Martin Krupička

Co znamenají názvy whisky? Díl druhý.

7.8.2020
What do the names of whiskey mean? Part No 2.

V prvním díle jsme trochu zabrousili do gaelštiny. V tom druhém budeme často více realističtí, romantičtější, bojovnější, ale určitě neméně zajímaví.

 

Zakladatelé, slavné osobnosti

Pokud nějaká whisky, bourbon nese jméno osobnosti, můžete si být většinou jisti tím, že se jedná o zakladatele, významného majitele nebo důležitou historickou osobnost. Do skupiny zakladatelů patří Jack Daniel´s, Goerge Dickel, Evan Williams apod.. Trochu jiný případ je Jim Beam, kdy se jedná až o pravnuka zakladatele Jacoba Beama. Blanton je pojmenován po řediteli palírny.

 

FourRoses (Cherchez la femme)

Jižanská krása a rafinovanost stojí za názvem tohoto slavného bourbonu, kdy si jistý Paul Jones vyhlédl svoji ženu a požádal jí o ruku. Ona dělala drahoty, ne jako dnes, kdy ženy reagují hysterickými výkřiky ano, ano, ano, ale nechala se vzkázat, že odpověď dá během příštího plesu, kdy její „ano“ budou znamenat šaty ozdobené růžemi. Nyní je již jasné, že na šatech budoucí paní Jonesové byli čtyři růže, které se roku 1888 dostali nejen do jména, ale i loga. Krásný příběh.

 

Maker´s Mark

I u tohoto bourbonu hledejme v pozadí ženu, konkrétně Marge Samuelsovou, která měla vášeň ve sběru cínových starožitností, kdy se jejich hodnota určuje podle značky výrobce, tj. v angličtině marker´s mark. Další sběratelskou vášní u Marge byl cognac, což byla inspirace pro tak typicky zalité hrdlo do vosku.

 

Rebell Yell

Další krásná historie zajímavého bourbonu, který jsme si donedávna nemohli vychutnat, protože byl výhradně určen pro „jižany“. Proč? Rebell Yell je tradičním výkřikem konfederačních vojáků v boji, který měl rozsévat v řadách nepřátel strach. Tímto křikem byla proslulá např. The 35th Battalion of Virginia Cavalry.

 

Wild Turkey

Nejen lidé, ale i whisky může dostávat své přezdívky, které se časem mohou proměnit v jejich slavný název. To roku 1940 se Thomas McCarthy účastnil lovu divokých krocanů, kdy pro přilepšení si s sebou vzal láhev ze svých soukromých zásob. Pálenka měla tak velký úspěch, že jeho kumpáni mu pro další akci říkali, hele Thome, vezmi zase ten krocaní bourbon, to bylo dobrý. No a tak vznikl název Wild Turkey.

 

Royal Brackla

Tato whisky má zajímavou historii, kdy jí král William IV. udělil čest pálit whisky a to v roce 1835. Odtud slovo Royal. Brackla je však dodnes záhadou. Existuje několik teroií, ale ani jedna se mi nelíbí. I záhada může být sexy.

 

Dufftown, Mortlach

Pokud si myslíte, že tyto dva názvy spolu nesouvisí, tak chyba. Původní název města Dufftown, které roku 1823 založil jistý hrabě James Duff, byl právě Mortlach, což byla původní vesnice již ze 7. století.

  

Blackwood

A nakonec vzdejme ještě jednou slávu ženám jako byla Caroline Whitfield, která pojmenovala svoji whisky po svém manželovi.

 

Závěrem

Jak již obsah tohoto článku napovídá, v mnoha a mnoha případech za vším hledej ženu. Nebylo tomu jinak u whisky, cognaců, ani champagne. Ale to už zase někdy příště.

 

Pozn. Ano, článek se zabývá mj. bourbony, což není whisky, ale k tématu mi to přijde zajímavé. Děkuji za pochopení. 

 

MK

jirka

a nezapoměl jste na slavné skotské blendy pojmenované většinou po whisky baronech ? :)

23.9.2020

Zprávy dle mého výběru 09/2020

Reports of my selection 09/2020

0 + Číst dále
9.9.2020

Jak si za whisky koupit dům

How to buy a house for whiskey

2 + Číst dále
2.9.2020

Malý rébus pro otravné děti

A small puzzle for annoying children

0 + Číst dále