Martin Krupička

Zprávy dle mého výběru 12/2018

12.12.2018
Reports of my selection 12/2018

Vzhledem k tomu, že minulý měsíc byl velmi hektický, dovoluji si nyní upozornit na několik nepolitických zpráv v různých společenských tématech, které vám třeba unikli, ale tak nějak cítím, že je dobré se nad nimi minimálně zamyslet. Spojuji tedy listopad s prosincem a tady máte můj výběr.

 

Masaryk, Beneš, Štefánik

Tak se zase ukázala naše národní povaha. Milionáři snadno a rychle. Tisíce osob si kupovalo tyto pamětní mince v myšlenkovém pomatení a zatemnění zdravého rozumu s vidinou rychlého výdělku. Již pár dní od prodeje byli mince ke koupi na internetu za desetinásobné ceny. Naprostý nesmysl. Jen blázen by to za „limitovanou sérii“ 600 000 ks při počtu obyvatel ČR deset milionů zaplatil. Na druhou stranu si prosím povšimněte, jakou moc mají dnešní média, obyčejná lidská chamtivost a nesmyslný výraz „limitovaný“. Opravdu gratuluji novým 600 000 nových milionářů. A co takto zkusit skutečně pracovat?

 

Drahé byty v Praze

Zpovykaní Pražáci mají dražší byty než v Miláně, Vídni, Berlíně a Bruselu. Velice zajímavý článek, jak opět udělat z Čechů vazaly developerských společností a bank. A proč to velice dobře funguje? Centralistická politika, neschopnost vlády reagovat na sdílenou ekonomiku, nízká mediální a finanční gramotnost a jednoduchá hamižnost nadnárodních společností. Velice mě baví ty zaplacené články, že v ČR ještě byty nedosáhly svého stropu. Ano, oni ten strop totiž již dávno přerostly. Nicméně atmosféra strachu funguje. Sláva krokům a zásahům ČNB, byť je mnozí vůbec nechápou. Chcete si pořídit nové bydlení? Počkejte dva, maximálně tři roky. Ušetříte mnoho, mnoho peněz. Do té doby si velice rád přečtu další nesmysly, jak máme být šťastní, že při třetinových průměrných platech máme platit až o 20% vyšší ceny nežli ostatní Evropané.

A jak to funguje např. ve Vídni? Dovolím si citovat: „Pravidlo se uplatňuje, když přijde investor s tím, že chce stavět na novém pozemku a chce kvůli tomu změnit územní plán. V tom případě mu to umožníme pod podmínkou, že dvě třetiny plochy budou byty s regulovanými nájmy,” vysvětlila systém pro Seznam Zprávy vídeňská radní pro bydlení Kathrin Gaalová.

 

Jaká je výška stolu

Toto je pro mě aktuální téma, kdy jsem zcela zděšený z našeho školského systému, kdy naše děti vůbec neumí řešit naprosto triviální slovní úlohy a nedokáží myslet zdravým selským rozumem bez vzorečků a pravidel. Dokážete vypočítat tuto slovní úlohu, jejíž zadání je jednoduché: Jak vysoký je stůl. Údajně tuto úlohu řeší v Číně děti v 6. třídě základní školy. V ČR? Nemyslitelné. Obávám se doby, kdy budou naše děti hodnoceny podle způsobu: Znalosti za 5, účast za 1, výsledně za 3.

 

Zakarpatí – ČR vs. ČLR

Nechci se pouštět do nějaké politické debaty o Tibetu, Taiwanu, ale je prostě fakt, že politika jednotné Číny hovoří jasně a co jednou bylo čínské, bude a je považováno čínskou vládou za čínské. Velmi podrobně mi bylo vysvětleno, jak se to vlastně v této kultuře má a jaká je neodpustitelná potupa a hanba, pokud by některý z čelních představitelů ČLR dopustil ztrátu území, byť jediný metr. Je tedy pro mě poněkud zarážející, když tento rok slavíme oněch 100 let naší samostatnosti, že zůstává jakýmsi tabu tématem fakt, že po rozpadu SSSR dorazila do Prahy za prezidentem Václavem Havlem delegace Rusínů s více jak půl milionem podpisů, aby byla obnovena hranice z roku 1918. Tato delegace nebyla ani ze slušnosti přijata. Dnes v době, když celý svět bojuje o surovinové zdroje, je to naprosto nepochopitelným krokem.

 

Me too - muži vrací úder

Lynč po čtyřiceti letech za nic? I toto je výsledek šílené kampaně Me too, která se často zvrhla ve veřejnou torturu mužů. Jenže, fyzikální zákony platí i ve společnosti. V minulém režimu to fungovalo poměrně jasně. Kdo nekouřil a nepil, nikdy nebyl povýšený. Ty nejlepší, nejdůležitější a nejdelikátnější informace se sdělovali na kuřárně a u skleničky vodky. Když jste nepatřili do této skupiny, měli jste problém. A tento problém mají dnes ženy díky kampani Me too. Muži se začínají odmítat stýkat s ženami ve svém oboru mimo oficiální program, čímž se brání obvinění z diskriminace případně něčeho mnohem horšího. A jde to tak daleko, že už i stejné patro na hotelu, kde jsou ženy, je nepřípustné. Firemní večírky, party, setkání jsou rušeny, na mimopracovní návštěvy např. baru nejsou ženy pozvány. Proč? Strach. Jenže k čemu to vede? K odloučení. K odloučení od společnosti a těch správných informací. Takže muži naopak vycházejí z této situace posíleni, protože mezi nimi dochází k posílení vzájemných vazeb a předávání si vzájemného know how. Gratuluji všem Me too fanatičkám. A jak to celé dopadne? Posílením mužů v managementu společností a dalšími šílenými požadavky na kvóty žen ve vedení. Jak z toho ven? Kam se poděl zdravý rozum?

 

Závěrem

Když jsem kontroloval článek, uvědomil jsem si, že všechny zprávy mohou působit jako negativní. Tak to by bylo zle. Nejsme na tom tak špatně. Dovolte mi na závěr dodat titulek poslední zajímavé zprávy: Polovina Britů si myslí, že Churchill byl premiérem za první světové války. Je to stejné, jako by někdo tvrdil, že Karel IV. se stal v roce 1212 prvním českým králem na základě rozpadu Svaté říše římské.

 

MK

Martin Krupička

Dobrý den, tak komu dělala slovní úloha problém? MK

Hugo

150 cm. Nemyslím, že by to bystřejším šesťakum dělalo problém.

Martin Krupička

Dobrý den, no, vzhledem k tomu, že v kolektivu žáků v podobném věku nyní pohybuji, je to k diskusi. MK

Vašek

Dobrý den Martine, právě jsem se vrátil ze svých toulek světem a západní Evropou a nestačím žasnout nad cenovou politikou stran whisky u nás. Yamazaki 12yo u nás cca 5.000 Kč, já si ji před pár dny dovezl za 2.300,-Kč. Hakushu 12yo u nás za cca 4.600,-Kč, já si ji dovezl za 2.100,-Kč. Nikka The Nikka 12 yo Limited Edition u nás za cca 3.400,-Kč, můj nákup 2.100,-Kč. Ardbeg Kelpie u nás na Alkohol.cz za 13.300,-Kč, já si ji dovezl za 3.300,-Kč. Takto bych mohl pokračovat dál a dál. Co v cizině koupím za nějakou sumu, to naleznu v naší kotlině dražší o 100, 200, 300 i 400%. Proto od jisté doby u nás v ČR nekupuji žádnou whisky nad 1.500,-Kč, protože ji na 99% seženu při svých toulkách světem výrazně levněji. A pokud jsou lidé s prominutím zblblí z běžných mincí, na které stojí několikahodinové fronty a následně se to celé prodává na Aukru za naprosto nereálné peníze, tak pak nechápu, kam se poděl zcela obyčejný běžný selský rozum. Kolega investor kupoval před časem jedno výjimečné vydání whisky, tuším bylo vydáno jen 70 ks láhví a byla to 30 nebo snad i 40yo. Cena u nás 155.000 Kč, cena při zakoupení na západ od nás 113.000 Kč. To snad ani nepotřebuje komentář.

Martin Krupička

Dobrý den, něco je v ČR dražší, něco levnější, něco skutečně předražené. To je fakt. Kdo ale chce, díky internetu si svoji cenu najde. MK

Martin

Se stolem mám jediný problém a to že neodpovídá realitě. (denně pracuji s výkresy) ani proporčně to nesedí. Já na to šel třetí metodou krom těch uvedených na tiscali. Za želvu dosadíme 10 a za kočku 30 potom totiž zjistíme že místo hodnot 130 a 170 mají být hodnoty 40 a 80 protože kdo jste kdy viděl stůl vysoký 150cm? - tak možná v Guliverových cestách :-) Snažíme se děti něco naučit ale zároveň jim pleteme hlavu - težko pochopí bez opory v realitě že kočka a želva zde může také představovat čistě matematický objekt který lze vzájemně vynulovat.

Martin Krupička

Dobrý den, klobouk dolů. Výborná reakce. MK

Jiri

spocital jsem s kolegou vysku stolu a .. a 150cm ... ale pri pokusu zjistit vysku at jize zelvy, nebo kocky jsme totalne selhali .. nakones jsme se usnesli, ze tot neni mozne urcit. :)))

Martin Krupička

Dobrý den, uf, možná to počítám špatně, ale vychází mi želva 20 a kočka 40 cm. A jak jsem k tomu došel. Vzal jsem stůl jedna, který jsem postavil na stůl dva, nyní jsem měl naopak želvu na želvě a při doplnění výšek 150 cm a rozpočítání s přidáním neznámých mi vyšlo tedy 20 a 40 cm. Je ale možné, že je to chyba. MK

Martin

Kolega mi myslím říkal že se jedná o dvě rovnice o dvou neznámých (každá). Lze to řešit čistě matematicky a dostat úplné řešení které si potom můžete libovolně upravit. V mém případě želva 10, kočka 30, stůl 60 (jde o děti) tak hodnota závorky je 40/80.

Jiri

Pro MK: zelva i kocka mohou merit ruzne ... si myslim ... stul je konstanta ale zvirata se meni v pomeru jim urcenym ... takze i Vase kombinace lze, ale ykusili jsme i jine a taky to vyslo ... Jinak .. ulohu jsme s kolegou resili matematicky, coz chvilku trvalo ( uz jsem dele ze skoly:)) a pritom logickou uvahou to je mnnohem jednodussi ...:)

Tomas

S=stol M=macka K=korytnacka. S-M+K=130 a zaroven S-K+M=170. Po scitani oboch rovnic mame 2S=300 a teda S=150. Pre M a K po dosadeni S a odcitani rovnic plati M-K=20 kde M a K ma teda nekonecne mnoho rieseni. Ovela viac sa mi ale paci Martinova odpoved :)

Tomas

(myslim ta prva Martinova odpoved) A inak co sa tyka cien bytov samotna CNB tvrdi ze trh je prehriaty zhruba o 15% (valuacie su 15% nad realnou hodnotou). Ekonomicky cyklus uz pomaly smeruje do recesie (uz tu mame inverznu yield curve aj ked ta samotna este nemusi nic znamenat z pohladu realneho zdravia ekonomiky) a urokove miery rastu. Vacsina ludi ktori rychlo nakupovali a maju to uz teraz natesno si preto nebude moct dovolit refinancovat po uplynuti fixacie (samozrejme vzali 2% na 3 roky nez 3% na 10) a bude musiet predat alebo zbankrotovat (v podstate s rovnakym vysledkom). Vtedy bude vyhodnejsie nakupovat. Na druhej strane v Prahe konkretne nehrozi az taka hrozna bublina (prepad v rade desiatok %) pretoze supply je cca 10% toho co pred 10 rokmi, tj. miziva... panuje tu vela (casto neracionalnej) krcovosti za minulostou a malokde sa chce povolit nieco nove.

Tomas

A este k metoo...podla vyskumu Economistu naozaj viac zenam skodi ako pomaha a verejnost je po roku uz na strane chlapov: https://goo.gl/images/tSjkmV

Martin Krupička

Dobrý den, je to zcela pochopitelné. Matky mají syny a ženy muže. Jinak to ani dopadnou nemůže. Ale na druhou stranu mám pro Me too i slova obdivu. Skvělý, bezohledný, marketingový tah. MK

Lucius

Zadání nedává smysl. Od vrcholu kočky k vrcholu želvy je při stejné výšce stolu pokaždé jinak daleko.

25.6.2019

Fake news? Buďte v klidu.

Fake news? Be calm.

0 + Číst dále
29.5.2019

Zprávy dle mého výběru 05/2019

Reports of my selection 05/2019

2 + Číst dále
30.4.2019

Zprávy dle mého výběru 04/2019

Reports of my selection 04/2019

0 + Číst dále