Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 11/2019

15.11.2019
No limit whisky and spirits investing 11/2019

Kavalan Single Sherry Cask

Aroma: Opékané mandle, rozinky, melasa, espresso, sójová omáčka

Chuť: Pikantní arašídové máslo, houby, rozinky, med, horká čokoláda a japonské arašídy

Závěr: Příjemně hladký, ořechový

 

Jsou tomu téměř dva roky, kdy jsem v prosinci 2017 doporučoval láhev Kavalanu. Dnes, když se zamýšlím, co bych doporučil, přemýšlím o podobné láhvi znovu. Kdo se o whisky nějaký ten čas zajímá, tak ví, že právě Kavalan jde velmi slušně nahoru a poměr kvality a ceny je více jak zajímavý. To vše dává naději do budoucna. Za normálních okolností bych tuto láhev snad ani nedoporučoval, ale zaujala mě nabídka Whisky World a jejich sud, ze kterého získali 413 láhví. Láhev není smíchaná s žádným jiným sudem, jedná se tedy o poměrně zajímavou limitovanou sérii, kdy je každá láhev, jak to už bývá, velmi precizně popsána. Jako velkou nevýhodu bych viděl tradičně poštovné, které je nehorázné. Ale bohužel.

 

 

Whisky Illuminati

Solaria Series destilovaná v Royal Brackla Distillery (68,0% ABV, počet 150 lahví)

Solaria Series destilovaná v Aultmore Distillery (67,5% ABV, předběh 120 lahví)

Solaria Series destilovaná v lihovarech Glentauchers (63,4% ABV, počet 150 lahví)

Solaria Series destilovaná v lihovaru Craigellachie (67,9% ABV, předběh 100 lahví)

Solaria Series destilovaná na „Artis Secretum“ (67,1% ABV, počet 150 lahví)

 

Předem říkám, že nevím, jak whisky chutná a i s uvedením ve svém článku jsem trochu váhal, protože, jsou tyto whisky investiční? Ano, rozhodně jsou. Ale jak moc? No to si nyní neodvážím posoudit. Na druhou stranu, pokud chcete investovat, zakoupit si, darovat unikátní, zajímavou láhev, která má svůj lehce kýčovitý marketing, ve velmi pěkné, skutečně limitované sérii, je toto rozhodně zajímavá příležitost. Možností, kde láhve zakoupit není mnoho, ale zde vám jednu variantu nabízím.

 

 

Bruichladdich 1988 30y (Rare Cask Series)

Aroma: Ananas, sladký citron, zázvor, meloun, mango, broskev, meruňka, med.

Chuť: Karamel, mandle, med, hrušky, ananas, dub, lehká sůl.

Závěr: Čerstvé citrusové plody, dub, med.

 

Docela dost čtenářů tohoto blogu se narodilo právě kolem roku 1988 nebo přímo tento rok. Proto vám nyní nabízím spojit lásku do whisky, investování atd., s vaším věkem. Ale nemusí vám být 31 let, abyste věděli, že Bruichladdich 1988 30y je opravdu zajímavá, raritní láhev, v počtu 6000 kusů, která má bohužel, trošku vyšší cenu. Ale i přesto si myslím, že svého majitele svými zisky určitě potěší. V dnešní době totiž není mnoho opravdu zajímavých 30y láhví, a Bruichladdich 1988 30y je pro naše účely naprosto výborná.

 

 

Závěrem

Tento měsíc jsme se soustředili na méně obvyklé láhve, které velmi dobře ukazují rozmanitost whisky trhu. Ať už si vyberete jakoukoli z navrhovaných whisky, můžete si být jisti, že se nebude jednat o nějakou šedou myšku ve vaší sbírce.

 

MK

jirka

no Kavalan to je taková investice neivestice...pokud se Vám podaří koupit láhev kterou následně Malt Maniacs vyhlásí mezi whisky roku tak se zhodnotí několikanásobně, pokud máte jinou láhev tak máte smůlu...ledaže z českých shopů zkoupíte stará plnění...po těch je ještě hlad..ty novější ani tolik netáhnou ptotože jich už kavalan chrlí moc...Bruichladdich je ok...Solaria Series je předražená pěkně zabalená bída :-)

Martin Krupička

Dobré ráno, proto jak píši, tento Kavalan ještě ano. Kdo jej ve sbírce nemá, ja bych do něj šel. Solária chuťově nevím, ale s počtem lahví a reklamou by to nemusel být v budoucnu špatný kup. M

Martin

Solaria, Illuminati kde jsem to jen slyšel? Aha, Pan Gorman slavil letos krásných 33 ale raději od něj nic neberte, musí ještě trochu zestárnout a zmoudřet - těch 5 sérií raději necháme ovečkám z USA. Z prvních dvou sérií Candlelight a Alba se celkem pochopitelně vyprodaly Clynelish a Mortlach ostatní lze sehnat dokonce snad i dnes. Ještě o Illuminati uslyšíme v roce 2021 a 2023 tak pozor na ně. Ta tajná 2019 je Glenfiddich, Balvenie nebo Glenfarclas. K pití snad Aultmore a Glentauchers, ale ne za ty prachy.

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále