Martin Krupička

Tři zprávy dle mého výběru 10/18

17.10.2018
Three reports of my selection 10/18

Uvidíme, nabízím novou rubriku tří zpráv, které mě nějakým, ať již pozitivním nebo negativním způsobem, zaujaly.

 

Průmysl 4.0

Již delší dobu kritizuji samoobslužné pokladny. Je to obrovský podvod, který z nás dělá hlupáky. Za stejnou cenu zboží, služby, se z nás stávají zcela regulérní zaměstnanci obchodních řetězců se vší odpovědností a riziky. Ale já nejsem něčí lokaj. Požaduji od obchodu naprosto seriózní a komfortní službu, abych byl obsloužen proškoleným personálem, což má dvě výhody. Má hlava zůstává čistá a podporuji tím zaměstnanost českých lidí. Proč zvyšovat zisky nadnárodním společnostem tím, že se stanu jejich dočasným, kontrolovaným a trestně odpovědným zaměstnancem.

 

Nyní nastal čas, vysvětlit si mé rozčarování. Možná jste zpozorovali případ nábytkářské společnosti Ikea, místo lokalizace Francie – Štrasburk, kdy dvojce osob špatně naskenovala zboží u samoobslužné pokladny, za čež si vysloužila jednodenní pobyt ve vazbě. Tento případ se mohl stát každému z nás. Já tu zkušenost mám také, ale protože jsem platil u klasické pokladny, byl jsem „jenom“ překvapený. O co tedy šlo? Jednadvacetiletá žena jménem Émilie a její otec si kupovali v Ikea čtyři skleněné dózy s víky, přičemž si neuvědomili, že se dózy platí zvlášť a víka zvlášť.  Když dvojce po zaplacení odcházela, byla upozorněna ostrahou, že víka nezaplatila. Mladá žena chybu uznala, otec se omluvil a chtěli situaci napravit doplacením částky. Dvojce byla však nakonec obviněna z krádeže, převezena na policejní stanici a na dvacet čtyři hodin ponechána ve vazbě. Během pobytu byli fotografováni a dokonce jim byla odebrána DNA. Po zveřejnění příběhu došlo z řad obchodního řetězce Ikea k omluvě.

 

 

Někdo by si možná řekl, že chyba je na straně dvojce. Já ne. Ještě před čtyřiceti lety musel mít prodavač výuční list, kde jedním ze studijních předmětů bylo zbožíznalectví. A dnes? Dnes je výrobků doslova tisíckrát více, prodavače dělá každý, kdo jde zrovna kolem a praktiky obchodníků jsou často neetické. Kdo se v tom má vyznat. Nehleďte prosím sami na sebe. Každý nemusí být znalý, nadprůměrně inteligentní, zkušený. To po nás, jako po společnosti, nikdo nemůže chtít. A jak jsem již zmínil, i mě se to stalo, když jsem byl překvapený, že mi u pokladny něco chybí, nebo naopak přebývá. Kdo by čekal, že skleněná mísa, která je koncipovaná na víko, to víko nemá a musí se zaplatit zvlášť.

 

Zcela jasně říkám, odmítám podporovat tuto aplikaci průmyslu 4.0, která z nás dělá zaměstnance firem zdarma a náš stát chudne. Je třeba tlačit na nadnárodní společnosti. Chceme poctivou službu s jasným sociálním rozměrem.

 

Macallan vytvořil nový rekord

21. srpna 2018 jsem psal článek, kde byla zmiňována dražba pravděpodobně nejdražší whisky světa Macallan Valerio Adami 1926. Jak všichni očekávali, byl pokořen rekord milion dolarů. Nový vlastník z Asie si zakoupil v přepočtu za zhruba 1,1 milionu dolarů skvělou láhev.

 

Na druhou stranu se musíme ale ptát, zda si pořídil nejlepší láhev, zkrátka nejlepší whisky světa. Na to nám možná odpověděl David Robertson, master blender Macallanu z devadesátých let, který měl čest tuto whisky ochutnat. Jeho hodnocení střízlivého čtenáře asi nepřekvapí: Když jsem ji ochutnal, byla whisky poměrně intenzivní, suchá a chutnala po ovoci s náznakem koření (warming spice). Ale za ta léta jsem ochutnal hodně whisky a podle mého skromného názoru bylo několik z nich lepších než tohle."

 

 

Návrat ke kořenům v Monze

Když na počátku minulého století začínal fotbal hýbat i světovou politikou, neměli italští fotbalisté nárok ani na soukromou korespondenci, která jim byla trenérem prohlížena. A jací jsou hráči dnes? Jedním slovem by se to dalo vyjádřit jako primadony. A nestěžuje si na to málo trenérů, včetně ČR.

 

Proto bych chtěl v poslední zprávě, která mě zaujala vyzdvihnout počin bývalého premiéra Itálie a bývalého vlastníka AC Milán, Silvia Berlusconiho, který v této době zakoupil třetiligový klub Monza, s nímž má velmi ušlechtilé záměry. Jeho poselství zní poměrně jasně. Žádné výstřední účesy, plnovousy, náušnice, tetování. Jak říká, žádné komedie na hlavách nebudou trpěny. Naopak bude podporováno fair play, po faulu se hráč musí omluvit a po zápase si podat ruku. K rozhodčím se budou chovat jako gentlemani. Když někdo hráče požádá o podpis, budou muset napsat křestní jméno i příjmení a to vše navíc čitelně. Mimo stadion budou muset všichni chodit slušně oblečeni.  

 

 

Za mě zkrátka velká poklona. Jen je úsměvné a smutné, když jsou tyto myšlenky ve fotbale „revoluční“. Je vidět, že se má fotbal a naše celá společnost ještě hodně co učit.

 

Závěrem

Je mnoho zajímavých zpráv, které mě zaujali. Nabízím na ně tedy malé upozornění a určitý osobitý pohled, který dávám do diskuse. Zajímalo by mě, jak to vidíte vy?

 

MK

Aleš

Ty zprávy Vás, Martine, zaujalY.

Martin Krupička

Dobré ráno, zrovna mi to včera psal i můj lektor. To máš z toho, že se učíš tři cizí jazyky najednou. Dobře ti tak. Nicméně, děkuji. MK

Martin

Za mě - jako rubrika určitě ano - skvělý nápad. Jak to vidím já - Samoobslužné pokladny - jako technokrat na ni (na tu pokladnu) občas zajdu v Tescu když mám náladu ale spíše pro zábavu, jinak souhlas kdyby tam meměli zároveň lidi na pokladnách čili nemožnost volby asi bych to bojkotoval. - Macallan - dalo se to čekat, jako ostatně asi většina jejich výtvorů, určitě mají i skvělé kousky ale je také mnoho jiných značek s lepšími kousky než ty jejich řekněme ,horší, navíc za normální peníze - Monza - nelze než souhlasit s postupem šéfa, mám trochu pocit že to je jako móda ,cyklicky se opakuje, - ostatně to bude asi problém obecně starších jedinců, už jste toho hodně viděli takže poznáte že se něco opakuje ale pro mladé je to nové.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za zajímavý komentář a připojení se do diskuse. MK

arachni_name)

1

arachni_name

1`--

arachni_name`--

1

arachni_name

1)

arachni_name

1

25.6.2019

Fake news? Buďte v klidu.

Fake news? Be calm.

0 + Číst dále
29.5.2019

Zprávy dle mého výběru 05/2019

Reports of my selection 05/2019

2 + Číst dále
30.4.2019

Zprávy dle mého výběru 04/2019

Reports of my selection 04/2019

0 + Číst dále