I přesto, že knedlík s kečupem může vypadat zajímavě, k jídlu to není. Dnešní článek bude o nejšílenějších pověrách a omylech o sektech a champagne.
Bohemia sekt není „šampaňo“
Bohemia sekt je prostě sekt, tedy šumivé víno, které se vyrábí jakousi „zrychlenou“ metodou. Zatímco sekt můžete vyrobit již za tři měsíce, výroba champagne trvá tři roky. Champagne lze označovat šumivé víno pouze z oblasti Champagne. Vše ostatní se musí jmenovat jinak např. sekt, cremant atd. a to i když jsou vyrobeny champagne metodou (druhotné kvašení).
Šumivé víno není perlivé
Rozdíl je jednoduchý. Zatímco u šumivého vína vzniká perlení přirozenou cestou, perlivé víno je vlastně takový sifon. Tomu odpovídá kvalita i cena. Dnes to často můžete vidět u prosecca. To kvalitní má vždy korkový uzávěr, zatímco nižší kvalita má uzávěr šroubovací.
Champagne a jahody
Jahody jsou nejrozšířenějším marketingovým trikem. Jediné pozitivní, co k tomu mohu říci, hezky vypadá, ale to je tak vše. Champagne je ve své podstatě kyselé a jahody také. Je to tedy stejné, jako kdybyste k Sachrovi přikusovali větrník a rozplývali se, jaká je to dobrá kombinace. Není! K champagne je ideální podávat mořské plody, ústřice, jemně aromatické sýry, drůbež. Osobně bych doporučil vyzkoušet jemně orestovanou mini bagetku s paštikou z kachních prsou, jemně ochucenou švestkami.
Sekt a tančící brusinky
Zde platí to stejné jako u jahod. Jen osobně nechápu, proč by mi v něčem tak ušlechtilém měl plavat „bordel“.
Hrdlo skleničky obalené cukrem
Stejné jako když si dáte kávu a pět cukrů. Je to sladké, ale kávu necítíte. Když někomu nabídnete podobné aranžmá, je mu už vlastně jedno, co pije. Bude cítit už jen cukr.
Lžička do láhve
Myslíte si, že lžička zamezí vyprchávání bublinek? Tak to jste opravdu naletěli. Je třeba si říci, že perlení ustupuje až po šesti hodinách od chvíle, kdy jste láhev otevřeli. Nikdy mi tak dlouho champagne nevydrželo. To vám dříve zteplá. Pokud však šumivé víno opravdu nevypijete, použijte speciální uzávěr, který je schopný uchovat perlení až 3 dny.
Champagne se vyrábí z bílého vína
Pro výrobu champagne jsou povolené hlavní tři odrůdy. Chardonnay (bílé víno), avšak Pinot noir (Rulandské modré) a Meunier (Mlynářka) jsou odrůdy červené. Poměr v láhvi bývá 35% Chardonnay, 53% Pinot noir, 13% Meunier. Takže bohužel vás zklamu, možná udivím, ale champagne je často více z červeného vína než bílého.
Otevírání láhve za korek
Opět vše je naopak. Láhev chamapagne otevíráme dvěma způsoby. Buďto klasickým způsobem, držíme korek, otáčíme láhví, nebo případně metodou sabrage.
Závěrem
Není krásnější rada, nežli moudro Louise Girardota: „Je blízké ženám a ženy jsou pak bližší vám.“ Zkuste to, je to skvělé.
MK
Divit se nebudu určitě. Pane Krupičko divte se vy, ale champagne není určitě z červeného vína, kdybyste napsal z: modrých hroznů. Champagne se nedělá ani z bílého vína, to taky zní jako by jste udělal tiché víno a k tomu přidal “céočko”. Když je teplo tak je logické, že champagne zteplá dříve než se vybublinkuje. To je hodně nešťastný článek.
Dobrý den, děkuji za komentář, se kterým se neumím nějak ztotožnit. Souhlasím s vámi v terminologii víno vs. hrozny. Ano, víno je jakýsi lajcký název, který ale pochopil asi každý, nicméně, ano, když již píši článek, má chyba. Co se týče bublinek je to mnohem složitější. Champagne si paradoxně více a déle drží své bublinky při teplotě 18 stupňů. Bublinky mají také značný vliv na konečný chuťový efekt. MK
V čem se nemůžete ztotožnit? Je logické, že bublinky u jakéhokoli šumivého vína mají obrovský vliv na výslednou chuť, ale o tom se přeci vůbec nezmiňuji. Zmiňuji logiku vašich vět. A to, že mi víno zteplá je jaksi logické.
Dobrý den, já vás chápu. Ale na zteplání mám chladič lahví a upřímně, ještě mi nezteplalo. S mojí partnerkou určitě. Věc vyloučená. MK