Martin Krupička

Trocha matematiky na víkend

31.8.2018
Math for the weekend

Předem tohoto článku bych vás chtěl poprosil, buďte k sobě upřímní. Nepodvádějte sami sebe, nemá to cenu. Nic není krásnějšího na světě, nežli pravda. Nenechte si radit, vše zkuste jen a jen sami!!!

 

Nedáno jsem měl setkání se zajímavým pánem, který mě dokázal během okamžiku rozhodit svými otázkami. Někdo by řekl, že jsem mohl být naštvaný, ale já mu zůstávám naopak vděčný za jeho tvrdou lekci o tom, jak mi otevřel dveře k poznání, že my dospělí již nejsme schopni normálně uvažovat, náš mozek již často není schopen jednoduché racionálního myšlení, vše si komplikujeme atd..

 

Dostal jsem spoustu zajímavých příkladů, které jsem na místě jen s obtížemi dokázal vypočítat, byť byly naprosto primitivní. Přiznám se, že mě to hluboce zasáhlo, a tak jsem se pokorně vrátil do předškolních a školních let, kdy jsem s nepředstíraným zájmem začal počítat jednoduché matematické úlohy.

 

A jaké to bylo? Bylo to fantastické. Otevřel se mi, spíše vrátil úžasný dětský svět, jednoduchý pohled, obyčejný selský rozum. Spousty příkladů bych ještě před týdnem nedokázal velmi pravděpodobně na počkání vypočítat, přičemž dnes, po jednom týdnu, je počítám, jako když bičem mrskám a pořád si přidávám na obtížnosti.

 

Dovolte mi vám dát tedy tři naprosto triviální, jednoduché až dětské příklady. Vůbec nic si z toho nedělejte, když je nedokážete správně spočítat, odpovědět na ně. Jen se nad tím zamyslete, proč, se tak nestalo. Zamyslete se sami nad sebou.

 

Příklad první

Zápisník a tužka stojí dohromady 22,- Kč. Zápisník je o 20,- Kč dražší nežli tužka. Kolik stojí zápisník a kolik stojí tužka?

 

Příklad druhý

Jste v uzavřené místnosti, kde je absolutní tma. Na zemi je košík, kde je 10 ks černých ponožek o velikosti 43 a 10ks bílých ponožek o velikosti 43. Kolik musím vzít z koše minimálně ponožek, abych měl jistotu, že mám jeden identický pár?

 

Příklad třetí

Karel je stejně vysoký jako Pavel. Lukáš je o 3 cm menší než Karel. Dohromady chlapci měří 456 cm. Jak jsou chlapci vysocí?

 

Závěrem

Kdo bude chtít, může napsat své výsledky do komentářů a přidejte prosím, kolik času vám trvalo přijít na jednotlivé výsledky. Ti upřímní mohou přidat i komentář, zda jim toto prozření dokonce i něco dalo a co to bylo.

Není ostuda přiznat si, ano, zapotil jsem se, nezvládl jsem to. Je ostuda podvádět. Nejhůře sami sebe.

 

MK

Miny

Příklad jedna - tužka 1Kč a zápisník 21Kč; Příklad dvě - minimálně 11ks, Příklad tři - 153cm +153cm +150 cm. Šlo to celkem snadno a doufám, že je to správně :-D

Martin Krupička

Dobrý den, obávám se, že není. MK

Dominik

(Snad to teda bude spravne): 1. Tuzka 2kc (velmi rychlo) 2. 3 kusy (popravde, mal som najskor odpoved inu a myslenie som zmenil az v case pisania komentara) 3. 153 153 150 (zacal som odhadom vysky 150, vypoctom z hlavy chvilku trvalo, kym som to napasoval... bohvie, ci by bolo rychlejsie zostavit rovnicu 2x + x - 3 = 456)

Martin Krupička

Dobrý den, také nemáte 100% správných výsledků. MK

Dominik

to Mini: Vidis, tak v pripade tuzky taka banalna chyba z mojej strany. V priklade 2 som mal odpoved rovnaku. Pokial vsak vyberiem 3 ponozky, tak mam bud vsetky biele (par zostavim), vsetky cierne (par zostavim), 1 bielu a 2 cierne (par zostavim), 1 ciernu a 2 biele (par zostavim). Alebo? Clovek zacne o sebe pochybovat, ked spravi taku primitivnu chybu, ako ja v priklade c. 1 :)

Martin Krupička

Dobrý den, gratuluji. MK

ilja

1 min: 1+21;3ks;153+153+150;

Martin Krupička

Tak pokud se pod takto netypickým jménem skrývá pan doktor od nás, tak tu minutu zcela chápu. MK

Miny

Jo ty ponožky mi trochu ulítly :-) nad tím jsem příliš do hloubky nepřemýšlel a taky tak vypadá odpověď :-D ale zbytek ok, tak to jsem rád :-)

Martin Krupička

Dobrý den, určitě super. Pak se můžete zamyslet nad různými kombinacemi. Kolik musím vyndat ponožek, abych měl jistotu, že budu dva páry, následně třeba všechny ponožky od jedné barvy atd.. Je to zajímavé přemýšlení. MK

Martin

První příklad mě připomněl nešvar který se kolem mě čím dál více rozlézá a vytáčí mě do běla. Máme 2 jablka a chceme říct že máme 4. Už mám pocit že více jak polovina lidí dnes řekne jednou tolik. Já třeba řeknu dvakrát tolik nebo lépe dvojnásob. Prosím vás když vy všichni chcete říct jednou tolik tak prosím ale nezapomínejte na to slovíčko ještě - za mě je totiž správně (a snad to tak i je - prý snad kupci na trhu takto smlouvali) ještě jednou tolik.

Martin Krupička

Dobrý den, váš komentář trochu nechápu. Kde je v prvním příkladu jednou tolik? MK

Martin

Není, je tam o 20 více než tužka. A právě to mi připomnělo to o čem píšu. Vždyť to píšu že připomnělo. Nemusí být vždy přímá souvislost.

arachni_name)

1

arachni_name

1)

arachni_name

1`--

arachni_name

1

arachni_name`--

1

11.7.2019

Opálení? Hlavně když to sype.

Paradoxes in sunbathing.

1 + Číst dále
29.6.2019

Zprávy dle mého výběru 06/2019

Reports of my selection 06/2019

0 + Číst dále
25.6.2019

Fake news? Buďte v klidu.

Fake news? Be calm.

0 + Číst dále