Martin Krupička

Springbank Local Barley 9y DOPORUČUJI ideální investice listopad 2018

30.11.2018
Whisky and spirits, ideal investment of November 2018

Na začátku byla nelegální palírna Archibalda Mitchella, aby na jejích základech jeho synové Archibald a Hugh Mitchellovi postavili již legální destilérku po názvem Springbank. Voda je získávána z Crosshill Loch a v devadesátých letech proběhla poslední větší rekonstrukce. Zajímavostí je, že Springbank vyrábí defacto tři rozdílné whisky „pod jednou střechou“: Spingbank, Longrow a od roku 1997 Hazelburn.

 

Aroma: Čerstvý muškátový oříšek, koření, slané arašídy, vanilka.

Chuť: Med, houby, meruňky, pampeliška, kouř.

Dokončení: Ořechy, hruška, rozinky, švestky, sůl.

 

Proč mě právě takto láhev zaujala

Můj zájem o Local Barley je vlastně jednoduchý. Jakmile se láhev objeví na trhu a vy si jí koupíte, téměř s jistotou víte, že první rok je váš zisk cca třicet procent. To není špatné ne? Když toto píši, tak jsem si právě vzpomněl, když mi partnerka říkala, jak zajímavě jsou úročeny státní dluhopisy. No tak hahaha, o takovém zhodnocení se můžete nechat pouze zdát. No a to je jedním hlavních důvodů, když pominu, že Springbank je sakra dobrá whisky. Málo u které láhve získáte tak vysoké zhodnocení při tak nízkém věku. O tom si může nechat zdát i slavný Macallan. Láhev má však v současnosti značnou nevýhodu. Jak stále více lidí investuje do whisky, stává se Local Barley právě takovým malým „Macallanem“ a je velmi rychle vyprodaný. Ale i to o něčem svědčí.

 

Jak vidím její budoucnost

Ve své podstatě je jedno, zda investujete do 16y, 11y, 10y nebo 9y verze. Všechny jsou super. A přesně na nich můžete vidět zhodnocení této láhve, i když se paradoxně věk a specifika této láhve mění. Z čistě psychologického hlediska díky věku nevěřím v nějaké grandiózní zhodnocení jako např. u Yamazaki. Na druhou stranu pokoření částky dvacet tisíc korun v budoucnu této láhvi moc práce nedá. Je to skutečně velmi paradoxní, jak se trh s whisky rozvíjí. Částky, za které by před deseti léty kupoval jen blázen, dnes lítají jako zcela běžná věc.

 

Závěrem

Jak již bylo řečeno, dnes sice doporučuji 9y variantu, ale pozornosti by neměla uniknout ani jedna ze čtyř zmiňovaných. S pořízením té nejmladší můžete mít problém, ale myslím si, že v následujícím měsíci se láhve zase naskladní, takže určitě neváhejte a rychle koupit. Proto také píši tento tip. Na váhání nebude čas. Za odhadovanou cenu cca dva a půl tisíce korun je to prostě super koupě na investici, pití, dárek, případně cokoli jiného.

 

MK

jirka

dobrý typ!! jen si dovolím oponovat, co Springbank se svou CV nedokázal, to Macallan umí jak fík a to...prodávat NASky...jejich rare casky nebo classic cut ty možná ani 9 let nemají a stejně se zhodnocujou v řádech 100% za měsíc..

Alan

zdravim, nějaky tip kde bude k mání 9 či 10 letá varianta? D9ky

Martin Krupička

Dobrý den, pro 10y variantu se podívejte na whiskybase a 9y varianta očekávám během prosince naskladnění láhví. MK

Pavluscha

Martine díky za tip, dá se ta láhev koupit někde v ČR ? Zatím jsem jí v nabídce nikde nenašel a to ani 11. či 16. letou verzi. Díky

jirka

Pavluscha: do čr se podle mne nepodívá...hledejte v německu nebo anglii

Milan

V Německu lze Springbank Local Barley 9y objednat zde: https://www.idealo.de/preisvergleich/Typ/610854003562.html Zkuste objednat přes fy www.nakupynemecko.cz, objednávám přes ně pravidelně a fungují skvěle.

jirka

milan: www.nakupynemecko.cz nedoporučuju, už se mi stalo a kamarádům taky, že jim alkohol nepřeposlali, neno přes dhl za 500,- ...lepší zkučenost je s https://www.znemecka.eu/

Milan

Zajímavé, já s fy www.nakupynemecko.cz neměl nikdy sebemenší problém (včetně dopravy, cen i doručení). Fy www.znemecka.cz neznám a ani jsem nikdy jejich služeb nevyužil, takže nemohu posloužit osobní zkušeností. Pokud Vám ta Vaše funguje k Vaší plné spokojenosti, tak se jí pochopitelně držte, já jsem spokojen s tou svojí :0) doposud mě nikdy nezklamala.

