Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 08/2018

7.8.2018
No limit whisky and spirits investing 08/2018

 

Krásný slunečný den přátelé, doufám, že si užíváte úžasné horké léto a nepatříte do té skupiny lidí, kterým je buď moc horko, nebo moc zima, moc normálně. Každý den je úžasný a jedinečný. Musím říci, že já jej velmi často trávím na zahradě na lehátku pohledem na hvězdy, přímo před očima mám nádherně vidět velký vůz, a samozřejmě dobrá sklenička nemůže chybět k dokonalé atmosféře a relaxu. Někdy si říkám, proč vlastně spát uvnitř mezi cihlami, když venku je to tak úžasné. Nicméně po odmlce je čas na další tipy, které mají svůj osobitý charakter. První bude pro úplné začátečníky, druhý bude trochu divočina a třetí naprostá klasika. Tak pojďme do toho.

 

Springbank Green 13y

Dostávám velmi často dotazy typu, jsem začátečník, rád bych koupil nějakou zajímavou láhev, ale zase do toho nechci až tolik investovat, protože prostě začínám a rozkoukávám se. No a pro všechny vás tady mám jasný tip. Springbank green 13y. Za mě poměr cena vs. výkon naprosto vynikající. Tato whisky byla vyrobena z bio ječmene a v sérii 9000 láhví. No, ten bio ječmen je podle mého názoru marketingový trik, ale proč ne. Ono je to stejné jako u vína. Co je to bio víno. Hezky to vypadá, to slovo bio, ale chuťový rozdíl je nula a zbytek de-facto také ne. Nicméně ještě se sluší dodat, že destilát dozrával v suchech po sherry, což je dnes také velice populární.  Ať to nemusíte hledat, tady je pár moudrých slov, co můžete v láhvi najít.

 

Aroma: Sladké tóny obilovin, doprovázené chutí rozinek, jablek a koláčové drobenky s náznakem kiwi.

Chuť: Rozinky a pomerančová kúra přechází do marcipánu, vanilky a jemných tónů sherry.

Závěr: Dlouhý, středně suchý závěr se slanými, pro Springbank typickými, a fíkovými tóny.

 

Můžeme si myslet, co chceme, cena za láhev přesahující lehce dva tisíce korun je za mě pro začátečníka jasná pecka v měsíci srpnu 2018. Na této láhvi nelze vydělat na nový dům, ale také nelze prodělat. Její cena pozvolna, leč velmi pravidelně stoupá a tento trend bych viděl jako trvalý. Prostě to bude dilema láhev. Bude fakt dobrá, její cena bude rok od roku vyšší a vyšší, ale pořád tam bude hlodat červíček, vypít, nevypít. A je vlastně jedno, zda si nyní koupíte dvě.

 

Glenfiddich 21yo winter storm

Popravdě nevím, zda nás investičně z této láhve bude nebo nebude bolet hlava jako Donalda Trumpa ze Stormy Daniels. Tak se pojďme podívat na tuto láhev a něco si k ní řekneme. Tak na začátku nemám rád hloupý marketing. Základem každého investora do whisky by měla být znalost vína. O tom jsem naprosto přesvědčený. Kdo nezná víno, nepochopí destiláty. Je to něco jako krasobruslení. Když jste nezačal s baletem, je někde něco špatně. Nic, vraťme se k láhvi. Opravdu mě fascinuje, jak někdo v 21. století objevil výrobu ledového vína za svitu luny. Hezká pohádka, ale já jí zkrátka neberu. Další, co mě na této láhvi fascinuje je „O Popelce“, kdy výrobce doporučuje ledově vychlazenou sklenici v kombinaci se zmraženým hroznovým vínem. Opravte mě prosím, ale co to víno na té láhvi změní? Nic! Naopak může whisky uškodit, ale dobře to vypadá. Asi jako tančící brusinky v sektu. Zkrátka u této láhve se střídá blábol za blábolem.

 

Tak jsme si trošku vylili srdíčko a nyní k destilátu.  Glenfiddich 21yo winter storm je jiný. Silná značka, zkušení lidé, zajímavý destilát, zajímavý výběr sudu ke zrání, dvacet jedna let, to je za mě vše OK. Je to ale vhodná investice? To je možná ta pravá otázka. Faktem je, že když přišla láhev na trh, byla okamžitě vyprodána, cena a poptávka letěla nahoru. Pak přišla nová dodávka, a jak šla cena nahoru, tak šla cena dolu. Její hodnota je podle mého názoru stanovena tak na horní hraně. 199 liber za láhev. Když se zamýšlím, zda láhev zakoupím, zatím nevím. Ale velmi o ní uvažuji. Uvažuji o tom, jak moc bude limitovaná, jak moc zůstane v budoucnu originální a jak moc rychle opět zmizí z běžného trhu. Odpověď nechám asi na vás. Je to i na mě velmi silná spekulace.  

  

Glenfiddich 30y

Aby se nám to nepletlo, tak tu mám nové vydání Glenfiddich 30y. Rovnou říkám, že je to zcela konzervativní investice, která se prostě nikdy v budoucnu neztratí. Otázka za mě však zní, co cena? Přiznám se, že jsem koupil za necelých deset tisíc její předchůdkyni a cena kolem pěti set liber se mi zdá zkrátka vysoká. Ono to zhodnocení u této láhve totiž v žádném případě nebude nijak raketové. Dokonce si myslím, že v následujících měsících půjde cena dolů, aby pak pomalými krůčky dostala zelené zabarvení, tedy zisk. Jak můžeme u jejich předchůdkyň vidět, jejich růst bude pozvolný, ale trvalý.

 

Pokud máte tedy nějaké peníze navíc, jste ochotni investovat do krásy, původu a jistoty, Glenfiddich 30y by mohla být pro vás zajímavou volbou. V budoucnu bude zcela jistě okrasou každé sbírky. Je to takový lehko viditelný punc toho, že už jste dobrý sběratel na úrovni.

  

Závěrem

Doufám, že jste si po delší době v tomto článku našel každý svoji láhev. Pro začátečníky a nové čtenáře to může být první zajímavý krok k nové lásce a vášni. Tak na zdraví.

 

MK

psiiik

Prvni 2 vase tipy jiz ve sbirce mam a popravde se divim, ze green zustava stale v peknem mnozstvi v prodeji. Na trhu to neni zadny novacek. Mozna bych jeste doplnil jeji mladsi sestru 12 yo, ktera zrala v sudech po bourbonu.

Martin Krupička

Dobrý den, obojí je super výběr. Zrovna včera jsem procházel své láhve. Tohle jsme tu už zažili mockrát. Láhve, o které nikdo neměl zájem a pak najednou šup, byly pryč a cena dvojnásobná. MK

Franta

Dobrý den, chtěl jsem zakoupit lahev Glenfiddich 21yo winter storm, ale dnes je již všude vyprodaná. Nemáte nejaký tip kde bych ji jestě sehnal? děkuji

Martin Krupička

Dobrý večer. The whisky exchange. MK

Franta

omlouvám se měl jsem na mysli láhev: Springbank Green 13y

Martin Krupička

Dobrý večer, gastroclub mi psal, že snad nějaké dorazí v srpnu. Mám objednané nějaké láhve, jak tedy budou dostupné, dal bych vědět do sekce diskuse. Dostupnost, nemohu ale zaručit. Už to tak někdy bývá, že přesně tento typ láhví je vyprodaný po zveřejnění tipu během jednoho dne. MK

jirka

psiiik: ten springbank je na trhu možná proto, že je obecně povážován jako propadák a velký pokles od kvality springbanku...jako rarita dobré, jako investice nevím :-)))

Martin Krupička

Dobrý ráno, podobně na tom byl i Springbank Gaja Barolo 9y, když jsem jí doporučoval a dnes? MK

jirka

Martine, Gaja Barolo je naprosto skvělá whisky, to bude ten rozdíl .-)

Martin Krupička

Ano, je to jedna z prvních, kterou jsem v těchto článcích doporučoval. MK

psiiik

jirka: Zdravim, nejak jsem tuhle nazorovou rovinu o poklesu kvality nezaznamenal. Me osobne Springbank (potazmo Longrow) presvedcuje o opaku :) Budu rad kdyztak za link, at si rozsirim obzory. Jinak konkretne tahle 13 yo. WB: Overall rating 159 votes 86.04/100. Not bad

jirka

psiiik: nééé springbank obecně ne, jen tato konktétní green serie:) springbank má skvělé věci

Martin Krupička

Tak to je pech. Na trhu tolik lahví od Springbank a já si vyberu do tipu tu jedinou, která nestojí za nic. Ale v pohodě. MK

jirka

martine v klidu, není to jediná a není jen od springbanku :-)))) ale v pohodě .-)

Martin Krupička

Hezký večer, velice děkuji, milé slovo vždy potěší. MK

Martin

Můj tip na whisky na pití na srpen: Queen Margot 5YO 40%vol - hodnocení 60% - Lidl 200-250Kč. Osobně bych hodnotil někde okolo 70%. Vydržela asi 2 hodiny. Ideální na horké srpnové počasí - je lehká. Osobně jsem hodně pochyboval ale koupil jsem na doporučení a překvapila mě - někde dokonce i píšou že v ní má snad prsty dokonce Richard Patterson. Za ty peníze není o čem. Perlička: Clydesdale Scotch Whisky Co. (výrobce uvedený na láhvi) má shodnou adresu s Whyte Mackay (WTF) zkušenější vědí wo co gou.

Martin Krupička

Dobré odpoledne, přiznám se, že mám na tento měsíc připravenou jinou láhev, jen ještě chvilku vyčkám, zda se neukáže něco zajímavějšího. MK

14.3.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 03/2019

No limit whisky and spirits investing 03/2019

0 + Číst dále
11.3.2019

Dingle triple distilled Batch 3 DOPORUČUJI ideální investice březen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of March 2019

2 + Číst dále
9.3.2019

Nápojové nešvary

Beverages and mistakes

0 + Číst dále