Martin Krupička

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

26.6.2019
Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

Tak to byla fakt fuška. Trochu jsem si říkal, že tento měsíc bych mohl snad i nedej bože vynechat měsíční tip, protože všechny mé láhve měli nějaký problém. Buďto byly v příliš malém množství, nebo se během té doby vyprodali. Nakonec se ale podařilo a článek je tady.

 

Aroma: Neznámé

Chuť: Neznámá

Dokončení: Neznámé

 

Popis láhve jsem vzal trochu s nadsázkou, ale nyní pojďme trochu vážněji.

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Předem říkám, že neočekávám nějakou rychlou a převratnou investici, nicméně je tu velké množství začínajících investorů, kteří si nestačili zakoupit jednu ze tří předchozích láhví. Tento tip je o zajímavé možnosti do 5000 Kč a to Glenlivet Enigma je.

 

Jako substitut si můžeme uvést její předchůdkyně: Alpha – super trefa, Cipher – velmi dobrá investice, Code – přišla moc brzy po Cipheru, a tak je zhodnocení pozvolné. My jsme si koupili Cipher byla to fajn investice.

 

Nyní v době nouze o zajímavé láhve přichází další „tajná“ láhev, která bude určitě dobrou investicí. Na druhou stranu můžeme očekávat několik negativních vlivů. Bude o něco dražší nežli Cipher, očekávám cenu 3500,-, rozhodně se nebude jednat o nějakou malou sérii a lidé o láhev budou mít zájem do sbírky, zvláště, pokud mají předchozí tři. Na druhou stranu i tak bych si jí jako začínající investor zakoupil, protože rozhodně nebude špatná, má slušný marketing a já si osobně zkompletuji „sérii“.

 

Jak vidím její budoucnost

V počátku bude největším problémem, že se velmi pravděpodobně nebude jednat o malou sérii. Láhví bude hodně, a tak si prostě budeme muset nějakou tu dobu počkat na nějaké zajímavější zhodnocení. Dejme tomu čtyři roky. Proč si tedy kupovat láhev nyní? Protože by bylo asi zbytečné na něco čekat a riskovat navýšení ceny prostřednictvím spekulantů. Neočekávám nějaké boje o každou láhev, za mě to bude spíše taková prodejní pohoda, ale na konci příštího roku už by to nemuselo být tak snadné. Pokud tedy hledáte něco zajímavého a nechcete kupovat fádní láhve, Enigma je vcelku dobrá volba.

 

Malé upozornění

I přestože je to můj tip pro červen, Enigma se začne prodávat až od příštího měsíce, ale od dnešního dne to nejsou ani tři týdny. Jako tip jí však dávám již nyní, abyste se případně mohli připravit, protože další tip přijde až na konci dalšího měsíce.  

 

Závěrem

I přestože cena Codu stanguje, což jsem i v minulých článcích predikoval, když jste se mě ptali, zda kupovat Code nebo ne, já jsem si jej nekoupil, ale dostal jako dárek, tímto děkuji, něco mi zkrátka říká, že v současné situaci ničeho, je právě Enigma zajímavou koupí. To se tak stává.

 

MK

jirka

ajaj okurková sezóna...a přitom tolik krásných nových flašek :-)

Jiri

dovolim si trochu ironie ... kompletovat serii ?? :)) nekde v minulosti jsem cetl, ze jste proti serii ... :) nikde neni psano, ze jestli je lahev A ze serie vyborna, musi tomu tak byt i u lahve B :) - jen zlehka pripominam Vase slova - ale samozrejme i ja si ji poridim, jelikoz predchozi uz tak nejak mam take :)

Martin Krupička

Dobrý večer. Jak píši v článku. Alpha super, Cipher dobrý, Code jsem říkal, a můžete se podívat zpětně do komentářů, že je to monkey business a v závěru to píši. Také jak v článku uvádím, dostal jsem jí, ale sám bych si jí nekoupil. Nyní si plánuji Enigmu pořídit. Takže žádné série nevytvářím. MK

Antonín

Jirka: mohl by jste napsat jako tip některou z nových krásných flašek:), díky předem

jirka

Antonín: vím že to bude ohraná písnička ale třeba Macallan Estate, limitka, nebo nové vintage 2007 od Bunny a nebo Highland Park: Ness of Brodgar’s Legacy v počtu 5000 ks, či Glen Scotia Campbeltown Malts Festival 2019 Limited Edition Rum Cask Finish...500 ks a mohl bych pokračovat:)

jirka

a jestli to dneska 27.6.2019 stihnete tak kupte toto, za tu cenu je to neskutečná pecka :-) https://drankdozijn.de/artikel/fles-ledaig-18-years-single-malt-70cl?m_nummer=32075683m_email=siny@email.czm_mode=Kutm_source=mailingutm_medium=emailutm_campaign=32073818

Martin Krupička

Dobrý večer, nic proti těmto láhvím, mohu se zeptat kolik vydělal Ledaig 18 od roku 2015? MK

Antonín

Jirka: mohl by jste napsat jako tip některou z nových krásných flašek:), díky předem

Antonín

Jirka: mockrát díky za tipy:)

Pavel

trochu odbočím : na alkoholclub.cz je nově inzerce kde se dají koupit flašky od jednotlivých sběratelů ...uvidíme jak se to rozjede ...bylo by fajn něco podobného vytvořit tady... každý má něco čeho by se případně zbavil a nemusel prodávat na aukci a na druhou stranu se dá něco zajímavého pořídit ... to by bylo určitě zajímavé ...jinak Macallan Estate je určitě o.k. ... nebo třeba festivalový Octomore ?

jirka

Martin Krupička: Ten Ledaig samozdřejmě neudělal nic moc, ale vzhledem že se běžně v UK prodává za 90 liber a víc tak jen nákupem jste udělal 30 liber, tzn 50%...tolik myslím žádná v Vašich investičních tipů za poslední rok neudělala žádná :-)

Martin Krupička

Dobrý večer, to co popisuje je velice zavádějící a vy to víte. Tak předně je fakt, že cena 67 euro, je pecka, ale ještě připočtěme dopravu, takže o vámi zmiňovaných 50% si můžeme nechat jen zdát. A co se stane, až vydělám 500,- korun českých na této akci? Jedno dlouhé nic. Prostě profit bude rok, dva, pět nulový. To je zkušenost s 2015. Na druhou hned z první vystřelím Dingle, který byl doporučovaný v březnu a to naopak s jasnou zpětnou vazbou na 1 a 2 vydání. Pořád, pořád a pořád roste. A bude růst. A neroste o pět nebo deset procent. Za rok bude cena na dvojnásobku, kdežto na Ledaig 18y bude sedat prach. To je realita. Takže toto za neskutečnou pecku rozhodně nepovažuji. MK

Martin

Pavel - inzerce na alkoholklubu se podle mě nerozjede - ne za stávajících podmínek. Za mě radši catawiki. Osobně si myslím že jakýkoli podobný projekt (aukce, inzerce, bazar... alkoholu) nemá v ČR smysl - proč? to asi tak nějak tušíme všichni.

Antonín

Jaká je současně optimální cena za Macallan Estate? Daří se mi najít cena od 200,00 €.

Pavel

myšlenka jakéhosi bazaru alkoholu v nějaké uzavřené skupině - komunitě by ale špatná nebyla ...

jirka

Antonín: stál 195 liber, ale jestli jste našel za 200 euro tak je to Estate Reserve z roku 2009 a ten ne ! Musí to být ročník 2019

Martin

Diskuze mi vnukla dotaz. Osobně si myslím že je pan Krupička s dopravou poněkud mimo, já dopravu do ceny nezahrnuji nevidím důvod. Představte si, že si půjdu koupit láhev do obchodu který mám 10 minut pěšky - jak to potom vyčíslím? Hodinu svého času si cením na 500kč takže 2 x 10 minut = to že jem si tam došel mě vyšlo na 167kč? - to asi těžko že. Zkrátka doprava se platí vždy a všude nepříjde mi relevantní ji tahat do ceny lahví (ano je to náklad ale ne cena investice) - to potom vaše imaginární zhodnocení poněkud klesne když započtete dopravu nutnou k prodeji láhve. (buď je řeč o zhodnocení investice nebo o zisku z celé ivestiční akce se započtením všech nákladů ale nemotal bych to dohromady - když sledujete ceny jak daná láhev roste tak tyto ceny jsou přece také bez dopravy) --- Mě by ale zajímala jiná věc, ti z vás kteří nakupují v aukcích, počítáte si provizi aukčních portálů do ceny láhve nebo ne? V tomto případě se nemohu stále rozhodnout ale kloním se k tomu že ne, je to poplatek za zprostředkování (službu) není to cena kterou platím prodejci za láhev (hammer price) - děkuji za vaše názory.

jirka

Martin: on pan Krupička tu dopravu u svých flašek taky nepočítá, ale tady se mu hodilo jí započítat:-) Dokonce se tu podle mne o tom vedla diskuze. Osobně dopravu počítám jenom pokud je vysoká (např. nedávno flaška z Taiwanu), jinak ne. Provizi aukce připočítám, jelikož je to moje kupní cena, nikoliv příklep. To by bylo stejné jako kdyby jste odečítal od ceny nemovitosti provizi relitky, taky to nikdo nedělá, kupní cena je vč. provize.

Martin Krupička

Dobrý večer, pokud si vzpomínám, tak se sice diskuse vedla, ale trochu jinak. Vždy jsem tvrdil, že výše dopravy je individuální a každý si ji musí započítat. Když si objednám jednu láhev, je to např. 500,- a když si objednám dvě, je to 250,-. V investičních tipech nejsem schopen ještě sledovat dopravu, zda si někdo pořídí láhev v ČR nebo v zahraničí, proto se dopravou nezabývám. Velmi pravděpodobně vy i já dostáváme nebo kupujeme některé láhve bez dopravy. Pak nemůže být doprava přirozeně započítaná a o to je profit vyšší. Tak se vedla diskuse. Nyní je to ale úplně jiný příběh. Tady je jasně dané množství a jasně daný dodavatel. Tudíž se není o čem bavit. A jasné je i to, že Ledaig 18y v toto chvíli není dobrá investice, že můžeme očekávat stejný profit jako u 2015, co je téměř nula a následně není ani pravda, že za poslední rok žádná z láhví není schopná udělat 50% když velmi pravděpodobně po příchodu čtvrtého vydání Dingle udělá třetí 100% a jeho cena neustále poroste a to každý rok. Takže opět žádná tendence. Opět mohu říci, zůstávám klidný, za svými tipy si stojím. MK

Ludek

Cenu provize nepocitam, pocitam cenu, za kterou jsem lahve vyhral :-) jestli je to spravne nevim, ale dobre se mi to pocita. Vsechno kolem jako dopravu, pojisteni prepravy a provizi beru jako nutny vicenaklad :-)

Petr

jirka: proč právě Macallan Estate 2019? pokud vím tak to limitka není, respektive jsem nikde nenašel omezení na nějaký počet lahví...

Kuba

Zdravím, mělo by to být US exclusive, znamená to tedy, že bude jen v 750 ml?

Kuba

Zdravím, mělo by to být US exclusive, znamená to tedy, že bude jen v 750 ml?

Aleš

Zajímavé, že diskuse nad staršími doporučeními zmizely a člověk si nemůže ověřit, co jste psal. Podle mne jste psal, že poštovné se nemá započítat do ceny lahve. Ale dokázat to nemůžu. Děkuju jirkovi za názory, highland park i glen scotia mne zaujaly, navíc glen scotia limited edition byla doporučena ralfym, tak nějak mám rozhodnuto. Glenlivet je fajn, ale tuto sérii jsem nechytil od počátku, tak asi tolik... Moc díky za diskusi - a byl bych rád, kdybyste Martine přestal komentáře mazat.

Pavel

Dá se ta Highland Park už někde koupit? Našel jsem jen info, že ji prodávali na tom svém dobročinném event, ale zatím nikde v obchodě.

Antonín

Pavel: https://shop.highlandparkwhisky.com/products/ness-of-brodgar-s-legacy-12-year-old?utm_source=Inner+Circleutm_campaign=dd5bb8a59a-EMAIL_CAMPAIGN_2019_06_25_03_34utm_medium=emailutm_term=0_53cb1ae865-dd5bb8a59a-424546737mc_cid=dd5bb8a59amc_eid=6d42aa134d

jirka

Petr: protože to je limitka, on má sice Macallan 200 ha pozemků, ale na všem něpěstuje ječmen, navíc na WB tu flašku má zatím 18 lidí vč. mne a podle toho co jsem někde vyčetl tak těch flašek je 12k (doufám) nebo 50k (víc pravděpodobné) ale i 50 k flašek je na macallan limitka..

Martin

Jirka: když píšete o WB - můžu jednu osobní abych se zorientoval? - vy jste z Budějic? - nebo jinak - specialista na Laphroaig? ;-) jestli jsem mimo napište mi, jinak mlčení beru jako souhlas.

jirka

Martin: jo jsem z budějc :) specialista na Laphroaig? :) to určitě ne, spíš fanda :)

jirka

Kuba: ano US exclusive, znamená 750 ml

Vašek V.

Dobrý den, Pokud by Enigmu někdo kupoval mimo ČR, vzal bych 2 lahve a příspěvek na poštovné.... vejskovky@seznam.cz

Vašek V.

Dobrý den, Pokud by Enigmu někdo kupoval mimo ČR, vzal bych 2 lahve a příspěvek na poštovné.... vejskovky@seznam.cz

15.10.2019

Noví investoři do alkoholu? Stalo se očekávané.

New whisky investors? Nothing new.

2 + Číst dále
10.10.2019

Barové pábení 10/2019

Bar tips 10/2019

0 + Číst dále
25.9.2019

The Lakes Whiskymakers Reserve No.1 DOPORUČUJI ideální investice září

Whisky and spirits, ideal investment of September 2019

0 + Číst dále