Antonín

Zdravím všechny, já osobně doporučuji k přeposílání zásilek z Německa https://www.mcposta.cz. zatím zcela bez problémů (přeposláno cca 30 objednávek).

Robert

Dobrý den, kde tedy konkrétně objednáváte za rozumnou cenu tuto lahev ? Nějak se mi ji nedaří najít za avizovaných cca 2500 Kč. Díky za zkušenosti.

Antonín

kupoval jsem zde: https://www.whisky.de/shop/Aktuell/Neue-Artikel/Springbank-Local-Barley-9J-2009-2018.html?searchorigin=2

Antonín

kupoval jsem zde: https://www.whisky.de/shop/Aktuell/Neue-Artikel/Springbank-Local-Barley-9J-2009-2018.html?searchorigin=2

Petr

Dobrý den Martine, děkuji za typ. Chtěl jsem se jen zeptat jakou lahev by jste spíš zvolil z dvojice Springbank Local Barley 9 nebo Springbank 13 green? A ještě jeden dotaz, teď odbočím od Springbanku. Zajímalo by mne jestli je ještě nějaký prostor na zisk u Hakushu 12 yo pokud by se pořídila do 4.000,-Kč a Laphroaig 15 yo 200 anniversary, pokud by se pořídila do 3.000,- Kč. Velice děkuji za váš názor Martine. Přeji hezký den.

Martin Krupička

Dobrý den, já bych volil 9y variantu a Hakushu, Laphroaig v žádném případě neřekli své poslední slovo. MK

Alan

zdravim, nějaky tip kde bude k mání 9 či 10 letá varianta? D9ky

Martin Krupička

Dobrý den, možná viz odkazy výše a jakmile budu vědět o dalších, napíši. MK

Petr

Dobrý večer Martine, velice děkuji za odpověď a za radu. Springbank 9 yo jsem právě objednal. Děkuji a ať se daří.

Petr

pro ALAN : včera večer jsem objednával z www.whisky.de/shop/ ... 98,90 EUR... dnes mi psali, že jí vyexpedovali. Před chvílí jsem koukal a je pořád skladem .

Robert

pro PETR: www.whisky.de/shop/ však do ČR neodesílá nebo se pletu ? Nebo snad využíváte nějakou službu zmíněnou v předchozích komentářích ? Děkuji

Petr

Rád bych zde objasnil jak je to z dovozem lihovin z ciziny. Tak 1) žádná FIRMA NESMÍ přepravovat zboží opatřené kolky z jedné země do druhé. Už jen z logiky věci, kolky reprezentují spotřební daň, která se platí ve spotřební zemi. Když zboží podléhající spotřební dani opouští danou zemi musí se hlídat její množství a především KDO a ZA JAKÝM ÚČELEM si přepravuje. Podotýkám, že žádná firma NESMÍ přepravovat alkohol, tabáky aj, pokud nemá tzv. celní sklad. Tak a to souvisí se komentáři dole. Firmy jako znemecka.eu nebo ještě hůř mcposta a převáží tyto výrobky, přepravují je celkově porušují zákony viz. § 33 o spotřební dani a v DE § 5 Zollverwaltungsgesetz (to kdyby někdo o tom začal spekulovat, zavolejte si na zákaznickou linku české celní správy a zeptejte se, jestli Vám může nějaká zásilková služba převážet alkohol :) NEMÜŽE, a to oni dělají :) Ostatně mají tyto výrobky v přepravě i přepravní společnosti a oni také, ale argumentují, že je to pro osobní účely. Stále i když to není jejich majetek, nepatří jim to, nesmí to přepravovat. Určitě Vám výrobky dovezl český přepravce, to asi není dobře :) nakupynemecko.cz to dělají správně, zásilky kontrolují a správně Vám alkohol nepošlou, ale řeknou Vám jak ho přepravit (CMR, podací listek apod.), aby to bylo korektní. Proto jirka platil 500,- Kč, protože mu to šlo od německého dopravce a nebo spedicí na základě CMR. To já nevím. Pokud by někdo o těchto argumentech chtěl spekulovat, tak si přečtěte zákony, zavolejte na celníky a zeptejte se. Proč Vám asi Německý obchod nepošle nic do ČR :) Alkohol v zahraničí pro osobní účely kupuji několik let, využívám nakupynemecko.cz umí i asist. služby a mně to vyhovuje a vím, že to dělají správně a nemusím se bát, že se někdy někdo ozve, že mi někdo něco přepravil a neměl a dostanu se na list celní správy a budou mě prověřovat třeba i zpětně. Sorry, že jsem se rozepsal, ale myslím, že to může někomu pomoci mít větší rozhled jak a proč to vlastně s dovozem ze zahraničí je.

Martin Krupička

Dobrý den, naopak děkujeme za příspěvek, diskuse obohacuje, jak je vidět i z dalších příspěvků. MK

Martin

No a já jsem si myslel že pohyb tohoto zboží v EU je volný protože daně na chlast, cigára apod. jsou sjednocené nařízením EHS a jako občan EU je jedno kde odvede tuto daň při nákupu zboží. Mimo jiné mám pocit že Německo nekolkuje stejně jako Anglie (jejich HM Revenue kolečka nejsou zdaleka na všech lahvích z výroby). Pokud to jde mimo EU tak to musí jít přes celnici a asi bude potřeba camrák ale já kupuju po jedné láhvi kde do 1 litru nic neplatíte - pro osobní potřebu je osvobozeno.

Petr

pro ROBERT : ano máte pravdu www.whisky.de do ČR nezasílá. Využil jsem služeb znemecka.eu . Byl to můj první nákup a nemám s tím nejmenší problém. Za přeposlání jsem zaplatil 192,- Kč dobírkou. A nyní k tomu co psal PETR. Před nákupem jsem o tom nepřemýšlel, ale když už se toto téma otevřelo. Ani po přečtení příspěvku o kolcích s tím nemám problém. Za prvé pokud jde o kolky tak DE skutečně nekolkuje. Za druhé si také myslím, že pokud jsme občané EU máme právo využít společného trhu. Navíc už jen z logiky věci, jaký je rozdíl mezi tím jestli jsem si láhev objednal a nechal přeposlat přes spediční firmu nebo když budu zrovna v DE a láhev si koupím sám a přivezu si jí? v tom případě jí také nebudu proclívat. Samozřejmě se teš bavíme o tom, že jsem si objednal pouze jednu lahev do sbírky. Pokud pojedete nebo poletíte na dovolenou a přivezete si jednu lahev alkoholu nebo karton cigaret, pro své účely také nic neclíte. Pokud dodržíte pravidla dané země co se týká množství vyvezeného alkoholu a množství dovezeného alkoholu do ČR. Nevím, ale já v tom nevidím problém ani finanční, ani morální.

Petr

pro Martin: pozor na dva zásadní rozdíly. 1) přeprava osobou (autem, letadlem, na kole) pro osobní účely neobchodní povahy 2) přeprava firmou .... ad 1) limit pro lihoviny je max. 10 litrů / osobu v rámci EU ad 2) jak jsem psal, firma nesmí (byť jen přepravní) vůbec bez tzv. celního skladu přepravovat. Více viz: https://www.celnisprava.cz/cz/celni-urad-pro-plzensky-kraj/tiskove-zpravy/2013/Stranky/bezcelni-a-mnozstevni-limity-pro-cestujici.aspx

Petr

pro Petr: znemecka.eu Vám nesmí přepravovat alkohol, tabáky ani žádné zboží podléhající spotřební dani, míjí se tím totiž zákon o bezcelním pohybu zboží po EU pro osobní účely soukromou osobou neobchodní povahy. Ptáte se proč? Vždyť to není jejich zboží a oni to pouze převáží, ještě hůř autem přes hranice a pak to pošlou dál? OK s odkazem na zákony, je toto ilegální. Firma to prostě nesmí přepravovat :) a pokud nevěříte, zavolejte na celní správu ČR a konkrétně se na tento dotaz zeptejte. Já s nimi hovořil a mám to černé na bílém. Oni ještě hůř to převáží dodávkou. Dodávkou to převáží 1 subjekt, podnikatel, nemá CMR, nemá nic a v autě v těch mnoha balících může být třeba 20 litrů lihovin a co když je zastaví celníci, tak řeknou, že to není jejich, že to veze Vomáčkovi, Koudelkovi, Novákovi? Ale to je nezajímá, pořád to převáží on a ještě navíc jako podnikatel, takže nazdar ;)

Martin

Děkuji, že jste napsal - zdá se že to máte nastudované já to řešil již nějaký čas zpátky tak jsem si něco svěžil a do jité míry máte asi pravdu ale spíše mi příjde že je to opět nedotažené na straně EU ostatně jako asi všechno. Prosím o váš názor: jako že jeden Německý eshop mi whisky nepošle a druhý ano? Stala se mi dokonce natolik kuriozní věc že jeden eshop posílal do ČR objednal jsem láhev přišla a cca po měsící jsem koukal na web a možnost odeslání do ČR zrušili :-O --- Podle mě dopravce nemá povinost mít bezcelní sklad to je nutné pouze pro výrobce nebo dovozce, my se bavíme o alkoholu již uvolněném pro domácí spotřebu (tedy německý spořebitel stejně tak jako spotřebitel český co chce koupit zboží v DE tak oba kupují zboží kde plátce=ten co musí mít daň.sklad již sp.daň odvedl a jako poplátníci ji odvedou v ceně výrobku) - Podle mě se tedy nedá použít 2008/118/ES nahrazující 92/12/EHS kde tak asi nejblíž je oddíl 3 článek 36 prodej na dálku kde si ale myslím že jde o případ kdy nejde o firmu ale my to kupujeme vždy od firmy takže zbývá jediné a to EHS č. 3649/92 které má asi díru jako blázen - článek 4 - co když dodavatel nevyžaduje potvrzení pro účely vrácení daně? (spotřební) - Dodavatel je v tomto případě německý prodejce a já jako jeho zákazník rozhodně nemám zapotřebí chtít vrátit německou spotřební daň a mermocí si jí chtít zaplatit v ČR ba si myslím že jako spotřebiteli mě to ani nepřísluší od toho je ten volný pohyb zboží v EU.

Martin

Je to poněkud komplikované https://www.celnisprava.cz/cz/faq/Stranky/Doprava-lihovin-v%C3%ADna-piva-a-meziprodukt%C5%AF-mezi-%C4%8Dlensk%C3%BDmi-st%C3%A1ty-EU.aspx

Martin

Ten dopravce nám tu láhev určtě neprodává - To znamená, pokud se nebude jednat o VV pro účely podnikání, že osoba, která toto množství VV skladuje nebo dopravuje, nemusí mít k těmto VV žádný doklad podle § 5 zákona 353 prokazující jejich zdanění.

Martin

Hmm... takže buď se to vztahuje opět k tomu že si já jako fyzická osoba zajedu za hranice do DE a tam si kupím do 10ti litrů whisky a nebo i dopravce pokud ví co veze a bude to vozit po do 10ti litrů whisky dávce na 1 dodávku je vše OK :-)

Tomas

Ja si vyzdvihavam 2 flasky vo Viedni za EUR85/ks. Maju ju ako whisky of the month na http://potstill.org/shop/whisky_of_the_month/

Robert

Dobrý den TOMÁŠI, ta cena je skvělá. Nechcete si ve Vídni vyzvednout 3 lahve a následně se domluvit na přeposlání 1 ks do Prahy ? :) Předpokládám, že asi ne, ale zkusit jsem to musel.

pro Martin:

stále se to točí kolem jedné jediné věci, a to, že správně přepravcem NESMÍ být žádný podnikatelský subjekt (firma). Firma NESMÍ přepravovat zboží s německými kolky do jiné země! Pokud Vám někdo pošle láhev jako soukromá osoba soukromé osobě (klidně sám sobě), je to jedno. Pokud by Vám zboží přepravovala osoba podnikatel (ať už ičař nebo firma), tak se automaticky zákonem dostává do celního řízení. Tudíž, jestli Vám někdo (firma) poslal alkohol do ČR bez CMR, bylo to pouze jeho nevědomostí a porušil zákon. Když si to převezete sám, je to jedno, jste soukromá osoba, pokud někdo objedná přepravu a bude to převážet firma, tak porušuje celní zákony. Budu-li opět konkrétní, tak znemecka.eu využívá GLS, plátcem přepravy je znemecka.eu, tudíž je odpovědný za přepravu a GLS viz obchodní podmínky 8.1. Níže uvedené zásilky, případně předměty společnost GLS nepřepravuje (zásilky či zboží vyloučené z obstarání přepravy): m) v případě mezinárodních zásilek zboží podléhající spotřební dani jako např. alkoholické nápoje a tabákové výrobky, A tak je to prosím se vším a u všech a bez debaty :) znemecka.eu , mcposta.cz a jiní neznalí, to dělají špatně. Já využívám nakupynemecko.cz dám jim peníze a poradí mně jak to udělat správně (CMR, přepravní štítek apod.)

