Martin Krupička

Slušná láhev whisky do 500 korun

5.8.2020
Good bottle of whisky up to 17 pounds

Dostal jsem email od čtenáře, zda bych nechtěl napsat článek o dobré whisky do 500,- Kč, aby to nebyla nějaká láhev z Kauflandu, která se tak běžně dává. Předem si musíme tedy říci, že to nebude něco wau, ale bude to prostě láhev, která bude odpovídat své ceně. Na tom ale nevidím nic špatného. Vezmu pětikilo, koupím láhev a jdu na mejdan. Proč ne. Tady jsou mé návrhy.

 

Famous Grouse

Spousta lidí tuto whisky neprávem přehlíží, pro některé má neatraktivní design, ale za mě je to skutečně slušná whisky za cenu pod 300,- Kč, myslím, že se dá koupit něco kolem 270,- Kč. Jedná se o jemně kořeněnou a kouřovou whisky, která jde jemně do sladka a máslova. Barmani ji často používají jako dobrou alternativu do kokteilů a já nemám nic proti tomu. Za mě super.

 

 

 

White horse blended

Za minulého režimu velmi populární whisky. Pokud někdo najde whisky např. po dědečkovi, z 25% je to White horse. V roce 2007 Jim Murray ocenil tuto láhev jako blend roku. Od láhve můžete čekat střední složitost, kdy zažijete příjemnou kombinaci karamelu, kouře a dubu. Whisky jde také do sladka a závěr je také příjemně dlouhý.

 

 

 

Ben Nevis Supreme selection

Tohle je zase trochu jiná whisky, která jde spíše do svěžesti, ovocnosti. Med, karamel, ječmen a závěr citrusové plody. Závěr není tak dlouhý a intenzivní, jak bych si představoval, ale za tu cenu, je to opět velmi dobrá koupě.

 

 

 

Loch Lomond Signature

Tato láhev má pro mě od předešlých lepší design, i když je to pořád takový amaroun. V láhvi najdete slušnou whisky, kterou podle mě ocení spíše muži. Jde o kombinaci koření, sladkosti, přezrálých švestek, ale také hořkého čaje s jemnou vanilkou.

 

 

 

Jim Beam Black Label 6y

Nyní se dostáváme ke starším whisky, kdy tento J.B. není vůbec špatný. Mezi motorkáři a drsnými chlapy je to prostě klasika. Přijdete a dáte na stůl Jima. Že to není klasický Jim, je jen bonus. Pomeranč, vanilka, med a vcelku slušné dokončení. Za „Boženu“ slušná hudba.

 

 

 

Glen Parker Special Reserve

Ajajaj, tuhle láhev jsme nedávno dali ve Františkových lázních. A že zmizela během večera. Bylo to mé poprvé, ale musím říci, nebylo to špatné. Lehký citrus, dominantní dřevo doprovázené jemnějším kouřem. Nebyl to sice můj top, ale přinesenému koni na zuby nehleď. Ne, nebyla to špatná whisky.

 

 

 

Hunting Lodge whisky 12y

Tuto láhev jsem zařadil do výběru, protože opět za pět set není špatná a pro někoho má zajímavý příběh, protože její domovinou je Balmoral. Kdo tápe, tak zkusím ještě jednu nápovědu. V roce 1829 tuto pálenici založila královna Victorie. Pořád nic, tak pak už jen strejda google.  Co se týče chuti, tak je jemně sladká, vanilková s příjemný nádechem dřeva.

 

 

 

Famous Grouse 12y

No a vítězem se stává tato láhev. Famous Grousem jsme začali a nyní s ním i končíme. Příjemné jablko, med, pomeranč, karamel a dub. V dokončení nalézám ještě hořkou čokoládu. Ceny jsou různé, ale je tu na heuréce jeden eshop, který jí má za fantastickou cenu 499,-, což je pro mě hit měsíce. Ne fakt, velmi, velmi slušná láhev za pět set.

 

 

 

Tip mimo

Pokud byste se ptali, co já bych koupil a přinesl, tak je to jednouché. Za 500,- bych koupil buďto Famous Grouse 12y a nebo Makers Mark Whisky. Markers je super jak v designu, tak v obsahu. Mám rád tuto láhev a je mým oblíbeným dárkem na zahradní party.

 

 

 

Závěrem

Mohli bychom jmenovat ještě mnoho láhví, ale tohle je tak nějak můj výběr. Nehledejme kvalitu investičních láhví. O tom dnešní článek není. Je prostě o slušných láhvích do 500,- Kč. A jak je vidět, i za „Boženu“ lze pořídit hodně muziky.

 

MK

Standa

Tento článek mne velmi potěšil, začínám a nemám úplně velké fondy. Takže mne to eminentně zajímalo. Zaujal mne ale fakty že se do výběru nedostal ani jeden single malt. Ikdyž je teda fakt že jich v téhle kategorii je fakt málo má výběr. Mám v hledáčku Grangestone Single Malt Whisky (420) a Glen Turner Single Malt whisky (430)

Standa

Tento článek mne velmi potěšil, začínám a nemám úplně velké fondy. Takže mne to eminentně zajímalo. Zaujal mne ale fakty že se do výběru nedostal ani jeden single malt. Ikdyž je teda fakt že jich v téhle kategorii je fakt málo má výběr. Mám v hledáčku Grangestone Single Malt Whisky (420) a Glen Turner Single Malt whisky (430)

Miloš

Dobrý den Martine. Prosím o radu a názor zkušenějšího. Naskytla se mi možnost zakoupit lahve Hammer Head 23yo, 25yo a 28yo. Jaký je váš názor na tuto českou whisky, jako investici? :-) Děkuji za odpověď.

Kalina

Zde bych doporučil: High Commissioner, 270kc High Commissioner je vybraná směs těch nejlepších obilných a sladových whisky. Decentní, dobře vyvážená a komplexní chuť za skvělou cenu. V roce 2019 na ISC získala tato whisky stříbrnou medaili v kategorii Blended Scotch No Age Statement (míchaná skotská whisky bez udání věku). Vůně: ovoce, broskev, hruška a měkký karamel. Chuť: sladká a ovocná, tóny sladového ječmene, stopy rašeliny. Závěr: dlouhý a hladký.

Marek Koneček

jsem rad ze mame stejneho favorita,vzdycky sahnu po Makers Mark,navic pro me jako clena ambasador klubu teto palirny je to jasna volba:-)skoda ze v Cesku nejde moc krome zakladni rady sehnat vice lahvi,zas stravim hodiny nad aukcemi pri hledani SE4xPR5 at muzu doplnit a porovnat s RC6,tak kdyby nahodou mel nekdo cestu z USA a nejakou limitku 2020 dovezl mam v zasobe RC6 na vymenu:-)

26.9.2020

Glenmorangie Lasanta 12y recenze

Glenmorangie Lasanta 12y review

0 + Číst dále
22.9.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2020

No limit whisky and spirits investing 09/2020

4 + Číst dále
16.9.2020

Nejčastější otázky, které dostávám

Frequently asked questions about whiskey

0 + Číst dále