Martin Krupička

Whisky a brexit

1.10.2018
Whisky and Brexit

Nedávno jsem dostal do komentářů dotaz, zda bych se nemohl vyjádřit k tématu whisky a brexit. No, trochu jsem váhal, protože je to je již otázka politicko-ekonomická a já se zde politice pokud možno zásadně vyhýbám, ale prosím, můžeme otevřít toto téma. Nicméně odpuste mi, pokud zde nebudu udávat přesnou analýzu, protože by většině čísla asi stejně nic neřekla a článek by byl velmi složitý. Rozhodl jsem se prostě o naprosto jednoduchou, maximálně apolitickou argumentaci, aby i obyčejný laik ve věku osmnáct let pochopil, jak jednoduše uchopit tento problém.

 

Impérium vrací úder

Pokud se Velká Británie rozhodla opustit EU, byla to svobodná vůle občanů ve svobodných volbách a nám, světu, nezbývá, nežli jejich volbu respektovat. Nemusí se nám líbit, ale přijměme realitu. Pokud dnes vidíme snahy některých Britů, EU atd. o revizi výsledků, je to jen a jen politická utopie nesoucí se na vlně populismu. Theresa May má vcelku vše pevně ve svých rukou a v jejím jednání můžeme najít jasnou paralelu s Margaret Thatcher, když bojovala s horníky. Kdo situaci sleduje, může jasně vidět snahu vyrovnat se tomuto nestorovi světové politiky. Tím je třeba říci, brexit bude.

 

Další velkou utopií je, že brexit Británii ublíží. Naopak, dnes se celá EU děsí, co se bude dít, když pět let po odchodu z EU na tom VB bude lépe, než kdy jindy. Celý odchod lze přirovnat k operaci. Máte někde nádor, ale jste s ním schopni existovat. Jdete do nemocnice, kde vás rozřezají, měsíc nemůžete chodit, následně je nutná rehabilitace, ale nakonec, až vše pomine, jste zachráněni a je vám lépe. Nicméně VB nemůže fungovat bez EU a opačně VB je pro ekonomiku EU velmi důležitá. Jak z toho ven? Popravdě v tomto směru ještě nedávno tahala za kratší konec VB, tedy až do chvíle, kdy se objevila kauza Sergej Skripal, která dodala VB klidu. Nechci zde rozbírat, zda je tato kauza pravdivá nebo je jedná o naprosto bravurní manipulaci s veřejným míněním, jedno je však jisté. Tato kauza pomohla VB odstavit EU od východních trhů, když ostatní státy začaly chaoticky činit nezvratné diplomatické kroky. Ve VB se musí smát, až se za břicho popadají. Východní trhy jsou odstavené a situace se obrátila. Dnes je to EU, která tahá svoji vlastní vinou za kratší konec.

 

Pokud nás něco historie mohla naučit, tak to, že VB je impérium a impérium podmínky určuje, nikoli přijímá. Nelze tedy vůbec očekávat, že by VB platila nějaké sankce, pokuty atd.. K rozchodu dojde a VB se téměř nedotkne. Jediné negativum bude úprava logistiky, která se však vyřeší. Pokud si někdo myslí, že je pro VB nutná jasně definovaná dohoda s EU, pak je to naprostý naivka, který nemá v politice ani v diplomacii co dělat. Pokud nebude s dohodou VB spokojená, uzavře privátní smlouvy se státy EU bez EU, k čemuž již dnes probíhají mnohá jednání, o kterých se nehovoří. Už vidím, jak rebelující V4 bude odmítat výhodné podmínky, na kterých mohou jen a jen obě strany vydělat. No nic, to je jiná kapitola.

Dalším neúspěšným projektem jsou sankce. Kdo si myslí, že EU bude klást překážky VB např. ve formě sankcí je snílek. Opět, nic takového nenastane. Proč? Protože VB si vyjedná se státy EU privátní dohody, VB bude potřebná v NATO a také proto, že by sankce prostě nefungovali. Byl by to jen projev čirého bláznovství.

 

Prostě impérium

Pokud jsem se v předchozích odstavcích zamýšlel na jasně viditelných argumentech pro jakéhokoli lajka, musíme si říci, že pupeční šňůra v rámci své imperiální politiky nikdy nebyla zpřetrhána. Pokud se někam whisky průmysl může kdykoli obrátit, je to Čína, Indie, severní Amerika a další bývalé kolonie, které jsou perspektivně pro tento druhu obchodu důležitější. Kupříkladu v Indii tvoří spotřeba skotské whisky pouze 1%.  

 

Nikdo nepláče. Whisky trh roste zhruba o 14% a v následujících letech lze očekávat, že se tento trend nebude měnit. Whisky si vede velmi dobře a dnes se zdá jako jedna z nejjistějších investic. V budoucnu lze očekávat snahy o zneužívání regionálních zeměpisných označení. Reakce však bude tvrdá.

 

Závěrem

Všechny kroky, které dnes VB činní, mohou být chápány různě. Aby ne. Který stát vystoupil z EU? Opět můžeme najít jednoduchou paralelu v naší historii s rokem 1989 a 1993. Vše bylo poprvé a neměli jsme se od koho učit. Brexit jistě neproběhne zcela hladce, ale problémy budou zvládnutelné. Whisky trh nebude ohrožen, naopak investování do akcií whisky je velmi prozíravým krokem, který se může vyplatit. Běžný spotřebitel nepozná vlastně vůbec nic. Je možné, že na obalu bude třeba nějaká samolepka navíc, něco jako např. náš kolek, ale to bude vše. Sám jsem se mohl přesvědčit, jak fungují sankce v Ruské federaci. Víte, co mi nabídli na recepci? Vynikající francouzské Bordeaux. Víte, co nabízel za doutníky JFK? Originál kubánské Havano. Peníze a trh si prostě svoji cestu najde.   

 

Velice se omlouvám, že někdo mohl očekávat čísla, grafy, politické analýzy. Nebyl by problém. Já ale chtěl, aby každý čtenář velice jednoduše pochopil, že se zkrátka a jednoduše nic nestane. Děkuji i ostatním za respektování faktu, že tento blog není politický. Velice nerad bych tento trend měnil.

 

MK

Jirka

Asi to tak bude, ale podle mne whisky zdrazi protoze padne dohoda mezi evropou a skoty, horsi to bude s nakupem v aukcich a primo z UK, tam nam asi nabehne clo...uvidime snad se nas to nedotkne tolik

Aleš

Díky za analýzu. Není nutný politický komentář, nicméně se ale dá očekávat, že nákupy z whisky exchange a master of malt budou zatíženy clem a prodej přes aukce také... A cena pro nás díky clu tedy zřejmě vzroste. Ano?

Martin Krupička

Dobrý den, je to jedna z možných variant, nikoli jediná pravděpodobná. Jak je vidět, VB na dohodu s EU sice tlačí, ale rozhodně neplánuje dělat dohodu za každou cenu. Stejně tak pravděpodobné jsou i bilaterální dohody mezi VB a státy EU, na kterých mohou malé státy jako např. V4 vydělat, protože je nesmyslné zatěžovat vzájemný obchod zaváděním cel, což je v prvé řadě pro nás nevýhodné. Tam kde selhává zahraniční politika EU, musí nastoupit čistý pragmatismus ČR. Jak je z nedávných situací vidět, bylo by pomatením mysli domnívat se, že např. Francie bude hájit naše zájmy. MK

Martin Krupička

Dobrý den, je to jedna z možných variant, nikoli jediná pravděpodobná. Jak je vidět, VB na dohodu s EU sice tlačí, ale rozhodně neplánuje dělat dohodu za každou cenu. Stejně tak pravděpodobné jsou i bilaterální dohody mezi VB a státy EU, na kterých mohou malé státy jako např. V4 vydělat, protože je nesmyslné zatěžovat vzájemný obchod zaváděním cel, což je v prvé řadě pro nás nevýhodné. Tam kde selhává zahraniční politika EU, musí nastoupit čistý pragmatismus ČR. Jak je z nedávných situací vidět, bylo by pomatením mysli domnívat se, že např. Francie bude hájit naše zájmy. MK

Luděk

Jeden můj kamarád má jedno úsloví: Systém možná ztratí nějaké funkcionality, ale nakonec si zvykne :-) asi tak k Brexitu :-) a pokud bude počítáno clo a daň a podobné částky navíc, tak to bohužel asi trošku zabolí. Ale nechme se překvapit. Za mě každopádně zatím Master of Malt jako jeden k nejlepších obchodů ke koupi za rozumné ceny včetně poštovného (naplatí samozřejmě na všechny lahve).

Aleš

Díky. Nejsem expertem na zahraniční obchod, ale jsem přesvědčen, že pokud jsme v jednotném trhu EU, máme jednotný celní sazebník vůči třetím zemím. Tzn. pokud EU vs. Británie krachne, nasadí se nějaká cla a ta budou platit i pro V4, i kdybychom se na hlavu stavěli. Ten, kdo bude moci mít jiná cla, je nečlen EU, tj. například Ukrajina, nebo Švýcarsko, nebo USA. Nikoliv členové EU. Takto jsem si myslel, že to funguje, tudíž pokud dopadne hard brexit, budeme muset vymyslet, jak to řešit. :)))

Martin Krupička

Dobrý den, to co popisujete je vcelku správná úvaha. Již dnes ale vím, že se pracuje i na jiných variantách. Já bych se v tomto směru držel jednoduché myšlenky. Pokud se VB a USA dohodne, východní trhy VB poměrně šikovně uzavřela, EU se nalézá v politické krizi a ekonomické stagnaci, dohoda prostě bude uzavřena. Do roku 2021 času dost a EU tahá za kratší konec. Tedy pokud se v Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku atd. nestane ekonomický zázrak. A pak je tu ještě D. Trump, propagující myšlenku, že Evropa je nepřítelem USA. Již dnes můžeme téměř s jistotou predikovat, že dohody budou uzavřeny. Věřte mi, že nikdo nebude v budoucnu tak tlačit na ruskou otázku jako VB, která ví, jak je pro NATO důležitá. Vše se propojí a vznikne dohoda. MK

Martin

No uvidíme a necháme se překvapit jak to dopadne - však už jen cca půl roku. Oni ale Angláni budou mít svých starostí dost - Mě by třeba zajímalo kde chce Mayová vzít těch 20 miliard liber do 5ti let na NHS (zdravotnictví) to už nejsou malé peníze snad ani pro Ipérium.

Martin Krupička

Dobrý den, je potřeba počítat s přechodným obdobím. Po rozvodu se také manželé většinou ihned neodstěhují. MK

vasek

podle nekterych odbornych analyz to vypada trochu jinak: https://ct24.ceskatelevize.cz/nazory/2584090-analyza-pokud-britanie-zabouchne-dvere-bez-dohody-otrese-brexit-evropou-i-ostrovy https://www.denik.cz/ze_sveta/unikla-analyza-britanie-si-ekonomicky-pohorsi-at-uz-bude-brexit-jakykoliv-20180130.html https://www.oliverwyman.com/media-center/2018/march/new-report-estimates-brexit-red-tape-will-cost-eu27-and-uk-expor.html

Martin Krupička

Dobrý den, kdo sledoval americké prezidentské volby, mohl by dnes s neúspěšnými analýzami tapetovat. MK

Michael Ž.

