Martin Krupička

Tabulka nebo smrt

18.10.2019
Chart or death

Dnes napíši první článek, který bude stejně začínat i končit a to mým zvoláním: Psycholog na obzoru, hůl do ruky. S příchodem průmyslu 4.0 a šarlatánstvím, zvaným psychologie se s naší společností obávám nejhoršího. Již nebude člověka, bude jen tabulek, kdy, díky bohu není to můj případ, hodnoty ve sloupci sebevraždy a sociální vyloučení, jak dnes můžeme vidět v Japonsku, se budou neustále zvětšovat. A podle mého názoru za to může mnohem šílenější doba, nežli byl nacizmus a její rasové teorie. Dnes jí říkáme kapitalismus, demokracie, prostě si jí nazvěte, jak chcete. Ta doba je teď a tady.

 

Byl bych nerad, kdyby si někdo myslel, že psychologie je celá špatná a vystupoval bych zde z pozice vymítače ďábla, ale dnes bych chtěl říci, a jsem hluboce přesvědčený, že dobrý sluha se utrhl ze řetězu a stal se z něho uragán nejvyššího stupně.

 

Mozek

Budeme li se bavit čistě z medicinského hlediska, i ti nejlepší odborníci, lékaři, vědci se shodují, že jsme pochopili mozek možná z 1%. Možná. Mnozí říkají, že ještě méně. Tudíž vůbec nechápu, jak se dnes psychologie a psychologové paušálně, mohou být do prsou a říkat, to a to funguje, to a to je pravda, takový a takový je člověk. To je naprostý nesmysl.

 

Léky

Nedávno jsem vyklízel byt po mé zesnulé tetě, abych přinesl zpět do lékárny více jak dvě igelitové tašky léků. Má teta byla trochu tajnůstkářka, a tak mě zajímalo, co vlastně užívala. Popravdě, byl jsem ohromen, jaké a jak nebezpečné léky brala. Jen pro příklad, u některých léků jsem se dočetl o velmi silných nežádoucích účincích, kdy četnost byla u 1 z 1000 lidí. Vydělte si to počtem obyvatel na světě, v Evropě a v ČR. Dostáváme obrovská čísla. A aby ne. Léky jsou často testovány na vzorku 10 – 15 000 lidí, kdy velmi často není brán ani v potaz etnický či jiný původ, faktor. Je to jenom byznys.

 

Každý jsme unikátní

Nikdo není stejný a každý z nás je velmi specificky determinován svými rodiči, okolím, sociální vrstvou atd.. Jak vynést ortel nad člověkem, že mu vidím do hlavy, nevím. Co však vím zcela jistě, že v dřívějších dobá se diagnostikovali lidé nemocní. Dnes se diagnostikují zdraví, v běžné společnosti úspěšně fungující lidé. To mi přijde stejné, jakoby člověk s tlakem 120/80 měl brát preventivně prášky, když by náhodou měl 125/85. Již není v tabulce.

 

Utržení ze řetězu

Zatímco dříve psychologie a psychiatrie řešila nemocné pacienty, dnes přicházíme na druhou stranu. Nemocných pacientů je málo, je třeba diagnostikovat zdravé. Nemoci tak přibývají jako pohlaví, kdy dnes je v USA rozlišováno 104 druhů pohlaví. Pokud toto nepovažujete za vrchol absolutního nesmyslu, nevím. I když, kdyby se nenašlo dostatek pomatených lidí, zcela jistě by se toto neučilo na amerických universitách. Svět se zkrátka zbláznil. 104 druhů pohlaví. Nechápu. Jenže dnes se tímto problémem, omlouvám se realitou, zabývá celá armáda psychologů, kteří na tomto nesmyslu staví svoji kariéru. Pokud by si někdo myslel, že se jedná pouze o pohlaví, mýlil by se.

 

DSM

Že vám tato zkratka nic neříká? No tak to vám ji přeložím: Diagnostický a statistický manuál mentálních poruch. Nová „bible“ amerických psychiatrů např. minulý rok přivedla na svět nové mentální poruchy. Co takto binge eating? Přejídání. 3x do týdne se přejíte a dle nových tabulek jste zralý na psychiatrii. To musí na psychiatrii skončit v září a říjnu 70% tohoto národa, protože cestují na dovolenou All inclusive. A pak by se restaurace „all you can eat“ měli okamžitě zavřít, protože to je továrna smrt a psychické nemoci. Zrušíme také všechny večírky, plesy, rauty atd. Zdá se vám to směšné? Podle americké DSM naopak vážná situace. A takových věcí je tam více. Kdo z vás by přiznal, že si dá běžně k večeři skleničku vína? Pokud ano, budete diagnostikován jako alkoholik. Na jedné straně tabulka alkoholika, na druhé doporučení kardiologů. Šílenější kontrast medicíny již snad ani nabídnou nelze. Např. se trefím do sebe. Strach z plešatosti. Já byl vlastně 5 let nemocný a neléčil jsem se. A jak budeme řešit prodej paruk, mastiček na podporu růstu vlasů, transplantace vlasů. Však to je nepřípustné. Další novou nemocí je letmé škrábání pokožky. Jak se častěji škrábete, máte problém s vaší psychikou. A takových to nesmyslů naleznete desítky. Kdo je tedy zdravý?

