Martin Krupička

Rizika spojená s investováním do whisky

23.1.2019
The Risks of Investing in Whisky.

V poslední době se množí, z mého úhlu pohledu, až fantaskní zprávy o tom, jak je investování do whisky naprosto triviální záležitost a přitom je to zároveň zlatý důl. No tak zase pozor, chtěl bych zvolat. Není to pravda. Whisky investování má mnoho rizik, o kterých ani netušíte. Je až komické, kolik nyní máme redaktorských whisky odborníků, zvláště těch, kteří často ani whisky nepijí a doma mají max. Fernet. Jsou to doslova lumpové, protože píší o něčem, čemu vůbec nerozumí a mnozí se pak jejich „radami“ řídí. Nyní bych vám chtěl říci, úplně „na tvrdo“, jak to vidím já.

  

Rodina a především děti

Není většího nepřítele nežli vaše rodina. A jak je to možné? Co třeba takto:

  • Rozvod, rozchod – nebyli byste ani první, ani poslední, komu by partnerka zcela znehodnotila nebo úplně vzala celou sbírku.
  • Děti – v době puberty se děti chtějí ukázat před ostatními a tak tatínkovi vezmou doma láhev. Je jich tam tolik, že to nepozná. Whisky s colou je prostě „in“.
  • Uklízení – nevěřili byste tomu, co vše dokáže žena před svým mužem zatajit a zamaskovat.
  • Finanční problémy dětí – Táto mám problém, táto prodej, zachraň mě. Více to nepotřebuje komentář.

 

Moje rada zní: Uložte sbírku mimo dům, kde máte přístup jen vy.

 

Skladování

Whisky sice není náchylná na skladování jako víno, ale také má řadu důležitých pravidel, jak nezničit obsah. To vám žádný redaktor nenapíše. Proč? Odpovědi netřeba.

 

Padělky

Investování do alkoholu nejsou bankovky se všemi těmi ochrannými prvky. Je to jen sklo, kus papíru, plechu/plastu/korku a obsah. Možná bychom se divili, kdo má všechno doma padělek v dobré víře.

 

Investiční bublina

Nejsem blázen. Je tu a je velká. Není otázka, zda splaskne, ale kdy. Osobně tomu dávám max. deset let. Před třemi lety jsem téměř na den předpovídal zkázu kryptoměn, především Bitcoinu. A je to tady. Jen hlupák neviděl jasné příznaky a stejně tak říkám, pokud bude ve světě stávající napětí, ekonomická válka s ČLR bude pokračovat, bezpečnostní hrozby budou reálně i uměle navyšovány, Bitcoin do pěti let padne na hranici přežití a do deseti let jej budou udržovat IT dobrodruhové. Více k tomu netřeba dodávat. Stejná situace je i u whisky. A jak to tedy s námi vypadá?

 

Nyní se nacházíme na začátku třetí čtvrtiny investičního cyklu, který očekávám. Rozpracuji do více bodů pro pochopení a na konci budu specifikovat.

 

Na začátku bylo nadšení. Byli to blázni jako já, kteří chtěli něco sbírat, ale něco, co je baví a má smysl. Místo přesyceného trhu s vínem jsme se vrhli na cognac a whisky. Chutnalo nám to, užívali jsme si to a trochu jsme na tom vydělávali.

 

O whisky de facto nebyl moc zájem a tak jsme prožívali ráj. Kupovali jsme úžasné láhve za skvělé ceny a vůbec jsme si nepřipouštěli, že se blíží katastrofa. Lidé se ve whisky neorientovali, preferoval se alkohol typu „hlavně když se motám“ a tak výrobci prodávali za skvělé ceny.

 

Pak přijdou nadšenci jako já a říkají ostatním, whisky je super byznys. Je to jako kupovat od indiánů zlato za zrcátka. A tak se k vám přidávají další a další. Náhle si toho začne všímat skupina majetných obchodníků, kteří zjistí, že na všem mohou vydělat. Whisky za začíná skupovat ve velkém, začínají se tvořit fondy, ceny letí raketově nahoru, včetně českých produktů, které se náhle prodávají za naprosto nesmyslné ceny. Gold Cock je typickým příkladem šílenství. Neumím si představit lepšího představitele Černého Petra.

 

V tuto chvíli se začínají oslovovat naivní investoři, kterým je předkládáno mnoho tabulek a čísel, jak je to opravdu skvělá investice. Láhve mizí z trhu a ceny stoupají. Jenže najednou je tu první zásadní problém. Láhve se přestávají pít a lidé si je schovávají. Všichni se začínají chlubit tím, co vše zakoupili a kolik na tom vydělávají. Jenže všichni jsou spokojení, tedy až na nás, co se v tom pohybujeme mnoho let, protože ceny nových láhví raketově stoupají. Zajímavostí této fáze je, že se skupují „ikonické“ značky, což je druhý problém. Kdo zná holandskou historii investování do tulipánů, ví, o čem hovořím.

 

Nicméně jsme pořád ještě všichni spokojení. Všichni vyděláváme, i když mnozí z nás jen fiktivně, jenže oni to neví. Tato doba může trvat i několik let, tedy až do té doby, něž se objeví nějaký další „bitcoin“. Náhle si ti bohatí investoři uvědomí, že vše má svoji cenu a trh již neroste dvoucifernými čísly a tak se, jak to velmi dobře umí, začínají potichu svých láhví zbavovat. Ceny trochu klesnou, objevují se lákavé slevy, což ti ostatní s vidinou zisku a pocitem štěstí využijí k urychlenému nákupu, přičemž nechápou, že více zlata na děravé lodi znamená rychlejší potopení a zkáza.

 

Najednou na trhu již nikdo ve velkém nenakupuje a běžní sběratelé nemají tolik peněz a tím pádem síly trh rozhýbat. Mimo jiné, najednou se objevuje nová investice např. nákup kosmického prachu. Lidé se začínají láhví zbavovat a musí s cenou dolů. Problémem investování do whisky je totiž její dlouhodobost. Nejvyšší cenu má whisky sbírka s nějakou strukturou a myšlenkou, jenže na to oni neměli čas. Proto dochází k citelnému poškození trhu, kdy vydrží jen ti nejsilnější a opět srdcaři.

 

Nyní se spousta láhví prodává pod cenou, dochází k velkým odprodejům, ale tím se vytváří i pozitivní proces. Konečně se tyto láhve začínají pít, protože to je jedna z výhod whisky. Něco se vypije, něco se prodá, něco se daruje. Tato doba bude trvat cca 3-5 let.  

 

Drtivá většina se od whisky odklonila, protože nyní nakupují kosmický prach. K čemu je? K ničemu, ale je to přeci kosmický prach. Nyní to dochází i výrobcům. Opět se budou zavírat palírny, dojde k omezení výroby, výpovědím, svět „nebude“ chápat proč. Zlatá éra je pryč. Silní výrobci se vrátí od brutální komerce ke starým postupům a začínají znovu vyrábět kvalitní a finančně dostupné whisky. Celý svět tuto komoditu odepsal. Jenže, ani nikdo neví proč, přichází jedna celebrita za druhou a říkají, whisky je super a nyní nastává obrovský comeback. Bohužel však je trhu 85% plevele a 15% opravdu dobrých investic, jejichž cena letí raketově nahoru. Fénix povstal z popela a whisky dostává svoji další šanci.

 

Závěrem

Tato rizika, která zde popisuji, tu jsou a osobně si myslím, že tak to nějak bude. Smutné na tom je fakt, že 85% láhví budou odepsány, nebo se budou pohybovat trhem jako bludný Holanďan od nikud nikam.

 

Kdy tato situace nastane, je velmi těžké predikovat, protože pořád je ještě kam jít. Indie, Jižní Amerika. To může tento stav oddálit, nikoli však způsobit jeho nerealizaci.

 

Cílem nebylo někoho vystrašit. Cílem bylo vám říci, že whisky je skvělá investice, jenže má svá rizika. To největší spatřuji v pochopení, že je to dlouhodobá investice, velmi rád uvádím 20 let a vím, proč to říkám, a pak musíte budovat sbírku s rozumem. Pokud budete věřit zdravému lidskému rozumu a vezmete si z tohoto článku něco pozitivního, musíme konstatovat a zakončit článek tím nejpozitivnějším: Pokud nás něco historie investování do vína, whisky a cognaců učí, tak je to fakt, že se jedná o velmi výnosnou, nejméně rizikovou a nesmrtelnou investici. Zvítězí však, jako ve všem, jen rozumní, střízliví, kteří pochopili minulost, proto znali i buducnost. Důležité je nevěřit nereálným představám a obchodníkům s „elektřinou“.

 

MK

Vašek

Dobrý den Martine, ani nevíte, jak dlouho na Vašich stránkách vyhlížím článek, který popisuje i odvrácenou stranu investice a pobláznění do whisky. Někteří kamarádi a kolegové t.č. skupují jakoukoliv japonskou whisky, protože je to in a očekávají astronomické zisky v řádu stovek či tisíců procent. Je zbytečné argumentovat, že japonská whisky není tou jedinou na světě a že existují i jiné značky a věhlasné palírny, produkující kvalitní kousky. Ne ne, japonská whisky je prostě in a je to v jejich očích něco, na čem nehorázně vydělají...Naposledy kamarád zakoupil sedmnáctiletou Suntory Hibiki za 800 euro, Yamazaki 25yo za 2.990 euro a Hakushu 25yo za 2.290 euro a podržte se, na to všechno si v bance vzal spotřebitelský úvěr. Stačilo jediné, a to rozhovor a návštěva kamaráda, který výhodně před cca 4-5 lety zakoupil japonské whisky a loni na podzim je všechny postupně prodal, přičemž svoje peníze zhodnotil doslova o tisíce procent, některé ještě více... Jinak souhlasím s Vaší tezí, že o sbírce má vědět jen její vlastník a má být mimo dosah a povědomí celé rodiny a příbuzenstva. Mám to úplně stejně, ani manželka neví, že kromě občasného vypití whisky automaticky buduji sbírku, která je umístěna mimo domov a nikdo vyjma mojí osoby o ní neví. Vyberu láhev, obvykle po dvou kusech, zakoupím, nechám si ji zaslat do zaměstnání a poté putuje do skladu, kde končí v krabici, přelepená a popsaná s datem nákupu, cenou a značkou. Krabice již neotevírám a vůbec nesleduji, jak se té které láhvi daří. Nechám se na stará kolena překvapit. Láhve si vybírám velmi pečlivě, k čemuž mi dopomohlo i pár Vašich tipů, za což samozřejmě děkuji. Až nastane ten správný čas, řekněme za 20, 25 nebo 30 let, tak to všechno otevřu a buď to rozprodám (beru to jako součást finančního portfolia ke zpříjemnění stáří), nebo část rozprodám a část vypiju, nebo to vypiju celé, aniž bych cokoliv prodal. Variant, jak s kolekcí naložit za XY let je vícero. Závěrem musím bohužel konstatovat, že pomatenců ala můj zadlužený kamarád stran koupě japonské whisky není málo a poměrně utěšenou řadou přibývají. Místo aby nakupovali na počátku, když je cena úměrná hodnotě láhve, tak nakupují přesně naopak, na vrcholu, kdy je láhev nesmyslně předražená. Inu jak s tím Bitcoinem, ta paralela sedí jak zadek na hrnec. Díky za Váš blog a nechť se Vám daří.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za komentář, který mě potěšil i tak trochu zhrozil (úvěr na láhve). Ale takový je život. U bitcoinu to bylo, je a bude jednoduché. I pro úplného lajka si stačí dohledat, kdo drží min 60% objemu bitcoinů, kdo a s kým vede ekonomickou válku, jak se hýbe trh, jaké kroky jsou činěny a pak je již naprosto jednoduché predikovat budoucnost. Miluji ty články typu: Někdo musí brojit proti bitcoinu v pozadí, což způsobuje pokles hodnoty. Pokud bych vám však mohl něco poradit, tak zhruba za 3-5 let se do těch krabiček podívejte, abyste zjistil, zda uzávěr těsní. Pokud byste zjistil po dvaceti letech, že odpar činil 30%, láhev je bezcenná. Přeji hodně úspěchů. MK

Ondřej Heimerle

Myslim, že míříte hlavně na japonský trh. Mám dojem, že svět single malt whisky je chráněn tím, že pro palirny představuje 10-15% zisku a zbytek těží výhradně z blendu. Samozřejmě jsou výjimky, které dělají pouze single malt nebo jsou rodinného typu byznysu. Dalším velkým ochráncem jsou nadnárodní společnosti, kterých není mnoho a kteří si dkoro celé Skotsko rozdělili mezi sebe. Poslední věc co jsem chtěl zmínit a která se týká rizika je vysychání korku. Vyschne, smrští se a při převozu obsah prosákne a znehodnotí láhev. Zatím vím jenom o případech s rumem.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za komentář. Jen bych dodal, co se týče single malt, zatím máme výhodu, že palírny na tento boom nebyly připraveny, takže ještě cca 7 let je možné kupovat z dobrých zásob. MK

jirka

ano, i whisky nepochybně dostihne ekonomika a její cykly :-) i tak se to v minulosti několikrát stalo, nyní vnímám zejména v evropě postupně nezájem a hnědé destiláty, naopak v růstu je čirý destilát, zejména gin, naštěstí whisky stále tlačí čína a indie a to si myslím bude v nejbližších letech sílit a tak se v nejbližších letech o whisky nebojím :)

Martin Krupička

Dobrý den, tlak čirých destilátů je přeci jednoduchý. Rychlost, cena a marketing. Míchané nápoje jsou nyní v kurzu. Jenže nakonec toto období skončí jak Pina colada. MK

Vašek

Dobrý den Martine, k tomu těsnění láhve: každou láhev pochopitelně detailně kontroluji, i tak každou z nich ještě jednou přetěsňuji netoxickou fólií Parafilm M (kupuji zde: https://www.verkon.cz/parafilm-m-netoxicka-folie/). Pro upřesnění zasílám i odkaz na video stran utěsňování láhví whisky konkrétně touto netoxickou páskou: https://www.youtube.com/watch?v=wXWBeyNrxRo

Martin Krupička

Dobrý den, jj již jsme o tom v minulosti hovořili. Já se popravdě přiznám, že mám rád vosk. Jsem takový tradicionalista. MK

psiiik

Zdravim. Ohledne Parafilmu jsem na vazkach. Kdo z vas jej pouziva standartne? Ohledne uskladneni lahvi mam presne opacnou predstavu. Me tesi samotna estetika baleni, takze pro mne dobre navrzeny whisky display a ne sklep. Standartne se stazenou neprusvitnou roletou a vecer prosvitit zadni stenu a nechat do mistnosti svitit tu jantarovou barvu :) Parafilm tomu na hrdle moc neprida. Ale jak rikam, tady si nejsem jisty zda je to opravdu nezbytne. Chapu to u otevrene lahve, kterou mate treba na pul roku. Ale v tom skladu to smysl jiste dava, tam je vam to sum a fuk a nic tim clovek nepokazi. Pokud mate nekde clanek na tohle tema, tak me to dost zajima. Diky

Martin Krupička

Dobrý den, skladuji ve sklepě mimo bydlení. Jednou za rok mám whisky day. Všechny láhve zkontroluji, udělám si foto (to hlavně pro pojišťovnu), a pak se kochám kdykoli. Nejhorším nepřítelem alkoholu je všeobecně světlo. MK

Ondřej Heimerle

Jestli se prodírá na svět gin by mě zajímalo, jelikož jsem se někde dočetl (bohužel už neznám zdroj), že gin se na dlouhodobé uchovávání nehodí, jelikož kvůli svému výběru bylin - esencí časem ztrácí na kvalitě. Pokud o tom někdo ví bližší informace, tak se rád přiučím. Ale máte Jirko pravdu, že gin je dnes velký trend a kultura GinTonic se zvedá. To, že raketově stoupají OMFG láhve od Žufánka bych přisoudil určitému trendu bez delšího potenciálu.

jirka

psiiik: no investiční flašky nejsou na koukačku ale na to aby byly v top kvalitě v tu správnou dobu a proto parafin + zavřít do skříně a pravidelně kontrolovat. Sbírku si vystavte jak je libo ale můžete počítat že obsah láhve se odpaří...otevřené láhve neparafinuju, moje zkušenost je že kontakt se vzduchem třeba speyside prospěje, ovšem kouřové whisky se rychle mění a proto je rozlévám do menších flašek a piju postupně....

jirka

Ondřej Heimerle: o tom že gin ztrácí na kvalitě jsem nic neslyšel, podle mne je to stejná blbost jako že whisky v láhvi nezraje...gin i whisky se časem ve flašce mění a je otázka jakým směrem, u whisky vím že určitě k lepšímu podobně jako u vína tak nevím proč by to zrovna u ginu mělo být urovna opačně...

psiiik

O ginu a jeho skladovani jsem to take nekde cetl. Stejne tak ze se ho vypilo loni v UK vice nez whisky. Zdroj si ale nepamatuji, tak me neberte za slovo :) Co se tyce uskladneni lahvi tak v tom jsem dusledny. Stala teplota, vlhkost, tma .... ale sem tam se na ne proste musim podivat a dat jim adekvatni misto. Sklad mam na lyze, vysavac, boty a podobny kramy - ne na whisky. Slo mi o parafin, jestli ho davate na vsechny lahve co budou lezet pravdepodobne delsi dobu.

Vašek

Jeden čas jsem o ginu jako investičním alkoholu vážně přemýšlel, než jsem se potkal s pár lidmi a dvěma výrobci tohoto destilátu. Všichni mi shodně potvrdili, že veškeré aromatické látky v ginu obsažené se časem ztrácejí, proto je ideální gin vypít po stáčení (naláhvování) co nejdříve, nejpozději však do cca 3 let. Schválně, zkuste si koupit dvě kvalitní láhve ginu, jednu otevřete a vypijte a s tou druhou proveďte totéž, ale až za cca 3, 4 a více let. Budete pít nechutnou lihovou vodu, která nemá s původním ginem nic společného. Takže jsem dospěl k názoru, že gin je jako investiční alkohol ke sběru a následnému uschování po dobu x-let naprosto nevhodný. Po těch letech si na něm jednoduše již nikdo nepochutná. Pokud však někomu jde jen o to to mít, bez ambice to vypít, pak ok, nechť se věnuje i ginu. Za mě je stran investice do alkoholu jedničkou whisky, následně koňak (a armaňak) a poté rum.

Tomáš

To Vašek: u toho ginu není zapotřebí čekat tak dlouho. Stačí si otevřít láhev, třetinu vypít a ty zbylé dvě třetiny ochutnat za pár měsíců, ta změna v chuti je docela znát. A mohu potvrdit, že časem ztrácí i neotevřená originální láhev, jedno od jakého výrobce ginu. Prostě gin časem ztrácí a pak už to je gin jen podle etikety na láhvi. Jinak obecně gin opravdu není moc vhodný na archivaci, jeho kouzlo je v čerstvých aromatech. Spousta z obsažených olejů je křehká a prchlavá a tak není důvod čekat. Právě proto je gin jeden z mála destilátů, který se může krásně pít pár dnů po destilaci, což vysvětluje, že se ho aktuálně vyrábí tak obrovské množství.

Vašek

Parafilm u whisky užívám dlouhá léta a jsem s ním maximálně spokojený. Natahuje se až o 200 % a přizpůsobí se všem, i nepravidelným tvarům láhví a uzávěrů. Neumím si představit, jaká obrovská boule klasického vosku by na některých mých láhví musela být, ale budiž, možností jak utěsnit whisky je spousta a každý ať si vybere a používá, co je mu srdci bližší. Teplotní použití Parafilmu je od -45 do +50 °C, což taktéž není k zahození. Celkově mi Parafilm osobně přijde uživatelsky velmi příjemný. Nehyzdí láhev, funguje, má dlouhou životnost a hlavně není problém uzávěr kdykoliv opětovně přetěsnit. Oproti klasickému vosku vidím ještě jednu výhodu, a to že mohu Parafilm v jednom kuse aplikovat nejenom na samotný uzávěr, ale i několik centimetrů pod něj, de facto po celé délce tenčí části láhve, což násobně zvyšuje ochranu proti odpaření.

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím s vámi, ale mě se prostě libí ty zavoskované láhve např. z 19. století. Ale úplně v pohodě, nic proti Parafilmu, dobrá věc. MK

MartinK

Martine, skvělý článek a přirovnání k bitcoinu je velmi povedené. Píšete o rozumném budování sbírky a že nejvyšší cenu má whisky sbírka s nějakou strukturou a myšlenkou. Co si pod tím představit? Především pod ROZUMNÉ BUDOVÁNÍ a STRUKTURA A MYŠLENKA. Děkuji. M

Martin Krupička

Dobrý den, možná by bylo fajn tomu věnovat článek. Očekával bych i zajímavou diskusi, takže prosím o nějaký čas, napíši. MK

Jiří Šalplachta

Já mám s parafilmem (Parafilm M) špatnou zkušenost.

Martin Krupička

Dobrý den, podělíte se o vaši zkušenost? MK

Vašek

To mě taky zajímá, myslím tím tu špatnou zkušenost s Parafilmem.

jirka

MartinK: to mne osobně taky zaujalo, ale nechci být rejpal moc:) přijde mi že Martin zrovna takovou sbírku nemá nebo ji aspoň tak neprezentuje..Já osobně sbírám Ardbeg, Laphroaig a HP pro potěšení, zbytek je čistě spekulace (investice) co neporoste vypiju nebo prodám či vyměnín...chápu lidi co mají doma komplet FF, Rare Malts, Samaroli, nebo cokoliv jiného, ale mít japonku vedle irský, k tomu nějaký tuctový skotský, to mi jako sbírka nepřijde...teda možná to sbírka je, ale asi tak leda sbírka všeho možného...a ted budu zase za hejtra, sorry nemůžu si pomoci :( omlovám se, nechci škodit, jen mám na určité věci jiný názor .-)

Martin Krupička

Dobrý den, sbírka prošla od roku 2003 několika proměnami. Dnes by se někdo i smál, protože tam najdete z těchto let i úplně obyčejné láhve typu Jameson. A jak vypadá? Pro mě skvěle. Od samého počátku jsem neprodal jedinou láhev. Ke každé z nich mám osobní vztah. A jak říkám, zažil jsem opravdu skvělé časy Yamazaki 12y za myslím 1800,-, Yamazaki 18y za 3600,-, Yamazaki Puncheon 2450,- apod. To byla krásná doba. A nebál jsem se kupovat i Louise XIII a podobné láhve. MK

Vašek

To Jirka: co sběratel či investor, to jiný názor pohled na věc. Kupříkladu já daleko více sbírám (tedy shromažďuji) než piju. Sbírku mám jako součást portfólia a plánuji, že ji za cca 20-30 let prodám. Tedy rád bych, ale víte jak to je, dnes nevíte, co bude zítra, natož pak za pět, deset a více let. Moje sbírka je rozmanitá, aby si dokázal ve správný čas vybrat tu svoji láhev či řadu každý zájemce. Mám japonskou whisky (Yamazaki, Hakushu, Nikka, Karuizawa a další), taiwanskou (Kavalan), klasickou skotskou (Ardbeg, Bowmore, Glenfiddich, Balvenie, Macallan, Glengoyne, Glenlivet, Mortlach a další), mám i míchané (kompletní řadu Ballantines 17, 21 a 30yo a vyšší řady), mám irské whisky (Redbreast, Bushmills, Teeling, Connemara) a takto bych mohl pokračovat dál. Každý sběratel má stran budování sbírky jinou koncepci, já mám tu svoji. Baví mě to a v tuto chvíli mám ve whisky zainvestováno (myslím tím nákupní pořizovací ceny) cca čtvrt milionu. Kolega investor má zase jinou, svoji strategii, kdy se zaměřuje na jednotlivé láhve s cenovkou od 50.000 Kč a výše. V tuto chvíli má ve svojí sbírce 27 láhví a skutečně žádná z nich nešla v době pořízení pod 50.000 Kč, některé má i dražší. Naposledy za cca 128.000 Kč zakoupil Glenmorangie Pride 1978, která je na Alkohol.cz za 150.000 Kč, ale když jste šikovný a díváte se i za naše hranice, tak v drtivé většině případů pořídíte levněji. Jeho sbírka má nyní hodnotu půldruhého milionu. Buduje ji dobře nebo špatně? To já nevím. Otázkou je, co je vůbec dobře a špatně? Deset sběratelů whisky vám na toto téma řekne patnáct rozdílných názorů...Kolega je realitní makléř, takže 50.000 Kč za láhev několikrát do roka pro něj není problém. Já si kupříkladu toto dovolit nemohu, ale to je jen suché konstatování. Já mu upřímně závidím jeho finanční možnosti a on na druhou stranu nechápe, proč si zalamuji hlavu láhvemi za 3 nebo 5 tisíc. Inu, úhel pohledu. Další kolega sbírá výhradně a pouze Ardbeg a nic jiného ho nezajímá. Nepije, jen kompletuje a poté chce celou sbírku tak jak je prodat. Je to špatně nebo dobře? To já nevím. Je moje sbírka dobře nebo špatně? Kdo o tom rozhodne? Ve finále zájemci. A kdyby se to náhodou celé podělalo, což se stát může, tak bude alespoň každý den co kvalitního pít. Tož asi tak.

Martin Krupička

Dobrý dne, až na sbírání Ardbegu jako kolekce bez myšlenky, proč ne. Co se týče podělání, pak už by se dávno podělal trh s vínem atd.. V tomto směru jsem po minimálně 200 letech zkušeností v klidu. MK

jirka

Vašek: naprosto Vás chápu, je to pohodový přístup, sbíráte prostě láhve co se Vám líbí, i to je sbírka, bez debat. Mám to stejně :-) I Martin má sbírku, bez debat, co podle mne martin nemá je to ROZUMNÉ BUDOVÁNÍ a STRUKTURA A MYŠLENKA o kterém píše. Nebo možná jo ale já v tom osobě systém nevidím, ale jak píše v nějakém článku nám to vysvětlí. Kolega s Ardbegem ale má naivní představu že o tu sbírku bude jako celek zájem, když jí dá aukce tak jí stějně rozthají po flaškách a navíc doporučí rozmělnit do několika aukcí aby tam Ardbegů nebylo moc. Naopak když bude mít komplet FF tak jí prodají jako celek. Když jí bude chtít prodat jako celek soukromně tak bude mít problém, pro spousta lidí je to nedostupné a zbytek nechce všechno stačili by jim konkrétní flašky. Znám paní co takhle prodávala více než 4 roky a nešlo to prodat...to je bohužel stinná stránka likvidity těch flašek když jich máte hodně...kolega makléř se těch svých 27 zbaví snáž než Vy se stovkami flašek..realita

Martin Krupička

Dobrý den, myslím si, že po 15 letech a nulovém prodeji, jsem vcelku spokojený. MK

Vašek

To Jirka: píšete, že kolega makléř se těch svých 27 zbaví snáž než Vy se stovkami flašek..realita - ano, v tomto s Vámi naprostou souhlasím. Bohužel, nemohu si dovolit pravidelně kupovat láhev za 50 a výše tisíc, na druhou stranu připouštím, že pro spoustu lidí (a kupodivu jich není málo) není 50 tisíc za láhev žádný problém.

Martin Krupička

Dobrý den, já být na vašem místě, byl bych v klidu. Pokud pořídíte láhev za 3000,- a prodáte za 25000,- je to v pohodě. Co je dnes 25 000,-? To není žádná přehnaná cena. To je částka, která se v celku i běžně platí. A potencionálních kupců máte mnohem více. Ano, dražší láhve to mají jednodušší, ale rozhodně bych si s vaší situací nedělal těžkou hlavu. MK

Lumír

To, že jednou na trh s investičním alkoholem přijde krize je jen otázkou času. Minimum lahví se pije, cena roste již od distributora. Je velké množství překupníků. Všechno je pseudo limitované. Nějaké množství lahví je ve sbírkách. Velké množství stejných lahví se stále protáčí na aukcích. Podívejte se třeba na britské aukce a ebay v souvislosti s lahvemi glendronach. Zjistíte, že množství lahví v pohybu (SC až do batch 16) je obrovské. Dle mého názoru to není známka zdravého chování trhu. Nemám nic proti tomu když si snob koupí láhev za 20000GBP a vypije. Proč ne. Jenomže se v posledních dvou letech objevilo velké množství sběratelů, kteří jsou opravdu schopni koupit lahev v cenovém topu a stále si myslí, že na ní vydělají. Někdo z Vás to tu již psal. Příkládem mohou být nějaké japonské kousky. Ono je to vidět například i na rumu v ČR. Podívejte na to, co se děje v RUM CZ komunitě na facebooku. Nikdo se mnou nemusí souhlasit. Ale já to vidím tak, že se trh tak nějak přehřívá a nemám problém s tím až to padne. Konečně se budou dát koupit dobré lahve za reálné peníze a bude se normálně pít. Do té doby mě bude buhužel překupnická skvadra společně s rychlosběrateli omezovat v nákupech. Myslím to tak, že musím nakupovat rychle, relativně draho a hodně o tom přemýšlet. A čas je drahý. Ale až to padne, tak obě tyto skupiny budou tam kde patří... Jen se obávám, že ta toba může přijít za dlouho.

