Martin Krupička

Fake news? Buďte v klidu.

25.6.2019
Fake news? Be calm.

Nedávno jsem byl požádán, abych se vyjádřil k fake news, ono je to dnes poměrně velmi žhavé téma. Je velice těžké se k tomuto tématu napsat něco ve velice krátkém článku, protože dnes se čtou především nadpisy, takže bych nechtěl nudit. Pokud bych měl ale říci, co si představit pod slovem fake news, tak moje reakce je ve své podstatě jednoduchá. Největší manipulací je objevení slovního spojení fake news. Největší fake new je, že jsou fake news.

 

„Žurnalistika znamená otištění toho, co si někdo jiný nepřeje vidět otištěné. Všechno ostatní je public relations.“ George Orwell.

 

Definice

Fake news jsou nepravdivé zprávy. Označují poplašné hoaxy, lživé informace a dezinformace, které se šíří na internetu, v tištěných médiích i v televizním vysílání. Často se s nimi lidé setkávají například na sociálních sítích nebo v e-mailech.

 

Cílem fake news je finanční zisk nebo ovlivnění veřejnosti v otázkách politických či jiných. Často slouží jako nástroj propagandy. Falešné zprávy nepracují se seriózními zdroji, ale záměrně manipulují s informacemi, překrucují je a zveličují. Smyšlené texty pak jejich autoři vydávají za fakta. Fake news často poznáte podle senzacechtivých titulků, velkých písmen, vykřičníků, fotomontáží nebo podle chybějícího autora a výčtu zdrojů.

 

Jsou fake news novým prostředkem hybridní války?

To je přeci nesmysl. Fake news tady byly, jsou a budou. Dříve se panovník prohlašoval za ztělesnění boha a tak šířil o své osobě fake news včetně často zfalšovaného rodokmenu. Když někdo vyhrál bitvu, zněkolikanásobil svůj triumf viz např. bitva u Thermopyl. Moc byla a je postavená na třech pilířích. Král je živý bůh. Pomocí církve ovládal prostý lid. Když ani to nestačilo, vyjela armáda a sjednala pořádek. Takže v minulosti tahle posloupnost fungovala a aby mohla fungovat, musely se vymýšlet fake news. Tedy, hybridní válka neexistuje, je to pouze trvalý stav. Zkrátka nic mimořádného.

 

„Za války je pravda tak drahocenná, že ji musí vždy doprovázet tělesná stráž lží.“ Winston Churchill

 

Proč dnes tolik lidí blázní?

Dříve lidé neměli přístup k informacím a tak věřili kde čemu. Dnes naopak mají přístup k tolika informacím, že je neumí analyzovat. Hloupost vystřídala hloupost. Důvod je jiný, avšak systém zůstává stejný. Atlantida nebyla objevena.

 

Vítěz bere vše

Co je nebo není skutečná fake news je ve skutečnosti velice těžké rozeznat. Uvedu několik příkladů. V minulosti jsem tu psal článek o tom, jak vznikalo Národní divadlo. Však toto je klasické fake new podporovaná státem a nevzdělanci. Jenže přiznejme si, nám se tak nějak hodí do krámu. Vždy si vzpomenu, na Cirkus Humberto, jak se chudí cirkusáci skládají na tento projekt. Je to krásné, ale k realitě to má daleko. Jenže problém nastává, když vás tuhle pohádku učili ve škole a paradoxně se ještě dodnes učí. Je to špatně? Nevím, neřeším. Vítěz bere vše.

 

Dalším naprosto skvělým příkladem jsou husité. Nejdříve hrdinové, kteří chtěli reformovat církev, následně vandalové, za první světové války opět hrdinové, aby se z nich posléze stali prvními komunisty a dnes po revoluci de facto lapkové. Opět, jak chápat husity nevím.

 

Proč je dnes tolik fake news

Je to jednoduché. Představte si, že máte nějakou informaci, která je třaskavá. Prvním, kdo vytvoří fake news je stát, protože zcela přirozeně ne vše je pro veřejnost a tak to má být. Typickým příkladem z poslední doby je Skripal, Venzuela, Srbsko atd.. Takže stát již poopraví informaci o 30%. Pak se tato informace dostane do médií, která jsou ideologicky zaměřena a vlastněna jasně specifikovanými zájmovými skupinami. Majitel ořízne dalších 20% a redaktor si vezme 10%, protože zprávu interpretuje z úhlu svého pohledu. Je to také jenom člověk. Takže než se informace dostane do tisku, je z ní „žebrák, který byl z 60% upravený. No a pak přicházíme k poslednímu kritickému bodu a to je čtenář, který textu často nerozumí nebo je zahlcen značnou měrou protichůdných informací a tak 20-30% z informace oseká i on sám. Takže z původní objektivní informace nám zbylo 10%. To je důvod, proč se dnes tak často těmto fake news daří a bohužel, bude hůř. Proč? Protože informací je mnoho a bude jich ještě více a více a čtenář není a nebude schopen analytického myšlení. Jak kdysi prohlásil Bill Gates: V roce 2025 bude na světě pro lékaře tolik informací, že je nebudou stíhat číst, natož se je učit a léčit podle nich.

 

„Válka je pouze pokračování diplomacie jinými prostředky.“  Carl von Clausewitz

 

Vítěz bere vše

Již Adolf Hitler věděl, že pokud chce získat moc, musí ovládnout média. Dnes to vědí i čeští miliardáři. Bohužel pro ně je dnes internet, takže to mají mnohem složitější nežli v minulosti. Ale ať je to jak chce, tak zcela ve zkratce, to, co se učíme, vidíme, vnímáme, je pouze jednou velkou fake news, která je pouze názorem vítěze. My se dnes učíme, jak je skvělé být svobodný v zemi zvané Česká republika, však jsme minulý rok oslavili 100 let samostatnosti, ale již vám nikdo nepoví, že zcela odlišný názor na rozdělení monarchie, a to trochu i oprávněně, mají potomci Habsburků a Rakušané. Proč? No ono to s tím veselím nebylo tak horké, protože se uvádí, že až 45% Čechoslováků bylo po válce pro zachování monarchie. To jsou věci. Popíráním tohoto faktu a jeho zatajováním se i my dopouštíme fake news. Hmmm, nebo se z fake new stala pravda? Lež je totiž často mnohem pohodlnější a krásnější. Nevím, nevím, jak by v dnešní době bulváru ustál svoji pozici např. Karel Hynek Mácha, když byl zveřejněný jeho šifrovaný deník v dnešním místě a čase. Velmi často si vzpomenu na slova Hermanna Göringa: Já určuji, kdo je a kdo není Žid. Kdo pochopil více komentáře netřeba.

 

„Národ by se měl na své hrdiny dívat dalekohledem, nikoli mikroskopem, jinak hrozí, že žádné mít nebude.“

 

Závěrem

Zda vůbec existují fake news nebo je to pouze nový, bulvární název pro věci zcela běžné nechám na vás. Čtenář by měl dostat prostor pro vlastní názor a přemýšlení. Já si jenom nedělám iluze. Téma je to krásné, leč prostor je omezený. Pokusil jsem se vám jen nyní vysvětlit, že jednou z nejdůležitějších věci je, zanechat si klidnou hlavu, protože pravda na rozdíl od lži nebývá často krásná, voňavá a jednoduchá. A na úplný závěr mi dovolte ještě jednu pravdivou myšlenku. Kdo se dnes ohání nějakým fake news je vlastně je hlupákem, který vůbec nepochopil dnešní dobu vlivu a manipulace. Vytváření fake news dnes nese značná rizika, že se něco nepovede. Dokonalý je pouze bůh a to my lidé, i když si to tu a tam o sobě někdo myslí, nejsme. Novou, moderní a účinnou metodou není vytváření fake news, ale analyzování pravdivých informací, kdy některé jsou zveřejněny a jiné ne. Výsledkem správně zveřejněných a správně zatajených informací se vyhýbáte budoucím problémům a efekt je ještě dokonalejší. Jak prosté. Takže nic nevymýšlet, jen neříci vše. A to je pro mě opravdové umění.

 

MK

Tomas

Martin súhlasím s Vami v tom, že by si ľudia mali zachovať chladnú hlavu. Zároveň sa ale na mieru ušité informácie plížia do našich podvedomí čím ďaľej tým účinnejšie a agresívnejšie. Panika nie je odpoveďou, vedecké metódy na hľadanie pravdy áno. Pokiaľ teda tú pravdu naozaj hľadáme a nechceme si len potvrdiť svoju hypotézu vyberaním tej časti dát, ktoré nám vyhovujú (tzv. confirmation bias), mal by si každý z nás na to vybudovať istý systém. No a napriek tomu že Vy sa zväčša vyhýbate trendovým záležitostiam a hľadáte hodnoty v nových priestoroch, prípadne tých starých, už zapadnutých prachom, rád by som sa s Vami podelil o 6 citácií zo súčasne veľmi úspešnej tv minisérie. Sám som si ich obľúbil a verím že sa k tomuto článku hodia. 1) The real danger is that if we hear enough lies, then we no longer recognize the truth at all. 2) Where I once would fear the cost of truth, now I only ask: what is the cost of lies? 3) When the truth offends, we lie and lie until we can no longer remember it is even there. But it is still there. 4) Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later, that debt is paid. 5) The truth doesn’t care about our needs or wants. It doesn’t care about our governments, ideologies, or religions. It will lie in wait for all time. 6) To be a scientist is to be na#239;ve. We are so focused on our search for truth we fail to consider how few actually want us to find it.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za velmi krásný komentář. MK

31.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část druhá.

A nonsence called BLM. Slavery. Part two.

1 + Číst dále
29.7.2020

Zprávy dle mého výběru 08/2020

Reports of my selection 08/2020

1 + Číst dále
21.7.2020

Podvod zvaný BLM. Otroctví. Část první.

A nonsence called BLM. Slavery. Part one.

3 + Číst dále