Martin Krupička

The Voice Česko Slovensko

4.3.2019
The Voice of Czechoslovakia

Musím se přiznat, že to byla skvělá zkušenost. Včera jsem se s čirým zaujetím díval na Hlas Česko Slovensko. A opět mě fascinoval systém této soutěže, který je vrcholnou manipulací davu, byť mnozí mi řeknou, že se jim tento formát líbí, a že to příjemné odlehčení. Já jim to neberu, já s tím mohu dokonce i souhlasit, ale na druhou stranu, bych chtěl ukázat i druhý pohled na tento a jemu podobný pořad. Může se nám tedy něco líbit, ale také můžeme vědět, že něco není úplně v pořádku.

 

Efekt je OK

Výběr často „přehrávající“ poroty je za mě naprosto v pořádku, chválím její diverzifikaci, výběr barev, hru světla. Menší publikum, nežli jsme byli v minulosti zvyklí, je dostačující, podprůměrná davová inteligence, která se postupem ještě snižuje je záměrná. Takový je prostě formát tohoto pořadu, jenž má oslovit co největší dav a je zbytečné jej kritizovat, je vyzkoušený, funguje. Prachy se točí.

 

Svlékni se „donaha“ naivko

První a zcela zásadní manipulací je fakt, že soutěž se zaklíná něčím, co se sama porušuje. Hraje na emoce. Pokud je tedy rozhodující, zda někdo má hlas nebo ne, proč bych měl být ovlivňovaný špatnou finanční situací účastníka, krutým dětstvím, změnou pohlaví apod.. Neříkám, že to není téma, ale je to téma do soutěže, kde má rozhodovat pouze hlas? A co tedy prodává více? Hlas nebo příběh? Včera jsem viděl dvě selhání z nervozity. Jeden účastník odešel, druhý, který procházel změnou pohlaví, uspěl. Naprosto protichůdné komentáře poroty v těsném závěsu. Náhoda? Osobně pochybuji. K čemu to vede? Jen k tomu, že příště nám bude prodáván, jak už dnes často vidíme, ještě větší a větší bizar. Hlavní motto soutěže tedy popírá soutěž samotnou. U ostatních talentových soutěží je situace ještě komičtější. Není to o talentu, ale ucpávání hladu po bulvárních informacích nejosobnější a nejnižší úrovně. Je až komické, jak někdo trpí tím, že zná jeho tajemství školní třída, ale není problém jej říci v hlavním vysílacím čase v TV. Informace je vyřčena, emoce vybuchuje, aby vše bylo během krátké doby spotřebováno, „zapomenuto“, zaznamenáno. Co se děje s účastníky, po skončení soutěže již nikdo neřeší. V jakém stavu je jejich špatný psychický stav, který nám popisovali? Koho to zajímá? Nikoho! A proč je zapomenuto v uvozovkách? Podívejte se na současného ministra zdravotnictví. Všichni si vytváříme okovy, které si neseme celý život.

 

Hvězda bez záře

Miluji statistiky. Většině obyvatel nic neřeknou, ale když v nich umíte číst a analyzovat data, je to skvělý prostředek pro správnou volbu. Od doby, kdy zvítězila Aneta Langerová, proběhla v ČR a SR celá řada talentových soutěží. A jakou hvězdu vyrobila? Znám Anetku, Richarda Nedvěda (kouzelník) a pak už jen šeď a nebo nic.

 

A proč se tak stalo? Protože tyto soutěže ukazují prostředek, nikoli však produkt. A v tom tkví hlavní manipulace. Protože pravda je taková, že dobře zpívat umí v ČR desetitisíce lidí. A umí to velmi dobře. Říci o sobě i ta nejintimnější tajemství, to také není žádné umění. Tak proč byste měli uspět? Ano můžete se „vyspat“ s někým z šoubyznysu, ale to je také jenom dočasné řešení, pokud nenásleduje svatba nebo nechutný bizár a rozklad vlastní osobnosti.

 

A pravda je přitom tak jednoduchá. Nikdy z vás hvězdy nebudou, nikdy nic víc, než lokání, miniaturní muzikálová hvězdička potácející se v budoucnosti v depresích. Takto je. A proč? Opět, protože zpívat umí mnoho lidí a konkurence je vysoká. Ale především proto, že nikdo z vás nenabízí produkt, tedy píseň.

 

Miluji 80. a 90. léta

Tenkrát to bylo ještě opravdové. Kluci že školy šli na pivo, tam se opili, založili kapelu pro jeden koncert, aby dostali holky do postele, ale vznikla z toho skupina s charakterem. Nikomu vůbec nevadila absence hudebního vzdělání, nedokonalost hlasu. Ale jejich první CD šlo od nich zevnitř. Tak začala spousta veleúspěšných kapel. Šílený je např. začátek Black Sabbath, ale kdo zná kariéru jednoho z porotců, p. Vojtka, nechápavě zírá.

 

No nic. Faktem zkrátka zůstává, zda by v těchto talentových soutěžích vyhrál Lou Fanánek Hagen, Josef Vojtek, Ivan Mládek, Karel Kryl, Daniel Landa apod. Ani náhodou. Jenže tito zpěváci jsou opravdové, úspěšné hvězdy, i  přesto, že nemají často ani náhodou tak precizní hlas, ale mají něco mnohem důležitějšího. Vlastní styl a vlastní píseň.

 

Závěrem

Talentové soutěže dneška jsou pouze přehlídkou kopírování a neosobní šedi, která nemá šanci na úspěch. Ti naivní účastníci ani nemohou klesnout, protože nikdy nezářili. Jen prodali velmi lacino svůj příběh. A to je vlastně celé. Rozdíl mezi koupí párku v rohlíku není žádný. Za minutu ani nevíte, že jste něco jedli. A i když jste jej jedli, žádná gastronomie se rozhodně neodehrávala. Nakonec zjistíte, že někdy je lepší se opít a být sám sebou. Tak opravdu velmi často vznikají hvězdy, které svítí.

 

MK

31.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část druhá.

A nonsence called BLM. Slavery. Part two.

1 + Číst dále
29.7.2020

Zprávy dle mého výběru 08/2020

Reports of my selection 08/2020

1 + Číst dále
21.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část první.

A nonsence called BLM. Slavery. Part one.

3 + Číst dále