Written by 8:32 am Zaujalo mě

Jen my sami řídíme svůj osud

Nic není dané, nikdo nemá patent na pravdu a jen my sami můžeme řídit svůj osud. Na začátek roku bych si dovolil zveřejnit řadu mně zaslaných výroků, které se mi velice líbily pro jejich nesmyslnost. Pokud si je důsledně přečtete, včetně jejich autorů, pochopíte, že i vy můžete řídit svůj osud. Na světě pro mě existují čtyři nejhorší slova:

  • Všichni a každý – kdo je to všichni a každý? Nic tak vysoce zavádějícího a manipulativního už nelze říci. Chcete-li být úspěšní, musíte být jiní.
  • Pan „Seto“ a jeho paní „OnoSeto“ – tento mexický mužík a jeho japonská žena jsou největšími ničiteli lidského úsilí.

A nyní si pojďme přečíst něco z mouder „neomylných“:

Věda a technika, budoucnost lidstva

Hic deficit orbis – zde končí svět. (Nápis na starých mapách při Herkulových sloupech v Gibraltaru.)

Vše, co bylo možno objevit, bylo již objeveno. (Šéf patentního úřadu USA Charles Duell, 1899.)

Velikost lidské populace je stále stejná a zůstane stejná až do konce lidské existence. (L Encyclopedie, 1756.)

Šicí stroj je kuriozita leda pro zasmání. (New York Times, 1851.)

Co může být absurdnější než představa, že by lokomotivy mohly ujíždět dvakrát rychleji než poštovní dostavníky? (Quarterly Review, 1825.)

Jízda vlakem vysokou rychlostí není možná, protože cestující nebudou moci dýchat a zemřou na udušení. (Dionysys Larder, irský profesor přírodní filozofie a astronomie, 1793-1859.)

Jak byste mohl postavit loď plující proti větru a vlnám? Vytvářením ohně pod palubou? Prosím vás, neříkejte mi tu nesmysly! (Napoleon Bonaparte při rozhovoru o parníku s Robertem Fultonem, 1800.)

I kdyby šroub skutečně mohl uvádět loď do pohybu, přece by se v praxi neosvědčil, protože je na zádi, a proto není možno loď řídit. (Závěr komise odborníků britské admirality, 1837.)

Jsme teprve na počátku období, které bude jednou historií nazváno zlatým věkem. (Irwing Z. Busch, americký podnikatel, 1928 – tedy pouhý rok před krachem na newyorské burze a před počátkem nejhlubší krize: někdy je přisuzován profesoru ekonomie na Yale University Irwingu Fisherovi.)

Do 25 let budou motorová vozidla zapomenuta. (Sir Philip Gibbs, 1928.)

Zdržel mě jakýsi muž z Birminghamu. Ukázalo se, že se pokouší dostat patent na – sázecí stroj. Nemohli jsme se dost vysmát projektu tak pošetilému. (New York Times, 1821.)

Naftové vrty? To myslíte jako vrtat do země a tak najít naftu? Zbláznil jste se? (Odborníci na vrty, které otec ropného průmyslu Edwin L. Drake – plukovník Drake – zkoušel získat pro naftové vrty, 1859.)

Návrh je třeba zamítnout především proto, že žádná lampa bez knotu nemůže samozřejmě hořet. (Z posudku projektu plynového osvětlení, podaného Philipem Lebonem francouzské Akademii věd, 1797.)

Létající stroje těžší než vzduch jsou čirým nesmyslem. (Lord Kelvin, fyzik, 1895.)

Letadla jsou sice zajímavé hračky, ale nemají žádné vojenské využití. (Francouzský maršál Ferdinand Foch, 1851-1929.)

Raketa nikdy nebude schopna opustit atmosféru. (New York Times, 1936.)

Myšlenka, že ženy budou přebírat pracovní místa mužům a budou z nich námořníci, vojáci, chirurgové či právníci, nestojí za vážné přemýšlení. (Samuel Smiles, skotský spisovatel a reformátor 2. pol. 19. stol..)

V roce 1960 budou lidé pracovat jen 3 hodiny denně. (John Langdon Davies, 1936.)

Hlavním výsledkem vývoje techniky bude eliminace 99 % lidské aktivity. Naši potomci budou v budoucnosti vystaveni nesnesitelné nudě a jejich hlavním životním problémem bude, který z několika stovek televizních kanálů si mají vybrat. (Arthur. C. Clarke, spisovatel a vynálezce, 1966.)

Telefon, rozhlas, film, televize

Zařízení zvané telefon má příliš mnoho nedostatků, než aby mohlo mít nějaký význam pro komunikace. Nemá pro nás naprosto žádné ceny. (Memorandum Western Union, 1876.)

Fonograf nemá žádnou možnost komerčního využití. (T. A. Edison, 1880.)

Tohle rádiové šílenství časem skončí. Rozruch kolem možnosti širšího zavedení rozhlasového vysílání brzy odpadne. (Thomas Alva Edison, 1922.)

Američané možná potřebují ten telefon, ale my máme dost poslíčků. (Sir William Preece, British Post Office, 1876.)

Přenos dokumentů po telefonních drátech je principiálně možný, ale potřebné zařízení je tak drahé, že to nikdy nebude k praktickému použití. (D. Gabor, vynálezce holografie a nositel NC za fyziku, 1962.)

I když teoreticky a technicky je televize možná, po komerční a finanční stránce to považuji za nemožné, za něco, kde nemá smysl ztrácet čas s nějakými úvahami. (Lee DeForest, vynálezce elektronky, 1926.)

Televize se neprosadí, protože lidi by brzy unavilo zírat každý večer na dřevěnou bedýnku. Dávám jí šest měsíců slávy. (Darryl Zanuck, producent filmové společnosti 20th Century Fox, 1946.)

Kdo by chtěl k čertu slyšet herce, jak ve filmech mluví? (H.M. Warner, spoluzakladatel společnosti Warner Brothers, 1927.)

Elektřina, záření, atom a spol.

Brzy se ukáže, že rentgenové paprsky jsou jenom podvod. (Lord Kelvin, fyzik, president Royal Society, 1900.)

Elektřina nemůže být nikdy praktickou formou síly, protože ztráty vzniklé ve vedení jsou příliš velké. Bylo by snazší užívat provazových poháněcích pásů, které by šly od kladky ke kladce, takže by se táhly na míle po celém kraji. (Inženýr Osborne Reynolds, britský fyzik a technik, 1888.)

Když skončí pařížská výstava, elektrická světla budou zrušena a nikdo o nich více neuslyší. (Erasmus Wilson, profesor oxfordské univerzity, 1878.)

Není vůbec pravděpodobné, že člověk někdy dokáže vykřesat z atomu nějakou energii. Zbrklá představa využití atomové energie jako náhrady za vyčerpané zásoby uhlí je zcela nevědeckou utopií, dětinskou představou. (Robert Millikan, nositel NC za fyziku, 1928.)

Je úplně jedno, co dělá. Stejně nikdy ničeho nedosáhne. (Sdělení učitele otci Alberta Einsteina, 1895.)

Není sebemenšího náznaku, že by se podařilo využít jadernou energii. Muselo by to znamenat rozbití atomu. (Albert Einstein, 1932.)

Energie produkovaná atomem je velmi slabá. Každý, kdo očekává nějaký významnější zdroj energie z transformace atomů, je snílek. (Ernst Rutherford, britský fyzik, nositel NC, 1933.)

Atomová energie se možná vyrovná našim dnešním výbušninám, ale je nepravděpodobné, že z ní vzejde něco výrazně nebezpečného. (Britský předseda vlády Winston Churchill, 1939.)

To je ta nejbláhovější věc, kterou jsme se kdy zabývali – ta bomba nikdy nevybuchne, a to říkám jako expert na výbušniny. (Admirál W. D. Leahy ve zprávě presidentu Trumanovi, 1944.)

Vysavače na jaderný pohon budou realitou do deseti let. (Alex Lewyt, president společnosti Lewyt vyrábějící vysavače, New York Times, 1955.)

Do roku 2000 budou naše domy létat. (Arthur C. Clarke, 1966.)

Počítače

Počítače jsou k ničemu. Dokáží pouze poskytovat odpovědi. (Pablo Picasso.)

Počítače by v budoucnu mohly vážit i méně než 1,5 tuny. (Redaktor časopisu Popular Mechanics, 1949.)

Nemyslím si, že by na světovém trhu byla poptávka po více než pěti počítačích. (Thomas J. Watson, IBM, 1943.)

Pro pokrytí celosvětových potřeb by mělo stačit asi deset počítačů. (Thomas J. Watson, president společnosti IBM, 1946.)

Vypadá to, že jsme dosáhli vrcholu v počítačové technologii, ale každý si musí na podobné výroky dát velký pozor. Za pár let mohou znít pěkně hloupě. (John von Naumann, americký matematik, nositel NC, 1949.)

Není žádný důvod, proč by lidé měli mít svůj vlastní počítač doma. (Ken Olsen, DEC, 1977.)

Jednoho dne budeme mít osobní počítač a budeme žít normálněji… (Donald E. Knuth, počítačový vědec a mj. autor TeXu, 1978.)

Ale… k čemu by to mohlo být dobré? (Robert Lloyd o prvních mikroproceserech, IBM, 1968.)

Elektronická pošta skutečně pracuje tak, jak bylo slíbeno. Bohužel se nenašla cesta přes zažité lidské zvyky. Byla tedy uvítána technickými typy, ale sekretářky a všichni ostatní ji odsunuli na vedlejší kolej, protože se ukázalo, že je pro ně příliš složitá. (Time, 1991.)

Tak jsme teda šli do Ataru a řekli: Hele, máme tady takovou skvělou věcičku, udělanou z některých vašich součástek, tak co kdybyste nás finančně podpořili? Anebo vám to dáme. Chceme na tom pracovat. Plaťte nás, budeme to dělat pro vás, a oni na to: Ne! Tak jsme šli do Hewlett Packard a oni nám řekli, Hele, ještě jste nedodělali ani školu. (Vyprávění zakladatele Apple Computer Inc, Steve Jobse, jak se se Stevem Wozniakem pokoušeli získat společnosti ATARI a HP pro jejich osobní počítač, 1980.) 

Závěrem

A takto je to celý můj život. Vlastní vize, spousta práce a víra v sama sebe. Těžký, velmi těžký začátek. Jak to říká moje kamarádka Z.Ch.. Martine, pokud předběhneš dobu, budeš muset na ostatní počkat, bohužel však často na ne zrovna hezkých místech. Ale jen tak se rodí úspěch.

MK

Close