Martin Krupička

Hysterie zvaná The Macallan

21.8.2018
Hysteria called The Macallan

 

Whisky, whisky, whisky. Pití, vaření, investování. To vše nyní zažívá velice zajímavý boom, který zdá se, jako byl teprve lehkou předzvěstí toho, co přijde. Mezi jednu z nejprestižnějších značek současnosti patří i whisky Macallan. V tomto článku si nyní povíme, co dokáže způsobit vhodně zvolený marketing, bohatnutí obyvatelstva a rostoucí zájem o whisky. Z pohledu začínajícího investora to může být minimálně zajímavé.

 

Historie letem světem

Palírna byla založená roku 1824 Alexanderem Reidem, byla v okolí známá jako Easter Elchies, aby jí v roce 1892 zakoupil Roderick Kemp, rozšířil jí a změnil její jméno podle kostela, který stával na místě palírny: Macallan. Během své historie zažívá nejednu expanzi a přestavbu, což má za následek ne zrovna zdařilí vnější vzhled. The Macallan, jak je její celý název, používá pro výrobu whisky mimo jiné ječmen odrůdy Golden Promise a výsledný destilát staří v sudech sherry oloroso Jerez. Současným majitelem je Edrington Group.

 

A nyní si pojďme říci, jak dobrý má Macallan marketing a co může způsobit jedna malá zpráva.

 

Dopravní kolaps

Je to přesně týden, kdy 14. srpna 2018 způsobila zpráva o prodeji nové limitované edice The Macallan Genesis, cena za láhev 495 liber, dopravní zácpu, kterou musela řešit až policie uzavřením silnice B9102.

 

Zájemci o tuto novou whisky celou noc lemovali B9102 až na A941, aby si mohli zakoupit jednu z 360 láhví určených k prodej v tento den.  Všude vládl chaos a šmelina s přeprodejem míst. Zájem byl tak obrovský, že se společnosti Macallan omluvila prostřednictvím Twitteru nejen zájemcům, ale i ostatní občanům a uživatelům silnic za způsobené komplikace.

 

Dražby

3. října 2018 svět pravděpodobně spatří nejdražší whisky světa, jenž by měla být Macallan Valerio Adami 1926. Jedna z jejích sester se nedávno vydražila v Hongkongu za neuvěřitelných 814 000 liber, přičemž se očekává, že tento rekord bude nyní zlomen a konečná cena přesáhne 900 000 liber možná milion. Konkrétně těchto láhvi bylo vyrobeno pouze dvanáct kusů, přičemž nikdo neví, kolik jich je v současnosti doopravdy, protože se předpokládá, že jedna byla zničena při zemětřesení v Japonsku a minimálně jedna byla spotřebována.

 

Velice zajímavé může být srovnání, kdy konkurenční láhev Glenlivet 70y ve speciálním vydání byla vydražena za 43 800 liber. Nejdražší japonská whisky Yamazaki 50y se vydražila za 270 000 liber.

 

Pokud vás toto dražební šílenství zasáhlo, můžete si i vy pořídit svůj malý drobný Macallan 72y za cenu 60 000 dolarů, který nyní právě vstupuje do prodeje. Nemohu samozřejmě říci, jaký je chuťový rozdíl mezi Macallan 72y a Macallan Valerio Adami, ale přesně takto funguje marketing. Vytvoření nedostatku, chuť vlastně nikoho moc nezajímá.

 

Závěrem

Macallan je nyní jasnou hvězdou mezi whisky a to ve světovém měřítku. Vůbec nelze pochybovat o tom, že jeho láhve mají jasný investiční potenciál. Otázkou však je, že není láhev jako láhev. Je také realita, že zaplatit za jeden takový kousek 30 000 000 korun z nás může asi málo kdo, a světe div se, někdo jí může dokonce i vypít. Ale proč ne.

