Martin Krupička

Zakázaná jména, komická řešení

10.7.2020
Forbidden names, crazy solutions

Zakládáte si společnost, chcete vyrábět nějaký produkt a nevíte jak jej pojmenovat? No, pokud budete mít ve svém názvu Glen, Elvis nebo Boss, tak máte problém i přesto, že jde o zcela normální běžně užívané výrazy. Tady vám nyní přináším tři zajímavé příběhy, kam až jde dohnat spory o běžně užívaná jména, slova.

 

Glen

Bylo by asi zbytečně tu vyjmenovávat všechny whisky, které mají ve svém názvu „glen“. Kdo není v angličtině zběhlý, tak slovo glen můžeme přeložit jako soutěsku, strž, rokli, ale také do určité míry malé údolí. Glen je ale také mužské jméno, které má význam „dobro“ a v ČR bychom měli mít dva pány tohoto jména.

 

Co se ale stane, když budete chtít pojmenovat svoji whisky např. Glen Edmund? No pak již máte problém, jako např. v Německu „Glen Buchenbach“, který byl zažalován za to, že by jejich název mohl zmást kupce, že se jedná o skotskou whisky, protože galské slovo Glen je typické právě pro tuto krajinu.

 

Osobně mi to nedává smysl, protože francouzská vína jsou běžně označována slovem Chateau, kdy dnes máme např. i Chateau Valtice a nikdo s tím problém nemá. Když se povzneseme nad zkomolení dvou jazyků, které mi nedává smysl, nikomu to nevadí a nikdo s tím nemá problém. To však neplatí v případě velmi silné skotské whisky loby, která měla odvahu německou společnost nejen zažalovat, ale dokonce i sílu tento spor vyhrát. Zajímavostí celého sporu je, že v případě Glen Els, byl výsledek opačný.

 

Ať tak či tak, je zajímavé, místy až komické, jak platí jednou ta pravidla, jednou jiná. Co vše může být předmětem sporů, to už je jen otázka fantazie.

 

 

BrewDog

James Watt a Martin Dickie jsou spolumajiteli poměrně zajímavého, ale pořád malého pivovaru ve Skotsku. Jednoho dne dostali nápad vyrobit v nevelké šarži grepovou IPU. To by ještě nebylo nic proti ničemu, kdyby ji nepojmenovali Elvis Juice. Co následovalo poté, bylo krásným, byť velmi komickým příběhem.

 

Oba pánové byli záhy kontaktování americkými právníky, že pivo zneužívá jméno krále rock“n“rollu Elvise Presleyho. Další výhružky, pokud nebude okamžitě zjednána náprava, přirozeně následovaly. Jak si udržet svoji tvář, přemýšleli oba kamarádi a došli celkem k jednoduchému závěru. Přejmenovali se a to rovnou oba, na: Elvis Watt a Elvis Dickie. Nu a nyní se pivo nejmenuje po americkém hudebníkovi, ale po nich obou, protože oba se jmenují Elvis.

 

 

Hugo Boss

Dalším příkladem s podobným příběhem má případ Joa Lycetta. Tento britský komediální herec již měl dost, jak neměcká společnost žaluje nejrůznější společnosti i charity za to, že mají v názvu Boss. Celý případ se pokusil zesměšnit poměrně originálním krokem, kdy se nechal přejmenovat na Huga Bosse. Ano, dnes se jmenuje úplně stejně jako ikonická společnost.

 

Důvodem k tomuto kroku bylo, že dnes ať řekne, co řekne, ať udělá, co udělá, vždy je původcem Hugo Boss. A s tím již nelze nic dělat.

 

 

Závěrem

Dnešní soudní spory se vedou o zcela běžná jména, názvy, dokonce i číslovky. Co zbude našim dětem za sto let, to je otázka. Je ale dobré vědět, že i proti zcela nesmyslným krokům můžeme často bojovat s humorem, nadsázkou a ještě k tomu zvítězit.

 

MK

pavluscha

Já mám zákazníka a ten si změnil jméno a z celkem sympatického Martina Střelce se stal Martin Aston. Co dodat, každému co se mu líbí, pokud tím neubližuje.

31.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část druhá.

A nonsence called BLM. Slavery. Part two.

1 + Číst dále
29.7.2020

Zprávy dle mého výběru 08/2020

Reports of my selection 08/2020

1 + Číst dále
21.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část první.

A nonsence called BLM. Slavery. Part one.

3 + Číst dále