Martin Krupička

McDonald´s – trochu drsná pravda o jejich menu.

9.3.2017
Tři příběhy o společnosti McDonald´s, které mě zaujali, aneb když se znak amerického kapitalismu hroutí.

Při jedné zahraniční cestě mi řekl můj velice dobrý kamarád, že vůbec nechápe, jak si může McDonald´s v České republice držet společensky přitažlivou image. Když žil několik let v USA, viděl úplně jiný McDonald´s. Fast foodový řetězec pro okrajovou společnost, doslovně řečeno, ten největší shit v oblasti veřejného stravování.

Již tenkrát mi popisoval osobní prohlídku továrny v Polsku, kde se vyrábí masné polotovary pro McDonald´s. Proces, kdy se z těch nejhorších a nejvyžilejších dojných krav, doslova kost a kůže a zpracují se komplet celé, dělají hamburgery, které jíme. Když jsem se dozvěděl, i tak jsem neměl žádné iluze, co vlastně jím, McDonald´s se pro mě navždy stal stanicí, kterou využiji pouze v případě té absolutně nejvyšší nouze. No, kdy já mám takovou nouzi?

 

Příběh č. 1 – Zapomenutý hamburger

David Whipple si v roce 1999 zakoupil u společnosti McDonald´ hamburger, ale zapomněl na něho. Jaké bylo jeho zděšení, když jej o čtrnáct let později našel v téměř úplně stejném stavu. Žádné plísně, žádné houby, zápach atd.. Tato šokující událost již navždy změnila jeho pohled na tento nadnárodní řetězec. Svůj příběh zveřejnil, aby varoval především všechny rodiče a prarodiče, zda si uvědomují, čím krmí sebe i své potomky. Na fotografiích viz. níže můžete vidět originální obal a stav hamburgeru, dále pak porovnání s melounem.

 

Příběh č. 2 – Japonská „preciznost

V Japonsku v roce 2015 McDonald´s vykázal ztrátu 7,4 miliardy korun a uzavřel stovky restaurací. To jsou nejhorší výsledky za posledních čtyřicet pět let. Proč? Za vše může aféra s dovezeným masem z Číny, kdy se prošlé maso míchalo s čerstvými surovinami. Dalším pomyslným hřebíčkem do rakve byly nálezy plastových kousků v nugetkách a zmrzlině. Někdo by řekl, že Japonsko je od České republiky velmi daleko, nicméně o to zde nejde. Důležité je zamyslet se nad celkovou strategií výroby produktů od společnosti McDonald´s. Reakcí této společnosti  nad tímto stavem bylo „pokání“ a zvedení nového produktu McChoco Potato, což není nic jiného, než přesolené hranolky polité nekvalitní čokoládou.

 

Příběh č. 3 – Jamie Oliver vrací úder (2016)

Britská kuchařská celebrita zažalovala společnost McDonald´s z důvodu podávání nezdravých a zdraví ohrožujících potravin. A vyhrál!

Nejhorším příkladem byla právě výroba hamburgerů z tuku, který se máčel v hydroxidu amonném, který je pro tělo, zvláště pak srdce, velice toxický a nebezpečný. Dalším problémovou přísadou byla barviva a agresivní konzervanty.

Jenže nemusíme zůstávat jen u hamburgerů. McDonald´s prodává i velmi chutné dětské nugetky. Kdo má dostatečnou odvahu podívat se, jak se takové nugetky vyrábí (kosti, kůže, vnitřní orgány), na youtube je krásné video s dětmi: Jamie Oliver Shows School Kids How Chicken Nuggets are made.

 

Tak vám nevím. Nechci tu tvrdit, že jsem v McDonald´s nidky nebyl, nebo mi tam i něco nechutnalo, ale když si uvědomíte, co vlastně jíte, musím si vzpomenout na své dětství. Podle dnešních dietologů jsme jedli vše tučné a nezdravé. Jenže nikdo nebyl nemocný a nikdo netrpěl nadváhou a jinými komplikacemi. Já se rozhodně vracím ke kořenům. Cítím se výborně a mám při svých 188 cm velice pěkných 80 kg. Kdo mě zná, ví, že dietu nedržím. Bůček, knedlíky, pivo, víno. Že by český paradox?

 

MK

 

 

 

 

 

 

 

 

7.2.2020

Proč říkáme Na zdraví?

History of Cheers.

1 + Číst dále
5.2.2020

Bitva u Thermopyl. Pravda je luxus, který si často nemůžeme dovolit

Battle of Thermopylae? The truth is only illusion

2 + Číst dále
31.1.2020

Symboly bohatství v proměnách

Strange symbols of wealth

0 + Číst dále