Martin Krupička

Dobrý den, já očekávám scénář, který jsem popsal. Problémem naivních sběratelů je pochopení faktu, že sběratelství je dlouhodobá záležitost. Nelze vydělat zázračné peníze za rok, dva, pět. Nic nového, pro toho, kdo miluje víno. MK

Tomáš

To Lumír: výborně napsané, souhlasím. Stačí se podívat na to šílenství kolem japonské whisky. S kým se bavím, ten v tuto chvíli skupuje japonskou whisky, protože je in a očekává tentýž scénář co před lety u Yamazaki. Úplné šílenství. Podívejte se, jak v západní Evropě z e-shopů mizí klasická Hibiki, Hakushu 12, Yamazaki 12, Nikka 12 a když ještě je, tak jak týden co týden zdražuje. To je úplná mánie. A ano, jen se to skupuje a drží, nepije se to. U nás se stačí podívat na mánii kolem ginu OMFG, ročník 2018 jsem před rokem koupil za nějakých tuším osm set korun, dnes je na Alkohol.cz za neuvěřitelných cca 6.400 Kč. Kamarád loni někdy po prázdninách koupil láhev absintu od fy Žufánek s názvem Dubied, údajně nějaká limitované edice. Koupil ji za jeden tisíc korun, před pár dny prodal v Praze za 12.000 Kč. Když už není tohle bublina, tak už vážně nevím. Chápete to? Za nějaké čtyři měsíce zisk přes 1.000% ?

Martin Krupička

Dobrý den, to, co popisujete je strašné, ale nakonec proč ne. Obě strany dostali, co chtěli. Jedni peníze a druzí pocit vyjímečnosti. To, že to byl opičí obchod, tedy pro konečného spotřebitele, bych asi neřešil. Já už jsem to totiž přestal dávno řešit. Podívejte se, jak lidé opět stojí v mrazech na nové dvacetikoruny. Člověk musí být pozitivní. Pro vás je lepší, když někdo kupuje bezcenný japonský alkohol, než kdyby vám vykoupil perfektní investiční láhev za super cenu. Není to tak? MK

jirka

Lumír, Tomáš: také s Vámi souhlasím, je to šílenství co se děje, japonky bych řekl že už trošku lidé prokoukli, ale třeba Macallan? masakr, nový Concept no 1 lidi skupují na letištích po stovkách a pak se to snaží střílet ne FCB za 2 a více násobek. opravdu šílené. Jinak ale nesouhlasím s tím že lidé nepijí a drží. Je statistika toho že polovina flašek v aukcích vč. těch drahých jde na pití, zbytek mezi sběratele a spekulanty/investory. Navíc je třeba zde rozlišovat mezi pijanem, investorem, spekulantem a sběratelem. Já osobně se považuju za kombinaci všeho, ale je spousta lidí kteří jsou čistě v jedné, max 2 kategoriích.

Martin Krupička

Dobrý den, investor musí být spekulant. MK

Lumír

Tomáš: Já to tak prostě vidím. Nepije se. Je vélké množství lahví v pohybu. Tj. spekulace. Říkám, že poměr mezi lahvemi v pohybu (spekulace, speudosbírky...) oproti sbírkám (dlouhodobým) a vypitým lahvím není zdravý. Spekulace jsou naprosto legitimní nástroj na trhu, ale mě vadí. Trh je pokřivený a já nechci nakupovat předražené lahve.... Nikdo mě samozřejmě k nákupům nenutí. Říkám jen svůj názor.

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím s vámi, proto v článku píši, 85% láhví bude odepsáno. Jak to dopadne? Lidé je začnou pít, protože jich nebudou mít mnoho na prodej, budou existovat malé sbírky, deset, dvacet láhví. Pod auerolou dokonalosti a nereálné ceny, se budou pít s pocitem výjímečnosti. Třeba k výročí svatby, kulaté narozeniny a pod. Pak se trh očistí. MK

Lumír

Omlouvám se Tomáši, ta reakce je na Jirkův text. Už ani nevím kam píši.. :-)

jirka

Lumír: ať je to neuvěřitelné tak se prostě pijou:)

lumir

Jirka: jednou provždy nepijou !!! :-)

Martin

Jirka - souhlas s kategoriemi - já se řadím do té max 2 a to sběratel/pijan. Budiž žehnáno těm kteří občas něco vypijí - nenechali se strhnout mánií a nepokřivují dál trh. --- Mě ovšem mrzí na japonkách zcela jiná věc. Loni jsem uvažoval o koupi Nikka Blended 12 na základě recenze (chuťově výborná) v Japonsku za krásných 1200 Kč (prům. 1600) ovšem po zjištění: USA (prům. 11200) UK (prům. 2400) EU (prům. 2350) DE (prům. 2050) CZ (hrubý prům. 3850) od 2900 do 4800 Kč tak jsem si nechal zajít chuť, ne že bych na to neměl ale dalo by se skoro říct že se nenechám vydírat. Možná kdybych měl cestu do Německa ale asi i tak bych 2000 nedal.

Investor

Dobrý den, pracuji jako investiční poradce a mohu potvrdit, že poslední rok či dva se na mne čím dál častěji obracejí bonitní klienti s dotazem stran investování do whisky. Bonitními klienty nemám na mysli běžnou populaci, která si měsíčně spoří na penzijní připojištění tisíc korun, ale klienty, kteří mají hotovost v řádu deseti a více milionů, disponují nemovitostmi, podíly ve firmách, lesy, polnostmi, pozemky, mají část svých aktiv ve fyzickém stříbře a zlatě apod. K těmto lidem se z nejrůznějších zdrojů dostaly informace o investování do whisky a protože peníze opravdu nejsou problém, tak jim prostřednictvím jednoho specialisty na investiční whisky kompletujeme celé řady whisky. Namátkou zmíním komplexní řadu Hibiki počínaje 12yo a konče 30, 35yo. To samé např. Nikka, kdy jsme jednomu investorovi kompletovali celou tuto řadu, která končila Nikkou 40yo v hodnotě 15.000 USD (jen za tuto konkrétní láhev). Nesmírně populární je japonská Karuizawa, kde se však dostáváme na ceny několik set tisíc korun za jednu láhev, i tak se najdou investoři, kteří prostě chtějí mít celou sérii doma a peníze jsou tou poslední překážkou. Zajímavé je, že pokud je mi známo, tak ani jeden z mých klientů investujících do whisky tuto vůbec nepije, jednoduše jen skupují pro ně zajímavé láhve, ve kterých vidí investiční potenciál. Ono když už máte téměř všechno včetně kryptoměn, vzácné filatelie a numismatiky, tak se prostě poohlížíte i jinde. Jiný kolega létá pravidelně do Skotska na nejrůznější aukce a tam pro klientelu vyhledává a draží exkluzivní kousky whisky (mimo jiné, minule přivezl stavebnici Lego z úplného počátku výroby, sběratelský skvost pro klienta, který opět neřeší peníze). V roce 2017 byl nejčastější dotaz investorů na kryptoměny, v roce 2018 na investiční whisky (ano, zejména na tu japonskou) a co bude nejvíce dotazovaným aktivem či komoditou v roce 2019, to netuším.

