Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2018

17.9.2018
No limit whisky and spirits investing 09/2018

Dnešní tipy pro měsíc září budou trochu jiné, nežli klasicky bývají. Rozhodl jsem se k tomu proto, že mi přijde v tomto měsíci velice zajímavé poukázat na sladký věk osmnáct let. Ten již bohužel nemám, ale láhve, které si můžeme společně zakoupit, vstoupily na trh teprve nedávno a touto sladkostí oplývají.

 

Old Pulteney 18y

  • Aroma: skořicové koření, zralý dub, velmi lehký dotek dřevěného uhlí
  • Chuť: tmavá čokoláda, zelené jablko, vanilka a žitný chléb
  • Závěr: citrusy, mořská sůl a vlhká tráva 

 

O tom, že v Old Pulteney umí dělat whisky, není žádných pochyb. Však každý, kdo se o whisky zajímá, má v paměti ještě rok 2012. Nyní přichází na trh zcela nová série ročníkových whisky 12y, 15y, 18y. Kdo si zakoupil 21y variantu na základě mého tipu, může se lehce radovat, tato láhev mizí z trhu. Přesně řečeno, distribuce od výrobce byla ukončena v červnu 2017. Kdo investoval 25y, bude si muset počkat, její prodej jako limitované série bude pokračovat dál.

 

My se ale nyní budeme zabývat 18y variantou, která je jakousi vlajkovou lodí této nové edice. Zrání probíhá v amerických bourbonových sudech a následně v španělských oloroso sherry. Výsledná síla je 46% a koupit ji můžete za relativně vyšší cenu cca 115 liber.

 

Pokud se rozhodnete investovat do této láhve, zcela jistě to bude velmi dobrá koupě. Jen se obávám, že v prvních třech letech své investice budete zklamáni její ziskovostí, kterou neočekávám nikterak velikou. To však neznamená, že si Old Pulteney 18y nemá cenu zakoupit a doplnit tak vhodným způsobem 21y. Podle mého názoru je to zcela typický osud této značky a jejich láhví. Na svůj úspěch a zhodnocení si prostě musí počat. Je však nepochybné, že přijde. Jen mě v tomto počátku trochu mrzí a i snad štve, zbytečně velká pořizovací cena. Klidně by se mohla pohybovat o dvacet až třicet liber méně. 

 

Glenrothes 18y

  • Aroma: karamel, mléčná čokoláda, mírně pikantní
  • Chuť: karamel, ořech, pepř, dřevo, tmavá čokoláda, ořechy
  • Závěr: třešně, tmavé víno, karamel, pepř

 

Glenrothes mění udávání stáří na svých láhvích, a tak místo roku nyní představuje věk. Ke koupi jsou čtyři možnosti a to 10y, 12y, 18y, 25y. Nás opět zajímá ta 18y. Glenrothes Soleo Collection 18 Year Old, jak zní celý, originální název této láhve vznikl v sherry sudech a je lahvován v síle 43%. Tato láhev určitě stojí za pozornost. Při pořizovací ceně sto liber si koupíte zajímavý destilát, který má velmi vysoký potenciál růstu. Pokud se budeme bavit např. o Glenrothes 12y, ta v posledních měsících zažívá nebývalý růst. Doporučovaná 18y je vynikající láhev, čerstvě uvedená na trh a je zcela nepochybné, že po roce a půl začne mít zajímavé zhodnocení. K tomuto závěru mě vede i nové pojetí marketingu této značky, která se snaží tuto novou sérii podporovat velmi zajímavým způsobem. Na rozdíl od první doporučované láhve, v tomto případě asi není na co čekat.

 

BenRiach Albariza 18y

  • Aroma: Sladké datle, drcené fíky zaplavené unikátním rašelinovým kouřem vonícím po vřesovém medu, změkčené stopami drcených bylin a sladkého ječmene.
  • Chuť: Sladký charakter po sherry zadržuje záplavu vanilky, čokolády a v rumu máčených rozinek, vše prosáklé vlnami intenzivního rašelinového odéru táborového ohně a výrazného bílého pepře a hřejivého zázvorového proudu.
  • Závěr: Koření, hořká čokoláda a suchý tabákový kouř.

  

Byť tato láhev není úplně čerstvá novinka, však na trhu je od ledna 2015, přesto si myslím, že má své jasné místo v tomto článku. Limitovaná série v počtu 3886 kusů láhví o síle 46% zrála v bourbonových sudech a následně v Pedro Ximénez Sherry. Její nevýhodou je, že ji dnes již nelze snadno koupit v běžné distribuční síti, ale musíte se poohlédnout jinde, kde v případě trochu hledání by neměl být problém. Za to vše budete odměněni láhví s jasným a nezpochybnitelným investičním potenciálem, jejíž růst lze očekávat téměř okamžitě.

 

Závěrem

V dnešních tipech jsem si vám dovolil představit tři krásné láhve stejného věku, avšak různé rychlosti růstu. To však neznamená, že jedna je horší nežli ta druhá. Kdo dnes ví, jak si povedou za tři roky. Je však velmi dobré, mít je v patrnosti, povědomí a pokud má někdo chuť, investovat do nich ještě zavčas, kdy je lze, alespoň ty první dvě, zakoupit za originální ceny.

 

MK

pavluscha

Dobrý den, možná špatně hledám,ale ani jeden z Vašich tipů v ČR nikdo v nabídce nemá.

Martin Krupička

Dobrý den, zkuste whiskey exchange. Mk

Martin B

Dobry den, ani v SR.

Martin Krupička

Dobrý den, také Master of malt má pořád na skladě. MK

jirka

Ach jo Martine, krom toho Benriachu zase bída s nouzí...sledujte víc novinky, pak by Vám neuniklo toto: https://www.bruichladdich.com/laddie-shop/bruichladdich/bruichladdich-yellow-submarine-1991-wmd-iii/ už byla i v aukci: https://www.just-whisky.co.uk/september-2018/61875-bruichladdich-25-years-old-1991-yellow-submarine-wmdiii-the-legend-resurfaces.html 2 násobek za 14 dní...tomu říkám investice já...třeba si to radši někdo koupí za stejnou částku jako Vaše tři láhve dohromady...

Martin Krupička

Dobrý den, tak to jsem rád, že Yellow submarine je skvělý tip pro 18y whisky. MK

Martin

Za mě z pohledu k pití Old Pulteney určitě ano, Glenrothes určitě ne a BenRiach je sázka do loterie např. 21 letá má hodnocení tak 40% ovšem jejich single cask kousky jsou skvělé - samozřejmě ale poměrně drahé (krom toho já prostě Billyho Walkera nemusím).

Martin

Za mě z pohledu k pití Old Pulteney určitě ano, Glenrothes určitě ne a BenRiach je sázka do loterie např. 21 letá má hodnocení tak 40% ovšem jejich single cask kousky jsou skvělé - samozřejmě ale poměrně drahé (krom toho já prostě Billyho Walkera nemusím).

Martin Krupička

Dobrý den, já si myslím, že potenciál z hlediska investování 18y whisky mají. Glenrothes je již např. na některých eshopech, včetně velkých, zcela vyprodaná a to přišla v září na trh. U Old Pulteney píši i jasné nevýhody, ale sluší se napsat i klady. A BenRiach je určitě dobrá investice. Co se týče pití, to je jiná záležitost. Všichni máme odlišné chutě. MK

Martin

Tak tohle je ovšem k nasrání. Píšu příspěvěk zapomenu vyplnit jméno - výsledek je ten že je tam můj předchozí příspěvek dvakrát a druhý příspěvek je nenávratně v pr.... No nic už to znova psát nebudu.

jirka

Martine todle je přeci kategorie bez limitu, to že jste ji pojal ve stylu 18yo je myslím jen protentokrát...já poukazuji na to že nesledujete aktuální věci...podle mne je Yellow submarine skvělá volba...další třeba Glenallachie 10 Year Old Cask Strength...limitka, už se doprodává, je to batch 01...nebo nové limitky od Diageo .-)

Martin Krupička

Dobrý den, nic proti Yellow submarine. Já jen poukázal na to, že tento článek byl pojat jako 18y. Nic víc. O Glenallachie 10 Year Old Cask Strength vím. Také v měsíci září musí vyjít tip a rozhoduji se vždy z většího množství láhví. Tento blog není úplně jen a jen o whisky na plný úvazek. Nelze tedy postihnout všechny možnosti a novinky. MK

psiiik

Zdravim, BenRiach mi prijde fajn, takze mam Albarizu, Dunder tak i Latadu. Ty 18yo uz preci jen vysly docela davno, tak jestli nebude vice dostupne nove 22 yo staceni.

Dominik

to Jirka: Mohli by ste sa mi prosim ozvat na email dominik.holec@yahoo.com ? Rad by som sa popytal na detaily ohladom Yellow Submarine. Dakujem

Aleš

Martine, co říkáte např. na cenu Glenlivet 18y, v době kdy jste ji doporučoval cca 2100Kč, nyní se dá koupit za 1490,...?

Martin Krupička

Dobrý den, vidím, že je to vaše velké téma. Takže Glenlivet 18y se v ČR chová poměrně nestandardně. Cena, kterou uvádíte je velmi často cena akční a neodpovídá ceně mezinárodní. Současný stav je takový, že např. Whisky exchange, jeden z největších a nejvýznamnějších prodejců, který tuto láhev prodával za 89,95 liber, což je cena i s poštovným přes 3000,- korun českých, tuto láhev nemá, je vyprodaná. Je paradoxní, že v ČR je této láhve dost. Možná je to pro nové investory velmi zajímavá příležitost. Nejednou jsem v článku uváděl, že láhev, kterou doporučuji, že v ČR o cca 500,- Kč i více levnější. Následně se láhev vyprodala a začal její značný růst. Ještě jednou tedy, je zcela nestandardní, aby ceny za láhev byly v ČR poloviční, nežli v zahraničí např. v UK. Faktem však zůstává, že láhev je to dobrá jak na pití, tak na investování. Nebo znáte nějakou velmi dobrou a pitelnou láhev za tuto cenu? No níž už snad jít ani nelze. Veškeré ukazatele potvrzují, že Glenlivet 18y bude získávat na ceně. Koneckonců, i když mám k wine searcheru značné výhrady, každý čtenář si může potvrdit má slova. Cena je tedy vysoce nestandardní a jedná se pouze o chvilkové pobláznění, které nemá s chováním trhu nic společného. Pokud dávám tipy na whisky cca tři roky a byl by Glenlivet 18y mým chvilkovým překvapením, jsem spokojený. Každá láhev má svůj čas. Dnes se na českém trhu prodává např. Aberfeldy 21y za 5900,- a takový to byl dlouho ležák. Nejsem však naivní, cena je to nereálná. Předražená. Ale to neznamená, že se již konečně ledy neprolomily a má slova se nenaplňují. Zkrátka a jednoduše vše na světě má svůj čas i místo. Čas Glenlivet 18y přijde. Nepochybuji o tom. Jsem velice rád, že mám ve sbírce dvě láhve. MK

René Skala

DD, tak Albarizu jsem nenašel ani na Master of Malt, ani whiskeyexchage ani na žádném jiném seriozním e-shopu...jen na jednom polském a k tomu právě moc velkou důvěru nemám....Tak kdybyste měl někdo ještě nápad nebo tip, budu rád...Děkuji

René

Už moc nejsou záleží na ceně. Nějaké se draží na e-bayi. Asi 7x e-shop v Itálii s jakž takž cenami a potom už jen na mě extra drahé Německo a Rakousko a tím to hasne.

Martin Krupička

Dobrý den, občas člověk musí zkrátka reagovat rychle a vždy je to otázkou priorit. Pokud ale tato láhev takto velmi rychle mizí z trhu, něčím to být musí. Sám jsem vcelku překvapený. MK

Martin

Dobrý den,rád bych se zeptal na názor na Denriach 27 1987. Dá se ještě pořídit na docela slušnou cenu a je to limitka o pár kusech...

Martin Krupička

Dobrý den, BenRiach 27 je zajímavá láhev, která však jezdí nahoru a dolů. Počkal bych dva měsíce. Jinak se nenechte zmást limitovanou sérií. To je myšleno paušálně. Dnes mi už přijde všechno limitované. Nejčastěji však rozum marketingového oddělení. MK

Martin

Děkuji,za názor...nechám si poradit a počkám :)

Jakub K

Dobrý den, co si myslíte o investičním potenciálu Bowmore Laimrig 15y? Investoval byste do některé z lahví Bowmore? Děkuji a zdravím, JK

psiiik

#Martin #Jakub K- predpokladam, ze Martin mluvi o Tawny Port 27 yo, coz je single cask (shodou okolnosti mam jednu lahev) , takze tady je limit jasne dan objemem sudu. Lahev nelita nahoru dolu, proste se tak nejak stabilne drzi. Co se tyce Bowmore, tak Laimrig je zajimavy tak mozna batch 1, ktery mel pouze 4.000 lahvi, nebo Feis Ile 2011. Coz me privadi k pointe, ze u Bowmore je zajimave hned po Feis Ile na jare projit aukce a ulovit nejakou festivalovou lahev. Ta se na policce urcite neztrati a cenove je to v prvni vlne rozumne (letos jsem vzal 2). S pozdravem DV

30.6.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 06/2019

No limit whisky and spirits investing 06/2019

1 + Číst dále
26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále