Víte, že existují dvě teorie a obě jsou úzce spojeny s Českou republikou? Velké množství módních standardů vzniklo náhodou a ne jinak tomu bylo i kalhot. Dnes se budeme bavit o dvou teoriích, jak vlastně vznikly na kalhotách puky, tedy ty cíleně žehlené záhyby uprostřed, které vlastně nemají logiku.
Teorie obchodní
Stalo se v 19. století, kdy česká oděvní společnost posílala kalhoty do USA. Jenže kalhoty byly v balíku tak natěsno naskládané a celá dodávka trvala tak dlouho, že se během cesty na nohavicích vytvořily puky. Americký obchodník však takto dodané kalhoty nenechal vyžehlit a prodával je ve stejném stavu, v jakém mu přišly. A tak se mělo stát, že puky začaly dobývat svět.
Teorie královská
Málo kdo obohatil vzhled gentlemanského šatníku jako Edward VII, který žil Anglii v letech 1841 – 1910. Traduje se, že když si v roce 1907 při procházce v lesích kolem Karlových Varů natrhl kalhoty, navštívil krejčovství na Staré louce, kde si zakoupil nové, co nejvíce podobné těm poškozeným. Jenže kalhoty nebyly ještě vyžehlené, což mu evidentně nevadilo k pronesení slavnostního přípitku před místní karlovarskou vysokou společností. Ta si okamžitě všimla velmi zvláštního vzhledu králových kalhot a začala je napodobovat s tím, že když je takto může nosit anglický král, mohou oni také. Takovou zajímavostí zůstává, že právě sám král Edward, byl v následujících dnech touto novou módou překvapený, protože to nebyl vůbec jeho zámysl.
Bonus
Čím nás ještě anglický král Edward obohatil:
Klobouk Homburg – ne že by před tím neexistoval, ale k jeho masovému rozšíření došlo, až když jej začal nosit on
Ohrnuté nohavice u kalhot – stačilo, aby napršelo a král si z obavy o ušpinění kalhoty dole ohrnul
Zapínání na jeden knoflík – je to sice jen jedna z teorií, mě se více líbí ta s mečem, ale nicméně se údajně stačilo jednou více najíst, rozepnout si spodní knoflík a nový trend je na světě
Závěrem
I puky na kalhotách mají své pravidlo. Nepatří na laciné, nebo běžné kalhoty. Jen na společenské. Však tato móda má dost možná přímo královský původ.
MK
Né že bych byl malicherný byrokratický hnidopich, pěkný článek, jen s maličkou faktickou chybou, že Edward VII, vládl (spíše vládl parlament, ale to nechme stranou) od r. 1901, kdy umřela jeho matka královna Viktorie.
Dobrý večer, naopak děkuji za faktickou poznámku. Opravil jsem. To se občas stává, spousta myšlenek. Ještě jednou děkuji za opravu. MK