Martin Krupička

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 04/2018

19.4.2018
No limit whisky and spirits investing 04/2018

Začíná nám doba svátků, grilování a nejedněch radovánek. Co si koupit na dlouhý večer pod hvězdami, případně do sbírky? Tady máte další tři zajímavé možnosti, které mě zaujali.

 

Writers tears cask strength 53%

Minulý měsíc jsem dostal na email nabídkou dvou investičních láhví. A nebyl jsem sám. Když jsem na Writers tears cask strength začal dostávat dotazy, vždy jsem odpovídal stejně. Zatím mě tato nabídka nechává chladným. Jenže sešel se měsíc s měsícem a tato whisky mě začala zajímat o něco více. Jak z pohledu chuti, tak z pohledu profitability.

 

Výrobce o láhvi tvrdí, že ve vůni ucítíte tmavou čokoládu, zralé ostružiny a další letní ovoce s výrazným vlivem sladkého sladového ječmene. V chuti náznaky máslového křehkého pečiva se skrývajícími se složitými tóny bohatého opáleného dřeva, které dávají průchod až k složitým tónům dubu a jemného koření. Závěr je až odvážný a intenzivní. Plný harmonie a lahodnosti. Osobně jsem láhev ochutnal a musím říci, že většinu chutí v ní skutečně naleznete, což je vždy dobré. Na druhou stranu v ní nehledejte kouř, který je v této době tak populární a i já ho miluji. To však neznamená, že by tato whisky byla špatná. Naopak. Pro mě je to velmi zajímavá „párová“ whisky. Proč? Velmi dobře chutná i ženám. Ano, to je někdy nebezpečné, ale na druhou stranu, whisky se nejlépe pije s někým. O Writers tears cask strength můžeme hovořit jako o unisex whisky se zajímavým kouzlem. A to není rozhodně málo.

Pokud se vrátím a začnu se bavit o profitabilitě Writers tears cask strength je to také zajímavé. Láhev za posledních pět měsíců zvýšila svoji hodnotu o necelých cca 350,- korun. Někdo by se ušklíbl, ale přátelé, při velice sympatické pořizovací ceně cca 2500,- korun hovoříme o ročním zisku necelých 34%. A to už je minimálně k zamyšlení.

 

Můj názor tedy je, pokud nehledáte velkou značku, tedy velké tričko s nápisem Adidas, Writers tears cask strength je zajímavou whisky pro sbírku i pro velmi romantický večer s vaší partnerkou (včera vyzkoušeno). Této whisky bylo vyrobeno relativně malé množství 5280 láhví a není tedy vůbec divu, že se takto příjemně zhodnocuje.

 

Závěrem bych chtěl dodat, že není nutno chodit kolem horké kaše, nikdy jsem to nedělal. Tuto whisky nabízí v ČR pravděpodobně dva internetové obchody a Alkohol club je ten levnější, i když třeba jen o korunu. Rozhodnutí a výběr již nyní záleží na vás. Já si ale myslím, že je to po všech čertech fakt sakra dobrá láhev.

 

Dictator 1979 edice „best of“

Hodně dlouho jsme tu neměli zástupce dalšího oblíbeného alkoholu a to je rum. Velmi často jsem říkal, že když už rum, tak mě musí láhev skutečně zaujmout. No a v dubnu to byl Dictator 1979.

 

Na této láhvi mě baví vcelku všechno. Rumy Dictator mám rád. Mám rád také osobní obaly, kde se dozvíte prakticky vše, co potřebujete vědět, bez nějakých trapných kódů. Tedy ručně označenou šarži, původ sudu, číslo láhve, množství alkoholu a osobní podpis master blendera. Co více chtít. To je informativní stránka. Dalším pozitivem je, že láhev je prostě pěkná. Je krásně barevně sladěná, hrdlo zalité voskem. Wau efekt zaručen. Za mě tam není žádný rušivý element. To další co vás musí praštit do očí je barva destilátu. Nádherná temná barva, která není vyrobená za 2,50 karamelem. No a nyní se dostáváme k roku 1979. Kdybych se v tomto roce narodil, neváhám ani chvíli. No a já se ptám, kolik bychom dali za prvotřídní whisky 1979? Velmi pravděpodobně bychom museli svoji peněženku provětrat o nějaký ten deseti tisíc. Jenže láhev ani zdaleka tolik nestojí. Pořídit jí můžete již něco kolem 5900,- korun. A to má pro mě sexappeal. Prostě krásná, dobrá, archivní láhev za super cenu. Ideální šperk do sbírky, baru, nebo jako prvotřídní dárek, ze kterého se musíte posadit na zadek. Když jsem tuto láhev viděl, vzpomněl jsem si na A. Babiše, který nesl 70ti letý cognac Miloši Zemanovi k narozeninám. Všechny televize to vysílali. Wau. Tohle je prostě zajímavý rum za super cenu, která poroste.

 

A co vlastně v sobě tento rum skrývá? Ve vůni pocítíte karamel, vanilku, med, tabák, ořechy, praženou kávu a bohatě zaoblený pocit dřeva. V ústech nám propuknou velmi měkké a kulaté nádechy karamelek, vanilky, kakaa, medu a především pražené silné kolumbijské kávy.

 

Chcete si kupovat nějaký rum za 3000,- s chimérou zisku? Kupte si Cartier a nic neřešte. No možná je to trochu nadnesené, ale rozhodně ne moc. Ještě jednou tuto láhev porovnejte v substitutu s whisky.

 

Yamazaki 18y

Chápu, že se někteří nyní chytají za hlavu a říkají, ten Martin se snad zbláznil, tohle není žádná novinka, nic co by někdo nevěděl. Ano. Nicméně já bych se v tomto článku chtěl vyjádřit k této velmi povedené a špičkové láhvi. Nebudu se dlouze rozepisovat. Yamazaki 18y, když přišla na český trh, stála 1800,- korun. Pro mě to byla víc než náhodná koupě na měsíc přesně před čtyřmi lety za tehdy šílených 3785,- korun. Dnes se cena této láhve pohybuje kolem 14 – 15 000,- korun. Když máte kliku, můžete jí sehnat v nějaké aukci i za méně. Co bych ale chtěl zdůraznit. Tato láhev po celou dobu, co jí vlastním, nikdy neprodělala ani jeden jediný dolar. Jen roste, roste, roste a ……… roste. A proč o ní píši? Protože toto je investování bez limitu. Musíme si také uvědomit, že někdy není špatně koupit láhev, která prostě nikdy neprodělá a na věky věků už jen poroste. Ano, dnešní pořizovací cena není oproti původní vůbec malá, ale já bych prostě chtěl zdůraznit, že pokud si dnes chcete pořídit jistou dojnou krávu, je to Yamazaki 18y a já bych osobně neváhal. Tuto láhev lze v současnosti zakoupit především v aukcích, ale také jí do své nabídky zařadil Whisky Exchange. Je tedy na vás, zda chcete hledat, nebo v případě mého 4. výročí, kdy se mi tato investice zhodnotila o 400%, zakoupíte japonského, neporazitelného samuraje.

 

Závěrem

Ať jste investoři začínající, nebo pokročilí, svoji láhev si myslím v těchto tipech najdete. Jaro začíná, tak ať slzíte pouze štěstím, radostí a třeba s Writers tears cask strength 53% ve dvou. Milujte se a množte se.

 

MK

Dominik

Dobrý deň, práve som si fľašu objednal, ale až po zaplatení som zistil, že pravdepodobne existuje viac verzií. Mne sa podarilo objednať verziu z roku 2017. Vidím, že sa líšia obalom, sú tam nejaké iné rozdiely a doporučili by ste rovnako túto fľašku?

Martin Krupička

Dobrý den, pokud jste koupil z roku 2017, pak je to správně. Mám úplně stejnou. MK

Martin Krupička

Dobrý den, pokud jste koupil z roku 2017, pak je to správně. Mám úplně stejnou. MK

Vašek

Dobrý den, Pripojim se k zajímavé radě. Já si včera pořídil dvě láhve Nikka 12.... nejsem zkušený investor, teprve si zakládám sbirku. Ale Japonska whiskey mne zajímá s ohledem na jméno, jaké si za tu krátkou dobu existence udělala. Tak můj příběh: Tím, že jsem se začal zajímat o kvalitnější alkohol (dražší než Jameson a hledám co prostě mě hubě chutná :D ) a poznal jsem lidí, kteří se obdobně již delší dobu tímto zajímají, tak mohu říci, že se mi díky tomu do sbírky dostalo za relativně krátkou dobu troufni si říci dost zajímavých lahví. Mou zásadou je ale mít láhev, kterou ochutnam a další (jednu či více) co si schovám na příležitost, nebo kdo ví, třeba ji jednou zpeněžim... Každopádně jsem se seznámil s párem, co importuje z Japonska. Nikka 12 byla velká zajímavost. Tak jsem si hned dvě objednal a jednu ochutnal. Taková dobrota... Kde se ty kurvy šikmooké dozvěděli o moji cihelně?! Každopádně musím smeknout, toto se jim povedlo... Když jsem byl na návštěvě u těchto dovozců, tak jsme se bavili co vozí atd. A že právě japonské alkoholy, a i rumy. Jako Japonsko a whiskey jsem si zvykl. Ale rum? Tak flašku sebou, to musím ochutnat. Vzal jsem si na doporučení Seven seas. Mladý 3 letý rum... Nic jsem nečekal, spíš jsem si myslel, že to bude navoněné cosi... Ala Cpt.Morgen. opak byl pravdou. Toto asi nebude investiční záležitost, ale mohu za sebe doporučit lidem, co se nebrání skutečně nezvyklým originálním chutím. S ničím co jsem doposud ochutnal to nemá nic společného. Přitom krásně jemná... Nečekal jsem to, nečekal jsem ani že mne osloví něco tak diametrálně jiného, a stalo se... Jinak zajímavé články a moc děkuji, potěší mne názor někoho jiného na láhev, kterou již mám, nebo nad kterou již nějakou dobu uvažuji...

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za vaše slova podpory. Japonské whisky a destiláty obecně prošly během posledních sto let obrovským vývojem. Od podřadných whisky až po zcela světové unikáty např. z dílny Suntory. Dnes se s touto zemí musí na sto procent počítat k nemilosti tradičních lokalit. To, čeho já si nejvíce vážím na japonském přístupu je jistá inovativnost, ale zároveň přísná tradice. Zkrátka dělají věci poctivě, tradičně, ale často do výroby vloží něco svého. MK

Vladimir

to Vašek: Můžete mi prosím poslat na mail lamel@centrum.cz odkaz nebo kontakt na ten seven seas rum? Rád bych objednal a ochutnal. Děkuji

Roman

Nakolko som rocnik 76, tak som si sentimentalne kupil Dictator 1976...stal 142.-€ Snad si ho dam niekedy pri nejakej prilezitosti.

Martin Krupička

Dobrý den, říkám to lidem velmi často. Užijte si to. Možná žijeme jen jednou. Mít rum 1976 a nevypít jej k 50. nebo 60. narozeninám by byl hřích. Vy jste si jej vybral, vy jste si jej koupil, vy si užijte na plné pecky. MK

Miny

Dobrý den. Jako vždy, děkuji za skvělé tipy ;-) Pokud se tu bavíme o lahvích, které by nebylo špatné si koupit jen tak pro sebe, pro radost tak, aby ročník odpovídal roku narození, neměl byste nějaký tip na koňak? Jsem ročník 1984. Děkuji

Martin Krupička

Hezké dopoledne, možná by to mohl být zajímavý námět na článek. Určitě zveřejním. Děkuji. MK

Papouch

Zdravím Martine, v první řadě chci poděkovat za znovu skvěle tipy a v řadě druhé bych se rád zeptal, jestli například neplánujete článek - kde rád a s jistotou nakupujete alkohol, nějaké vaše prověřené obchodníky, zahraniční i české weby apod., pokud zde už něco takového je, omlouvám se, přehlédl jsem to. S pozdravem Michal M.

Martin Krupička

Dobrý den, vůbec se neomlouvejte, zvláště není li za co. Naopak já velice děkuji za dotaz. Nicméně je to pro mě těžké, protože je to pro mě forma reklamy, což je úvazek a já jsem si vždy přál být volný v úsudku. Nicméně zamyslím se a možná zkusím doporučit některé obchody a důvody, proč u nich nakupuji. MK

Miny

Dobrý den ještě jednou. Chtěl bych se zeptat, proč u Dictadora zrovna ročník 1979. Koukal jsem, že se dají sehnat i o pár let starší, ale i mladší ročníky. Můžete prosím objasnit, proč jste zvolil konkrétně tento ročník? Mnohokrát děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, ročník, který si zvolíte by měl být blízký vašemu srdci. Nedá se říci, že 1978 je lepší jak 1979. Šlo mi o upozornění na tuto limitovanou sérii jako celek. Není nekonečná, je velice zajímavá a Dictator je velmi úspěšná láhev. To vše jsou nezanedbatelné atributy pro nákup zajímavé láhve, která prostě nebude. MK

Kalina

Bude v dohledné době nějaká novinka od Yamazaki, v 16y a starší do 2tis?

Martin Krupička

Dobrý den, pokud by Yamazaki opět vstoupila na český trh nějakou zajímavou láhví, bohužel velmi pravděpodobně to bude za více nežli 2 000,- korun. Tato značka se veze na nebývalé vlně popularity a tu i velmi zdatně komerčně využívá. Poslední jejich láhve jsem vůbec nekoupil. To, co se běžně ještě nedávno prodávalo při vstupu na trh za 1800,- stojí dnes i 6500,- . MK

Milan

Dobrý den, na láhev Writers tears cask strength 53% 2017 jsem dostal tip již před několika měsíci a jsem rád, že i vy jste mě utvrdil v názoru dobré koupě. Mám zálusk i na předcházející ročníky co byli vydané, ty se mě ale budou asi hůře hledat ke koupi. No uvidíme. Chtěl bych se zeptat na Váš názor na whisky The Irishman Cask Strength 54% 2017, která byla také destilována v palírně Walsh stejmě jako Writers tears cask strength 53% 2017. Dostal jsem na ni také tip jako na zajímavou investici a to proto, že ji bylo v edici 2017 vyrobenou snad pouze jen 3510 lahví. Což je podle mě také relativně malý počet kusů. Láhev mám již také doma a musím říct, že mě zaujala možná o fous více jak Writers Tears. A to jak po stránce vzhledu, tak chuti. Ještě děkuji za vaše tipy a díky vám se moje sbírka pomalu rozrůstá.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za komentář. Jsem velice rád, že se vám daří a líbí. Nechť vás tento krásný koníček naplňuje i nadále. MK

Lubomír B.

Dobrý den pane Krupičko, pokud jde o ten Dictador 1979. Kolik procent alkoholu obsahuje ten, který zmiňujete. Na internetu jsem našel asi 3 různé hodnoty obsahu alkoholu, tzn. každý bude asi z jiné šarže...

Martin Krupička

Dobrý den, přesně tak, u těchto láhví se oznamují hodnoty sud od sudu. MK

Martin

Tak a máme po žížalkách, pan Takahiro Itoga z Beam Suntory nám sděluje že firma mění design (Yamazaki, Hibiki, Hakushu atd.) - uvidíme co to udělá s cenou až začne palírna dodávat lahve a až opadne nesmyslný zájem o Japonské whisky.   ad. Vašek: Jestli se vám zdá Jameson levný zkuste novinku od července - Jameson Bow Street 18 Years Cask Strength - doporučená maloobchodní cena €240 :-)   (30.4.2018) P.S. nešlo by udělat aby u komentářů bylo časové razítko?

Martin Krupička

Krásné pondělí, japonské whisky se nyní vezou na neobyčejné vlně popularity, která podle mého názoru dosáhla svého vrcholu. Ještě nějaký ten rok tento vrchol bude trvat, ale následně přijde tvrdé vystřízlivění, co se investování týče. Žádný strom neroste do nebe. Pokud změní design, je to jen marketingový trik. Jen ať lidé kupují jako blázni, to je jen dobře. Naše původní láhve budou získávat o to více na ceně a ty jejich budou ležáky. Říkám to již nějaký ten čas. Zpět do Evropy. Jinak velice děkuji i za komentář na update, zcela jistě se budu muset zamyslet nad novou verzí stránek, tato verze již nestíhá. Hezký den. MK

Ctibor

Muzu mit 2015, 16 a 17 lahev za 80eur. Ale opravdu vaham jestli za blend lahev a jeste se sroubovacim vickem dat tolik. Dobra urcite bude a bodu ma hodne, ale jde mi ted ciste o investici. Je to Martine podle vas opravdu tak zajimave a da se rict ze treba za 10 let bude za eur 400? diky zautvrzeni ci vyvraceni. C.

Pangma

Ahoj, zdravím všechny diskutující. Abych uvolnil trochu místa, rozhodl jsem se některé lahve ze sbírky odprodat (většinou takové, které mám vícekrát). Kontakt a seznam nabízených lahví s cenami je tady: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1gkSeCGAb3AFT_GrSxCeUiXyRU1aI6jo2H4hfekkR3KE/

17.9.2018

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2018

No limit whisky and spirits investing 09/2018

1 + Číst dále
13.9.2018

Slavnosti vína ve Velkých Pavlovicích a Poysdorfu

Velke Pavlovice, Poysdorf and Wine festivals

1 + Číst dále
27.8.2018

Glendronach 18y DOPORUČUJI ideální investice srpen 2018

Whisky and spirits, ideal investment of August 2018

1 + Číst dále