Pokud dnes přemýšlíte, jak do čeho investovat, pak mě z toho vyplývá jedna jediná věc. Cokoli bude v současnosti lepší, nežli peníze utrácet za zážitky a podobné nesmysly, dále pak vynechat všechny spořící účty, důchodové spoření, nákupy panelových bytů atd., pokračovat bych mohl v dalších a dalších příkladech. Pokud někdo říká A měl by mít odvahu říci i B. Strašně miluji analytiky, kteří zpětně chtějí Nobelovu cenu za článek, proč se tak stalo?
Každý, kdo chvíli bude stát, spláče nad výdělkem. Myslíte, že je špatná doba? Je ideální, skvělá doba na investování. Češi mají na účtech biliony korun a stát se celý třese na to, až jim je, podle mého názoru, umělou inflací sebere. Cílem asi není popisovat, co vše je nyní vhodné. Mnozí se mě ptají, do čeho investuji já. Pozemky, nově zlato, alkohol, vlastní podnikání. Nekoukám, hýbu se. A proč? Protože držet peníze je nesmysl. A nyní si to vysvětlíme.
Průměrný věk je v ČR, nehledě na pohlaví cca 80 let. A vy si musíte říci, jak je v textu jedné chytlavé písničky, statistika nudná je, má však cenné údaje. Jak se změnila, ještě změní hodnota peněz za váš život. Tady trocha údajů od vzniku naší republiky, abyste mohli otevřít oči třeba svým rodičům, co chtějí pro vnoučka spořit do kampeličky.
Při vzniku republiky měla naše vlast spoustu jiných problémů, nežli dělat statistiky platů. Nicméně několik zajímavostí se nám dochovalo a je velmi zajímavé srovnat platy např. s dnešními politiky a akademiky. Předseda vlády dostával 70 tis a ministři 60 tis, přičemž k tomu měli tzv. činovní příplatek 40 tis. Předsedovi kabinetu a šéfovi diplomacie připadl ještě reprezentační přídavek 50 tisíc korun. Další zajímavostí je, že ministerský plat byl srovnatelný s výdělkem univerzitního profesora. Pro nějaký reálný výpočet je pro nás ale spíše důležitější plat průměrného úředníka, který činil 1300,-. Horník bral 1000,-, dělník v průmyslu 700,-. Začínající učitel také 700,-. Jednoduchým porovnáním s dnešním průměrným platem by měl brát dnešní předseda vlády zhruba 3,1 milionu korun měsíčně.
Následovala druhá světová válka a po ní komunismus. Zde již data máme poměrně jasná. V roce 1959 byla průměrná mzda 1429,-. Je pravda, že 20% mělo plat mezi 600 – 1000,- a 802 osob mělo plat nad 5000,-. Nám jde ale o průměrnou mzdu, takže 1429,-, což je v procentním navýšení 10%.
O téměř deset let později v roce 1968 měl průměrný zaměstnanec již 1828,-, což je nárůst o 28%. Plat mezi 2000 – 2500 pobíralo již 21% obyvatel a na více jak 5000 si sáhlo již více jak 9200 osob.
V roce 1975 se průměrná mzda opět zvyšuje a to na 2411,-, což je nárůst o 31%. Nejzajímavější je opět posun u platu nad 5000,-, kde si na tento plat přišlo více jak 1,5% obyvatel, tj. 53 900 osob.
V roce mého narození 1981 mělo více jak 5 000,- přes 3% obyvatel, tj. 129 500,- Průměrná mzda byla vypočítána na 2799,-. Prvním velice zajímavým ukazatelem je však rok 1989, kde byla průměrná mzda stanovena na 3342,-. Částku nad 6000,- pobíralo již 145 500 osob, tedy téměř 4% zaměstnanců.
A zde se zastavíme, kdy můžeme porovnat rok 1959 a 1989, protože 40 let je zhruba doba, kdy člověk pracuje před odchodem do důchodu. Takže velmi rychle porovnáme 1429,- a 3342,-, což je nárůst 133%. Ale to za doby komunismu.
Revoluce však zařadila turbo. V roce 1992 byla průměrná mzda již 4982,-, nárůst 49%. V roce 1995 byl již průměr 8804,-, nárůst 96%. Rok 1996 průměrná mzda 10 480,-, nárůst o 19%. V roce 2000 byla průměrná mzda 15 187,- a v roce 2010 26 881,- Průměrný plat v roce 2020 byl 34 360,-. No a nyní si můžeme znovu porovnat posledních 30 let, ne již 40, ale o deset méně, kdy došlo k nárůstu z 4982,- na dnešních 37 929,-, tj. nárůst 761% a to ještě jednou zdůrazňuji za 30 let přesně.
Proč to vše píši. Současná vláda hraje o čas a přidávat na platech bude muset. Zatím to vypadá v průměru na 10% v lednu 2023 a předpokládám dalších 10% v lednu 2024. Soukromý sektor se zhruba přizpůsobí. I to ale bude málo, protože letošní inflace se předpokládá 21% a v příštím roce odhaduji 12 -14%, což přesně zapadá do mých informací, že za současné vlády, pokud nebude „odejita“ bude úhrnná inflace min. 50%, což v konečném důsledku budou jednotky bilionů korun, který běžní střadatelé, často ti nejchudší, řeknou sbohem.
Alkohol je tak jedna z mála komodit, která je konzervantem času. V její ceně je zafixována cena surovin, energií, platů, daní, zkrátka všeho. A vzhledem k tomu, že se alkohol nekazí, můžeme říci, ba dokonce tvrdit, že jen samotnou situací, inflací, dojde k jistému zhodnocení, které vám dnes žádné spoření nemůže ani v náznaku nabídnout. V tomto směru je však také dobré napsat i negativa. Mezi jasné negativum bude dlouhodobost držení investiční láhve, která bude min. pět let. Naučme se prosím držet láhve delší dobu.
Závěrem
Je vlastně jedno, co budete dělat, hlavně něco dělejte. Nechat ležet peníze na účtu, spořit, to je snad ta nejšílenější věc. Mj. pozemky jsou super, s panelákovým bytem spláčete nad výdělkem, nebudete mít nic a se zlatem je docela fajn spekulovat, protože USA jej cíleně drží díky UA na nízké úrovni, ale to nebude věčně. Je mým hlubokým přesvědčením, že v budoucnu budou hrát roli společné projekty, kapitál nikoli z bank, ale společným vkladem drobných investorů. Krize naučí lidi dívat se do budoucna a hledat nové příležitosti.
MK
pěkné zamyšlení, pár chyb zejména početních lze oželet, nárůst je ale zachycen pěkně. Nicméně z pohledu alkoholu a zejména whisky je to psané poněkud vágně, zní to jako kdyby človek koupil chlast a on mu minimálně okopíroval tyhle nárůsty, ale tak to není. Je alkohol a je alkohol, ten kterej to umí existuje, ale je ho jak šafránu, zbytek spláče nad výdělkem jako lidi ze závěru, který nekomentuji jelikož je dost bulvárově mimo.
Naprostý souhlas s vaší tezí, že je alkohol a “alkohol”. Nedomnívám se, že zbytek spláče nad výdělkem, jen nebude v takové výši či násobcích, jaký byl očekáván 🙂 Vrátil jsem se před pár dny ze Spojených států, kde teď mezi mladší a střední generací frčí úplně jiné téma. Spousta lidí narvala do krypta neskutečné peníze, mnozí si na to i půjčili peníze nebo vybrali celoživotní úspory v produktu 401k, což je takové americké zaměstnanecké penzijní spoření, no a nyní jsou 80 i více procent v mínusu, mnozí přišli o úplně všechno. Kamarád, u kterého jsem bydlel, narval během uplynulých pěti let svoje celoživotní úspory (včetně manželčiných) do nějaké kryptoměny (název si nepamatuju), která dle jeho slov nabízela roční výnos 10%. Všichni víme, co se poslední dva měsíce s kryptem děje. Ta kryptoměna spadla o nějakých 90% (a stále padá), lidé začali masívně vybírat svoje peníze, načež platforma pozastavila obchodování a podala žádost o ochranu před věřiteli. Navíc společnost ve svých reklamách tvrdila, že je pojištěná u FDIC, což byla ve finále lež. Tím chci říct, že kdyby můj kamarád ve Státech za tytéž peníze zakoupil např. Macallan, Springbank apod., tak je minimálně pořád na svých (spíš v plusu). Takže alkohol ano, ale pečlivě vybírat.
Dobrý den, velice děkuji za zajímavý komentář, který odpovídá i na moji tvrdohlavost v minulosti v oblasti kryptoměn, ještě když šly nahoru a ještě později lámaly rekordy a já pořád říkal, ne, ne, ne. Ještě v říjnu 2021 jsme v ČSUZ vedli přátelskou a akademickou debatu nad tím, do čeho investovat. Každý tam měl nějaký názor, když se p. předseda ptal, že mu p. Sedláček doporučoval kryptoměny. Již tehdy jsme se tomu nasmáli. A dnes je to vidět. A bude mnohem hůř. S alkoholem máte pravdu. Musí se vybírat. I když jsem nedávno vedl přátelské setkání, kde se mě výrobci ptali, co dál. A já jsem říkal. Vyrábět, vyrábět, vyrábět, mějte plné sklady. Pít se bude pořád a ten, kdo bude mít prázdné sklady, v budoucnu zkrachuje. Vy budete moci držet staré, výhodnější ceny, kdežto ten bez zásob, neprodá nic. Bude zkrátka drahý. A co dnes dělají movitější majitelé palíren. Pálí, pálí, pálí. Gratuluji. Krize je totiž příležitost. MK
Dobré odpoledne, již po několikráté píši, že je pro mě stále složitější hledat nějakou zajímavou láhev pro investici, tak aby splňovala podmínky pro článek. Ano, těch lahví není zase tak moc a ano, většina lahví si o takové profitabilitě může nechat jen zdát. Ale o tom to přeci není. Ta hlavní myšlenka měla vést k zamyšlení, dávat si určité informace, které zde i zmiňuji, jakým tempem rostou platy a co je k tomu vede. Také jsem jasně upozorňoval na obrovský tisk peněz v roce 2007 -2009. To vše mělo vést k zamyšlení, mě k závěru, že je skutečně nesmyslné a neudržitelné si myslet, že v následujících letech budou růst platy v jednotkách procent. Oni budou růst v desítkách procent, protože devadesátky se budou opakovat. Již dnes odhaduji ztrátu kupní síly běžných střadatelů na účtech 600 miliard za tento rok. Celkový propad, pokud nenastane nějaký velký zvrat, což neočekávám bude v jednotkách bilionů. Jak jsem psal v minulém článku, nikdo za vás nebude pracovat. Neexistuje někdo, kdo komu dáte peníze a on vám bude pro krásné oči vydělávat desítky procent ročně. Musíte se hýbat. Investovat do alkoholu lze mnoha způsoby a to jsme si vysvětlili i na osobních setkáních s případnými investory. Dnes se zatím naše výše investice pohybuje již něco přes 2 mio. Kolega JC, špičkový analytik, píše často velmi složité články a vždy mi na to odpovídá již 5 let stejně. Je to pro ty, který chtějí vědět, přemýšlet, něco dělat a také si něco sami najit a analyzovat. Nepíši pro všechny. Já jdu trochu jinou cestou, ale primárně mu rozumím. Nejdříve pochopte, jak trh funguje. Když jsem napsal, že zlato je uměle drženo dole, je na vás, abyste se nad tím zamysleli. Hodně jsem také odpovídal na panelové byty. Dotazů bylo mnoho, postupně se jim věnuji, ale i ten alkohol měl vést ve vztahu k platům k zamyšlení. A také se omlouvám, když jsem neřekl kompletní svůj názor, ten dostali potencionální investoři. Do alkoholu lze investovat mnoha způsoby. Je na vás, jaký si naleznete. Vše dobré a ať se daří. MK
Dobrý den, pane Krupičko, rád bych se Vás zeptal, zda mají z investičního hlediska smysl single grain whisky, popř. rye. Naposledy jsem koupil 31y.o. single grain skotskou whisky za 3.800 Kč a říkám si, jaký balík peněz by musela stát stejně stará single malt whisky… Jaký názor na to máte Vy? Je to lichá úvaha a slepá cesta, nebo…? Děkuji za Vaši odpověď.
31yo whisky za 3800,-? A co to bylo za whisky? Dnes máte problém za tuto cenu sehnat i kvalitní 12y nebo 18y. To snad nestojí ani whisky Ben B z Lidlu. MK
Ptáte se, tedy odpovídám odkazem, snad to nebudete brát jako reklamu (pokud ano, klidně odkaz smažte).
Jen znovu opakuji, že se jedná o single grain whisky ve stáří 31 let.
https://www.e-whisky.cz/strathclyde-31y-o–46–cadenheads/
single grain od nezávislého bottlera prostě nic moc neudělá, ale whisky to bude skvělá 🙂
Dobré ráno, asi vám upřímně neumím přesně odpovědět. Samotného jste mě nahlodal. Koupit, nekoupit? Takhle. Nebude to asi nějaký trhák, ale za tu cenu v budoucnu dobrý. Pokud bych si měl vybrat v podobné ceně Tale of Winter nebo tuto láhev, téměř stejná cena, za mě je to jasné. Pokud vás necelé 4 000,- netíží, tak ano. Sám zvážím koupi, ale je to spíše pro vlastní potřebu v budoucnosti. MK
Když si člověk dá tu práci a začne vyhledávat skotskou single grain whisky, tak narazí na zajímavé kousky ve smyslu kvalita vs. cena. 20-25y.o. koupíte od 1.500 do 2.000 Kč a skutečně si pochutnáte. Starší kousky (od 30y.o. a výš) lze na běžných stránkách sehnat taktéž za velmi rozumné peníze, ale nejsem si úplně jistý případným investičním potenciálem. Recenzenti si tyto kousky cenově i chuťově pochvalují, ale vlastně neznám nikoho, kdo by v single grain whisky měl nějakou významnou pozici. Na druhou stranu, v rámci diverzifikace whisky portfolia nemusí být na škodu mít pár zajímavých kousků, člověk nikdy neví. To, co dnes chtějí za 30 a víceleté klasické single malty whisky je totální nonsens.
Dobré odpoledne, souhlasím. Otázkou je, co bude v módě za 10 let. Na začátku blogu jsem to tvrdě dostával, když jsem doporučil blend, single, single, single. A dnes? Je to otázka, byť souhlasím. Já ale i tak něco nakoupím. Jako dárek a pití je to super. Díky za komentáře, ať se daří a vše dobré. MK
Dobry den,
koupi panelovych bytu odsuzujete kvuli aktualni vysi hypotek, cen bytu nebo z nejakeho jineho duvodu?
Co se tyce duchodoveho sporeni, tak tady bych videl vyjimku kdy prispva zamestnavetel i 100% vkladu. K tomu u starsich variant moznost vyberu kdykoliv.
Dobrý den, u panelových bytů je to složitější, ale platí hlavní jednoduchá zásada, jak jsem byl poučen jedním architektem. Tento typ betonu 40 let zraje a 40 let se rozpadá. Stejně jako s výtahy, zateplením atd., bude v budoucnosti kladena řada obrovských nároků na modernizaci. Panelové byty z toho téměř nic nesplní a bude potřeba stále častějších a nákladnějších finančních injekcí. Mnozí si myslí, že je beton jako beton. Ten dnešní se nedá s tím z komunistických let vůbec srovnávat, včetně kvality odvedené práce, která je i dnes často velmi špatná. Hlavní otázkou dneška není výše hypotéky a úrok, ještě jsem si vzal včas 1,69 a 5,39, když bude inflace 20 -21%. Dnes o prodejnosti nemovitosti častěji rozhoduje fond oprav. Pokud si dnes kupujete panelový byt starý 40-50 let, berete si hypo na dalších 35 -40 let, otázkou je, co budete reálně vlastnit, jak bude vypadat a jakou hodnotu bude mít panelový byt starý 80 let. Je třeba se podívat na stále větší nároky na energie, vodu, odpady atd.. Obstojí tento druh bydlení. Za mě v žádném případě. V Německu panelové byty ve velkém zbourali a moc dobře věděli proč. A můj názor je, že budete vlastnit byt, budete jeho majiteli, ale s takovým fondem oprav a náklady na energie a provoz, že vše bude lepší zbourat, nebo nekonečně v ceně hypotéky neustále tento byt dotovat a dotovat jako staré auto, ale výsledek nula. A až ho budete bourat, tak nezapomeňte. Jste staří, na jiný nemáte, co my husákovi děti již chápeme, a pak stále nesete náklady na zbourání takového objektu. Ten není státní. Je váš. A vy to zaplatíte, což bude mít za těch 70 -80 let další problém. Otázka této investice je: Vydrží panelový byt 120 -150 let? Ukažte mi toho, kdo za to dá ruku do ohně. Já ani omylem. Ale byt na pražském nábřeží tu bude i za 200 let a pořád se s ním bude dát pracovat. MK
https://finsider.cz/realitni-trh/jak-je-to-s-tou-realitni-bublinou-v-cesku/
Výňatek z článku: Bydlení v panelácích je časovaná bomba českého realitního trhu. Jak stárnou tyto budovy, roste množství problémů spojených s jejich správou. Díky tomu, že panelové domy jsou rozděleny na jednotlivé malé jednotky, tak vzniká velmi složitý proces rozhodování v SVJ, který je velmi neefektivní. Jednoho dne bude potřeba tyto budovy poslat k zemi, aby na jejich místě mohly vzniknout nové. Ceny bytů v panelácích ovšem v posledních letech byly tak vysoké, že je to pro řadu majitelů bytů zcela nepředstavitelné. O panelácích už jsem psal nedávno v jiném článku. V panelákových domech je obrovský goodwill v tržní ceně těchto bytů. Jsme na nejlepší cestě k tomu, aby se z panelákových sídlišť stala ghetta pro ty nejchudší obyvatele. Řešením by byla konsolidace vlastnictví jednotek v panelácích, která by vedla k tomu, že by se dala prosadit demolice a následná nová výstavba domů na stejném místě. Jenomže, aby to někomu dávalo ekonomický smysl, tak by cena musela být úplně jinde než dnes. Každopádně jen šílenec si dnes koupí byt v paneláku za ceny mezi 80-110 tisíc korun /m2. Reálná ekonomická hodnota těchto bytů je spíš tak 40 tisíc za m2, pokud vezmeme v potaz, že mají před sebou dalších 20-30 let fungování (z toho značnou část doby jako nedůstojné bydlení) a pak mají cenu jen jako stavební parcela.
Dobry den,
obema diky za komentar.
Z meho pohledu je tu spousta okolnosti, ktere maji na bytove domy dopad: jak stary bytovy dum realne je, jaka je hodnota za m2 pri koupi, jak dlouho doopravdy beton zraje, jak se bytove druzstvo o dum prubezne stara atd. Dale si chce rict, jestli je realne zbourat cca 1,2 milionu bytu a nahradit je necim jinym. Je financne narocnejsi, kdyz 60 bytu spravuje jeden bytovy dum a nebo kdyz jedna rodina spravuje RD?
Pokud pak mluvime o investici, tak beru, ze to neni byt ve kterem bydlim, ale najemnik mi splaci hypoteku, takze moje naklady jsou cca 10-20% puvodni ceny.
Asi az za XX let uvidime jak to realne dopadlo. Asi i o tom investice jsou, ze nikdo doopravdy nevi co bude. Jinak by vsichni delali to same 🙂
Dobrý den, dovolím si v některých bodech nesouhlasit. Zajeďte si do NY a zjistíte, jak se rozpadá za živa. To je realita. Opravy i demolice jsou tak náročné, že více k tomu ani nemá cenu cokoli dodávat. Zvenčí huj, vespod fuj. A to jsem bydlel ve stejné ulici, kde je Carnegie Hall ve 3* hotelu. Český penzion je sen proti kvalitě tohoto hotelu. Argument o družstvu beru, ale i když se skvěle staráte o 1,2 htp Fabii, najede vám v pohodě 300 – 400 000 km, ale pak končí. Prostě, bohužel. Reálně se hromadně panelové byty bourat nebudou. Stejně jako budovy v NY. Jenže si to představte asi takto, budu brát staré úrokové sazby. Služby 5000,-, hypotéka 15 000,-, náklady celkem 20 000,-. Po 35 letech panelák. Služby 9 000,-, fond oprav 9 000,-, náklady celkem 18 000,-. Zatímco hypotéku jste platili v době, kdy jste byli v produktivním věku a šlo se jí zbavit, fond oprav atd. budete platit v důchodu a nelze se těchto výdajů zbavit. Jaký zisk chcete mít z pronájmu? Správa domu, nežli bytového domu je mnohem levnější. S tím si můžete být jist. Asi skutečně vytáhnu svoji starou analýzu. I argument o splácení nájemníkem je nepřesný. Vrátím se k Fabii. Když bude vaše Fabie 1,2 htp za 30 let samosplacená, k čemu to je, když její reálná hodnota je vlastně nula. Váš zisk z pronájmu bude jaký? Minimální, a to jen proto, že se držíte předpokladu, že splatíte hypotéku, ale fond oprav zůstane stejný a to včetně cen za služeb. Panelové bytu tu budou i za 40 let. Ale budou v nich bydlet chudí a naštvaní lidé. A to je realita. 30 let se budete těšit na zisk, který nepřijde a promrháte tím šanci na lepší investování. Pozor, banky moc rádi lidem nad 50 hypo nedávají. MK
Dobré ráno, děkuji za odkaz, je to tam velmi pěkně napsáno, i když já bych šel ještě hlouběji. Možná vytáhnu svoji analýzu z roku 2016, kdy jsem předpovídal, co znamená bydlet v bytě vs. domě, a jakou mají budoucnost právě panelové domy. Spousta lidí možná zbystří. MK
Dobrý den, v důchodovém spoření nelze hledat výjimky, kde vám mohu dát i za pravdu, ale princip. To jen nástroj, jak dávat, dávat a nemít nic. Podívejte se jak ty platy rychle rostou. A kolik se natisklo peněz v roce 2007 – 2009? Nebude z toho nic. Vůbec nic. Ale ano, na zmrzlinu a kávu u Myšáka to dá. MK
Zdravím, jako vždy skvěle napsáno po přečtení stojí vše za úvahu a po přemýšlení nad celou situací.
Jen mě furt zaráží proč USA mají láhev 750 ml a v EU je 700 je v tom investiční rozdíl ❓
Ok. Tak si odpovím sám, whisky s plněním 750 ml. je od letošního roku v USA zrušeno, smí se tam prodávat EU plnění 700ml.
Také 750 budou dle mého názoru vyřazeny a nakonec budou rarity, hezký večer všem.
Dobrý den, klidně sem piště poznatky na první dobrou. Není problém. Naopak. Jinak, zda je v láhvi 750 ml nebo 700 ml nehraje roli. Je to jako tisková chyba na etiketě. Destiláty nejsou známky. MK