Tomas (odpoved pre Robert)

Robert v piatok by som mal mat cestu na predajnu tak sa ich spytam ci by nemali jednu navyse. Cast tyzdna travim v Prahe takze ak by ste mal moznost zastavit sa pre nu na Letnej, dajte mi sem nejaky kontakt a ja sa vam ozvem ;)

Robert

TOMAS: Moc děkuji za ochotu, klidně bych se na Letné nebo kdekoli v Praze zastavil. Prosím napište mi email na: vocasina@seznam.cz a já Vám obratem mohu zaslat číslo na mobil. Ještě jednou děkuji ! :)

Martin

Ano, bohužel je to tak a Petr má pravdu - nakonec jsem se toho dočetl. EU tomu říká prodej na dálku, spotřební daň se musí zaplatit v zemi určení. Jsou 3 legální způsoby - 1. odesílatel zažádá o vrácení sp. daně a pošle v režimu podmíněného osvobození od sp. daně zboží do cílové země, k tomu musí mít v cílové zemi oprávněného partnera s daňovým skladem a on sám musí mít daňový sklad, v cílové zemi potom partner odvede sp. daň a dodá adresátovi. 2. odesílatel pošle zboží se zaplacenou sp. daní do cílové země musí mít v cílové zemi oprávněného partnera (bez daň. skladu jde o jiný druh subjektu kde nejsou potřeba milióny na jistiny) ten v cílové zemi odvede sp. daň a dodá adresátovi - potvrzený doklad SAD jde zpět odesílateli a ten jeho základě zažádá o vrácení sp. daně ve své zemi. 3. odesílatel pošle zboží se zaplacenou sp. daní do cílové země musí mít v cílové zemi oprávněného partnera (bez daň. skladu...) ten v cílové zemi odvede sp. daň a dodá adresátovi - SAD nejde zpět tzn adresát zaplatil sp. daň 2x. Kterej idiot tohle v Bruselu vymyslel by zasloužil profackovat - už se jednalo o nápravě COM-2004-227 ale uvidíme kdy jestli vůbec vstoupí v platnost. EU je si moc dobře vědoma že prodej konečným zákazníkům nefunguje jak by měl, je tedy přehlíženo to že se daň neodvádí v cílové zemi (je aspoň placena v zemi odesílatele) nejsou prostředky na to jak toto kontrolovat a vymáhat takže se řeší přepracování této části (prodej na dálku v rámci EU koncovým zákazníkům). To aby to tedy bylo kompletní HOWGH.

Martin

PS jako občané EU díky tomu nemůžeme požívat jedno ze základních práv? EU a to volný pohyb zboží na vnitřním trhu.

Robert /pro TOMÁŠE/

Dobrý den, rád bych se Vás Tomáši optal, zda se Vám podařilo lahev navíc sehant a pokud ano, zda se můžeme dohodnout na převzetí. Děkuji. vocasina@seznam.cz

jayz

Dobry den Martine, co si myslite o Hammerhead 28y na investici? Dekuji.

Martin Krupička

Dobrý den, za mě určitě ne. Hammerhead je produkt s lokálním dosahem, což je pro investici špatně. MK

David

Dobrý den Martine, před rokem jsem zaslechnul o investici do alkoholu a nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Dnes po čtení vašich stránek jsem koupil svou první láhev Glen Grant 18y . V tuto chvíli mě zajímá hlavně zhodnocení a investování do této komodity. Samozřejmě může být za pár měsíců vše jinak a budu budovat sbírku na kterou budu pyšný. Můžete mi prosím sdělit, zda je při skladování těchto lihovin třeba nějakých pravidel? Děkuji David

Martin Krupička

Dobrý den, gratuluji ke koupi první láhve a ještě k tomu tak pěkné. Na skladování láhví jsem psal v minulosti článek: Jak správně skladovat destiláty a další. MK

Martin

Za mě 3 hlavní věci 1. lahve nastojato aby nedošlo k namočení korku nebo prostě zátky (vysoký obsah alkoholu zátky poškozuje) 2. láhve ve tmě (slunce poškozuje obsah) 3. teplota, není tak důležité jaká ale aby byla pokud možno stále stejná (kolísání teploty způsobuje netěsnost zátky a zvýšenou ztrátu obsahu)

30.6.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 06/2019

No limit whisky and spirits investing 06/2019

1 + Číst dále
26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále