Martin Krupička

Zlato, materiál bohů na doma

13.1.2021
Gold for home use

Téma na článek vzniklo poměrně jednoduše. Když jsem si nechával před svátky vyrobit hlavičkový papír, byl jsem odmítnut s mým návrhem, kdy jsem chtěl vytisknout do horní části zlatým písmem svůj monogram. Problém. Nějaký žlutý paskvil jsem odmítl, a tak jsem se musel spokojit s kvalitním, předraženým černým tiskem.

 

Spokojit se však s touto situací, která by se cyklicky každý rok opakovala, to přeci nebylo a není nic pro mě. A protože váš dopisní, hlavičkový papír o vás něco vypovídá, a když tomu všemu věnujete mj. i čas ručním psaním textu, prostě nechcete dělat nějaké kompromisy. Kdo chce, má výsledky, kdo nechce, má výmluvy. Velmi častá věta, již zde používám.

 

Zlato bez kompromisu

Když jsem si nechal přivézt speciální papír, a jak jsem se již zmínil, přání věnoval čas a námahu v podobě kaligraficky psaného textu, přišlo by mi hloupé, nemít hlavičkový papír zdobený pravým zlatem.

 

Z minulosti a svých návštěv po Asii jsem si vzpomněl na tenké proužky a čtverečky zlata, které věřící nanášejí na nejrůznější religiózní předměty. Tady vede cesta. Pak již stačilo se podívat na internet, ideálně v mém případě Amazon a zjistit si nabídku pravého zlata. Je to jednoduché, stačí zadat: gold leaf sheets 24k 999/1000.

 

I přesto, že se mnoho výrobců tohoto papírového zlata deklaruje, že se jedná o pravé zlato, velmi často se ve zpětných vazbách dočtete, že tomu tak není. Proto doporučuji velmi pozorně nakupovat. Já jsem osobně zvolil obě varianty, tj. jedno zlato pravé a druhé ne zcela 24k. Cena i s dopravou do 1000,-.

 

Využití

Pravé zlato je opravdu skvělou dekorací na vánoční cukroví. Takové, zvláště tmavé, čokoládové, působí v kombinaci s leskem zlata opravdu luxusně. Výhodou je, že zlato je zdravotně nezávadné a jedlé.

 

 

Zlatými lístky lze také výborně malovat a jsou opravdu skvělou variantou pro šikovné ručky vás osobně, případně vašich dětí. Právě pro tento případ jsem zakoupil 100 ks plátků asi ne úplně 24k zlata, ale pro malování mých ratolestí ve spolupráci s rodiči, za pár korun takové radosti. A také to má další výhodu. Na těchto ne úplně top lístcích zlata se s ním zaučíte zacházet a v případě nehody, čert to vem.

 

 

A nakonec pravé zlato využiji i já na můj luxusní hlavičkový papír a vizitky. Pokud si chcete vyrobit opravdu originální image vaší osobnosti, začnete tvorbou vlastního razítka, které bude stát něco kolem 200,-. Na razítko nanesete tenkou vrstvu lepidla, otiskněte na papír, vezmete zlatý plátek, přiložíte na lepidlo a lehce štětečkem přejedete. Kde bylo lepidlo, tam vám zlato zůstane, kde ne, tam se odloupne. Tyto šupinky nevyhazujte, protože určitě naleznou další uplatnění. Takto máte nádherné vizitky, hlavičkový papír zdobený pravým 24k zlatem. Kam až lze jít? Jen tam, kam až vám dovolí váš vkus a fantazie. Někdy je právě méně lépe.

 

Výroba

 

Na internetu existuje spousta videí, jak se vyrábí listové zlato. Někde ručně, někde již pomocí strojů a techniky. Názorné video přikládám zde.

 

Závěrem

Po delší odmlce jsem snad přinesl krásný a opravdu kreativní nápad, který se snad nepodobá p. Hruškovi. Brrr, to bych nerad. Na druhou stranu, covid opatření budou dlouhá a každý v sobě může probudit malého umělce a kdo ví….

 

MK

24.2.2021

Piráti, co jste možná nevěděli

Interesting facts about pirates

4 + Číst dále
10.2.2021

Zprávy dle mého výběru 02/2021

Reports of my selection 02/2021

1 + Číst dále
20.1.2021

Karamel a destiláty

Caramel and spirits

0 + Číst dále