Martin Krupička

Jak si za whisky koupit dům

9.9.2020
How to buy a house for whiskey

Toto je další článek určený pochybovačům, jako je můj kamarád I.H., který dodnes nevěří, že ve whisky je velký investiční potenciál. Takže, D.K., dobře jsi udělal, že jsi se k mé bláznivině přidal. Dost osobních vzkazů, protože dnes si ukážeme, jak i jedna láhev ročně, ne měsíčně, jak to děláme my, ale ročně, může někomu vydělat na dům.

 

Matthew Robson neměl bohatého otce, nebyl to syn obchodníka nebo tak podobně. Byl to obyčejný kluk, kterému táta každý rok k narozeninám zakoupil 18y Macallan whisky. Když tyto láhve kupoval, ani vlastně pořádně neutušil, co dělá. Jen si říkal, něco na tom bude. Macallan v té době nebyl ani zdaleka tak ikonickou značkou jako je dnes.

 

Není asi těžké si přiznat, že pořizovací cena nebyla nijak vysoká. Vždyť to byla jedna láhev za rok. Kdo si to z nás nemůže dovolit? Většina ano. Stačí jeden měsíc nekouřit. Jenže se sešel rok s rokem, přesně tomu bylo 28 let a Matthew se rozhodl svoji sbírku prodat. Výsledná cena překvapila všechna očekávání. Sbírka těchto láhví byla vydražena za 44 000 GBP.

 

A na co budou tyto peníze využity? Jak sám již bývalý majitel přiznává, budou v nejistých dobách využity na pořízení vlastního bydlení, tj. domku. Sám dále dodává: I feel so grateful for what dad has done for me. He started a collection, so I can do the same for my kids when I have them.

 

Závěrem

Spousta osob by dnes chtěla dědit a jediné, co umí, je něco bez vlastního přičinění vzít a prodat. Ale aby bylo co prodat, musí někdo něco udělat. Jak na tomto příkladu můžeme vidět, nemusíte mít velké částky k dispozici, nemusíte mít často ani nějakého „fištrona“. Mnohdy stačí udělat bláznivinu, která se časem více než dobře zhodnotí. A to nyní děláme my. Posledních 5 let na tomto webu investujeme do alkoholu, a když se podíváte na poslední výsledky na wine searcheru, tak si myslím, že musíte být spokojení. Vydělali jsme. A zlaté časy ještě přijdou.

 

MK

jirka

Martine, nekoupí za to celý dům, je to jen záloha, či vlastní prostředky, zbytek bude financovat hypotékou. Jinak je to pěkný příběh, ale Macallan 18yo stál v roce 2000 40 liber takže to fakt bylo za pusu i na brity :)

Martin Krupička

Krásné odpoledne, ano, dům jako celek ne, ale ta jedna láhev ročně mu umožní faktické pořízení domu. Je to stejné jako bychom dnes dostali hotovost, abychom vůbec hypotéku dostali. Prostě jedna láhev ročně. Na začátku byl mnohými určitě považován za blázna. Já kupoval Yamazaki v době, kdy lidé říkali, hele čínská whisky, ty už vyrábí úplně všechno. No a dnes cena poloviny mých japonských whisky překonala 1500 dolarů. Žádnou jsem nekupoval nad cenu 200 dolarů. M

Vašek

Prvním předpokladem je kupovat ty správné láhve, ale kdo vám dnes řekne, která z láhví je ta správná? No a druhým předpokladem je držet je dostatečně dlouho, což bývá pro mnoho lidí to nejtěžší. Pár mých přátel s obrovským nadšením začínalo před třemi, pěti lety a dnes pomalu svoje kousky rozprodávají, protože jsou zklamáni, jak pomalu se zhodnocují. Jedinou výjimkou jsou láhve od Žufánka, to ale není investice, to je čiré bláznovství - můj názor. Zavčas jsem se jich zbavil, dokud lidé nemají rozum a skupují je za naprosto nereálné ceny, protože je to in a cool. Koupit absinth za patnáct stovek a o půl roku ho prodat za třináct tisíc prostě není normální, to ať se na mě nikdo nezlobí. Chytrý kdo prodává, hloupý kdo kupuje...

Martin Krupička

Dobré poledne, je to tak jak říkáte. Whisky je dlouhodobá investice. Skvělá, výdělečná, ale musíte počkat. Chlapec čekal 28 let. Já říkám, počkejte 20. Ale možná je to zajímavý námět na článek, tj. životní cyklus láhve ke zhodnocení. MK

23.9.2020

Zprávy dle mého výběru 09/2020

Reports of my selection 09/2020

0 + Číst dále
2.9.2020

Malý rébus pro otravné děti

A small puzzle for annoying children

0 + Číst dále
27.8.2020

Zprávy dle mého výběru 08/2020

Reports of my selection 08/2020

1 + Číst dále