Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

6.7.2020
No limit whisky and spirits investing 07/2020

Konečně. Značná část z nás dostala jako Doby ponožku a nyní jsme svobodní. No a i já jsem ihned zasedl k počítači a začal psát další a další články. Takže tak trochu návrat. Nyní neomezené tipy, následovat bude článek, zda je lepší více nebo méně alkoholu ve whisky, kde je již strop, dále to bude trochu designu whisky, klasický měsíční tip atd. atd. Pojďme tedy na to.

 

Port Askaig 12y

Tato láhev byla doporučována 05/2018 a nyní zase si jí lze po nějaké době opět zakoupit, tentokrát pod názvem Spring edition. Obsah alkoholu 47,8%, počet lahví 5000 ks. Ve vůni můžete cítit mořské řasy, citrón, kouř. V chuti mj. sůl, mentol, opět citrón a kouř, dále pak karamel, jemnou vanilku, broskve, švestky. Dokončení je dlouhé, hřejivé, kouřové, závěr kořeněný.

 

I přesto, že jsem jí doporučoval již před cca dvěma lety, mám pro tuto láhev určitou slabost, byť by někdo mohl namítat, že zhodnocení je tam vcelku minimální. No problém je, že 12y vyjde na trh a cena jde dolu. Pak z trhu poměrně rychle zmizí a cena zase vyletí o 50%. A takto je to nyní poměrně pořád. Nicméně jak rád používám větu z večerníčku, který jsem neměl rád, nakonec každá voda steče dolů a Stázina se dostane Kubovi, tak každá edice má svůj konec a Port Askaig 12y nám ukazuje, že má růstové ambice a ty v budoucnosti splní. Jen si počkat. Každopádně, já mám tu láhev rád jako investici i jako pití. Rád investuji do něčeho, co sám rád piji. Tohle je ten případ. Této whisky věřím, a tak jí i proti proudu dál doporučuji pro koupi. Pro začínajícího investora, je to koupě přímo ideální.

 

 

GlenAllachie 1989 28y

Tuto whisky jsem si trochu počeštil a přejmenoval na láhev svobody. Rok 1989 byl pro nás rokem velkých změn, a proto má pro mě tento ročník i trochu osobní příchuť. GlenAllachie 28y je pro mě zajímavá nejen kvalitou, ale i cenou, kdy láhev v limitované sérii 428 kusů pořídíte za velmi příznivých cca 10 000,-. Musím se tedy ptát, kolik stojí opravdu dobrá 28y whisky. Cena mi přijde naprosto v pořádku a tuto láhev bych možná i přirovnal k Glenfiddich 30y, kterou jsem kupoval ve stejné cenové relaci, ale dnešní hodnota je úplně někde jinde.

Koupí GlenAllachie 1989 je pro mě sázka na jistotu. Jirka bude jistě namítat, že s příchodem Billyho Walkera bude tato palírna vydávat ještě mnohé a mnohé limitované série. Já nemám problém s tímto názorem, protože si myslím, že tato láhev je dobrý mix kvality a ceny.

 

 

Ichiro´s Malt & Grain Japanese Blended Whisky 2019

No a na závěr jedna japonská whisky, byť v minulosti bylo řečeno, Japonci již ne. Ichiro je trochu dražší, nežli předešlé láhve, ale my se tímto článkem vracíme ke kořenům, takže neomezené tipy pěkně stupňujeme, aby si každý mohl najít to své. Tuto whisky jsem nechutnal, takže mohu jen převzít, co bylo psáno jinde.

 

Směsná whisky od krále nezávislých japonských lihovarů, Ichiro Akuto, se plnila do lahví v roce 2019. Aroma je plné citrusů a broskví, v pozadí vanilka, v chuti karamel a dub.

 

Poslední z doporučovaných whisky je klasickou velmi příjemnou investicí pro někoho, kdo raději investuje větší peníze do jedné láhve. Bude krásná, dobrá, bude pomalu, ale konzistentně vydělávat, bude se i dobře prodávat. Za svoji krátkou cestu určitě stihne nějakou tu cenu a pak ji budou držet v rukou pouze sběratelé a znalci, což nepochybně znamená, hodnota půjde nahoru.

 

 

Závěrem

Dnes jsme tu měli zase tři odstupňované tipy, kde si každý mohl nalézt to své dle svých finančních možností. Dostupnost všech doporučovaných láhví jsem ještě před vyvěšením článku prověřil. Nyní bych vám popřál krásný den.

 

MK

jirka

no japonci již ne, kromě Ichira Akuta a jeho Chichibu...problém je ten že je pro čechy prakticky nedostupná ... zbytek nemůži komentovat, už se v Billyho limitkách ani nejde vyznat, zrovna dneska jsem propíjel poslední serii SG pro německo (4 kousky, bourbon, rioja, marsala a sauternes) a nezaujalo mne tam nic...tadle serie 50th má potenciál, ale už je to 2 roky co je vyprodaná .-) takže leda na aukci, jinak jsou pak další 2 verze...jedna pro UK, jedna pro evropu a ty se ještě na eshopech válí...Port Askaig 12y lidi pijou takže by mohla něco do budoucna udělat, ale hodně pomalu...

Rado

Jirka: jinak jsou pak další 2 verze...jedna pro UK, jedna pro evropu a ty se ještě na eshopech válí... - aké 2 ďalšie verzie, prosím..? Cez google neviem nič nájsť.. vďaka.

jirka

Rado: https://www.whiskybase.com/search?q=GlenAllachie+1989+28

Martin Krupička

Krásné dopoledne, myslím, že tyto láhve jsou k dostání i na https://www.thewhiskyexchange.com/ M

Jirka

Vdaka za link, ale to nie su 50th Anniversary, ak sa nemylim..?

Jirka

A al je to tato, tak vypredana zdaleka nie je..? :-/ https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/110085/glenallachie-1989

Jirka

Tak oprava, tato: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/110084/glenallachie-1989

jirka

no jo, jak říkám v těch Glenallachie je už pořádnej bordel co do toho šáhnul Billy...

SushiCZ

GlenAllachie je krásná ukázka toho, jak dnes funguje moderní whisky marketing. A hlavně co prodává. Spousta limitek, spousta textů, fotek, příběhů atd. Jde o to být vidět a vyvolat takový ten pocit, že by to člověk měl mít. Na jednoduchou otázku proč zrovna GlenAllachie se všem těm nadšencům hledat těžko jasná odpověď, nakonec ale je to úplně jedno. Prostě ji chtějí. Ať si každý kupuje, po čem touží a trh rozhoduje. A dneska je prostě trendy surfovat na téhle vlně. A rovněž si myslím, že to není jen výkon Billyho Walkera, ale svou práci skvěle odvádí propagátoři této značky na českém trhu, Petr Křenek a spol. Ten boom, co u nás tahle značka zažívá je velký.

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím s vámi. Problémem této strategie ale je, že 100x nic umořilo i slona. Když budete jíst každý den stejnou potravinu, budete k ní mít odpor. Ano, několikrát jsem to psal. Už mě unavují nekonečné limitované série a dnes již vůbec nechápu slovo luxusní, limitovaný, když i zmrzlina Magnum je limitovaná. Ale ať tak, či tak, musím s vám souhlasit. Nicméně i přesto, pořád lze vybrat nějakou zajímavou láhev. Tipy nemají jen dogmaticky říci tohle a nic jiného. Mají třeba i jen upozornit. Výsledné rozhodnutí je na čtenáři. Jinak děkuji za komentář. MK

Josef

Na drankdozijn.nl 285,- a je tam ještě ta samá, ale cask 2587 za 275,-??

Josef

Na drankdozijn.nl 285,- a je tam ještě ta samá, ale cask 2587 za 275,-??

Josef

Na drankdozijn.nl 285,- a je tam ještě ta samá, ale cask 2587 za 275,-??

Michal17

Martine jen takový malý detail, nejsem si jist, ale myslím že Port Askaig nemá 47,8%, ale pouze 45,8%. S přáním hezkého dne Michal M. :)

Standa

Měl bych dotaz... Když bych měl na výběr Nazevcovypadaskotsky 15YO a Jinynazevcovypadaskotsky 15YO za stejnou cenu jak poznám jestli má aspoň nějaký malý investiční potenciál? Nebo třeba kde zjišťujete počty flašek a rok stáčení? díky (bohužel nemůžu aplikovat přístup když to neporoste, tak to vypiju protože já whisky nerad - já raději rum)

23.7.2020

Whisky a pivo

Whisky and beer

0 + Číst dále
13.7.2020

Blood Oath Bourbon Whiskey Pact No. 5 2019 DOPORUČUJI ideální investice červenec

Whisky and spirits, ideal investment of July 2020

0 + Číst dále
30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

1 + Číst dále