Martin Krupička

Small talk. Umění prvního úspěchu.

11.11.2019
Small talk. Art of the first victory.

Umění krátké, nezávazné konverzace je mnohými považováno za něco, co lze velmi snadno naučit a je to skoro až banalita. Já zastávám naprosto opačný názor, kdy tvrdím, že právě tato, na první pohled zcela nicotná záležitost, je jednou z absolutně klíčových schopností, kterou by měl muž zvládnout. Nelze být úspěšný, pokud nedokážete navazovat první pozitivní vztah. A abyste jej mohli navázat, musíte během velmi krátké doby ukázat, že nejste hloupé stvoření, ale naopak silný muž, inteligentní žena.

 

Méně je někdy více

Je spousta mladých mužů, kteří si při prvním setkání myslí, že ze sebe musí udělat mistra světa. Naopak. 95% vašich karet by mělo být skryto, protože je to stejné jako s ženou. Pokud vám na první schůzce řekne a dá vše, není to žena a muž přestává mít zájem. Small talk je vlastně uměním udržovat pozitivní dojem a dokonalou atmosféru, což rozhodně není málo. Opravdový muž se stává jakousi japonskou gejšou, která není prostitutkou, ale umělkyní, jež vytváří společenskou nirvánu.

 

Prázdnou láhev každý pozná

Můžete přijít perfektně oblečený, můžete krásně vonět a na první pohled budete budit více, nežli pozitivní dojem. To vše se může stát. Tyto věci lze totiž zvládnout během dopoledne v obchodě. Jenže small talk je o velmi, velmi, velmi širokém záběru všeobecných znalostí a dovedností. Na to, abyste mohli zcela bez obav hovořit na nezávazná témata, je třeba mít široký, všeobecný, společenský přehled. A ten se vytváří roky. To neznamená, že byste měli nyní rezignovat. Naopak. Měli byste na sobě začít pracovat.

 

Hlava, oči a pak teprve mluvit

Na začátku bychom měli vědět, kam jdeme, kam jsme pozváni. Pokud jdeme na veletrh mobilních telefonů, již předem můžeme odhadnout strukturu lidí, se kterými se asi setkáme. Velmi důležitým faktem je předpokládaná sociální skupina zájmových osob. Úplně něco jiného je mladý zakladatel start-upu v IT, který je v mikině a má pro svůj projekt nadšení a úplně něco jiného je pozvánka na setkání investorů, ve věku 35+ do privátního klubu, kde nakonec bude typickým protějškem muž nebo žena ve věku 43 let, s širokou škálou kontaktů, vědomostí a zkušeností. Zde najednou vystřelujete do horních pater.

 

Jak se máte

Otřepaná fráze, která je ale absolutním základem, protože většinou vám nahodí další záchranný kruh pro to, jak pokračovat. Velmi často vám lidé sdělí něco o dopravě, parkování, počasí, prostředí, o tom, co mají rádi. A na tom lze stavět. Vidíte, nyní se chytáte.

 

Doprava

Klasickým příkladem je hromadná doprava, stav vozovek, rychlost dopravy, zácpy, ideální trasa, parkování. Nejenom, že můžete předat nějakou zajímavou informaci, tip, ale také jí můžete dostat. A od dopravy je to kousek k automobilům.

 

Káva, víno, whisky, cognac

Součástí každého společenského setkání je nějaká konzumace nápojů. Jídlo být nemusí, ale pije se vždy. Když vidíte kolegu, jak má víno, můžete se zeptat, jaké je. Hned zjistíte, jak je na tom s oblibou tohoto nápoje. Tak si něco necháte doporučit, nebo i hned sám ukážete, že také nejste nějaký nováček v této oblasti a máte téma klidně na celý večer.

 

Komplimenty

Nejde jenom o to, že se podíváte na pána, dámu a hned vidíte, která „bije“. Jde o to, že můžete pochválit prostředí, ve kterém se právě nacházíte. Pokud chcete pochválit něco z oblečení, najděte si nějakou zvláštnost, specialitu. Hodinky, manžetové knoflíčky, u dámy originální šperk. Nikdy však neřešte cenu. Pochvalte netradiční zpracování, design apod.. Když byl Andrej Babiš na návštěvě ve White house, byly prvním tématem small talku boty. Nedávno jsem byl na svatbě a bylo to i mé téma. Pán byl velmi vysoký a měl problém sehnat kvalitní společenskou obuv.

 

Sport

Je jedno, zda se budete bavit o aktivním sportování nebo pasivním. Nedávno jsem „řešil“ s akcionáři fotbalových a hokejových klubů současný stav fotbalové ligy. Když jste příznivci stejného klubu, je to spojení. A stejně to chodí, pokud máte nějaký společný, aktivně provozovaný sport. Jak říkám, skvělá volba.

 

Domácí zvířata

To je trochu moje slabší stránka, protože nic takového neprovozuji a ani mě to neláká, protože mé časové možnosti jsou velmi omezené. Nicméně zase na druhou stranu v takových oblastech jako jsou koně apod., tam se cítím velice silný.

 

Aktuální zprávy

Před jedním bych vás chtěl varovat. Nikdy se na small talku nebavte o politice, pokud si nejste absolutně na 100% jisti, že neuděláte faux pass a to si jisti nikdy nejste. Nikdy nevíte, kdo je kde zaangažovaný, kdo má s kým jaké neoficiální vztahy. Ono to chodí tak, jako jsem viděl jeden klasický americký film, kdy se děj odehrával ve Starém Římě. Vy věříte na bohy, to jsem nevěděl. Ale příteli. Osobně nevěřím na žádného, veřejně na všechny. Pokud chcete nadhodit nějakou novinku, tak ideálně z kultury.

 

Restaurace

Toto téma je vlastně propojení předešlých. Hovoříte o nějaké novince, kde je krásné prostředí, dobré víno, co vám chutnalo a pak plynule přejdete na pokrm a pak nějaké zakončení.

 

Cestování

Moderní trend. Do nedávna všichni vařili a pekli, dnes všichni cestují. Mějte v kapse připravené nějaké zajímavé, netradiční dobrodružství.

 

Pravidla v kostce

  • Nikdy nelžete – k tomu asi není co dodat. Pokud jste usvědčený z nějaké zbytečné a banální lži, končíte.
  • Nebuďte osobní – respektujte druhého. Když vám o sobě bude chtít něco říci, udělá to. A naopak.
  • Sex – absolutní tabu, včetně vašich milenek apod.
  • Drby a bulvár – nikdo nechce vidět, že má před sebou pavlačovou drbnu.
  • Hlas a gesta – buďte konzervativní. Žádné ruka sem, ruka tam a smích, že vás slyší až venku.
  • Vizitka, tykání – nikomu nic nenuťte. Pokud jste na dobré vlně, přijde to samo a přirozeně.
  • Buďte pozitivní – lidé celý den pracují, pak jeli na místo v zácpách, měli problém zaparkovat, je večer a vy vytáhnete problém? Ne, to není dobrý nápad.
  • Kontroverze – i když se bavíte o jídle, to, že jste někde jedl brouky, vynechte to.

  

Závěrem

Smyslem small talku není ukázka extrémních znalostí nebo monologu o jaderném programu, ale představit sebe jako člověka na úrovni, vzdělaného, pozorného, společenského, zábavného. Ukazujete možnosti, ale neotvíráte dveře. Klasickým příkladem je nesmrtelná věta z Kmotra I., kdy se šéf filmového studia ptá Toma Hagena, kdo je. On mu odpovídá. Mám soukromou právní praxi a jediného klienta. Takto krátká věta řekla vše. Absolutně vše. Cokoli navíc by dojem pokazilo.

 

MK

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále