Martin Krupička

Symboly bohatství v proměnách

31.1.2020
Strange symbols of wealth

Většina lidské společnosti touží, aby byla okolím vnímána jako někdo krásný a bohatý. Je však otázkou, co to znamená. Pro mě osobně je největším pozitivem člověka skromnost a inteligence. Již v mém okolí poměrně „zlidověla“ má věta o výběru žen. Prsa povadnou, zadek naroste, inteligence zůstává. Budeme-li milovat sebe i ostatní právě pro jejich charakter a inteligenci, máme velmi dobrou naději, že prožijeme plodný a klidný život. Na druhou stranu bohužel ani po tisíci letech to většinová společnost nepochopila. A právě o tom bude dnešní článek. O podivných symbolech bohatství a o rozkladu společnosti.

 

Hned na začátku bychom si měli říci, že universální symbol bohatství, z mého pohledu vyjma inteligence a moudrosti, neexistuje. Vše ostatní je pouze pomíjivé chvástání, kterému když ne dnes, tak za několik let, budeme se smát. Pojem bohatství a krásy je pouze manipulací, kterou rádi v rámci svého ega přijímáme, aniž bychom si všimli, že nás vlastně vnitřně zabíjí.

 

Černé zuby

Ohaguro, jak se říkalo barvení zubů na černo, bylo jedním z jasně viditelných znaků demonstrujících bohatství v Japonsku. Nejenom, že byly černé zuby považovány za krásné, ale také měl proces začerňování bránit před zubními kazy. Pro výsledný efekt se používala směs železných pilin, octa a bylinek. Tato tinktura se aplikovala 1x týdně. Nevím, jak ty železné piliny a sklovina šli dohromady, ale proč ne.

 

 

Bílá kůže

Již jednou jsem tento symbol krásy v článku popisoval, tak snad pro nově příchozí. Bílá kůže byla znakem bohatých lidí, kteří nemuseli pracovat jako prostý lid na polích, tj, neopálili se. Čím bělejší kůže, tím krásnější a bohatší člověk. Dnes máme v Evropě a ČR opačný efekt, kdy se pachtíme v kancelářích a provozech, kdy zase naopak krásné opálení od moře, je znakem osobní prosperity. Symbol bílé pleti je ale dosud velmi populární v Asii, kde si lidé aplikují celou řadu velmi nebezpečných krémů za účelem vybělení pleti. Tyto přípravky často obsahují rtuť. V Číně např. ženy na pláž nosí celotělové plavky, které jim zakrývají celé tělo, včetně obličeje. Je to paradoxní, kdy na jedné straně ženy chodí do solária, aby byly opálené a riskují tak rakovinu kůže, kdy na druhé straně lidé na své a do svého těla aplikují vysoce jedovatou rtuť.

 

 

Deskové hry

Dnes běžná součást každé domácnosti, kterou můžete pořídit již za pár stokorun a výrobní náklady se pohybují v korunových hodnotách, byla ve starověku natolik ceněná, že deskové hry byly velmi oblíbeným diplomatických darem. Byla to také ukázka toho, že člověk byl tak bohatý, že měl volný čas hrát tyto hry a nemusel jen pracovat, pracovat a pracovat.

 

 

Ananas

Tak tohle vás myslím pobaví a překvapí. Ananas byl pro mě symbolem vánoc a blahobytu v dobách, když jsem byl dítě za minulého režimu. Takže tento příklad i docela chápu. Ananas je tropické ovoce, které se např. ve Velké Británii apod. nedalo pěstovat. V přepočtu na dnešní peníze jste mohli jeden plod pořídit za závratných 8000 amerických dolarů, tj. něco kolem 170 000,- Kč. Jenže vlastnit ananas byl i velmi dobrý byznys a to pro jeho dlouhou trvanlivost. Chtěli-li jste udělat na své okolí dojem, mohli jste si ananas pronajmout. A tak se stávalo, že ananas šel z jedné ruky do druhé, aby byl ozdobou večírků bohatých a bohatších lidí. Toto zboží bylo tak lukrativní, že vlastně málo kdo věděl i jak ananas chutná, protože byl držen až téměř do úplného uhnití. Velké popularitě se také těšil na francouzském dvoře, kde je ve svých sklenících pěstoval Ludvík XV a jako se symbolem bohatství se s ním také nechal malovat.

 

 

Extrémně dlouhé špičky bot

Takzvané krakovské boty, podle města Krakov, byly charakteristické svými dlouhými špičkami. Čím delší, tím lepší. A jejich délka se upravovala zákonem podle stavu. Sedláci 15 cm, šlechta klidně 60 cm. Zajímavostí bylo, že boty byly velmi nepohodlné a majitelům způsobovaly velké množství úrazů, pročež jejich nošení bylo opět omezováno zákonem, byť se proti těmto restrikcím mnozí šlechtici značně bouřili.

 

 

Tulipány

Na tulipánových cibulkách, dnes něčem tak běžném, v minulosti málem zkrachovalo celé Holandsko. V dobách největší slávy této komodity jste mohli koupit jednu cibulku i za více jak deset průměrných ročních příjmů kvalifikovaného řemeslníka. To bych odhadl např. na pět milionů korun. Když mánie opadla, mnoho velmi bohatých rodin zkrachovalo.

 

 

Cukr

Je to opět až směšné, když si uvědomíte, že dnes kupujeme kilo cukru za 8,90,-. Jenže v minulosti byl cukr velmi vzácný a ti nejbohatší jej podávali jako specialitu na svých plesech, banketech a večírcích. Z cukru se také vyráběli nejrůznější sošky a snad až umělecké předměty. Neomezená nabídka cukru byla výsadou králů, jako tomu bylo např. u korunovace Jindřicha VI.

 

 

Zahradní poustevníci

Byla to ve své době velká móda. Šlechta si na svých pozemcích stavěla romantické stavby, zbořeniny hradů, ale také si pořizovala místo sádrových trpaslíků živé poustevníky, kteří žili na jejich pozemcích a byli povzbuzování k asketickému způsobu života včetně oblékání. To vše jen pro zábavu. Takže taková malá lidská zoo.

 

 

Rentgenové snímky

Dnes již víme, že rentgen by měl člověk podstoupit ideálně max. 1x za pět let. Není to nic zdravého. Jenže o negativech tohoto záření se v jeho začátcích pramálo vědělo. Proto si bohatí lidé pořizovali např. rentgenové snímky svých rukou, na kterých měli své nejlepší šperky.

 

 

Závěrem

Symboly bohatství a krásy se neustále mění. To, co nám dnes přijde zajímavé, je velmi často za pár let směšné. Jen si vzpomeňte pánové, jak nejeden z nás dostal holku na mobilní telefon připevněný na opasek, komický nápis přes celý zadek na džínách Replay apod.. A dnes? Proto bychom měli velmi zvažovat, za co nám stojí pracovat, vydělávat a utrácet peníze. Stojí za to, celý rok šetřit na I phone? Ne. Ale stojí za to celý rok studovat, nebo založit sad, park apod.. Bohatství je pro mě zkrátka někde jinde. Třeba i v té sbírce alkoholu, kterou nikdy neprodám a dosud žiji v krásné a možná i naivní představě, že někdo z mých potomků v ní bude pokračovat.

 

MK

Petr Češík

Ještě bych dodal že ananas by také symbolem pohostinství (dar někomu když jdu k němu na návštěvu). Asi taky záležitost smetánky :)

Martin Krupička

Dobrý den, tak nabídnout za 170 000,- ananas, to už si člověka museli vážit. Ale chápu a beru. MK

Zdenek

Jen chci podotknout: nestálo za to si ty džíny tenkrát koupit, když se na to dala ulovit holka? Právě o tom je móda

Martin Krupička

Dobrý den, tak také jsem je měl a ve své podstatě to byla dobrá investice. MK

24.3.2020

Zprávy dle mého výběru 03/2020

Reports of my selection 03/2020

0 + Číst dále
17.3.2020

Koronavirus a whisky

Coronavirus and whisky

1 + Číst dále
20.2.2020

Zprávy dle mého výběru 02/2020

Reports of my selection 02/2020

1 + Číst dále