Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 12/2019

13.12.2019
No limit whisky and spirits investing 12/2019

Dnes si troufám říci, že jsem vybral tři velmi zajímavé láhve, které uspokojí každého čtenáře a při troše štěstí si je stihne nadělit ještě pod stromeček. Jedná se o jak o asijské, tak jednu evropskou whisky, které mají své kouzlo a neoddiskutovatelný investiční potenciál. Tak jdeme na to. 

 

Nantou - Single Cask 839 - 2009 5 year old

Aroma: koření, lékořice, kompotované ovoce, přezrálá třešeň, dub, vanilka

Chuť: mandarinka, mango, broskve, vanilka, nugát, med, kakao, koření

Závěr: dub, karamel, vanilka, nugát, ořechy, pomeranč, víno

 

Minulý měsíc jsem doporučoval Kavalan a nyní bych se rád soustředil na její ostrovní konkurenci Nantou. Nantou, i když vznikl v roce 1978, začíná produkovat whisky až v roce 2008. Jedná se tedy o nového producenta, který není schopen výrazněji zaplavit svoji whisky trh, což je pro investora vždy zajímavé. V současnosti by měl mít 4500 barrique sudů, tj. něco kolem milionu litrů, což je potencionálních 1,5 milionu lahví, ale při andělské dani 5% ročně se dostáváme na cca 1,1 milionu lahví. Na první pohled velké číslo, ale co se týče skladby světových whisky hráčů, a jeho produkce, se jedná zajímavý výběr. Stejně jako u Kavalanu se u mnohých láhví dostáváme k údajům, kdy je stáčen jeden konkrétní sud, a tak je tomu i v tomto případě. Dnes si můžeme koupit za cca 250 liber zajímavou láhev od destilérky s velkým potenciálem. Kdo tedy hledá nějakou zajímavou asijskou investici, tak já bych osobně z Japonska zajel trochu jižněji a šel do Nantou. 

 

 

Laphroaig 16y 

Aroma: mořský rašelinový kouř, jemný karamel, zelené jablko, snad až trochu k citronovému aroma, kompotované hrušky, broskev

Chuť: tradičně slaná, kouřová, rašelina, dub, sladkost

Závěr: dlouhý, ale nijak předimenzovaný, příjemný kouř, slaný karamel, tráva, hořká čokoláda

 

Co napsat o důvodech koupě této láhve. Původně jsem si myslel, že to bude můj tip na měsíc prosinec a byla to vlastně jasná volba. Máme již 18y a 15y, takže 16y by byl přirozený proces do kolekce. Jenže tuto láhev můžete koupit poměrně komplikovaně pro běžného čtenáře, tj. na Amazonu, nebo Německu. Pro většinu čtenářů to není problém, ale pro měsíční tip to nesplňuje kritéria, takže jej dávám sem. Laphroaig 16y je naprosto jistá, perfektní investice, s jasně předpověditelným ziskem, která je skvělou volbou poměr cena vs. výkon pro začínajícího sběratele i toho, jako jsem já, který prostě doplní kolekci. Takže hrdě do toho. 

 

 

Nikka 21y Taketsuru

Aroma: dub, sušené švestky, kakao, káva, anýz

Chuť: koření, pepř, zázvor, marmeláda, sherry

Závěr: dub, vanilka, příjemná karamelová sladkost

 

Velmi často dostávám dotaz. Martine, já vím, že nyní japonské whisky nedoporučujete, ale mě prostě ve sbírce chybí, rád bych si nějakou pořídil a neuděl chybu. Tak jsem procházel současný trh, co nabízí a vybral jsem Nikka 21y Taketsuru. A jaké důvody mě k tomu vedly? Tato whisky je na trhu již dlouhou dobu a také není rozhodně levná. Ale to je výhoda i nevýhoda. Za tu dobu můžeme přesně vidět, jak se bude chovat i v budoucnosti a co od ní můžeme čekat. Takže Nikka 21y Taketsuru je pro mě světlým bodem v japonských whisky, kde při jejím pořízení můžeme s jistotou říci, že bude vydělávat svých cca 15% ročně, ale napořád. Vydělá je tento rok, vydělá je příští, vydělá je přespříští. Je to vlastně bezedná studna na zhodnocení. Stejně bych jí přirovnal k Yamazaki 18y. Tu jsem si pořídil před pěti lety a nikdy neudělala rychlý skok jako např. Puncheon. Ona si jede každý měsíc těch svých pár dolarů, aby  se dnes úplně bez problémů přiblížila k osmi set dolarům a za dva roky atakovala rovnou tisícovku. Při pořizovací ceně 3600,- korun, pokud si vzpomínám, to nebyla špatná investice. Jasně, váš procentní zisk z Nikka 21y Taketsuru nebude takový, protože tuto láhev kupujete za cca 11 000,-, v ČR něco kolem 12 000,-, ale pořád mi to přijde jako lepší investice, nežli mi někdy píšete: Mám koupit láhev XY za 50 000,-? Minulý rok vydělala 3 000,-. A já vždy píši. A kolik je to procent? Z tohoto mi vychází tato japonská whisky mnohem lépe. 