Martin Krupička

Dobrý den, první část vašeho příspěvku není pro mě ničím novým. Kdyby lidé věděli, co vše a v jakém množství je v ČR, to by koukali. Občas dostanu pozvánku do některého z přísně soukromých klubů a to byste koukali, co je to sbírka. Bavíme se o více jak 10 000 láhví při více jak 1500 druhů. Dále bych se o tom nechtěl rozepisovat, nebylo by to vhodné. Co se týče kryptoměn, to byl nesmysl a trvám si na tom dodnes od začátku. Kdo znal majetkovou strukturu Bitcoinu, musel vědět, že přijde krach. Bohužel se často jedná o informace neveřejné, takže bohužel se opět stali lidé tupým stádem bez informací. Stejné je to např. i v situaci v současné Venezuele. Kdyby lidé věděli, kdo je to Juan Guaidó a co vše se děje, kam jezdí, v jakých spolcích je členem a kam nedávno potichu vstoupil, bylo by vše jasné. Figurky na šachovnici se tahají jinak a jinde. No nic. Raději se vrátím k tématu. Lov, destiláty, víno, krásné ženy atd. to vše jsou po stovky let radovánky šlechty a bohatých. Proto nemám strach o tuto komoditu oproti např. kryptoměnám. Co bude dalším nejvíce dotazovaným aktivem v roce 2020-2021 se již dnes dokonce predikovat dá. MK

František

Dobrý den Martine, výborný článek, jaký tu dlouho nebyl. Bohatá a plodná debata pod ním svědčí o tom, že zaujal a oslovil. Napíšu svůj pohled na věc, byť bude možná lehce kontroverzní. I v mém okolí několik lidí vášnivě sbírá a kompletuje whisky a to i díky Vašemu blogu. Já sám nesbírám, kupuji a následně popíjím, mojí oblíbenou stálicí je Balvenie Double Wood 12yo. Zajímalo by mě, jestli si dnešní sběratelé whisky uvědomují, komu chtějí za těch x-desetiletí svoje láhve whisky prodávat? Vezměte si, v jakém stavu je příroda kolem nás, obecně celosvětově. Možná za těch 10, 20 a více let bude nejpoptávanější a nejvíce oceňovanou obyčejná pitná voda, kdo ví...Je mi padesát pět let a jsem už dědou, dcera má dvě děti ve věku jednoho a tří let. Je mi této a dalších generací dětí nesmírně líto, neboť až dospějí a bude jim dvacet, pětadvacet let, tak po nás zdědí takovou obrovskou kupu dlouhodobě neřešených problémů, až to pěkné nebude. Teď máme nedostatek vody, co bude za 5, 10 nebo 20 let? To samé migrace, nižší výnosy potravin, extrémní porodnost, rezistence virů na antibiotika apod. A představa, že by se tyto problémy mohly objevit naráz, a my je měli řešit, no nic pěkného. Co tím chci říct: můžeme si tu o investici do whisky psát co chceme, a každému ze srdce přeji, aby mu ta jeho investice vyšla, jen se domnívám, že je velmi reálné a pravděpodobné, že tou dobou budeme mít zcela jiné starosti. Samozřejmě, může se stát a taky nemusí, nicméně ať se na to dívám zprava nebo zleva, vše napovídá tomu, že nás v následujících dekádách čekají setsakramentské problémy, v jejichž světle může jít zájem o whisky dramaticky dolů. Prostě může být tou dobou zájem o zcela jiné věci.

Martin Krupička

Dobrý den, nyní spojujeme nespojitelné. Jsou dvě skupiny. Zákadní, vše co potřebuje člověk pro přežití a investiční, která vzniká naplněním té první. Pokud není naplněna ta první, nic jiného nemá cenu, ať již investujete do čehokoli. Pokud máte problém se skupinou základní a chcete se zabezepčit, udělejte to jako já, kupte si na krásném místě jeden a více hektarů pole. Jeden hektar pole dokáže uživit čtyřčlenou rodinu. Tento systém je pojmenován budování rodinných statků a je to jedna z mých nejlepších investic. MK

Vašek

To František: bohužel, máte pravdu, ono se ale může v budoucnu podělat prakticky cokoliv. Může jít do kopru celé bankovnictví, stát vám může zdanit penzijní fondy až to pěkné nebude, může tu být krize jako v r. 2008 ale x-krát ničivější, prostě může se stát cokoliv, i s tou whisky. Vlastně s čímkoliv. A právě proto whisky sbírám, abych se v těch případných nepěkných časech alespoň závěrem dobře napil :0)

Martin Krupička

Dobrý den, penzijní fondy minulý rok v reálné hodněte téměř všechny prodělali. To jest, kdo do nich něco vložil, dnes má méně. Gratuluji všem bláznům. MK

Lumír

Přesně tak. Stát se může cokoliv a proto kupuji pouze to, co bych i sám rád vypil. Pokud bude na světě nějaká katastrofická krize, tak flašky v archivu budou to poslední co bych řešil. Stát Vám sbírku vzít nemůže, ale z vyprávění prarodičů vím, že o mnoho můžete přijít i v onech krizových dobách. Stejně tak, jak tomu bylo i v minulosti. Proto až budou moje děti lahve likvidovat, tak doufám, že to bude v klidném období a k jejich spokojenosti. Formu likvidace nechám na nich.

Martin Krupička

Dobrý den, odkázal bych vás na nález láhví vína a koňaku na hradě Bečov. Více k tomu netřeba. MK

Jiří Šalplachta

Zhruba před rokem jsem zkusmo utěsnil pár lahví parafilmem. Nedávno jsem lahve kontroloval a zaznamenal u všech znatelný úbytek obsahu. Teplota v místě skladování je téměř stejná po celý rok. Parafilm není úplně nepropustný, navíc časem degraduje.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za potvrzení toho, co si myslím, tedy vosk. Pokud máte ale znatelný úbytek obsahu, začal bych se problém urychleně zabývat. MK

Pavel P.

Dobrý den, já jsem se o whisky začal zajímat až minulý rok, neboť jsem si jako student nemohl dovolit do té doby v podstatě ani jednu láhev. Jak píšete všíml jsem si toho, že na základě srovnaní výnosu různých investic a indexů vycházela whisky snad nejlépe a všímlo si toho asi více lidí, takže se začala internetem šířit rada na tento druh investice a píši o ní i lidé, kteří si koupili první láhev. Koncem roku jsem oběvil váš blog a dál na investiční tip Glendronach Allardice 18 yo a přikoupil i 21 yo a 12 yo. Koupil si prosklenou vytrinu a lahve se pěkně vyjimaji a jsem spokojen. Nicméně bych rád pokračoval dále a více této problematice porozuměl, proto bych měl pár dotazů: 1.Sbirka by měla mít nějakou myšlenku chápu tím správně třeba specializaci na konkretni značku nebo zamě? Slyšel jsem že se dělá nebo bude dělat i 15 yo, takže by bylo dobré pokračovat tímto směrem? 2.Pokud se bavíme o ceně lahve, čím se řídí? Je mi jasné, že jde o trh, ale mě jde o případnou přeměnu lahve na peníze. Nevím jestli to chápu správně, ale dál jsem na vaši radu a k lahvy dál účtenku. Chápu to tak, že pokud mám lahev a doklad (kdybych ho neměl musel bych se řídit cenou na inzerci) je takovým ukazatelem nejlevnější maloobchodni cena podle které mohu srovnat výnos a případnou cenu prodeje? Pak existuji ceny na aukcich, všíml jsem si, že zminujete dobu 20 +. Znamená to, že poté době se lahev stává investiční třeba jako automobil po 30 letech veteranem a je možné ji nabidnout na aukcich jinak ne? 3.Z čeho se sklada cena lahve? Jde mi o to, jestli se lze na lahev koukat v podobném pohledu jako na jakoukoliv jinou komoditu a mít nejaky obecný vzorec pro kalkul? První části by tedy byla cista cena komodity tj.vyrobni cena destilatu, kde se promita cena práce, pronájmu prostoru na skladovani apod (což jsem pochopil je ona část investice do jakykoliv lahve jak jste psal kvůli inflaci + spotrebni dan a clo (to asi také může byt motorem růstu třeba na základě cel z USA nebo kdyby došlo k tvrdemu Brexitu, tak by se o to každá předtím dovezena lahev zvedla o tuto nakladovou slozku). Druhou části je ona umelecka práce destilerky a sběratelská hodnota. Tam jak jsem koukal to ovlivnuji recenze degusteru, počet kusů atd. Jde mi zkrátka o to abych měl představu o jednotlivych slozkach a věděl jak ovlivnuji cenu, jaké zdroje sledovat (CÚ, knihy a periodika s recenzemi, pohyby obchodu)a prípadně podle nich spekulovat na růst? minulý rok, ale ani ne z důvodu investičního boomu

Martin Krupička

Dobrý den, ve zkratce. Vytrýna je to nejhorší, co můžete pro skladování udělat. Absolutně nejhorší. Specializovat se na značku je také nesmysl. Je to jako byste kupoval všechny vozy Škoda. Taková Škoda Fabia HTTP to je žihadlo. To že máte účtenku je jen bonus argument, že jste láhev koupil a nevyrobil si jí. Je to vlastně nic a mnoho. Po dvaceti letech máte jistotu, kolik je láhví na trhu a lze přesně stanovit cenu, zhodnocení, které bývá pro život člověka (jeho délka) nejzajímavější. Cenu láhve určuje její kvalita a marketing. To co vy popisuje je konstatování faktu, že výrobní náklady nikdy nebudu nižší. Proto na alkoholu nelze prodělat. MK

psiiik

Pavel: Vyhraneny koncept sbirky je z meho pohledu nesmysl, ale ne kazdy s tim musi souhlasit. Ja se ridim jednoduchym troj-pravidlem: 1/ Je toho malo (co se expeduje po statisicich beden me sberatelsky nezajima, pouze na piti) proto mi core range, byt Glendronachu neprijde sberatelsky cenna. Single cask apod. to je jina. 2/ Je to kvalitni! Z meho pohledu nejdulezitejsi parametr 3/ Vsichni to znaji (rozumejte: chteji). Ohledne omezeni na jednu konkretni znacku souhlasim s Martinem. To musi byt laska, ale ne business. Vy potrebujete portfolio diferzifikovat, nikdy nevite co se sveze na modni vlne, nebo se necekane vykoupi. V extremnim pripade treba destilerka zavre. Na druhou stranu nesouhlasim s nazorem vitriny. Pokud je kvalitne provedena a zajistena tak, aby do ni nepronikalo svetlo, mate to stejne jako ve skladu. S tou vyhodou, ze rolety muzete zvednout a pokochat se. To se vam s hromadou krabic nekde v depozitari nepovede. Hodne stesti a radosti z whisky preju. PS: Jeste bych zminil jednu dulezitou vec, berte to jako muj osobni nazor. Myslim si, ze clovek ktery whisky nepije a nema potrebu se rozvijet v jejim pochopeni nikdy nemuze byt dobry sberatel. Mozna mu par tipu vyjde, ale ta radost tady proste neni - jen kalkul.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za názor, se který souhlasím, včetně toho uskladnění. Vycházel jsem z názvu, byť mi jej mobil napsal úplně divně (y), že vitráž je prosklená plocha. MK

Michal

To Psiiik: patřím k těm, kteří to dělají přesně tak, jak píšete. Whisky nepiju, vyloženě mi nechutná, ale sbírám ji. Nemám k žádné z láhví sebemenší citový vztah, beru to jako komoditu, kterou chci držet po dobu 20 až 30 let a poté to prodat. U mě je opravdu 100% jistota, že to nevypiju. Snažím se kupovat lahve od cca 10 tisíc a výše, občas koupím i dražší kousek za 20, 30 nebo 50 tisíc.

Martin Krupička

Dobrý den, a mohu se zeptat, zda preferujete nějaký destilát a pokud ano, tak jaký? MK

Michal

Dobrý den, jsem cyklista, takže pivo, občas víno, ale obecně toho moc nenapiju. Příležitostně v rámci oslav či narozenin domácí slivovice, hruškovice nebo meruňka.

Martin Krupička

Dobrý den, takže by se dalo říci, že absitnent. Tak to je lepší než trezor. MK

psiiik

Michal: Tomu ja plne rozumim a chapu tento pristup. Jen pro vasi skodu to ztraci velkou cast kouzla v cem je prave whisky zajimava a to hlavne v jejim ochutnavani :) Za cele ty roky jsem nikdy netrpel velkym pokusenim brat lahve ze sbirky. Co chci ochutnat to si zatim ucelem poridim, nebo vyuzivam moznosti degustaci a festivalu, kde si najdu to, co me zajima. S cenejsimi lahvemi souhlasim. Ted jsem po letech ve fazi, kdy sbirku probiram o lahve, ktere jsem ve svych pocatcich tohoto hobby neodhadnul dle predstav a zacinam je otevirat. Neni ceho litovat - dam si dobrou whisky a ve sbirce se deli zrno od plev, jestli to mohu takto rict.

jirka

Jiří Šalplachta: buď jste to udělal špatně a nebo neznáte jak se chová alkohol v rozdílných teplotách. Pokud jste dával parafilm například v létě kdy jste měl v místnosti např. 25°C a kontrolujete nyní kdy máte např. 21°C, tak to není úbytek obsahu ale standardní chování alkoholu. Počkejte až bude stejná teplota a uvidíte.-) nebo jste to fak nedostatečně utáhnul.

jirka

Michal: pokud nemáte k žádné flašce citovou vazbu tak nesbíráte, ale čistě spekulujete - investujete. Skutečný sběratel má citovou vazbu, flašky se po 20 letech nechystá prodat, max. vyměnit nebo prodat za účelem koupě něčeho co mu chybí apod. Nicméně za mne žádný problém, jen mi trochu vadí když si lidé pletou pojmy .-) Proto také Martina nepokládám za investora, ale za sběratele a jeho rubrika by se spíš měla jmenovat sběratelské tipy :)

Martin Krupička

Dobrý den, otázka je jednoduchá: Když jsem nakoupil několik polí, na kterých zatím nehospodařím, ale pronajímám je, jsem sběratel nebo investor? Princip je úplně stejný. Nemám v plánu je zatím prodat, ale člověk nidky neví. Nemám v plánu sbírku alkoholu prodat, ale člověk nikdy neví. Je to stejné. MK

Martin Krupička

Dobrý den, otázka je jednoduchá: Když jsem nakoupil několik polí, na kterých zatím nehospodařím, ale pronajímám je, jsem sběratel nebo investor? Princip je úplně stejný. Nemám v plánu je zatím prodat, ale člověk nidky neví. Nemám v plánu sbírku alkoholu prodat, ale člověk nikdy neví. Je to stejné. MK

Michal

To Jirka: máte pravdu a nemám vnitřní problém být takto definován. Ano, jsem investor a spekulant, viděno Vaším pohledem. Whisky nepiju, jen syslím láhve od určité cenové kategorie výše a pevně doufám, že je ve správný čas, řekněme za 20 - 30 let prodám. Pochopitelně se zajímavým ziskem, jak jinak.

jirka

Martine: pokud máte pole a pronajímate je, jste pronajímatel, rentiér :) vzhledem k tomu že pole jdou nahoru jste i investor :) nevím o tom že by byl někdo sběratel polí, ale možná jsou i tací:) s alkoholem to není stejné z několika důvodů, některý neroste na hodnotě, pak nejste investor, nevynáší Vám rentu, pak nejste ani rentiér. Ale jde sbírat a tvořit sbírku :)

Martin Krupička

Dobrý den, je to v úhlu pohledu. Nájem mi zaplatí cenu pole přesně za 183 let, takže o rentiérství nemůže být ani řeč. MK

jirka

Michal: za to palec nahoru:) přeji Vám zisk, za mne dobrá investice. Musím se smát lidem co dneska spoří na důchod v rámci spoření, kupují státní dluhopis, nebo to narvou do investičních fondů a přitom je to tak jednoduché...koupit půdu, stará auta, whisky, atd.

MartinK

Martine, jak jste to prosím myslel s tou Venezuelou v komentáři výše? Narážel jste na investice do rumů Diplomatico? Díky za upřesnění či rozvinutí.

Martin Krupička

Dobrý den, nn, to byla politická narážka na současnou situaci v místě. MK

MartinK

A jakou to má tedy souvislost s investici do alkoholu? Co mi uchází?:-)

Martin Krupička

Dobrý den, bylo v souvislosti s Bitcoinem, kdy 60% této měny vytěžila ČLR. Možná pozorný čtenář již ví, proč tato měna klesá a i nadále bude klesat. Tedy to navazuje na fakt, proč je whisky mnohem bezpečnější investice. MK

Pavel P

Martin K a Psiik: Děkuji za reakce. Ano myslel jsem prosklenou vitrinu, ale s tím že nebude proti oknu (slunci). Ten napad s zaluzii je nicméně zajimavý. :) Ještě bych se zeptal jestli existuji nějaké skladovaci podminky co se týče teploty? Fyzice moc nerozumím, tak by mě zajímalo jestli existuje nějáká kolerace mezi teplotou a vyparovanim z lahve (jestli jde říct že za nějaké teploty c se vypari v čase t x ml i když bude ve vytrine za zaluzii)? Vím, že i kilogram v Serve ztracel hmotnost, tak se zmenila definice SI, ale mě nejde vyloženě o vedecke badani, ale o pochopeni podminek v kterých by ideálně měla lahev být pokud ji vytahnu za 20 let bez pozorovatelnych zmen? JInak bych vám chtěl poděkovat za váš blog. Jen jsem se chtěl ještě zeptat a napadá mě, když jsme četl že je hledání nových temat pro vás těžké. Nechtel by jste někdy napsat članek průvodce pro zacatečnika? Neboť se zde setkavam s pro mě neznamymi pojmy jako core range whisky nebo při měsíčnich tipech kolem objednani a srovnani cen se servery jako whiskybase atd. Celkem by si od vás přečetl i pohled sběratel vs investor, rozdil mezi vášni a kalkulem investora. Určitě jsou lahve nebo situace, kdy člověk nakupuje spíše z hlediska emocí a vůbec by mi přisel zajimavý pohled z obou stran (i když asi nemusí jedno nutne vylučovat druhé)...

Martin Krupička

Dobrý den, na blogu je článek Jak skladovat whisky. MK

jirka

Pavel P: co se týká skladování zkuste tento článek :) https://scotchwhisky.com/magazine/features/18126/how-do-storage-conditions-affect-whisky/ běžná teplota skladování do řekněme 30°C s whisky nic neudělá, dál bych to asi nepřeháněl :) za mne daleko horší když člověk skladuje whisky naležato...pak se muže zkazit korkem, urve se korek při otvírání, atd....nebo když se skladuje whisky na přímém slunečním světle...

Filip

zdravim, co si vyslíte o láhvi Glenallachie 10 Year Old Batch 3? pouze 2483 kusů, odkaz zde https://www.masterofmalt.com/whiskies/glenallachie/glenallachie-that-boutiquey-whisky-company/?utm_source=whiskybaseutm_medium=affiliateadnetwork=afaffc=71fe6dd8-340b-433a-8522-1904205389d4

Jiří Šalplachta

Jirka: nemyslím, že by problém byl ve špatném utažení. S parafilmem občas pracuji ve svém zaměstnání. Vím jak se chovají kapaliny při poklesu/zvýšení teploty (obarvený líh se používá jako náplň teploměrů). Píšu, že teplota v místě skladování je téměř stejná po celý rok. Navíc když jsem lahve utěsňoval, tak byla teplota stejná jako když jsem je nedávno kontroloval. Ano, možná jsem udělal něco špatně, nejspíš to, že jsem použil parafilm. Moje zkušenost s tímto typem utěsnění je prostě špatná. To je vše.

MartinK

Tady to žije víc, hodím to i sem: Když jsme tady u těch odkazů - tento znáte? www.whiskynetwork.eu - mate zkušenost? Mám pár pochybností (málo informaci, moc jednoduchý web mi přijde, chyba ve slově “alcool”,...). Na druhou stranu tam jsou zajímavé lahve. Díky za případný zda odsud objednat či nikoliv. Díky.

Martin

MartinK - whiskynetwork.eu neznám ale to neznamená že je to špatný e-shop. --- Kdo by měl zájem o https://www.themacallan.com/en/the-macallan-genesis-limited-edition (500Liber) nabízím své místo v ballotu.

Pavel P.

Jirka: Děkuji za reakci. 30 stupnu nemám v bytě ani v létě a mám okna na sever a whisky bude stát ve vitrine mimo sluncni svit u zdi. Celkem mě vystrašila právě zminka o pouhé relativni dlouhovekosti, tak jsem měl strach, abych dodrzel specifika skladování. Tedy že pouhý predpoklad, že alkohol nad 40 % (což whisky je) nemá datum spotřeby nemusí v čase tak uplně platit. Co mě osobně překvapilo je Martinuv članek o skladování a diskuze pod tímto člankem o zabezpečení whisky, kde neni dokonaly uzaver a tak se použivají další techniky. To mě dost překvapuje, protože jsem slyšel příběhy o vodce, kterou pili lidé po 180 letech a u whisky jsem předpokládal, že je to stejně... Druhou strankou je fakt na který članek upozornuje, že whisky už nemusí být jen o zabezpečení, ale stává se z něj trh, kde se vyděláva i na shitwhisky podobně jako shitcoinech, tím že se nahrnou investoři na nově vydanou komoditu, i když je to v velké nalestene nic a cena jde jen relativně krátce nahoru. Těch rizik je zkrátka více a asi jsem nezvolil dobré načasovaní trhu. Tak to řeším v tom smyslu, že chci aspoň mít pod kontrolou bezpečnost trvanlivosti, když jsem toto krasné hobby vzhledem k věku objevil v době, kdy díky bublině se asi začnu modlit nad zhodnocenim jen z hlediska inflace, když už se chytnu obchodníkům na spek...

Martin Krupička

Dobrý den, propadáte zbytečné depresi. Na rozdíl od Bitcoinu, který se stává předmětem politické války, se alkohol hodnocuje a vydělává již od předminulého století. Jeho nevýhodou je, že se této investici musíte věnovat dlouhodobě. Nedávno jsem kupoval Martel 3stars 1970. Kolik mohl tenkrát stát? Kolem 200 Kč? Nevím. A dnes? S klidným svědomím vás mohu odkázat na článek o nalezeném pokladu na Bečově. MK

Janek

Pred koupi at uz investicni a nebo jen whisky k vecernimu ci odpolednimu popijeni je dobre si precist alespon zakladni udaje a recenzi. Mam rad tento web , http://www.whiskymusings.com

Janek

A samo i talhe malem jsem zapomnel https://distiller.com

30.6.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 06/2019

No limit whisky and spirits investing 06/2019

1 + Číst dále
26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále