Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 08/2019

31.8.2019
No limit whisky and spirits investing 08/2019

Grant´s Elementary Cooper 29y

Aroma: Dub, karamel, exotické ovoce

Chuť: Med, vanilka, koření, karamel, marmeláda, ječmen

Dokončení: Dlouhé, kořeněné, ovocný, dubový konec

 

Co se týče této láhve, musím říci, že mě zaujala již její základní specifikace, kterou je zajímavý poměr mezi sladkou a kouřovou whisky, kdy jednotlivé složky zrály minimálně 29 let, což je v dnešní době na whisky za cenu pod 7 000,- velmi zajímavá varianta. Tedy přesněji, láhev je k dostání v ČR za cenu cca 9200,-, ale například na Master of Malt jí pořídíte za cca 210 liber + poštovné a na whisky base za 199 euro.

 

Další zajímavostí je její hodnocení. Mám-li si zakoupit single malt s hodnocením 84 nebo blend s hodnocením 92,5 a více, jako tato láhev, pak je to za mě jasná volba. Mnozí se mnou asi nebudou souhlasit, budou poukazovat na fakt, že je to Grant, ale já říkám, že mě je vcelku název fuk, hlavně když to bude dobrá whisky.

 

Grant´s Elementary Cooper 29y nemusí být váš šálek kávy, ale záleží na tom, jak vidíte budoucnost investičních whisky. Vždycky si vzpomenu film Zapomenuté světlo, kde p. Jiří Pecha říká, nyní ty slohy asi popletu, když lidem ukázali klasicismus, co chtěli? Baroko. A to je má odpověď, nekupovat podle módy, ale kvality a zdravého rozumu.

 

 

Benromach 1998 20Y cask strength 56,2%

Aroma: Mandle, kouř, vanilka, karamel, jablka, sherry

Chuť: Vanilka, velmi sladké vařené ovoce, jablka, hrozny a náznak kakaa

Dokončení: Dlouhé, kořeněné, jemně kouřové

 

U této láhve se mi opět líbí její věk, charakter, ale v neposlední řadě i počet vydaných kusů, který je 3000. Cenově jí lze pořídit cca za 9000,-. Ano je to dražší varianta, nežli první tip, ale to se stává. Láhev je na trhu také kratší dobu, přičemž, což je povzbudivé, již nyní začíná zaznamenávat své první, prokazatelné zisky.

 

Pokud bych měl říci hlavní důvod, proč do této láhve investovat, proč si jí zakoupit, tak protože je to pro mě sázka na jistotu. V tuto chvíli vidím dobře marketingově zvládnutou whisky, která je dobrá, ještě za přijatelnou cenu, vydána v malém množství a její hodnota pomalu jde nahoru. V současnosti není na trhu takových whisky.

 

 

Yamazaki 18y

Popis posledního tipu vynechám. Nemělo by to cenu. Vím, že jsem v minulosti tuto láhev již doporučoval, ale nabídka ZDE, mě prostě ohromila. Sháníte Yamazaki za slušnou cenu? Tak pokud vám není i s poštovným mnoho cca 13 000,-, tak za mě je to jasný tip v tomto měsíci.

 

 

Závěrem

Dnes jsem se pokusil vybrat láhve jiných značek, než jak mi bylo napsáno jednou do komentářů, pořád samá Balvenie, Ardbeg, Laphroaig atd.. Tak snad jsem vás opět zaujal a kdo by neměl plán na dnešek, tak vás ještě jednou zvu na Prague International City Picnic v Praze, který pořádám. Počasí má být vynikající.

 

MK

Martin

K té Grants 29 - zde www.travel-free.cz/luxusni-lihoviny/detail.html?product_id=42 ji mají ve výprodeji za 3354 Kč měli zde i JW Blue za 2574 Kč ale ten už je vyprodaný. Má to ale trochu háček, musíte se tam stavit osobně. Nicméně ta Grants-ka za tuto super cenu jak se doprodá tak už nebude (mám pocit že již nebudou naskladňovat protože jí prodávají cca 2 roky a když jsem tam byl tak pokladní říkala že těch lahví kolem 200EUR moc neprodávají, ani němci je nekupují). Tak si pospěšte.

Rado

Vdaka za tipy. Ta Yamazaki - neviem, kedy ste objavili tento tip, ale mne hlasi nedostupne... tak neviem, ci mali 1 ks alebo ako.. kazdopadne je beriem, ze tentokrat su to len 2 tipy, nie 3 :)

Martin Krupička

Dobrý den, Yamazaki je trhu již velmi dlouho, ale tohle byla fakt skvělá cena, kdy prostě bohužel, kdo dříve přijde...... MK

jirka

Martin: jj dneska jí měli ve Strážným a navíc dostane člověk zpět 12 euro zpět v poukázkách .-)

jirka

ale ani tak sem tu Grants nekupil btw :) Benromach by byl dobrej tip kdyby to bylo před rokem když šel sehnat ještě za dobře...dneska je to s křížkem po funuse...

Martin Krupička

Dobrý den, ale to přeci není pravda. Já si vedu docela fakt detailní záznamy a vím, že např. v dubnu 2018 se prodávala za cenu 299 liber, nyní 349 liber. Takže žádný křížek po funuse se nekoná. MK

minyPB

Jirko, vy se pohybujete kolem Strážného? Já bych si lahvinku vzal, ale mám to trochu z ruky. Nedalo by se nějak domluvit?

Jaro

Ten Benromach sa stále predáva za 299 #163;, na aukcii sa da zohnať aj lacnejšie. Poprípade za 298 € z Nemecka

jirka

minyPB: ne, jel sem tam okolo ze šumavy tak jsem se stavil, ale jde to přeposlat na prodejnu kterou si vyberete vy, stačí mít účet a udělat to přes internet .-)

Luděk

Menší průzkum ve Whisky Bible 2019 a Benromach 1998 20Y cask strength 56,2% - 81 bodů. Jestli jsem spravne ztotožnil lahve, tak lehké zklamaní :-(

Martin Krupička

Dobrý den, WB je jedním, nikoli jediným zdrojem k hodnocení. Tj. neviděl bych to jak problém, když všude jinde má hodnocení mnohem vyšší. MK

Standa

Dovolím si podotknout, že 92,5 bodu sice grant´s na WB má, ale hodnotili jen 2 lidé. Jeden z nich je nováček (to samozřejmě nemusí nic vypovídat o zkušenostech). Ale za tu cenu kolem 120 E je to super. Ale Strážný je daleko a registrace je možná jen na prodejně, přeposlat si to jde jen s registrací ... dvakrát se mi do Mikulova nechce, tak si asi budu muset nechat zajít chuť. Doslova :-) . Každopádně děkuji za tipy.

Jan

Benromach mají nyni na Master of malt za 299 liber.. Já koupil za 302 liber plus poštovné.

Jan

Benromach mají nyni na Master of malt za 299 liber.. Já koupil za 302 liber plus poštovné.

Martin Nieslanik

Dobrý den, jsem úplný začátečník ve sběratelstvi a potřeboval bych pár rad . Byl by někdo ochotný mi trochu poradit? Děkuji #128522;

Martin Nieslanik

Dobrý den, jsem úplný začátečník ve sběratelstvi a potřeboval bych pár rad . Byl by někdo ochotný mi trochu poradit? Děkuji #128522;

Petr K.

Zdravím pánové, co říkáte na nový Ardbeg Traigh Bhan 19y?

13.12.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 12/2019

No limit whisky and spirits investing 12/2019

1 + Číst dále
9.12.2019

Whisky? Láska, vášeň, potěšení, byznys

Whisky? Love isn´t for sale.

2 + Číst dále
6.12.2019

Časté otázky a odpovědi

FAQ

0 + Číst dále