Martin Krupička

Whisky? Láska, vášeň, potěšení, byznys

9.12.2019
Whisky? Love isn´t for sale.

Dnešní svět a myšlení se mi pranic nelíbí. Lidé jsou ochotni stát dlouhé fronty v mrazech, aby si koupili pamětní mince, na kterých chtějí bez nápadu, přidané hodnoty, zkrátka ničeho vydělat pětinásobek. Další se podívají na šílenou internetovou reklamu o Petru Kellnerovi a jsou schopni investovat peníze do virtuálního světa, kdy jejich jedinou zkušeností je sledování nekonečného seriálu Ulice. Ti nejhorší jsou jako hyeny čekající na dědictví, kdy se nedočkavostí třesou, až vše prodají a zakoupí si novou televizi, mobilní telefon a zahraniční zájezd. Následně vše nafotí, dají na FB a myslí si, jak nejsou „in“.

 

Děkuji vínu, děkuji bohu

Je těžké sesouhlasit se s generací, která by chtěla jen a jen prodávat, honosit se jako páv, kdy jejich jediná vyjednávací schopnost je nenávist. Každý člověk musí projít mnoha vývojovými fázemi, abych dnes mohl říci, děkuji vínu, děkuji bohu. Bylo to právě víno, které mě naučilo trpělivosti, kdy musíte velmi pečlivě vybírat, co koupíte, jak jej budete skladovat a co s ním pak budete dělat. Naučil jsem se jako zahrádkář pečovat, starat se, ale také se radovat. Pod rukama vám roste živý organismus, který se z dobrého může stát fantastickým, ale také patokem. Naučil jsem se pokoře, že ty nejlepší věci se nedají uspěchat a vše na tomto světě má svůj čas a význam. Naučil jsem chápat zákony přírody a splynout s nimi, abych sdílel radost ze jsoucího.

 

Příležitost znamená pochopení

Na začátku je nutné si říci, že slepí nevidí, hluší neslyší a hloupí nepochopí. Tvrdé? Možná. Ale o tom je svět investování do whisky. Whisky je jednou z nejziskovějších komodit na světě, která roste v desítkách procent a stejně tak vydělává. Dovolím si uvést několik čísel. Například poslední statistiky hovoří o tom, že tržby u prémiové irské whisky stouply od 40%. Od roku 2007 trh s prémiovými whisky v USA stoupl o 300%. V Číně je whisky již dnes třetím nejoblíbenějším nápojem a do roku 2022 očekáváme navýšení zdejšího trhu o 40%. Průměrné zhodnocení investičních whisky láhví je 26%, tj v přepočtu cen 11 400,-. Nárůst dražených whisky v UK byl zaznamenán ve výši 63%. Počet láhví, které se prodaly za cenu vyšší jak 10 000 liber, tj. cca 300 000,- se zvýšil o 191%. Whisky, co se týče vhodné investice, v roce 2018 a 2019 hravě překonala ropu i zlato. Co se stane, až do deseti let vstoupí na trh s whisky Indie, každý z nás si asi dokáže představit.   

 

Zatímco ostatní spí

Někdo si nyní řekne, že se jedná o nový produkt, který může dopadnout jako tulipánová aférka v Nizozemí. Popravdě, velmi často to slýchám. Jenže dnes můžeme stát pevnýma nohama na zemi, abychom mohli s klidem říci, že je to naprostý nesmysl. Zatímco mnozí spí, nechápou, ti nejbohatší a nejvlivnější již dávno započali se skupováním toho nejlepšího, co svět whisky nabízí. Proč? Zásoby totiž nejsou neomezené. Proto dnes můžeme vidět veřejné i privátní aukce whisky, které vynáší desítky milionů liber. Jedna taková se bude např. spuštěna v únoru a dubnu, kdy se bude dražit sbírka po R. Goodingovi. A cena? Čtvrt miliardy. To není špatný obchod.

 

Někdo musí začít

Ale vraťme se k tématu článku. Na jedné straně tu máme pod mediálním tlakem velmi širokou skupinu lidí, kteří by chtěli být slavní, bohatí a trávit čas popíjením na pláži, k čemuž vede ideálně cesta vyhrát v loterii, něco zdědit, protože jinak se to nedá. Na druhé straně tu máme malou skupinu lidí, kteří to něco vytváří.  Vytváří tedy nějaké hodnoty, které se časem zhodnocují, ale primárně nejde o to zhodnocení, i když je důležité, ale o tu radost, že jste stvořili něco, co vás vnitřně naplňuje. Nyní tvoříme sbírku alkoholu, a je jedno zda whisky, cognacu, rumů atd., která nám vydělává zajímavé finanční prostředky, které ale pro nás nejsou důležité, protože láska není na prodej. Investování do destilátů má totiž mnoho benefitů, ale jednu zásadní nevýhodu. Pro dobré zhodnocení byste měli vyčkat alespoň dvacet let. A to ne každý vydrží, protože velmi často lidé chtějí koupit zahradu za dvacet korun, jednou do ní kopnout motykou, vytryskne ropa, kdy vše prodají společnosti za miliardy, následně se odstěhují na pláž, aby zpřetrhali všechny vazby a kořeny a smáli se všem, jak jsou dokonalí. Tudíž jsem potěšený tím, že jsem ve vás mnohých probudil lásku k činnosti, nikoli k výsledku. Píšete mi, jak vás to po roce úplně vzalo, jak se ze sbírky těšíte, jaké vám přináší uspokojení. Tyhle maily mi dělají největší radost. Neprodáváme, nekupčíme, budujeme. Máme skvělý produkt a zhodnocení, které nám přináší radost.

 

Vydržet

V budoucnosti vidím ve whisky velký potenciál. Již nyní připravujeme unikátní, český whisky investiční fond, kterého se bude moci zúčastnit každý. Kdo přijde dříve, dříve uvidí zajímavé výsledky. Důležité je jen vydržet a spojit zábavu s vyděláváním peněz. A popravdě, mě osobně vlastně ani tak nejde o ten zisk, byť je důležitý. Jde o to, vytvořit úplně nový životní styl. Trochu línější, trochu veselejší, trochu aristokratičtější, trochu společenštější, ale hlavně takový, který by naplnil duši. Chtěl bych, aby se vytvořila komunita přátel k lásce žití, kdy spojovacím článkem může být právě třeba ta whisky. Láska, vášeň, potěšení není na prodej.

 

Závěrem

Pokud by vás zajímala myšlenka participace na investičním whisky fondu a společenském klubu, tak se mi ozvěte do zpráv. Jen bych prosil, abychom si všichni uvědomili, že pro nás to není nějaká módní záležitost, ale skutečný styl života, který nás naplňuje a jako vedlejší produkt vytváří nějaký ten zajímavý finanční benefit.

 

MK

Vašek

Dobrý den, Martine, děkuji za (opět) skvělý článek či zamyšlení nad investiční whisky. Píšete, že již nyní připravujeme unikátní, český whisky investiční fond, kterého se bude moci zúčastnit každý. Lze být prosím konkrétnější? Např. kdo je tím my a kdy a kde se o vzniklém fondu dozvíme? Jinak naprostý souhlas, zejména pak s větou, kdy konstatujete, že investování do destilátů má totiž mnoho benefitů, ale jednu zásadní nevýhodu - pro dobré zhodnocení byste měli vyčkat alespoň dvacet let. K tomu jen dodám, že můj známý před pár týdny prodal svoji sbírku Žufánek OMFG ročník 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2019 za rovných 50.000 Kč. Kupující mu tvrdil a byl skálopevně přesvědčen, že je to do budoucna výborná investice, která se bude i nadále zajímavě zhodnocovat. Takto se vydělává na lidské hlouposti, naivitě, mediální masírce a nenasytnosti. Každá z těch láhví stála ve své době necelou tisícikorunu, při prodejní ceně 50.000 Kč si každý jednoduše spočítá, jaký z toho je zisk...a to se bavíme o obyčejném ginu, který po cca 4-5 letech od stočení do láhve nelze pít, protože se všechna chuťová aromata zcela ztratí. To samé absint Dubied 1798, loni v září zakoupen za 1.500 Kč, letos na podzim prodán za 13.000 Kč. Mnohdy není zapotřebí čekat 20 let a více, postačí rok až šest let. Nechtěl bych být koncovým zákazníkem, který tento investiční alkohol zakoupil za tyto nesmyslné ceny. Ale mohu se pochopitelně mýlit :0)

Martin Krupička

Krásné odpoledne, předně děkuji za krásný komentář, kdy bych potvrdil vaše slova a zopakoval větu z minulého článku. Na vlastních chybách se učíme a na cizích děláme byznys. 50 000? Šílené. Co se týče investičního fondu, tak již probíhají intenzivní jednání, kdy bych si nechal do konce roku čas pro všechny zájemce a poté je na začátku roku oslovil s nabídkou. Již v minulosti jsem zaregistroval nějaký zájem z SK, v pátek jsem si potvrdil správnost konceptu a dnes mám další jednání. MK

Michal

Dobrý den, i já se k myšlence IF hlásím a tímto projevuji zájem. Je příjemná představa možného nakouknutí do kuchyně znalců a porovnávání s vlastními rozhodnutími, která jsou často limitována výší volných prostředků. Sám si dělám radost už asi pět let a pohled do regálků je něco, čemu podléhám čím dál tím častěji. Úklid prachu z polic je pak společně s umenšováním otevřených pozic BOŽÍ. Usměvavé adventní dny všem

Martin Krupička

Dobrý den, na začátku nového roku budu posílat více informací o investiční fondu. Hezký a příjemný advent i vám. MK

Michal 17

Též mne váš chystaný fond zajímá. Určitě bych se s ním rád blíže seznámil :) Dáte prosím vědět až to bude aktuální, abychom mohli být u vás v prvních řadách? Nerad bych si nechal takovou příležitost ujít.

Martin Krupička

Dobrý den, začátkem nového roku se určitě ozvu. MK

Martin

Pěkný článek - jen už mi maličko zavání... Mám jen dvě věci. Jedna k zamyšlení: Čím dříve se oprostíme souzení druhých tím pro nás lépe. Však Je, to nafotit a dát na FB vnitřně naplní stejně jako Nás. Stejně tak jako My nechápeme Je, Oni nechápou Nás že utrácíme tísíce za nějaké láhve s chlastem. Jsme snad lepší lidi než Oni - co když je to naopak a může toto vůbec někdo rozhodnout, potažmo vůbec vyslovit? Za druhé něco z posledních událostí: Možná někteří z vás zaznamenali že byl v listopadu přepsán záznam v Guinnessově knize rekordů - jistý obchodník z Vietnamu pan Viet Nguyen Dinh Tuan má nyní nejcenější sbírku whisky 535 lahví s odhadovanou cenou (budu převádět na Kč ať se to neplete) 301 miliónů. Hmm pěkné ale je to žabař a chlubil. Nyní si představte jakou by asi měla cenu sbírka pana Sukhinder Singha kdyby si ji nechal ocenit stejně jako pan Viet - sluší se podotknout že pan Sukhinder má ve své soukromé sbírce více než 9000 lahví (ano není to překlep a ano vím že začal s miniaturami). S jeho bratrem má napůl impérium zvané Elixir House které dělá 3 až desítky miliard ročního obratu (WExchange, aukce, vlastní lahvovna, scotch whisky.com a nespočet dalších včetně vlastní palírny Elements of Islay která bude poblíž Port Ellen). Nedokážu si ani tipnout hodnotu jeho sbírky, určitě bude vyšší než pana z Vietnamu a zároveň jsou určitě lidi kteří mají hodnotnější sbírky whisky než pan Sukhinder - občas u dobré sklenky whisky přemítám k čemu je toto dobré, každý z nás umře a sbírka se pak většinou rozprodá a tento věčný kolotoč se takto stále točí dál. I kdyby někdo dokázal vypít láhev denně bude 9000 lahví na cca 25 let - to asi játra nevydrží ;-)

Martin Krupička

Dobrý den, nejsme v ničem ani lepší, ani horší. Jen jdeme jiným směrem a s jinou filozofií. Na tomto světě nevlastníme vůbec nic. Jen jsme dočasnými správci věcí, které nám ale mohou dělat radost a zajišťovat naše potřeby. Vytváříme hodnoty, které nám jsou citově blízké a tvoří nám alternativu pro dny chudé, o kterých víme, že určitě přijdou. Nejde o to být nejvýš, nejdál, nejrychlejší, největší. Jde o radost z okamžiku, který je výjimečný a nebude se opakovat. Na druhou stranu jsi jsme vědomi, že člověk by se o sebe měl postarat sám a spoléhat na ostatní je nejisté. Investujeme do alkoholu, protože nás to baví a slušně nám to vydělává. Tvoříme hodnoty hmatatelné, nikoli virtuální, které jsou závislé na loginu, heslu, ctrl A, delete, enter, logout. MK

Rado

Dobrý deň, keď bude viac info k whisky fondu, určite sa nad tým rád zamyslím - záleží samozrejme všetko od toho, ako to bude nastavené - uvidíme, ale teším sa a oceňujem každú snahu :-) Ďakujem aj za článok. R.

Martin Krupička

Dobrý den, určitě nechceme hrát druhé housle. Nyní jednáme o prostorech, klubu a fondu jako takovém. MK

Martin

Děkuji za reakci pane Krupička - zajímavý pohled na věc. Já jsem jen chtěl vybídnout aby nikdo nikoho nesoudil. Nikdo nezná budoucnost a může se také klidně stát že za 50 až 100 let ty virtuální hodnoty budou cennější než láhve whisky kterých tu díky věčnému kolotoči sběračů a hromadičů bude tolik že se jimi budou děti našich dětí brodit protože to nikdo nebude pít - hipsteři už dnes přece pijí alkohol bez ethanolu. P.S. když se tu zmiňoval Žufánek neznáte náhodou pana Michala Urbánka a web investice do alkoholu? (je to nějak propojené s více weby v ČR) Naprosto mě pobavila hláška cituji --- Nevěřte rádoby odborníkům na investiční alkohol, že se dá dobře zhodnotit pouze kvalitní whisky. Každá láhev kvalitního alkoholu má potenciál se stát dobrou investicí. Pokud navíc za ní stojí neskutečně geniální marketing Lihovaru Žufánek podtržený kvalitou výrobku a velmi omezeného množství lahví, nedá se na takové lahvi v horizontu jednoho až tří let nevydělat. ---

Martin Krupička

Dobrý den, já se obávám, že virtuální hodnoty budou v budoucnosti s jistotou sobě vlastní krachovat. Nyní to trošku přeženu, ale v jednom českém filmu zazněla krásná věta, snad jí moc nepokazím: Virtuální krávu nepodojíš. Svět je jedna velká parabola a kdo nepochopil minulost je odsouzen k nezdaru. Dříve vládl feudalismus, aby jej vystřídala buržoazie a dnes se opět vracíme díky virtuálním hodnotám k feudalismu. Hodnoty, které přežívají musí být hmatatelné. Byl jsem ten, kdo se v největším boomu virtuální měn stavil do opozice a celý systém kritizoval. A dnes? Ne, nebyl jsem geniální, jen se ke mě dostali ty správné informace, jak budou reagovat německé a UK banky, a tak se také stalo. Co se týče investování láhví do Žufánka, pořád si stojím za svým. Je to dobré pití, ale jako investice je to letadlo. Chudák ten, kdo bude držel alkoholový, holandský tulipán v ruce. A to je vlastně celé. MK

jirka

Martin: ono to s těma sbírkama se v poslední dobou roztrhl pytel...Viet Nguyen Dinh Tuan má ve sbírce 3x Macallan 1926 a všechny nejcenější Macallany, sbírka Goodinga má přes 3900 flašek, Macallan 1926 tam má 2x + mnoho jiných perel, mimojiné na tého MC v Londýně 2020 se bude ze sbírky pít např. Talisker 1920 (v novodobých aukcích dosud nikdy nebyl) a jeho cena bude jistě závratná. Co vím tak Macallan 1926 Sukhinder prodal a je v Macallanu k vidění, i když zde by to bylo asi na zvážení zda jej prostě jen nepřesunuli do Macallanu a neudělali kolem toho krásné PR. Každopádně co chci říct, ty sbírky se nedají ocenit a říct čí je cenější dokud neprojdou aukcí. Proto také pořád říkám cenu flašky ukazuje až trh při realizovaném prodeji, papír a čísla jsou úsměvná :)

