Martin Krupička

The Lakes Whiskymakers Reserve No.1 DOPORUČUJI ideální investice září

25.9.2019
Whisky and spirits, ideal investment of September 2019

Lakes Distillery se nachází na okraji jezera Bassenthwaite, kde byl vytvořen ze staré viktoriánské farmy z 50. let 19. století. Jedná se o velice moderní lihovar, který se pyšní mj. krásným bistrem a obchodem.

 

Aroma: Marmeláda, zimní koření a bohatý karamel. Pod ním je ořechový sladový ječmen, mandle, vše dokončeno náznakem čokolády.

Chuť: Bohatá, šťavnatými černý rybíz, sušená pomerančová kůra, vanilkový fondán a nakonec lehce hořké bylinky.

Dokončení: Sušené ovoce, jablka a hořká čokoláda.

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Pokud jsem minule doporučoval starší a milou dámu, tak nyní vám doporučuji krásné a roztomilé děvče, které vás svým vyšším obsahem alkoholu, ale i nezpochybnitelnou kvalitou roztančí. Zatímco ostatní plní své láhve v rozmezí 40 – 46%, lidé z Likes Distillery to tam doslova napálili za více jak 60. Někdo by si řekl, že už je to mnoho, že je to možná takový lehce šizený absinth, ale právě možná proto mě  The Lakes Whiskymaker´s Reserve No.1 zaujala, protože se jedná o unikátní láhev, která se zkrátka a dobře od ostatních odlišuje především zajímavou kombinací obsahu, chutí a designu. Mezi další velký benefit patří označní No.1 a limitovaný počet láhví 5922.

 

Když se podívám na pořizovací cenu, o co mi přijde fajn pořizovací cena 65 liber, o to více k naštvání poštovné více jak 18 liber. Zakoupit si jí můžete jako já na Master of Malt nebo přímo na stránkách Lakes Distillery. Já doporučuji Mastery. Jak více vás ještě navnadit? No snad tím, že si Dhavall Gandhi si s whisky skutečně vyhrál, experimentoval hodně se sudy, postupy a hnal jí hodně do sherry charakteru. Kombinace sudů je skutečně velice unikátní, kdy byly např. využity sudy po orange vínu z Andalusie. Pro někoho by mohla být nepříjemnost, že zde chybí údaj o věku. Nyní možná někoho zarazím, ale jediné, co jsem našel, byla zmínka o 4y whisky.

 

Jak vidím její budoucnost

Tak jako vždy, vzhledem k tomu, že jsem si láhev také koupil, očekávám zisk. Za tuto cenu se moc dlouho prodávat nebude. Je to No.1, a tak o její větší, či menší profit se zaslouží následující whisky. Každopádně destilát je velice dobře hodnocený, má charakter, je jiný, počet láhví není nijak vysoký a cena je rozhodně snesitelná. Pokud dnes chci investovat od nějaké whisky, nechci investovat většinově do marketingu. To je nejméně jistá věc v čase. Raději tedy mít The Lakes Whiskymaker´s Reserve No.1, která bude probouzet zvědavost, namísto nudy.

 

Závěrem

O nízkém věku bezpochyby hovoří obsah alkoholu. To však neznamená, že je whisky špatná a je to vůbec špatná investice. Ano vím, že jsem podobné produkty v minulosti kritizoval, ale tohle mi přijde jiné. Jiné především v surovosti a zajímavosti destilátu. Kdyby tam byl alkohol pod 50% ani o tuto láhev okem nezavadím. No a o tom to je. O té neuchopitelné kombinaci elementů, které dávají radost, požitek a zisk.

 

MK

jirka

no je to pěknej podvod a marketingovej trik todle No.1...ona to totiž není žádná první láhev a už vůbec ne ceněná inaugurační láhev, tou totiž byla The Lakes Genesis, kterých se v rámci aukce na https://www.whiskyauctioneer.com/ dražilo 101 ks a nejdražší šla za 7.900 liber...jako láhev na pití dobrá, ale potenciál zhodnocení vidím malý...anglická palírna se svou 3yo prostě není unicorn typu Daftmill se svýma min 12 yo...

Martin Krupička

Dobrý den, já v tom podvod nevidím. Výrobce poměrně slušně informuje o láhvi a v této rubrice se bavíme vždy o láhvi do Kč 5000,-, tudíž zmiňovat něco, co je cca 50x dražší je pro mě zcela mimo. Cena má potenciál růst, to uvidíme po roce. MK

Martin

Ačkoliv za mě tento kus ne - mám pocit že to má všechny předpoklady v dnešní pomatené době. Je to jako MAC - NAS, limitka, číslo 1. v nějaké sérii, vysoké volty, atd. (nejlíp nefiltrovaná a nebarvená) - bude zajímavé sledovat jestli jim to vyjde. Já si ji nekoupím ale pocitově by jim to mohlo vyjít, hipsterů je víc a víc. --- Pane Krupička, měl bych na vás otázku - to smyslové hodnocení (Aroma, Chuť, Dokončení) čerpáte z webu (nic proti tomu) nebo si koupíte vždy 2 a víc lahví, jednu vždy ochutnáte a je toto hodnocení tedy vaše vlastní? (na vlastní kůži - zde spíše jazýček)

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za otázku. Pravda je asi taková, že je to kombinace obojího. Když mi stihnou láhev v měsíci přivézt, tak píši recenzi podle sebe, pokud ne, využívám recenzí ostatních. Kupuji vždy dvě láhve. V minulosti jsem čelil nařčení, že to tak není. Když jsem pak dal objednávky a účty na FB, vše bylo vyřešeno. U barového pábení je pak i pokaždé vidět láhve před degustací a po ní. Stržený kolek, otevřený uzávěr, úbytek obsahu a nápoj ve skleničce. Součástí článků je někdy i kritika, že výrobce něco uvádí, ale já to tam nenašel. Zkrátka některým bylo darováno lépe. Ale to je život. Jak všichni mohou vidět, blog se snažím dělat v rámci jednoduché zásady. Nelhat. Proto také říkám, tuto láhev jsem objednal na Masterech, což také doporučuji, 24. září a 25. září jsem psal recenzi. Musím totiž do konce měsíce napsat ještě články 4, takže bych to nestíhal. MK

jirka

jo jinak jsem jí ochutnal a je opravdu dobrá, takže jo, dobrá koupě .-)

Petr

Dobrý den pane Martine, co si myslíte o této láhvi? https://www.alkohol.cz/produkty/stara-myslivecka-sherry-single-barrel-8y-0-7l-40-l-e-13023/

Martin Krupička

Dobrý den, dobrý lokální produkt, špatná investice. Je možné, že český trh potáhne ještě tuto láhev o něco výše, to vše se může stát, ale nakonec bude mít peška ten, komu zůstane v ruce. Pokud není produkt úspěšný na mezinárodním poli, pak není de facto úspěšný vůbec. Nyní jsem to řekl hodně tvrdě, ale ve své podstatě to tak je. MK

Martin

Martinů je tu více takže aspoň za mě. Stará myslivecká k pětistému výročí které bylo loni (2018) se prodávala myslím za 500. Koukal jsem po ní ale koupi zavrhl protože to prostě není whiska a i těch 500 bylo moc. Aktuální cena je naprosto směšná a koupí to za ní jenom někdo ji buď moc chce nebo o ní nic neví. Občas si ji dám pil jsem předposlední design Original a Reserve - mě chutnala víc original. Aktuální produkty mám také ochutnané s podobným výsledkem Žitná 4letá a Žitná 1letá mě přišla lepší ta jednoletá. Za mě tedy tu pětistovku ani náhodou. Spíše bych uvítal kdyby se U zeleného stromu pokusili vynechat to sušené ovoce a udělat prostě obilnou pálenku jen tak - buď z žita nebo z ječmene i z pšenice by stálo za zkoušku. To bych od nich chtěl ochutnat, nevím jestli za 500kč ale ochutnat něco co by se dalo označit za whisky bych rozhodně bral.

Standa N

Dobrý den, rating na WB sice trošku klesl, ale přece jen jsem objednal, děkuji za tip. Prodává ji teď ještě whisky shop https://www.whiskyshop.com/the-lakes-the-whiskymakers-reserve-no-1 a sice je tam na láhev nepatrně vyšší cena, na druhé straně doručení do ČR necelých 13 liber, takže se to srovná. Už mi jede. Snad :-) Navíc na Master of Malt mi nechtěli přijmout platbu kartou, zde bez problémů.

Martin Krupička

Dobrý večer, gratuluji ke koupi. Určitě nebudete litovat. MK

Standa N

Myslím si to samé, jinak bych do toho nedával ty peníze :-) Mimochodem po 20-tém říjnu je na destilérce lakes psáno zahájení prodeje druhého vydání.

Standa N

A dvojka nyní k dostání za ,,hubičku 57,05 E. https://www.drankgigant.de/the-lakes-whiskymaker-s-reserve-no-2.html

Zdeněk

Zdravím, dostal jsem nezávisle na Vás tip na tuto whisky i od někoho jiného, takže jsem uznal argumenty, že by se mohlo jednat o vhodnou investiční lahev a dvě jsem si objednal (dalo mi celkem zabrat sehnat jí, což je pozitivní). Nyní bych se rád optal na No.2. Nejsem příliš zběhlý v angličtině a přiznám se, že i trochu líný. Mohl by mi tu někdo poslat hlavní rozdíl v No.1 a No.2? A také by mě zajímalo, jestli nebude třeba No.3. To by pak asi stálo za to mít je všechny. Díky

6.7.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 07/2020

No limit whisky and spirits investing 07/2020

3 + Číst dále
30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

1 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále