Written by 6:46 pm Rady a tipy

Douglas Laing Old Particular Jura 21y – DOPORUČUJI- ideální investice 05/2016 + zpětný pohled

Zajímavá koupě pro opravdové investory a hráče. Opravdová limitovaná série za příznivou cenu.

Už dlouho jsem neviděl tak zajímavou a u mě vnitřně rozporuplnou investici jak u láhve Douglas Laing Old Particular Jura 21y, která je velmi limitovanou nabídkou vyzrálé Single Malt whisky z palírny Jura. Byla destilována v říjnu 1992 a plněna do lahví v březnu 2014. Díky dlouhému zrání nabídne sladké tóny marmelády, bílé čokolády a cookie těsta. Vyrobeno bylo pouze 271 lahví. Bez chill filtrace.

Pokud dáváte trochu pozor na mém webu, zjistíte, že 271 láhví je pouze jeden jediný sud. To znamená, že tato láhev nemá žádnou draze placenou propagaci, a proto její rychlý růst je velmi spekulativní. Dopředu nedokáži odhadnout, jak se její cena bude pohybovat, avšak jedno je jisté. Její cena neklesne.  

Nicméně Douglas Laing Old Particular Jura 21y je spekulativní investicí pro opravdové odborníky. Pokud bych měl odhadnout, jak se bude její tržní cena vyvíjet, viděl bych to spíš tak následujících pět let na trochu šnečí postup, tak okolo pěti až osmi procenty zisku, avšak za pět let by se mohla stát jedním z černých koňů. Reálná předpokládaná cena za dvacet let by se měla pohybovat okolo dvaceti pěti tisíc korun.

Douglas Laing & Co. Ltd.

Je nezávislá rodinná firma se sídlem v Glasgow, která lahvuje a prodává whisky. V současnosti ji vede Fred Laingi, kteří před 25 lety podnik převzal od svého otce. Od té doby své působení na trhu rozšířil tak, že jejich vysoce oceňovaná nabídka sortimentu nyní zahrnuje běžně směsi až 25 let staré při zachování původních receptur, které zdědil. Klíčovým bodem úspěchu firmy je nepřeberná sbírka nejrůznějších sladových whisky vytvořených v průběhu posledních 50 let. Pro současného majitele je to milé oživení, prospěch a hlavně privilegium, že může přičichnout k některým z nejkvalitnějších vzorků a ochutnat je. Dnes firma nabízí více než stovku výtečných sladových whisky fajnšmekrům nebo komukoliv jinému s dobrým vkusem v této oblasti. Jejich whisky se za studena nefiltruje. V každé láhvi jsou tedy ponechány oleje, tuky a enzymy, jejichž kombinace dodává vůni, chuť, celkový pocit v ústech i dokonalý závěr.

Abych dokázal, že této whisky věřím, minulý měsíc jsem si koupil 21y a dnes před psaním tohoto článku 18y. Pokud jsem vás zaujal a chcete si láhev skutečně zakoupit, byť to dělám výjimečně a velice nerad, doporučím vám www.1er.cz, kde je nejlevnější a jako pozornost dostanete za jednu korunu otvírák na láhve. Jinde vám nedají nic.

MK

Zpětný pohled

I přesto vše, co jsem napsal, nelituji, že jsem tyto láhve koupil. Bezpochyby je to dobré pití, ale i tento článek byl pro mě jasným ponaučením. Již nikdy jsem nekoupil nějaké nezávislé plnění od nějaké podobné společnosti. No vlastně ano, ještě jedno tam bylo. Ale to byla již poslední kapka i pro mě. Takže na pití dobrý, ale jako investice se dívejme jinam.

MK

Close