Pokud nás něco historie mohla naučit, tak to, že VB je impérium a impérium podmínky určuje, nikoli přijímá. Nelze tedy vůbec očekávat, že by VB platila nějaké sankce, pokuty atd.. Pokud nebude s dohodou VB spokojená, uzavře privátní smlouvy se státy EU bez EU. Za takovou nonsens vraťte diplom Martine. Politice, potažmo diplomacii se věnuji vrcholově takřka celý život, a nutno říct, že pokud si myslíte, že je to takhle jednoduché, tak pro Vás diplomacie opravdu není. Nicméně souhlasím s tím, že trh s whiskey se Brexit nedotkne (ve smyslu cena půjde nahoru), naopak v dalších 12-24 měsících je možné očekávat výrazné zpomalení růstu, případně i snižování cen.

Martin Krupička

Dobrý den, ano, má chyba vedená cílem zjednodušit co nejvíce informaci. Brexit je velmi složité téma, proto jsem se mu chtěl pokud možno vyhnout. Ale prosím, článek je zde. Takže trocha vysvětlení. Ano, jsme součástí EU a budeme muset činit společné kroky, které se však budeme snažit co nejvíce přizpůsobit svým zájmům. Od toho již delší dobu probíhají privátní jednání, kdy je krásně vidět, jak každá část Evropy začíná v rámci EU prosazovat své zájmy a výsledná podoba se vůbec nemusí dosavadním hegemonům líbit. Proč, povíme si níže. Studium příčiny brexitu můžeme nalézt již ve stupu VB do EU, kdy VB nikdy neviděla EU jako projekt politický, nýbrž hospodářský. Ke vstupu do EU jí vedli zcela jasné ekonomické důvody. EU se neustále nechala opíjet pocitem falešné spokojenosti, kdy se paradoxně oproti původním předpokladům stává jedním z hlavních hráčů ČLR, která svým exportem pořádně zamávala národními deficity v oblasti obchodu. VB si začala uvědomovat své postavení na mezinárodním poli a to jak z hlediska politického, ekonomického, tak bezpečnostního. Celý systém si můžeme představit jako manželství založené na placení renty. Když peníze nestačí, láska chybí, je čas tento vztah opustit. A že pro VB byla EU velmi výnosná. EU se dnes chová jako naivní dítě základní školou povinné. Na jednu stranu tvrdíme, budete plakat, na druhou říkáme po našem, osladíme vám to. Jedno vylučuje druhé, obojí nejde. Pokud jsme před dvěma lety viděli snahy o miliardové kompenzace, musíme se jim dnes jenom smát. A jak se do jednání promítá V4. Však to musí vidět i ten největší lajk. Po odchodu VB zde vzniká vakuum, které je potřeba zaplnit. Nic se neděje náhodně, žádné překvapení, pokud máte ty správné informace. Ano, přesně tak, hovoříme o sebevědomém Polsku, které si uvědomuje nejen své postavení ve V4, ale také své postavení v EU i v NATO. Jen bláhový snílek by neviděl hru na mnoha frontách, která nese své ovoce. Na jednu stranu dravá, sebevědomá politika v EU, na druhou stranu nebývalý zájem o budování vztahu s USA. Polsko si dnes uvědomuje své postavení, vliv na EU. Kdo se podívá na kroky Polska deset let zpět a na jejich diplomatické úspěchy, není pochyb o tom, že náhody se nedějí. Když jsem o této situaci hovořil již před třemi lety, mnozí klopili zrak. Dnes jej klopí ještě více, byť z jiného důvodu a bude hůře. Tedy jak pro koho. Pokud si tedy někdo myslí, že V4 nebude mít zásadní vliv na budování konečné dohody na základě čistě privátních dohod, není realistou. Ne vše se děje pouze v Berlíně a v Paříži. Ano, tyto dohody nebudou fungovat jako dogma, jedná se tedy o privátní zájmy státu, které se budou prosazovat je do jednotné evropské dohody, avšak mnohé z nich se podaří prosadit a to tak, že osa Paříž – Berlín bude mít těžké spaní. Evropě dochází ve vztahu s VB dech a V4 bude mít na konečnou podobu značný vliv. Pokud jsem hovořil o impériu, musím si za tím stát. VB není žádným malým hráčem, v konkrétních číslech můžeme např. hovořit o vztahu Německa a VB, kdy export Německa tvoří více jak 50 miliard euro, což je cca třetina zahraničního obchodu v rámci EU. Tento export je cca o 25% vyšší nežli např. do ČLR, kde má Německo cca 20 miliard euro deficit. Důsledky těchto a dalších čísel jsou na delší analýzu, ale opět i lajk chápe. Nicméně můžeme být svědky budování nového pásu Francie, Německo, Polsko. Žádné divadlo, ani dobré, ani špatné netrvá věčně. Co to bude mít za následek po změně vztahů s RF je jasné. Pokud se pohybujete v diplomacii téměř celý život a dokáži si představit, kdo se za jménem skrývá, pak oba víme, která země EU nejintenzivněji buduje vztahy s RF a jak. Ano, je to Německo. O konkrétních lidech a krocích se raději bavit nebudeme. Oba máme pravděpodobně své informace. Proto se dnes musíme smát divadlu hrajícímu neinformovaným. A pokud si vše spojíme s vyhrocováním bezpečnostní politiky v rámci NATO, pokud známe armádní zakázky, pobídky ke spolupráci atd., kruh se nám začíná uzavírat. Akce Skripal pomohla VB a právě Polsko jí hodlá nebývale využít. Také krásný příchod T.M. v tanečním rytmu nikoho nenechává na pochybách. EU tahá za kratší konec nežli si mnozí myslí. Možná se ještě mnohým zatočí hlava, jakmile se uzavřou smlouvy mezi VB – USA, USA – Mexiko, USA – Kanada. Tento příspěvek je již poměrně dlouhý. Doplním jen, že je třeba si nastudovat obchodní bilance v rámci EU s ČLR, propojenost bankovního sektoru, znát zátěžové testy, ekonomické analýzy jižních států EU, zkombinovat vše s bezpečnostní situaci na blízkém východě, domyslet důsledky plnění podílu HDP v NATO a predikovat základní způsoby dosažení cílů. Komplexní analýza stávající situace je velice široká. To, co lze očekávat je však jasné. Divadlo. Vyhrocení bezpečnostní situace, navázání a odklon lidských i přírodních zdrojů, přesun toku finančních prostředků atd. Jak dlouho bude tato situace trvat? Můj předpoklad je pět let, kdy se vše začne hroutit jako domeček z karet. Toto zhroucení bude samozřejmě přikryto novou lží, např. změnou ve vedení RF. Na konci však bude připravena nová obchodní trasa. Kdo z ní bude profitovat je již dnes jasné. ČR zatím nečinně sedí s prázdnýma rukama očekávající zázrak, který se nebude konat. Ono za nás ty diplomatické kroky nikdo neudělá, byť se někteří snaží. Pokud jsem tedy hovořil o dohodách, omlouvám se, byly na mysli dohody, zájmy jednotlivých států, které budou prosazovat v rámci společného návrhu v EU. Jak bude jednání probíhat, již dnes můžeme vidět v rámci např. bezpečnostní politiky ve směru k migrační krizi. Nám si stačí vzít tabulku občanů V4 žijících a pracujících v UK. Pokud bude V4 jednotná, což se ale bohužel málokdy stává, máme zajímavou šanci na úspěch. MK

Rolo

Doporučuji si přečíst články lidí jenž se Brexitem zabývají a jenž v VB žijí: https://blisty.cz/topics/141-velka-britanie-politika-a-spolecnost

Rolo

Doporučuji si přečíst články lidí jenž se Brexitem zabývají a jenž v VB žijí: https://blisty.cz/topics/141-velka-britanie-politika-a-spolecnost

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za odkaz. Rozhodně nechci říkat, kdo a proč za články stojí. Jedno je však jisté. Občané si zvolili ve svobodných volbách a tím to končí. Na nějaký revizionismus tu není prostor, protože by to byl velmi nebezpečný precedent, který by poškodil nevratným způsobem světovou demokracii, o čež se mnozí snaží. Podívejme se na paralelu Kosovo - Krym. Brexit bude a je to tak v pořádku. Je to stejné jako s tou krávou. Já kráva, jsem tu zavřená, chtěla bych na svobodu. Otevřou se vrátka. Tak běž. Když kráva vyjde a má svobodu, tak zase říká. Já chudák kráva, co si teď počnu, raději se vrátím. Já plně podporuji Brexit. Proč? Jsem praktik. Pokud VB posílí a to se dozvíme až po cca 5-10 letech, bude to pro nás jasná zpráva, že lze žít bez EU a lépe. Pokud VB klesne, ona nezkrachuje, je to jasný vzkaz pro náš národ, lidé neblbněte a ševče drž se svého kopyta. Na Brexitu může Evropa jen vydělat a pár šílených euroúředníků jen prodělat. Jsem Čech. Hájím zájem ČR. Tečka. Brexit je jasným inkubátorem a Češi by jej měl minimálně 5 let důkladně pozorovat. Následně by se měla situace vyhodnotit a přijmout nějaký náš postoj. Tj. Brexit je úžasná věc. A zda na tom bude VB hůře nebo lépe mě vlastně nezajímá. My, ostatní státy, dostaneme zadarmo úžasnou, praktickou analýzu s jasným výsledkem. A bude na tom skutečně VB špatně? Nejsem si vůbec jist. Po roce 1989 jsem slyšel takových analýz, jak tu v ČR a i na SR bude do deseti let druhé Švýcarsko atd.. Stejně tak prezidentské volby v USA atd.. Chybné analýzy bych dnes mohl přehazovat vidlemi. A na závěr bych vám chtěl sdělit jednu moji zkušenost, zkušenost starého Říma. Nebojíme se toho, co známe, ale toho o čem nevíme. A já jako analytik si nesmím klást jen otázky, bude to tak a tak, ale jak to bude, mohlo by být, kdyby se scénáře z jedné nebo z druhé strany nenaplnili. Musím počítat s něčím, co nevidím. Za můj život jsem vedl mnoho jednání, kdy mi lidé říkali: Ale on to musí podepsat. A já jim říkal, nemusí, co pak? Debata se strhla, zda musí nebo nemusí. Víte, co se stalo. K podpisu došlo v méně jak 50% případů a osoba, korporace byla překvapená. Nedostatek informací nás vede ke špatným závěrům a problém demokracie a internetu je, že si každý hlupák může psát, co chce. Právě mě napadá klasická analýza, četl jsem jich desítky: Sýrie. Jak to ten Bašár al-Asad dělá, když již měl být dávno sesazený a dokonce i mrtvý. Na úplný závěr. ČR musí hájit demokracii, respektovat brexit a učit se. Z poslední uzavřené debaty vím, chce to klid. Brexit proběhne jak tunel Blanka. Velká kritika před, složitý a náročný rozjezd plný problémů, ale dnes jsou všichni v celku spokojení. Co bude pak je zajímavá otázka. Jen hlupák dělá radikální a jednostranné výroky. Víte jaký je rozdíl mezi diplomatem a ženou. Řekne-li diplomat ne, není to diplomat, řekne-li žena ano, není to žena. Řekne-li někdo, VB na tom bude 100% hůře (lépe), je to hlupák nebo placený pohůnek. MK

arachni_name)

1

arachni_name

1

arachni_name

1`--

arachni_name`--

1

arachni_name

1)

25.6.2019

Fake news? Buďte v klidu.

Fake news? Be calm.

0 + Číst dále
29.5.2019

Zprávy dle mého výběru 05/2019

Reports of my selection 05/2019

2 + Číst dále
30.4.2019

Zprávy dle mého výběru 04/2019

Reports of my selection 04/2019

0 + Číst dále