 

Tento článek vznikl především proto, abychom si uvědomili, že investování do alkoholu je zatím v plenkách. Jenže to dítě nám již roste a vypadá to, že každá smysluplná koupě investiční láhve může mít v budoucnu cenu zlata.

 

MK

Martin

Macallan je nyní jasnou hvězdou mezi whisky - doplnil bych mezi investiční whisky. Málo kdo je pije a kdo přeci jen tak zjistí že to dávno není co to bývalo. Podobný osud stihl Highland Park taky byl pitelnější. Nicméně Macallan je zatím a podle mě na dlouhou dobu jediný komu se podařilo vyprofilovat se jako ryze investiční značka. Zkoušeli to už i jiní a i nováčci a šeredně pohořeli - Macallan měl prostě kliku - zprvu byl pitelný, vybudoval jméno, prestiž - pověst to bez let existence nejde. Nyní už není ani podstatné co je vlastně uvniř lahví ti kteří je kupují to ani moc nezajímá.

Martin Krupička

Dobrý den, určitě s vámi souhlasím s velmi dobrým marketingem, který se dnes vyplácí. Také s vámi souhlasím, co se týče investic, proto jsem také dával dvě láhve ke srovnání. Nemohu posoudit, v čem je Macallan několikanásobně lepší, ale jak píšete, koho to zajímá. Je otázkou, zda to Macallan vydrží jako u vína Mouton Rothschild nebo to z dlouhodobého hlediska bude spíše zátěží. Právě zde s Mouton Rothschild nalézám jasnou paralelu. MK

jirka

martine, já tam tu paralelu rozhodně nevidím...https://www.whiskyhammer.co.uk/item/14539/Macallan/Macallan---Genesis-2018.html

Martin Krupička

Hezký den, co konkrétně máte na mysli? MK

jirka

no že macallan narozdíl od vína má potenciál ležet ve flaškách věky a rozhodně nohu z plynu nedává :)))

Martin Krupička

Dobrý den, bavíme se o Mouton Rothschild. To nemyslíte vážně. MK

Martin

Tak tomu nerozumím. Nejsem vinař. Macallan - Genesis nová láhev NASka kvůli které lidi ucpali cestu jak se zde píše prodejní cena řekněmě 15tisíc asi už se těch 2500 lahví prodalo takže spekulant ji hned bouchnul v aukci za 144tisíc nějakému šílenému sběrateli (asi z Honkkongu) (odkaz od Jirky) - tomu rozumím ale jak je to s tím vínem Mouton Rothschild 1 er Cru Classé, Pauillac, 2013 cca 15tisíc, 2002 - 16tisíc je nějaká láhev (nová nebo i stará) od Rothschildů za cenu přes sto tisíc? Za mě osobně bych si od židovských bankéřů co po staletí vydělávají na slušných lidech nekoupil pokud možno nic.

Martin Krupička

Dobrý den Martine, odpověděl jste si sám. Vynikající marketing, který je uměle držen při životě hloupostí a hamižností lidí, protože je na trhu spousta imaginárních peněz. Např. u Mouton Rothschild bych použil slova mého vinaře. Již dlouho si přeji, aby byl Mouton Rothschild v anonymní soutěži vín. Ale Macallan a Mouton má společného mnohem více v marketingu než běžný člověk vůbec ví. Způsoby prodej, etikety, limity, prodejní show atd.. Na druhou stranu, klobouk dolů, když to zvládnou za tu cenu opravdu prodat. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale klobou dolů. I mě by třeba zajímalo, co řekl kupec láhve, který jí vypil. Stálo to za to? Zajímala by mě upřímná odpověď. MK

19.3.2019

Champagne a hranolky

Champagne and French fries

0 + Číst dále
4.3.2019

The Voice Česko Slovensko

The Voice of Czechoslovakia

2 + Číst dále
26.2.2019

Zprávy dle mého výběru 02/2019

Reports of my selection 02/2019

1 + Číst dále