 

USA vs. svět

V USA platí takové pořekadlo. Je-li dívka skutečně dospělá, má v kabelce antikoncepci a antidepresiva. Přijde vám to směšné? Ne. Pravidelné braní léků přiznává 60 000 000 Američanů, což je celých 25% veškeré jejich populace. Když si odečtete děti a staré, kterým už je vše jedno, můžete se dostat až na číslo 42%, což je šílené. Ještě děsivější je statistika, že více jak 60% dospělých Američanů někdy v životě brala antidepresiva. Otázka tedy zní. Kdo jim ty léky předepsal? Na základě čeho jim je předepsal? A jak se Američané geneticky liší od ostatních lidí na světě? Když si budete klást správné otázky a budete mít k dispozici přesné statistiky, pak vás již doplnění, že většina psychologických testů se nakupuje od zahraničních společností, které jsou vlastněny americkým kapitálem, vůbec nepřekvapí. Tady přeci vůbec nejde o člověka. Farmaceutický byznys jede na plné obrátky, a kdo se mu postaví do cesty, ten bude smeten. Nedávno mi napsal jeden čtenář J.K. na Fb krásný komentář:

 

„Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem.“ Platón

 

Zkuste se dnes postavit na odpor proti psychologii, která si bere za cíl ovládat a řídit naše životy. Již dnes se někteří staví na odpor, byť jsou ostatními kolegy, a to drtivou většinou, „kamenováni“. Např. Mick Walker dodává. „Jestli to takto půjde dál, změní se náš svět v blázinec. Nikdo normální tu nezbude. Až moc normální však budou miliardy Asiatů a Afričanů, které postupně ovládnou Západ, plný chemicky zklidněných tlusťochů pěstujících si své komplexy. Nevím, zda se trend „zešílení“ Západu odehrává v režii výrobců léčiv na duševní choroby, ale jiné vysvětlení mě nenapadá.“

 

A pak mě ještě děsí jedna věc. Když někdo je tak hloupý, že není schopen si vymyslet novou duševní nemoc, zkrátí lhůty a ze zdravého jedince je najednou nemocný. Např. v DSM -5 se zkracují normy tak silně, že pro stanovení deprese bylo zapotřebí dříve dvou měsíců. Dnes je to dvou týdnů. 14 dní můžete mít smutek ze ztráty blízkého člověka, zaměstnání, úrazu a měl byste okamžitě navštívit svého psychologa, protože nejste zdravý. A hned dostanete prášky. To je přeci šílené.

 

Kája Mařík je Mengele

Víte, co je to disruptivní porucha regulace nálady? No s touto duševní nemocí se můžete setkat např. v příbězích Káji Maříka. To si dítě lehne na záda, kope ručičkami a nožičkami. Můj otec to léčil okamžitě, účinně a jednou pro vždy. Naordinoval mi dřevěnou metodu, tedy vařečku. A takto bychom se mohli bavit dál a dál, např. u hyperaktivity atd..

 

Hlupák, co se nevešel do tabulek

Budu vám vyprávět příběh o malém chlapci, který si přenesl ze školy obálku, v níž stálo, že dítě je opožděné, nezvládá výuku a mělo by se vzdělávat doma, případně ve speciální škole pro pomalé děti. Když si matka tento dopis přečetla, usmála se na chlapce a řekla mu, že se v dopise píše, že je dítě geniální a tak se bude učit doma. Dopis uschovala a tím by mohl tento příběh skončit. Jenže když matka za dlouho umřela a syn byl již dospělí, našel tento dopis, na který si pamatoval. Přečetl si jej a zjistil „krutou“ pravdu. I zde by mohl tento příběh končit, kdyby se ten muž nejmenoval Thomas Alva Edison.