 

 

Závěrem

Dnešní měsíc to byla trochu divočina, trochu tradice a trochu držení se, co se týče cen, při zemi. Velmi často není potřeba sázet na whisky za desítky tisíc. Doufám, že jsem vás inspiroval a dovolte mi zároveň říci, že dostupnost všech láhví jsem zkontroloval, takže v době vydání článku je možné všechny pořídit. Pokud již později nebudou, tak to minimálně svědčí o tom, že tipy byly správné a je třeba být pozornější a rychlejší. A pokud se vám nezadařilo, nebo se vám tipy nelíbí, tak to třeba v novém roce napravíme. 

 

MK

Janči

Dobrý deň. Potešil ste ma článkom. Nikka Taketsuru 21 je moja srdcovka, kúpil som ju za 125€, dodnes ma mrzí že som nekúpil flašu naviac.

Janči

Vďaka za tip. Laphroaig objednaný cez fine-whisky.de, s poštovným za 126€.

Janči

Vďaka za tip. Laphroaig objednaný cez fine-whisky.de, s poštovným za 126€.

Janči

Vďaka za tip. Laphroaig objednaný cez fine-whisky.de, s poštovným za 126€.

Miny

Malý off-topic, ale Master of Malt přerušilo zasílání do EU :-( https://www.masterofmalt.com/blog/post/temporary-shipping-pause-to-the-eu.aspx

vasek

jen mala oprava - na taiwanu je andelska dan kolem 10 - 12 %.

jirka

vasek: no ono to s tou andelskou dani neni tak uplne presne:) Kavalan nekdy uvadi az 15% Nantou sami uvádí 5% jinde ale 6-7%...navíc na taiwanu jim jde dolu jen voda alkkohol stoupá takže, když naředí tak jsou na tom lépe než skoti...podle mne je to jen marketing aby ospravedlnili nesmyslne drahe mlade whisky...navíc je dost odborných článků o zrání whisky kde je popsaný mechanismus a 5 let není zrání ale pouze drancování sudu při vysokých teplotách kdy se chutě nemají ani čas spojit, zakulatit a prostě neproběhne spousta reakcí které chtějí 10 let a plus...proto taky tydle taiwani a indove jsou prostě ostré whisky a kulatosti skutečně vyzdálých skotských nemohou nikdy dosáhnout...

Rado

Dobry den, Nikka na ceste, Laphroaig predpokladam, ze pribudne tiez - ale asi az po sviatkoch :) Dakujem velmi pekne za tipy. R.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji a gratuluji k velmi pěkné investici. MK

Zdeněk

Zdravím, rozhodl jsem se na základě tohoto tipu pořídit Laphroaig 16y. Zkoušel jsem francouzský Amazon, kde ho mají za nejlepší cenu. Byl jsem však nemile překvapen, že francouzský Amazon nedoručuje alkohol mimo Francii. Nepodařilo se mi najít obdobně levnou nabídku, tak bych se tu rád optal, jestli byl v hledání někdo úspěšnější a podařilo se mu najít srovnatelnou nabídku někde jinde. Děkuji za případné tipy a věřím, že si je nenecháte pro sebe :D. Na Amazonu je za 94 euro. Díky za případný tip.

Martin

Zdeněk - bohužel už je možná pozdě, Amazon má v Evropě na prodej 11 500 lahví exkluzivní práva za cenu 89 GBP. Máte možnost buď číhat jestli naskladní zde: amazon.de/gp/product/B07WPWMDSD (aktuálně prosinec 2019 má Amazon skladem pouze v Anglii a Francii a obě tyto pobočky neposílají do ČR) nebo koupit v aukci nebo na WIO za 126 GBP + 24 GBP pošta.

Martin

Nebo ještě tady: ebay.de/itm/324022260855

Zdeněk

Martin: Díky za info. Nevypadá to s mými vyhlídkami na levný nákup příliš dobře.

Zdeněk

Tak nakonec jsem sehnal z druhé ruky za férovou cenu 127 euro. Jsem relativně spokojený i když se nepodařilo koupit za nejnižší možnou cenu, ale věřím, že mi to lahev vynahradí :).

23.3.2020

Yamazakura 16y DOPORUČUJI ideální investice březen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of March 2020

1 + Číst dále
21.3.2020

Investování do whisky po koronaviru

Whiskey investing after coronavirus

3 + Číst dále
25.2.2020

Barové pábení 02/2020

Bar tips 02/2020

0 + Číst dále