Martin Krupička

Homeless art – děkuji nechci!

20.1.2017
Je to tak odporné, že by to mohlo získat první cenu Ládi Hrušky.

Jsem dítě komunistického režimu a tak si ještě pamatuji místní neuvěřitelné výtvory občanské fantazie. Záhony ohraničené pneumatikou, kalíšek na mýdlo z obalu paštiky či obaly od Ramy jako květináče. Dvacet let po revoluci jsem si myslel, že tato doba je dávno minulá. Myslel jsem si, že se naše společnost vrátí k šarmu a eleganci první republiky a zapomeneme na bizardní všeudělátka. Je mi velmi teskno, když se v tomto směru mýlím. Co je to za společnost, když Láďa Hruška radí lidem, jak použít starou gumovku jako květináč na zahradu. Budete se možná divit, ale já to viděl na vlastní oči. Když jsem byl před dvěma léty ve sklípku u kamaráda v Zaječí, měla paní ve vedlejším domě před dveřmi na záhonku dvě ošoupané sportovní běžecké boty, nastříkané stříbrným sprejem a v nich rostli květiny. Prostě šílené. Kde se v nás bere hloupost hromadit si odpadky ve vlastním bytě a ještě tomu říkat umění.

Jenže spousta zmanipulovaných bláznů jde ještě dál a vyrábí si nábytek do domácnosti např. z dřevěných palet. Nic proti tomu, když je použije umělec při výstavě, chudý student na koleji, ale proč doma?

Přátelé, židle je židle, stůl je stůl. Nic lepšího na tom nevymyslíte. Nevidím jediný důvod, proč si stavět nábytek z odpadu. Vžijte se prosím do situace, kdy se jdete seznámit s rodinou, kterou váš potomek vyžení/vyvdá. Přijdete na návštěvu a vidíte, že leží a sedí na paletách, pijí ze zavařovacích sklenic, květiny mají v láhvi od piva. Úžasné. Zcela jistě se pochválíte. To si ten náš syn ale dobře vybral. Já osobně bych se na místě otočil a utíkal jak žíznivá čára.

Byt je místo, kde by vám mělo být hezky, vše by mělo být funkční a vaši osobnost reprezentující. A to odpadky nejsou.

A dvě myšlenky na závěr?

Jaký je finanční rozdíl mezi nábytkem z palet a od truhláře? Možná stačí nejít pětkrát do hospody a můžete třicet let žít jako lidé.

A viděli jste někdy jak bydlí televizní všekutilové? Mohu vás na sto procent ujistit, že Láďa Hruška a jiní vrazi vkusu na paletách nespí a na balkoně gumovky nemají. Žijí jako lidé a vy, vy hlupáci, je velmi dobře živíte. Pstttt. Chvilku ticho. Už slyšíte jak se vám smějí. Dobře vám tak!!!

 

 

MK

25.6.2019

Fake news? Buďte v klidu.

Fake news? Be calm.

0 + Číst dále
29.5.2019

Zprávy dle mého výběru 05/2019

Reports of my selection 05/2019

2 + Číst dále
30.4.2019

Zprávy dle mého výběru 04/2019

Reports of my selection 04/2019

0 + Číst dále