 

Rudolf Hess

Síla a um těch nejlepší psychologů a psychiatrů si „vylámala“ zuby v tak ostře sledovaném procesu jakým byl Norimberský proces, kdy Rudolf Hess předstíral bláznovství. Ti nejlepší z nejlepších nedokázali „nachytat“ Rudolfa Hesse na švestkách. A to na něho zkoušeli různé triky jako např. psaní jména s dvěma s nebo ostré s atd.. Když měl být prohlášený za blázna, naopak přišel Rudolf Hess s prohlášením, že všechny „vodil“ za nos.

 

50-70. léta

Nikdo si nedokáže představit, co se dělo v oblasti duševních nemocí v tomto období v USA. Lidem byl operován mozek, na lidech afroamerického původu byla dělána řada lékařských experimentů a dostat se do blázince bylo tak snadné, jako koupit si dva rohlíky.

 

Rosenhanův pokus

Že vám to nic neříká? To v roce 1972 poslal profesor Rosenhan 5 mužů a 3 ženy a psychiatrickou kliniku s tím, že na příjmu měli říci pouze jediné, hlas, který jim říká „žuch“. Zatajit mohli jen pravé jméno a povolání, protože i někteří z nich pracovali jako psychologové a psychiatři, ale jinak museli říkat jen a jen pravdu. Pro doplnění je třeba dodat, že nikdo z nich neměl, a to ani v rodině, jakýkoli psychický problém.

 

Již první výsledky šokovaly. Všech osm účastníků experimentu bylo přijato k léčbě. Sedm z nich „mělo“ schizofrenii, jeden maniodepresivní psychózu. Pokud by byli přijati k léčbě a to byli, měli zcela odkrýt karty a říci, že si vše vymysleli, a že jsou zcela zdraví. A jaký byl výsledek? Během „léčby“ nedokázali „pacienti“ přesvědčit své lékaře, že jsou zdraví. Na psychiatrii byli zavřeni až 52 dní a propuštěni pouze pod slibem, že budou brát velmi silné léky.

 

Závěr tohoto experimentu byl děsivý. Lékaři si prostě přizpůsobili diagnózu tak, jak se jim hodila. A tak je to podle mého názoru i dodnes s různými psychologickými vyšetřeními. Pokud „lékař“ chce, abyste uspěli, uspějete. Pokud nechce, nemáte šanci. Je to jen zadání, jeho momentální rozpoložení, sympatie, antipatie atd..

 

Lži o tom, že dnes se to neděje

Měl jsem možnost nahlédnout od několika případů, kdy se vydávala zcela protichůdná vyšetření. Velice krásně to ve svých článcích popisuje i advokátka Klára Samková. Co mě však zarazilo mnohem více, a to u mě není časté, že bych se k těmto datům nedostal, nedokázal jsem vůbec dohledat, získat jasné statistiky v počtu chybných psychologických a psychiatrických vyšetření. Mohu se jen domnívat z praxe mých přátel. Jsou jich desítky. Desítky, možná stovky chybných psychologických vyšetření bez možnosti odvolání, revize, protože stejně jako v případě profesora Rosenhana, se to nakonec nějak napasuje se slovy, mohlo to být. Tedy žádná exaktní věda, pouze šarlatánství.

 

A budoucnost?

Budoucnost je šílená. Již dnes se plánují, dost možná již dávno aplikují nejrůznější chipy na člověka, který má zkoumat jejich mozek, vědomí atd.. Co z toho vyplyne, mě doslova děsí. Vstupem průmyslu 4.0, robotizace, digitalizace přestane být člověk člověkem.

 

Psychologové a podobní šarlatáni dokonce v Asii získávají nebývalou moc. Když dítě, mládežník 3x spáchá podvod ve škole, např. má „taháka“ již se může rozloučit s kariérou ve státní správě. Vše je zaznamenáváno. Možná to je lék, jak zcela zničit byrokracii v Evropě a v ČR především. Nechť si každý sáhne do svého svědomí.

 

Závěrem

Tento článek je velice, oproti ostatním, dlouhý a jsem si toho vědom. Vždy říkám, že nejdůležitější je zdravý, lidský rozum. Kdyby psychologie mohla být chápána jako skutečně ustálená věda, založená na jasných faktech, stačilo by v 18 letech podrobit celý národ testům a hned bychom věděli, kdo a kde má své místo atd.. Toto šarlatánství má stejnou validitu jako testy od 70. let, které vám řeknou, jaké zaměstnání je pro vás ideální. Kdo v tomto oboru skutečně pracuje? Směšné. Ale celé společnosti se tím velmi dobře živí. Nechci říkat, že vše je špatně, to určitě ne, ale děsím se dnešní doby, kdy tento obor sám sebe prezentuje jako posla pravdy, přitom je založen na základě domněnek, nikoli faktů. Klasickým příkladem šílenosti tohoto systému je i Rorschachův test, který 50% glorifikuje, 50% odsuzuje, přesto se používá. Neumím si představit, že byste si vzali prášky chřipku, kde by bylo napsáno. Z 50% vás vyléčí, z 50% umřete. Už jen tato šílenost mi ukazuje nemoc naší společnosti, kdy šarlatáni na základě domněnek, na nichž se sami neumí shodnout, vytváří vědu. Jak to dopadá, vidíme v USA. 60% populace na lécích. Bojujeme proti kokainu, ordinujeme antidepresiva. Strach z vyplešatění jako choroba mě fakt dostal. Zkrácení doby z 2 měsíců na 14 dní ještě více.

 

Dnešní psychology lze v drtivé většině nazvat jako tupé stádo ovcí, kteří se pouze živí pavědou, svému oboru nerozumí, ale cítí obrovskou moc, kterou získávají a bohužel i aplikují. Většina z nich vůbec nedokáže vypracovat test, proto jej z 95% pouze nakupuje a to s klíčem, který zcela bezmyšlenkovitě dodržuje. Zda má nebo nemá validitu, není důležité, protože běžný občan stojí na druhé straně v nemožnosti se odvolat a s minimální možností poukázat na nekompetentnost protistrany. Takto rozhodují soudy, společnosti, instituce. V minulosti jsem na svém bývalém pracovišti zažil přesnou sílu psychologie. Do příchodu psychologa jsme měli zdravý a silný kolektiv. Po jeho příchodu, si uzmul nebývalou moc, kdy jsem vůbec nechápal, kolik najednou nemocných lidí se mnou pracovalo. Po jeho odhodu se opět kolektiv zázračně uzdravil. Dodnes tato chyba nebyla opakována. Psycholog již není.

 

A na úplný závěr bych vám nechal odpovědět za dvě otázky. Gratuluji, kdo jste dočetl článek až sem.

 

Jste na moři a blíží se bouře. Co uděláte:

a) Zůstanete na místě.

b) Pokusíte se vrátit do přístavu.

c) Pojedete dál.

 

Druhá otázka: Myslíte si, že jste manipulováni?

a) Ano

b) Ne 

 

 

Budu se velice těšit na vaše případné komentáře. A tak budu končit stejně, jako jsem začal. Psycholog na obzoru, hůl do ruky.

 

MK

Martin

Realistický článek, bohužel. Moje odpovědi: první otázka není tak černobílá ale budiž - c, popluju dál - druhá a, ano a to denně - vnitřně si říkám že tomu odolávám ale kdo ví.

Martin Krupička

Dobrý den, kolega dostal první otázku, ze které mu vyšlo, že má rád nebezpečí. Nikdo normální nepojede proti bouřce. Jenže on měl výhodu zpětné vazby, takže když řekl tomuto šarlatánovi, že je od 6 let na vodě, a že když zůstane na místě, na 100% se převrhne, když se pokusí vrátit do přístavu, téměř na 100% to jeho loď rozbije o břeh, protože prostě nelze přistát u mola, takže jediná šance na přežití je zkusit plout dál. Není to dobrá varianta, ale jediná. Psycholog najednou koukal a nevěděl, co má odpovědět. Druhá otázka je také zajímavá a podle mého názoru na ni nelze odpovědět ano, ne, bez vysvětlení, protože každá komunikace je vlastně manipulací, ale toto je otázka lehce odborné diskuse, která by v takovýchto testech neměla být. Když byste si zkombinovali obě otázky, vyjde vám velmi zvláštní výsledek, který nemusí zcela odpovídat realitě. Na základě špatných otázek nemůžete dostat správné odpovědi a bez dobrých odpovědí, není možno získat relevantní výsledek. Mám kamaráda známého, který má IQ 170. Nabízeli mu místo v Mense, které odmítl s tím, že jejich testy jsou naprosto nesmyslné, protože se od lidí očekává zkušenost a všeobecně zaběhnuté pravdy, které by neměly být součástí testu. Mensa žije bez něho a on spokojeně bez ní. Nicméně pravdou zůstává, že podobné testován lidí je čirým šarlatánstvím. MK

31.12.2019

Loučení se s rokem 2019

Googbye 2019

2 + Číst dále
27.12.2019

Zprávy dle mého výběru 12/2019

Reports of my selection 12/2019

2 + Číst dále
28.11.2019

Zprávy dle mého výběru 11/2019

Reports of my selection 11/2019

0 + Číst dále