mnohem více podobné koňakům. Destilace probíhá na destilačních zařízeních typu Charentais a získává se metodou criaderas y soleras, tradičním dynamickým systémem zrání, který spočívá v uspořádání sudů z amerického dubu do překrývajících se řad. Konečný produkt se vždy získává z řady nejblíže k zemi, která obsahuje nejzralejší brandy.
Barva je příjemně jantarová se zlatými odlesky. Ve vůni lze nalézt zajímavé tóny vanilky, ořechů, karamelu, dubu. Chuť je i v rámci věku ovlivněna dřevitými příchutěmi, avšak celkový dojem působí velmi vyváženě. Pokud se budeme zabývat samotnou surovinou, i ta je vcelku unikátní, kdy oblast Penedés kombinuje původní odrůdy vína Xarel-lo, Macebeu a Parellada, doplněné o známější Chardonnay, Ryzlink rýnský, Sauvignon blanc.
Když se podíváte na tuto láhev a její cenu, nemohu se ubránit, že poměr cena x výkon je skvělý. Baví mě i masivní láhev vč. uzávěru, byť samotná kvalita skla je bídná. Co byste bychom ale za tu cenu mohli chtít. Křišťál asi těžko, takže s pokorou říkám, nemám s tím problém.
Závěrem
Pokud si chcete na svá stará kolena koupit a otevřít opravdu zajímavou brandy, možná je Velloso 25y tím pravým kouskem. Cena kolem tisícikoruny mi dnes přijde doslova směšná. Já jsem si pořídil litrovou láhev, protože kvůli cca dvěma stovkám jsem to příliš neřešil. Láhev lze také na našem trhu pořídit bez větších obtíží, takže pokud jde o mě, výborná volba.
MK
Martine, uváděným “25y” máte na mysli staření destilátu po 25 let (byť solery)? Já jsem zkoušel dohledat nějaké pádné důkazy, že by to bylo 25 let a i u výrobce bez úspěchu. Interpretace prodejců/eshopů jsou hámotiny a dohady. Máte nějaký věrohodný zdroj pro své tvrzení? Text na krabici, etiketa na zadní straně? Podle mě půjde spíš o číslo lisovací formy tohoto modelu lahve ve sklárně než věk destilátu uvnitř. Takhle stará brandy za ticku? Pochybuju :-p
Dobrý den, jakmile se dostanu domů, podívám se na láhev. Takto mi ji prodávaly v Hyveco, s tím, že má 100% 25y. Ono ta solera a španělské brandy to i za tuto cenu dokáží. Jednou jsme tu doporučovali dokonce SUAU 50y za něco kolem 2500,-. MK
Je to solera a Vy uvádíte věk 25 let. To znamená, že 25let je nejmladší složka a protože to je solera, tak tam bude maličký podíl ještě starší brandy. Ne vůbec, to nedává smysl. Ani na stránkách výrobce nic nepíšou o 25yo. Je to jenom nějaké číslo. By mě zajímalo, jaký myšlenkový pochod dovede člověka k tomu, že usoudí, že to je 25 lety destilát?
Můj názor: Mají to šikovně napsané, také třeba i u Velloso 18. Přiklonil bych se k tomu že je to nějaké číslo co třeba i něco znamená ale nejspíš ne věk.
Ale co – tohle je na starý kolena – tady to asi není podstatné a ostřílení matadoři jsou již zvyklí např. z Plantation 20th nebo Zacapa 23. Podle mě je zde důležité jestli to chutná, asi to nebude chtít nikdo prodávat za dvacet let za destinásobek.
Po rychlém googlu asi největší extrém zde https://www.vychutnavej.cz/p/1122/prestigio-brandy-50-solera-gran-reserva tady jsou již maličko opatrnější a píšou bez udání věku protože kdyby to číslo 50 byl věk tak jim za 1290 urvou ruce – tady to už i ten eshop trklo.
Bohužel ale mám pocit že Velloso 25 snad všechny eshopy v ČR prezentují tak že 25 je stáří což je asi chyba ale o to přesně výrobcům jde – beru to tak že jak pan Krupička nakoupil tak prodává – eshop uváděl 25y tak píše 25y. Všichni máme vlastní hlavu a svůj rozum.
Mě to nepobuřuje, přebral jsem si to po svém (aha další Plantation).
Ano, rum Plantation dvacáté výročí mě napadl hned, jak jsem viděl na fotce číslici 25 bez čehokoliv jiného. Finta na kterou naskočí prodejci, prohlásí ji za věk a už to řetězově jede. Proto mě zajímala krabice a zadní etiketa, pokud jsou a co na nich je napsáno.
Dobré ráno přeji, no musím říci, že mě tahle diskuse baví, protože to by mě docela doběhli. I Hyvecu mě velmi tvrdě přesvědčovali, že 25 je 25y a přišlo mi to možné, když jsem viděl vedle 18y s jasným cenovým rozdílem. Samotného by mě zajímalo, co ta číslice tedy znamená. U toho prestigia to je myslím 50 jako výročí, nikoli věk. Co to vím, po této diskusi doufám, “téměř jistě”. Tak nám nezbývá nežli vznést dotaz na prodejce. Také se může stát, že trochu možná i distributor nepodal to správné info. Uvidíme. Každopádně moc díky za diskusi. Brandy jsem ochutnal a skutečně není špatná. Také bych ještě závěrem dal do kontrastu Suau 50y nebo Torres 30y. Jasný, ta cena je nižší, ale když jsem kupoval první Torres 30y, stála mě 1560,-. Takže to by klidně odpovídalo. Dnes je cena vyšší, ale je otázka, zda vlivem výrobce nebo prodejce. Vše dobré. MK