Martin Krupička

Slavnosti vína ve Velkých Pavlovicích a Poysdorfu

13.9.2018
Velke Pavlovice, Poysdorf and Wine festivals

Dovolte mi napsat malou recenzi na moji účast na dvou akcích, kterých jsem se zúčastnil a třeba tím někoho inspiruji pro příští rok.

 

Putování za burčákem po Modrých horách

Jak začít. Tak asi mým velkým překvapením na začátek. Když jsem přijel do Velkých Pavlovic na vyhlídku, kde akce začínala, byl jsem velmi zaskočený. Nechci to kritizovat, naopak to vítám, ale nemohu to veřejně přiznat, takže s tím samozřejmě nesouhlasím, zjistil jsem, že tato akce byla mimo jiné určená pro cyklisty, kterých byla drtivá většina, více jak sedm set. Vzhledem k délce trasy kolem třiceti kilometrů s časem za sedm hodin, aby ne. Pozorný čtenář již pochopil, jak může někdo plánovat akci pro cyklisty s patnácti zastávkami na burčák? No může. Morava. Velkou poklonu si za mě zaslouží organizátoři akce i PČR, protože jsem za celou dobu neviděl jediného příslušníka. A nebylo ho ani potřeba.

 

Nicméně jsem si zaplatil 170,- korun, dostal jsem mapu, skleničku a první ochutnávku. Kdo sleduje FB, již ví, že to byla první taktická chyba. Myslel jsem, že průběh bude jiný a tak jsem dorazil mimo jiné i ve společenské obuvi. No nic naplat. Tak hochu trp. Statečně jsem se vydal na cestu a poctivě ochutnával jeden burčák za druhým. Když jsem se podíval na mapu, bylo mi jasné, že na přechod mezi vesnicemi si musím zakoupit něco na cestu. Bohužel k mé smůle se prodávaly pouze dva litry. Druhá taktická chyba, když si vezmete plnou PET láhev a zapomenete si říci o držák. Takže jsem láhev celou dobu držel konečky prstů, což nebylo příjemné. Během cesty jsem také občas zafungoval jako osvěžovací stanice méně šťastných, kteří právě přechod mezi vesnicemi časově podcenili.

 

Po cestě jste mohli ochutnat mnoho zajímavých nápojů, jídel, čehož jsem i já poctivě využíval. Kdybych se měl vyjádřit k burčáku, tak naprosto nejhorší byl ten nejdražší a nejlepší byl ten nejlevnější. To je paradox. A jak se jmenoval ten nejhorší? Byl to zamilovaný burčák. Proč zamilovaný? To zase jeden kreativec smíchal červený a bílý, čímž vytvořil růžový, tedy zamilovaný. Popravdě to byl odporný patok. A prodával se dráže nežli všechny, co jsem viděl v Praze.

 

Kdybych měl zhodnotit akci, tak musím říci, že je to naprostý průměr a taková česká klasika. Pokud si sám nevytvoříte partu lidí, nikdo se moc nechce bavit. Zastávky na burčák mají různou kvalitu, kdy je vidět, kdo to dělá jen a jen čistě pro peníze a koho to opravdu i dokonce baví. Na druhou stranu jsem potkal i pár velmi sympatických lidí a byl jsem na sebe pyšný, že jsem trasu ušel, vše vypil, neztratil se a něco zažil.

 

Poysdorf

Následující den v neděli jsem si zajel do Poysdorfu. Vzhledem k tomu, že ve Velkých Pavlovicích a širokém okolí nebylo volné místo k ubytování, vyrážel jsem až z Břeclavi, což mi v konečném důsledku vůbec nevadilo.

 

Poysdorf je malé městečko kousek za hranicemi, asi dvacet kilometrů. A hned na začátku musím říci, že se možná ve mně probudila stará, rakousko-uherská krev, ale Poysdorf jsem si okamžitě zamiloval. Krásné, malé, tiché, čisté město, které se chystalo na svoji tradiční slávu.

 

Dostat se na místo pořádání bylo jednoduché. Kostelík je v centru na kopci a řada lidí v tradičních krojích směřovala také stejným směrem. Od místa parkování jsem byl do deseti minut na místě. Wau. Úžasné, malé náměstí, se začalo plnit. Všude jsem viděl samé hrdé Rakušany, v tradičních krojích. Osmdesát procent žen a zhruba sedmdesát procent mužů zvolilo tu variantu. Živá kapela, která hrála od začátku, měla v repertoáru značné množství českých autorů a já zjistil, že i dechovka má svůj šmrnc.

 

Co se týče stánků, nikde neuvidíte plastové nesmysly z Číny ani chemické cukrovinky bůh ví odkud. Všude vládla dobrá nálada, tradiční rakouská atmosféra. Mladí i starší si užívaly polku a zvesela se tančilo. Víno bylo opravdu rakouské a z místních vinic. Sklenička vás přišla na 2,30 euro, voda na 1 euro, Poysecco za 3 eura, řízek na 8 euro. Tak to si myslím, jsou velmi příznivé ceny, zvláště na akci tohoto typu. Jediné, co bych vám doporučil, navštivte Poysdorf až tak kolem 15h, kdy se zábava rozjede opravdu na plné obrátky. Nestíháte se divit, ale i příjemně bavit. Víno, pálenka, káva, občerstvení, preclíky, usměvaví lidé, to vše vám velmi brzy stoupne do hlavy, až je vám z toho trochu smutno, že my Češi dáváme přednost různým revivalům a nízké komerci.

 

Závěrem

Pokud bych měl porovnat obě akce, tak musím říci, že Modré hory byly fajn, ale příští rok již určitě ne. Na druhou stranu vím, že Poysdorf 2019 u mě bude na sto procent a k tomu si přidám otevřené sklepy v Jedenspeigenu. A kde bude u mě změna? Již vím, že pojedu později, vím, že si projdu vše, co jsem nestihl, chci si skočit na českou polku a nebudu mít casual styl. Zcela jistě zvolím i já nějakou českou variantu na základě našich tradic. Tak třeba za rok na viděnou.

 

MK

Roman

V prvom rade Vám ďakujem za inšpiráciu a podelenie sa o zážitok.Ale zaujalo ma to ze v ČR je to podobné ako na SK.Je vidno kto to robí pre zábavu a kto chce len zbohatnúť za jednu sobotu.Ako by uz na tradíciach nezáležalo.

Martin Krupička

Dobrý den, ono je to popravdě tak, že pokud cokoli děláte pouze pro peníze, úspěch nikdy nebude takový, jaký byste očekával. Co se týče tradic, jsem optimista. Bude to stejně jako s hypermarkety. Říkalo se, že běžné obchůzky jsou mrtvé. Jeden velký prostor, mraky lidí, super ceny. Taková byla tehdy vize. Dnes se ukazuje, že to nefunguje. Máme farmářské trhy, pekárny, řeznictví atd.. Spousta z nás si našla svoji lepší, alternativní cestu. A tak by to mělo být. Jak mi říkal jeden poradce prezidenta Klause. Nejlepší pokrok je cesta zpět. A měl sakra pravdu. MK

20.8.2019

Whisky a křišťálová karafa

Whisky and crystal carafe

2 + Číst dále
15.8.2019

Barové pábení 08/2019

Bar tips 08/2019

2 + Číst dále
14.8.2019

Kavárenským povalečem ve Františkových lázních

Dandy in Františkovy lázně

0 + Číst dále