Martin Krupička

Krásné odpoledne, dovolím si nyní lehce nesouhlasit. Ocenit se dá naprosto vše a alkoholová sbírka určitě také. Stejně tak jako svět investuje tisíce let do umění, tak se dnes investování do alkoholu stává také jakýmsi druhem umění. A tak je stejnou paralelou sbírka whisky a jiného alkoholu. Já bych se toho vůbec nebál. Za našich životů určitě ne. M

vasek

investicni whisky fond je zajimavy projekt, do ktereho bych se rad zapojil. az to bude aktualni, napiste sem, prosim, propozice jako napr. vysi zakladniho kapitalu, diverzifikace rizik, nastavena pravidla, minimalni vklad, garantovany minimalni rocni zisk, odborni garanti fondu, atd. (proste veci,ktere u fondu kvalifikovanych investiru vyzaduje cnb). jinak v cr jiz minimalne jeden takovy fond je - wine management, kde pro investicni whisky je alokovano, pokud se nepletu, 125 mil. kc.

Martin Krupička

Dobrý den, začátkem příštího roku určitě pošlu více informací. Jak jsem psal výše, rád bych, aby spektrum našich aktivit v rámci fondu bylo širší. MK

Zdeněk

Dobrý den, to je opravdu skvělý článek a ztotožňuji se s vašimi pocity. Whisky jsem začal sbírat teprve před pár měsíci ale musím říct, že mě to skutečně naplňuje. Paradoxem je, že whisky vůbec nepiju ale jsem vášnivý sběratel od mala a sbíral jsem, co se dalo. I přes to, že whisky nepiju, už teď vím, že bude pro mě těžké se s některými kousky za x let loučit, takže to jistě vášeň je. Myslím tedy, že není třeba mít rád whisky jako takovou. Mě úplně stačí, když se pokochám lahví a když se hodiny probírám jednotlivými eshopy a mám dobrý pocit, když najdu dobrou lahev za dobrou cenu :).

Martin Krupička

Dobrý den, i tento pohled je legitimní. Sběratelské známky také neposíláme a vánočních dopisech. MK

David

Dobrý den Martine, je to asi rok, co jsem zavítal na vaše stránky a poté zakoupil svou první whisky. Propadnul jsem tomu kouzlu sbírání destilátů...…….a jak píšete, někdo dá vše za nová auta a značkové telefony aby se mohl pochlubit na sociálních sítích a jinému stačí zakoupit lahev kvalitní whisky a má z ní dlouhodobou radost......každopádně by mě zajímal IF......David

Jiří

Dobrý den, předem děkuji za pěkný článek a také bych Vás chtěl požádat o podrobnější informace k chystajícímu se fondu.

DonVito

Dekuji za inspirativni cteni, Martine. Podrobnosti o IF me taktez zajimaji. Je nekde mozne zanechat mejlovou adresu, aby clovek dostal info? Nebo bude zde nejaky clanek?

René

Dobrý den, sleduji Váš blog a náměty na nákupy zajímavé whisky. Proto mě také zajímá zmiňovaný otevřený investiční fond. Funguje již a kde k tomu najdu nějaké podrobné informace? Děkuji, RS

23.7.2020

Whisky a pivo

Whisky and beer

0 + Číst dále
13.7.2020

Blood Oath Bourbon Whiskey Pact No. 5 2019 DOPORUČUJI ideální investice červenec

Whisky and spirits, ideal investment of July 2020

0 + Číst dále
6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále