Martin Krupička

Rebel Yell 10y DOPORUČUJI ideální investice listopad 2020

12.11.2020
Whisky and spirits, ideal investment of November 2020

Hned na začátku dnešního tipu ještě v mírném tónu říkám, jsem naštvaný, naštvaný a hodně naštvaný. Po zveřejnění malé nápovědy na FB, co se chystám koupit pro tento měsíc, ani jsem si nepomyslel, že tři eshopy v ČR s lahví „skladem“, mi nebyly schopni tento bourbon dodat. Bohužel jsem se musel zařídit jinak s očekáváním, snad to již na čtvrtý pokus vyjde.

 

Vůně: jablka, třešně, limetka, karamel, skořice, chléb

Chuť: skořice, třešně, dub, karamel, pepř

Dokončení: třešně, citrusy, hřebíček, čokoláda, muškátový oříšek

(bylo přejato, bohužel ani po týdnu nemám láhve doma)

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Rebel Yell je pro mě značka opravdu dobrých bourbonů, které mám velice rád. Od roku 2016 společnost Luxco začíná pravidelně ročně produkovat variantu 10y bourbonu, kdy reálným výrobcem je Heaven Hill. Někdo by si možná řekl, proč mám kupovat 10y bourbon, když se vydává každý rok? No protože je to skvělé pití, pravidelné série se začali, jak bylo napsáno, vydávat od roku 2016, což je velmi krátká doba. Počáteční cena 10y varianty byla 50 dolarů, kdy dnes jsme téměř na dvojnásobku a její hodnota a prodejní cena neustále roste a ještě dlouho poroste. Pro mnohé hodně přestřelím, ale pro mě je to něco jako kupovat Ardbeg v jeho počátcích. V budoucnu vznikne celá řada 10y sérií, ale ty první budou jaksi v úplně jiné hodnotě. Budou jiné, bude jích mnohem méně, budou zajímavé. Čím více se načne Rebel Yell prosazovat na trhu, tím cena rychleji poroste. A já chci kupovat na začátku. Kupujte si vaše profláknuté whisky, tento měsíc já investuji do Rebel Yell 10y.

 

Jak vidím její budoucnost

Ono už to bylo napsáno. Já vidím Rebel Yell 10y jako velkou příležitost. V budoucnu předpovídám této značce rychlý růst, kdy s tím bude spojené další rozšiřování portfolia s minimální investiční zajímavostí, ale ty staré, dobré, stěžejní láhve budou ceněné. A tímto směrem chci v tomto měsíci jít. Rebel Yell 10y je zcela nepochybně láhev, kterou budu sledovat i v budoucnu a určitě si jich ještě několik pořídím. Dnes máte, máme možnost koupit skvělou láhev na začátku její produkce za ještě pořád velmi dobré peníze.

 

Závěrem

Rebel Yell je skvělá příležitost, kdy se asi budete muset hodně otáčet, abyste jí sehnali. Na druhou stranu je dobré tuto láhev mít v patrnosti dlouhodobě. I já budu doufat, že se mi již konečně povedlo alespoň jednu, dvě, ideálně tři láhve zakoupit.

 

MK

Milan

Tady je stále k dispozici: https://www.whisky.de/shop/USA/Bourbon/Rebel-Yell-10-Jahre.html?listtype=searchsearchparam=Rebel%20Yellsearchorigin=1searchparam=Rebel+Yell

Martin

Už jsem nikde nenašel

Martin

Kde jste kupoval Martine Vy?

Milan

Pro Martina: dejte si na Whisky.de do vyhledávacího chlívku Rebel Yell 10 jahre a najdete tam svoji láhev za 87,90 € (teď, v čase 13:57 se na ni dívám a stále je k dispozici, odběr max. 1 kus na zákazníka).

Martin

Děkuji, eshop posílá i do čr? Nejsem si totiž moc jistý

Martin

Děkuji, eshop posílá i do čr? Nejsem si totiž moc jistý

Martin

Děkuji, eshop posílá i do čr? Nejsem si totiž moc jistý

jindra47

whic.de, ale jen na německou adresu

jindra47

whic.de, ale jen na německou adresu

Martin

Německou adresu nemám. Takže lahvinka asi nebude

Milan

Martin: www.nakupynemecko.cz - přes ně si to objednejte a oni Vám to bez jakýchkoliv problémů doručí do ČR.

Vašek

Díky Milane za tip na Whisky.de, právě objednáno do ČR přes NákupyNěmecko.cz. Cena je ještě pořád přijatelná :0)

Martin

Na kolik vás to nakonec vyšlo Vašku?

Rado

Kupujte si vaše profláknuté whisky, tento měsíc já investuji do Rebel Yell 10y. - Toto nebolo trochu zbytocne..? ;-)

Rado

Kupujte si vaše profláknuté whisky, tento měsíc já investuji do Rebel Yell 10y. - Toto nebolo trochu zbytocne..? ;-)

Martin Krupička

Dobrý pozdní večer, toto byla řečnická věta. Myšleno to bylo tak, že se dnes doporučují jen profláknuté značky, které jsou často velmi předražené. Dali by se to napsat i tak: Ať si mnozí klidně koupí navoněné nic, my si koupíme Rebel Yell. Nebylo to myšleno ani útočně ani to nikam nesmeřovalo. To bych se jinak o tip s vámi nedělil. A rád. ;-) MK

Martin Krupička

Dobrý večer ještě jednou. Omlouvám se, ale píši z mobilu za pochodu. Snad to tak i vyzniva. Jo, beru Rebel Yell je dobrý tip, tak jdu do toho, misto toho, abych si koupil nějakou nesmyslnou Japonku. Nic proti nikomu. Ale fajn, dalo se to napsat lépe, přiznávám. MK

Rado

Martin, dakujem Vam za chlapsku odpoved :) Kupil som, tentokrat sa 100% spolieham na tip, kedze sam by som si tuto flasu nevybral - tak uvidime. Vsetko dobre prajem!

Martin Krupička

Dobrý den, určitě jste neprohloupil. 10y varianta se prodávala za 50 dolarů v roce 2016, tj. při dnešním kurzu 1100,-, tehdejší kurz 24,-, takže 1200,-. Dnes jí koupíte za kolik? MK

Radek

Na Alkohol pořád mají https://www.alkohol.cz/produkty/rebel-yell-single-barrel-10y-0-7l-50-13871/#a_box=q9crma5h

Martin Krupička

Dobrý večer, na alkohol.cz mají pouze 1 ks a to proto, že jsem si ji ještě nevyzvedl. V ČR jsem si objednal 7 ks a tohle byla jedina, co mi tu vyšla. MK

Mort

Škoda že jste ji nesehnal , nezoufejte zanedlouho ji budete mít . Já teď koupil 3 x Glen Grand 18 rare za 2 tis.kc.,kus ,naposled jste ji nikdo nemohl sehnat a když jo tak za 3-3,5 tis. Teď má propad a je všude k sehnání.

Martin Krupička

Dobrý den, ale Glen Grant je přeci úplně jiný případ. MK

Mort

Ok ,znova :-) Teď není k sehnání ale zanedlouho bude a určitě levněji

Martin Krupička

Dobrý večer, cena není nižší snad nikde v Evropě. Že by cena klesla je velmi nepravdepodobne. MK

Martin

Cena klesne a dostupnost se zlepší to je jistota. Buď je to dobou COVIDí nebo spíše šíleným trhem s whisk(e)y. Pár příkladů - Glenmo Tale Of cake už je poměrně dost k mání (asi mimo ČR, v ČR moc nenakupuji, to si nechávám na příští rok kvůli končícímu Brexitu viz. WhiskyExchange jak přestalo posílat do většiny EU) a cena už se pohybuje okolo 2000 - prestigewhisky.fr. Daleko zajímavější situace byla okolo Lagavulin 11yo Offerman Edition ta se držela celý rok na nesmyslných cenách okolo 200Liber i v aukcích a nyní jsem si ji koupil v aukci za 70Liber ;-) (kvůli Nickovi, jinak jde o můj první Lagavulin). A tak to je poslední dobou s většinou whisk(e)y - na trh se hodí pár kusů, ty jsou okamžitě fuč, cena vyletí, nedá se to nikde sehnat a později to je všude a za míň než při premiéře. Pokud někdo sleduje delší dobu nějaké láhve tak to zjistí, pan Krupička asi takto nepostupuje. Poslední příklad za všechny, od října měla být dostupná nová JW Celebratory Blend 51alc/vol, no byla chvilku za 55eur na LMDW a na Amazon.de. LMDW nyní stránku smazal (error 404) a na Amazon.de není (Derzeit nicht auf Lager.) a to ji přitom Amazon měl 3.11. za akční cenu 43euro, avšak nezoufám, tak jak píše Mort však i ona i tato bude někdy v lednu a možná i za míň - snad nemá cenu zmiňovat že vše jsou pseudo limitované edice, Lagavulin dokonce pseudo US exclusive (700ml se prodává v palírně a lidi ji tam odsud tahaj ve velkým a jsou jí plný aukce až to srazilo cenu dolů :-)

Martin

Malý rébus pro pana Krupičku jaká je pro vás tržní cena Lagavulinu 11 Offerman Ed.? - když ji má v ČR jediný eshop za cca 5000 (leží tam už asi půl roku), cena v US je cca 100usd a cena v listopadové auci byla 70-80Liber. U mě težko říct ale určitě ne těch 5000kč.

Pavel

Martin: Já whisky moc nerozumím, ale už se také tipů teď nezúčastnuji. Hodně lahví je v momentě čtení dostupná už jen za vyšší ceny a navíc si myslím, že whisky trh prodělá korekci. Podle mě je ten poměr spekulantů oproti sběratelům či degustérům řádově vyšší. Destilérky jsou si toho vědomé a všiml jsem si, že to jde tak daleko že vyrábějí už i pro větší e-shopy nebo firmy limitované edice. Také je zajímavé dívat se na ceny na sekundárním trhu. Zajímalo by mě jestli někdo zkoušel nějaké lahve prodat? V ČR se to v podstatě na inzerentních serverch aktuálně už nedá a když jsem řešil v PM zájemce než inzerát byl smazán, tak nabídky byly i tak dost pod nákupní cenou. Proto si myslím, že brát zhodnocení na primárním trhu je irelevantní. Samozřejmě jsem si vědom investičního horizontu, ale z prvotního testování je likvidita velmi špatná a ROI mé malé sbírky by bylo mínus v desítkách procent pokud už bych zájemce našel... Možná je opravdu aktuálně nejlepší strategie vyčkávat na akce a nebo na aukce, když se lidé whisky zbavují. Ten potenciál být po nákupu v černých číslech bude vyšší...

Vašek

Pavel: díky za Váš komentář, velmi přesně jste popsal to, co už cítím delší dobu. Před x-lety mezi mými kamarády a přáteli frčel bitcoin a obecně kryptoměny a kdo do nich neinvestoval, tak byl looser a socka. Pozor, v žádném případě nedávám rovnítko mezi whisky a bitcoin, jen popisuji tehdejší situaci. Dva, tři roky zpět jsem si začal všímat něčeho podobného, jen byl bitcoin vystřídán whisky, tehdy zejména tou japonskou. Kdo neměl Yamazaki, Hakushu, Karuizawu, Nikku a podobně, ten byl looser a socka. Takže nemálo lidí v mém okolí začalo bezhlavě kupovat whisky za šílené ceny. Yamazaki 18 za 700€ a více nebyl problém, vždyť to přece poroste a bude z toho mega vejvar. A dnes? V bitcoinu mí známí a přátelé prodělali doslova miliony a mnozí jsou dnes rozčarováni z toho, že jejich (zejména japonská) whisky tak nějak neroste, jak si představovali. Mnozí si až teď uvědomují, že jejich sbírka může čítat několik desítek, spíše však stovek láhví, možná i tisíce. Kde to bezpečně skladovat? Komu to za x-let prodám? A jak? Jak velká musí být moje sbírka, aby o ni měl vůbec někdo zájem? A jak velká a zajímavá musí být, aby mi to třeba vydělalo na zajištěné stáří? Co když se tu změní režim, třeba jako v r. 1948? Jak chcete utéct s několika stovkami láhví pryč, za hranice? Tyto a mnohé další otázky si spousta lidí vůbec neklade. Největší výzva je však dle mého trpělivost, systematičnost a dlouhodobost. Umění držet láhve desítky let. Dnes mí přátelé prodávají láhve, které drží pouhé dva nebo tři roky. Rychlý zisk se nekoná, tak pryč s tím. Myslím si, že jste v tuto chvíli na vrcholu whisky mánie a teď bude logicky následovat sešup. Mohu se pochopitelně mýlit, ale ono tak funguje u všech komodit.

Martin

Pavel: ... Hodně lahví je v momentě čtení dostupná už jen za vyšší ceny... (Mě to příjde od začátku co tento web čtu že pan Krupička jakoby záměrně dává tipy na poslední chvíli nebo na kusy kterých je v ČR málo a hned se po tipu vyprodají. Asi to tak není ale z mého pohledu to skoro tak vypadá). --- Vašek: ...Dva, tři roky zpět... ...Yamazaki 18 za 700€ a více nebyl problém... (Tak to je hustý zrovna dnes jsem četl že Beam Suntory doporučená maloobchodní cena letošního vydání Yamazaki 18 na období svátků je 324€), p.s. Yamazaki 12 na eshopech v UK stojí cca 100Liber možná si ji příští rok koupím na ochutnání, stejně je podle recenzí lepší než 18tka.

Pavel

I já už rezignoval na tipy na whisky - nejen od pana Krupičky - ale tak nějak obecně. Je toho tolik, co nově vychází, všechno je limitovaná edice, ceny jsou mnohdy nesmyslné a výrobci whisky už nevědí, jak z nás vytáhnout další peníze. Mraky lidí láhve syslí jen z toho důvodu, aby je obratem a pochopitelně se ziskem prodali dál. Kamarád takto letos koupil 10 kusů Ardbeg Blaaack za dva tisíce a za 3.800 Kč je obratem prodal - všechny. Děla to takto s Ardbegem každý rok. Nepije to, nechutná mu to, jen to otáčí. prostě je to artikl, který teď frčí a na kterým lze vydělat zajímavý peníze. Až to pomine a pofrčí vzduch omašťěnej větrem, tak bude točit ten. Tento známý mi sám potvrdil, že největší výdělky byly tak tři roky zpátky, teď už to dělá hodně lidí a už to tak nenese.

Pavel

Vašek: To co popisujete je podle mého investiční klišé ve smyslu:kupujte co nikdo prozatím nechce a má potenciál růst. U Japonské whisky se ukázalo, že hodnota byla vyšší než většina trhu předpokládala a to samé u Bitcoinu. Jenže lidé to kupují až poté co je zaměřena na to velká pozornost a protože byl minulý výnos dobrý, předpokládají že budoucí bude ještě lepší. Já začal relativně pozdě a bez znalostí nejen whisky, ale i ekonomie. Myslím ale, že mě nějaké málé zkušenosti a samostudiu trochu posunulo, proto jsem nadhodil své laické úvahy. Jinak díky i za vaše postřehy. Třeba se ukáže že se hra mění a vyplatí se whisky nakupovat později a jít proti trhu v prvotních nákupech...

Pavel

Martin: Ten pocit mám obdobný. Ty analýzy mi připadají, že vycházejí až na základě toho, že trh ukazuje zvýšenou poptávku a je tam sice ještě potenciál růstu, ale to prvotní (nejvyšší) zhodnocení je pryč. Tahle strategie mi ale přijde čím dál riskantnější, zvláště k pohybu opačným směrem, který mi přijde častější viz.zminované akce a aukce...

Pavel

Pavel: Tak ono čím víc lidí něco dělá tím samozřejmě zisky padají. Schválně jsem se koukl na tolik popularniho žufanka omfg a přeprodávají je už jen za dvojnásobek. Lidem je celkem jedno, že to není na dlouhodobější držení a že jich vychází více a více. Za pár minut je stejně každoročně pryč...

Mort

Ahoj všem. Se vším co jste napsali souhlasím,trh se zbláznil a já s úsměvem pozoruji jak lidé nakupují předražené zázraky limit.edic. Já ve skrytu čekám na propad za normální cenu která odpovídá reálné ceně , pozoruji i 2 roky staré plnění a věřte že cena je většinou dole . Nedávno jsem si zajel do Německa pro láhve přímo k majiteli e-shopu pěkně z ruky do ruky a cena spadla o cca 30%. Co s tím vším budu jednou dělat ? nic dostane to syn a nebo to vypiju . A když budu utíkat přez hranice tak pěkně nalitej a s úsměvem.

Pavel2

mám volnou jednu lahev Tamnavulin 18y. ideální investice listopad 2019. nechám za náklady: 4 000 Kč. pište pavel.krob@seznam.cz

jirka

lidi vy mne bavíte :) on je ten trh postavenej přesně na tom co popisujete :) problém tady je ten že lidi v česku nevím proč nejraději nakupují v čr (klidně i předražené věci) a v čr se toho snaží zbavit i přesto že tady není trh, leda se žufánkem protože je to lokální hype :) ano některé moje láhev po roce dvou klesly nebo stojí, tak jdou z domu :) pak sou tu láhve co udělají hned 2násobek a pak rostou, pomalu ale jo...no a pak mám láhve co za 1-2 roky udělali 2000-2500 %...ano do whisky se investovat dá a dá se na tom vydělat, ale nejsou to láhve co tady dává Martin (až na vyjímky) . další problém je ten že češi jsou lenivý a myslí si že jim každej bude říkat co dělat, kde nakupovat a pak že to za ně někdo prodá...to prostě nejde dohromady...smiřte se s tím že investování do whisky neni pro každýho a na trhu je 90-95% flašek co žádnej potenciál nemají...

Marek

Dobrý den, chci se zeptat, jak velkou roli u ceny hraje velikost lahve do budoucna, když např Glen Grant 18 rare se prodává jak 700ml tak 1 litr?

Collector

Dobrej večer všem, do whisky jsem za poslední dva roky nacpal necelýho půl milionu a teď bych se toho rád zbavil. Přestalo mě to bavit a jak to tady čtu, tak to s tím zhodnocováním nebude žádná velká sláva. Poradí mě tady někdo, kde se to dá celý prodat? Na prodeje po jednotlivých láhvích nemám nervy ani čas. Když by někdo vzal všechno, tak dám dolů 30%. Díky.

Franky

Jirka keď si taký macher tak daj nabude tip na whisky čo spraví za 1,2 roky tých 2500%....:D

Franky

Jirka keď si taký macher tak daj nabude tip na whisky čo spraví za 1,2 roky tých 2500%....:D

Franky

Jirka keď si taký macher tak daj nabude tip na whisky čo spraví za 1,2 roky tých 2500%....:D

Martin Krupička

Dobrý den, ani Yamazaki, která byla vyhlášena v roce 2014 nejlepší whisky světa, která se dostala téměř do všech médií světa neměla takový nástup. Až poté, co se kolem Yamazaki vytvořilo umělé šílenství, se od nákupní ceny kolem 4000 dostala na dnešních 150 000,-. Další takovou whisky neznám. Také je potřeba si říci, že její cena posledních půl roku pravidelně klesá. Dále také musíte říci i další informaci. Když dnes vyděláte 2500 procent, kolik budete vydělávat další a další roky? Bude láhev růst, stagnovat, klesat? To jsou přesně ty informace, které přivádějí lidi k šílenství ohledně whisky. Rychle zbohatneme. Nakoupím láhve za půl milionu, ale efekt se nekoná. Tak je zase rychle prodám. Já jdu prostě jiným směrem. Želva prostě občas porazí zajíce. MK

jirka

Collector: napište mi na smws@email.cz a mrknem se na to :)

Marek

Dobrý den, chci se zeptat, jak velkou roli u ceny hraje velikost lahve do budoucna, když např Glen Grant 18 rare se prodává jak 700ml tak 1 litr?

Marek

Dobrý den, chci se zeptat, jak velkou roli u ceny hraje velikost lahve do budoucna, když např Glen Grant 18 rare se prodává jak 700ml tak 1 litr?

Martin

Jirka: To jsem rád že jsme se vám postarali o zábavu :-) já si proto co jste napsal říkám maximálně tak sběratel, spíš píč a ne investor. Investor jste tady možná akorát vy Jirko (pan Krupička se přeci několikrát vyjádřil že nemá v plánu své láhve prodávat takže ani on není investor) jenom né každý má na single cask kousky za 400€ a víc. --- A my ostatní se třeba taky chceme bavit sbíráním/pitím akorát na jiném levelu :-) Mě to teda baví - dělám to pro zábavu, láhve vybírám podle naprosto jiných kritérií než investor - doplňuji řady oblíbených značek, volím podle toho co by mi mohlo chutnat apod. (jsem možná jediný komu chutná Trebitsch) kdyby Jirka viděl moji sbírku na WB tak by se tak 10 minut ROFL. Každý jsme jiný a to je dobře. Za mě člověk pro proniknutí do problematiky whisk(e)y potřebuje 2 věci - hodně dobře umět Anglicky a tak 5 až 10 let nejlépe denně se tím bavit/zabývat (metoda pokus omyl je nevyhnutelná). Mám za sebou 8 let ve whisk(e)y a tak nějak už vím o čem to je a není a na co mám a nemám. Svým příspěvkem jsem chtěl jen upozornit že aktuální dynamika trhu je poněkud odlišná než dříve (možná, nejsem si tím jistý - čo bolo to bolo) 1-2měs se láhev prodává, pak 1/4 roku není, potom trvá tak 2 roky než zmizí z trhu a teprve až potom co zmizí z trhu to zajímá investora a když dobře koupil tak mu začíná flaška investičně růst. Možná by se vyplatilo v tipech zmiňovat to co psal Pavel, že pokud nekoupíte láhev v čase tipu nemusíte věšet hlavu, dost možná ji koupíte za půl roku nebo za rok i levněji - a když ne tak co, ona bude nějaká jiná. Nyní je důležité nepodlehnout taktikám makretérů a nemyslet si že pokud nekoupím něco ,,limitovaného,, do tří dnů co se to objeví na trhu tak už to buď nekoupím vůbec nebo už jen dráž když budu mít štěstí - chyba dveří (známější je varianta spojení chyba lávky). --- Myslím si že Pavel, Vašek, Mort a já tak nějak už víme své a s Jirkou by jsme si někdy krásně pokecali nad skleničkou dobré whisk(e)y, tak snad v roce 2021 bude příležitost na nějakém festivalu (snad i v ČR).

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji i za váš komentář. Velmi často se zmiňuje, že nejsem investor, ale to prostě není pravda. Když nakupujete každý měsíc zlato s tím, že je to jistá forma finanční jistoty, kdy si jej prostě necháváte na chvíle nejhorší, jste investor nebo ne? Ano, jste. Tak to mám i já. Nikdy nekoupím nikomu ze své rodiny mobilní telefon za 20 000,- a více, protože v tom nevidím smysl. Ale nemám problém koupit krásné designové šperky. Nedávno jsem dostal otázku, proč jsem musel koupit zrovna takto drahý prsten, že by stačilo i levnější. Má odpověď byla jednoduchá. Je to dar a investice zároveň. Když budeš, možná, ve svém životě někdy v pěkném průšvihu a budeš potřebovat zaplatit, sundáš tento prsten a možná ti to může zachránit život. Stejně tak investuji do whisky. Peníze ať reálně nebo virtuální pro mě nemají smysl a jejich hodnota bude stále nižší a nižší. Velmi často lze mé odpovědi nalézt v článku Zprávy dle mého výběru. Na tento měsíc jsem si připravil odkaz na tento článek: Bohatství států v roce 1902: byli jsme lepší než Rusko nebo Německo? A ještě jedno bych chtěl zmínit. Víte, online svět je často jeden velký fake. Lidé ukazují to, co chtějí, abyste viděli a věděli. Víte proč možná já jediný dělám tipy, dost možná v celé Evropě, i když dalšího blázna jsem zatím nikde nenašel. Není to geniální myšlenka. Jen možná já jsem ten blázen, který se nebojí toho, že jde s kůží na trh a řekne, ok, tohle se nepovedlo, ale tohle ano. Ukazovat úspěch umí každý. Ukazovat neúspěch, což je součástí pravdy, to už je úplně jiná úroveň. Člověk totiž musí snést velmi často tvrdou kritiku, aby se třeba za 3 až 4 roky ukázalo, že jeho tip byl velmi dobrý. To už ale nikoho nezajímá. Jak to nemá do roka 100 procent, je špatná láhev. To, že za 3 až 4 roky vyděláte 100 procent, to už není populární. Tento blog trvá 5 let. Když to vydržím ještě 5 let, pak bude více nežli zajímavé podívat se do minulosti. MK

Martin

Se to tady nějak rozjelo. --- Marek: 700ml je žádanější --- Collector: Aukce v UK, Jirka by mohl pomoci, uvidíte jak se domluvíte. --- Franky: A proč by to jako Jirka dělal :-D, zadarmo ani kuře nehrabe.

jirka

Martin: ano trh se změnil, dělá to Edrington, dělá to LWMH, začínají dělat i jiní např. Diageo okolo flašek GoT...hodí pár flašek na trh, zmizí, vyvolají paniku, všichni to chou, za měsíc pustí další a tak dokola...trvá to už 2 roky...ale děje se to s flaškama která nejsou investiční, jen se chcou jako investiční tvářit :) jinak já se také whisky bavím a nikoho neodsuzuju co si kupuje za flašky :) at si kupuju každý co chce, ale ať neříká druhým že core palírny má investiční potenciál :)

Martin Krupička

Krásný večer všem diskutujícím. Velmi zajímavé téma a inspirace na nový, velmi silný článek. Jen ve zkratce. Investování do whisky je velmi často naprostým nepochopením tohoto segmentu. Pokud se láska k whisky, cognacu, rumu nestane součástí vašeho života, možnosti a schopnosti si jej užívat, vidět a plánovat na desítky let dopředu, vždy tu budou podobné komentáře a názory. To o čem tu čtu, se mi spíše jeví jako jakási póza, která nikdy nevede k úspěchu. Whisky a víno jako investice tu funguje stovky let a má svá pravidla a systém, který nikdo, nikdy nezmění. Buď si počkejme na článek, nebo si prosím nastudujte třeba historii šperkařského domu Fabergé. Děkuji. MK

Venak

Franky: Jirka už dal tipů si myslím už dost a docela slušně vydělávají zkuste si pročíst všechny články zpětně a určitě něco dohledávate přeji hezký večer a whisky zdar:)

Martin

Budu se těšit na článek. Mimochodem jak jste psal pane Krupička že v budoucnu bude hrát Francouzská whisky podstatně významnější roli (tak rychle jsem to nečekal, co se toho v listopadu vyrojilo z toho se mi točí hlava) tak bych pro vás jako milovníka Cognacu měl zajímavý tip s názvem Alfred Giraud - zajímavý příběh obzvláště pro koňakáře (možná už znáte-možná ještě ne).

Martin Krupička

Dobrý den, láhev je již doma. MK

Milan

Martin: francouzskou whisky Alfred Giraud mám už několik měsíců doma, jak láhev Harmony, tak Heritage (zakoupeno na Whisky.fr). Poslední rok jsem tak říkajíc rezignoval na tipy pana Krupičky a ejhle, Martin tuto francouzskou whisky už má doma. Tedy se ptám: kdy vyjde pro ostatní jako tip? Až zase nikde nebude, nebo bude pár láhví na trhu za nesmyslné ceny? Jako tip zde měly být tyto dvě láhve už před třemi měsíci!!! V tomto Martina Krupičku nechápu, respektive jeho tipy na poslední chvíli, kdy je láhví málo nebo za šílené ceny. Podle mě Skotové a Irové tak říkajíc usnuli na vavřínech a žijí z podstaty. Dotahují je Francouzi, kteří to se stárnutím alkoholu umí jako nikdo jiný na světě. Přijde doba, kdy bude francouzská whisky absolutní špička, dejme tomu čas. A mimochodem, Alfred Giraud není jediná francouzská whisky, kterou stojí za to mít ve svojí sbírce. Mrkněte na značky Eddu, Domaine Des Hautes Glaces nebo Michel Couvreur. Navíc vzniká spousta rodinných řemeslných whisky, něco jako Žufánek u nás, a sbírají jedno špičkové ocenění za druhým. Všichni slintají po skotské, irské a japonské whisky, zatímco ve Francii se pozvolna rodí něco, co bude za pár desítek let absolutní bomba. Dejte tomu čas a uvidíte, že na moje slova dojde. Stačí googlit a zjistit si něco o budoucím potenciálu francouzské whisky. Jděte proti proudu a dívejte se na začínající značky a v tuto chvíli opomíjené evropské výrobce whisky. Vyplatí se to.

Martin Krupička

Dobrý den, o francouzské whisky jsem se zmiňoval již několikrát. Myslím, že spousta lidí ani nevěděla, že by si něco takového mohla pořídit. Jako vinař ji delší dobu upozorňuji na změnu na trhu. Myslím, že jsem se o tom dokonce zmiňoval již před třemi lety, kdy jsem uváděl statistiku, jak se ve Francii opouští výroba tradičních ovocných pálenek, které válcuje právě whisky. Možná se budete divit, ale mám již článek o investičních francouzských whisky připravený, ale zatím má tento segment jednu slabinu, kterou říkám a překvapuji i případné zájemce o investování do projektu lihovaru. Když budeme hodně dobří a budeme mít obrovské štěstí, opravdu dobrou whisky a brandy uděláme za 25 let. Pak se zájemce zarazí a řekne mi: To mi bude 75 let. A já říkám, ano, je to tak. mě bude 65. No a co? Ale najednou máme problém. A to samé je se současnými whisky z Francie. Jen opravdový zlomek procenta je dnes možná investiční. Za pět let bude situace zcela jiná a za deset bude Francie produkovat skvělé whisky. Ale dnes? Z hlediska investora si nejsem jist, zda se očekávání spojí s realitou. MK

Venak

Milan: francouzské whisky už mám taky doma chutná mně Armorik něco jsem vzal do sbírky tak uvidíme co čas ukáže hlavně ty ceny jsou normální a né tak přemrštěné:)

vašek

Musím dát za pravdu pár zdejším diskutujícím, stačilo počkat a Glenmorangie A Tale Of Cake jde opět sehnat za normálních 1.890,-Kč. Takže příspěvek Martina (né Krupičky) v diskuzi pod tímto článkem má něco do sebe, na trh se hodí pár kusů, ty jsou okamžitě fuč, cena vyletí, nedá se to nikde sehnat a později to je všude a za míň než při premiéře. Pěkně s námi manipulují a cvičí, jen co je pravda.

Martin Krupička

Dobrý den, navýšení ceny během jednoho dne se týkalo v ČR myslím jednoho eshopu a cenu jsem považoval za nereálnou. To, že chtěl vydělat, to je prostě byznys, jako když někdo prodává 10x předraženého Žufánka. Na trhu občas takovéto vlny jsou a člověk se musí naučit říkat NE, tohle je již za mojí hranou. Jinak pořád si myslím, že Tale of Cake je dobrá investice v této ceně kolem 2000,-. K cenám a zhodnocení se velmi rád vyjádřím v avizovaném článku, který snad i dnes napíši. Dovolím si přidat jedno srovnání. Před 4 lety jsem doporučoval Famous Grouse 30y, kupoval jsem jí za cenu pod 5000,-. V té době to byl ležák. Dnes je ta láhev na dvojnásobku. Ano, vydělal jsem 5000,-, což jsou někde opravdu směšné peníze, ale když vám napíši, že jsem vydělával 25 procent ročně..... Whisky není bitcoin a jen mě zaráží přesně ty komentáře, které nemám rád, jako tu napsal Jirka, že whisky je schopná dělat 2500 procent ročně nebo za rok a půl. To je naprostá výjimka a spíše náhoda, nebál bych se říci až nesmysl. Můžete se trefit do této láhve, můžete mít štěstí, ale není to běžná praxe. Investujte s rozumem. Whisky, cognac investování tu je přes 150 let a má svá pravidla. Myslet si, že díky měsíční investici 5000,- ze mě bude rentiér je nesmysl. Stejně tak jako chtít během pěti let vybudovat zázračnou sbírku. Absolutní nesmysl. Alkohol potřebuje čas. Tak to prostě je. MK

jirka

ano těch moji 2000-2500% je skutečně spíše o štěstí...sice mi to udělali rovnou tři různé láhve ale z počtu flašek co jsem koupil je to hodně malé procento a tak je to spíše náhoda a štěstí než umění :)

vašek

Ve vší úctě k Vám, Jirko, nevěřím, že jste zhodnotil láhev o 2.000 - 2.500%. Dokud neuvedete, jakých konkrétních láhví se to týkalo, tak to neberu jako validní informaci. Pozor, netvrdím, že lžete nebo že si vymýšlíte, ale byl byste prvním člověkem v mém okolí, komu se to opakovaně podařilo. A že znám dost lidí, skutečné odborníky a znalce, co se věnují whisky opravdu hodně a dlouhá léta.

Pavel

Ja osobně se taky považuji spíše za sběratele, než investora. Jedno z druhým se ale podle mě nevylučuje. Nicméně myslím, že je rozdíl v tom pojetí právě v ne/ochotě prodat a také v pojetí proč lahve kupuji. Taky může být ale investiční horizont ideálně nekonečno a prostě držením předpokládám že maximalizuji zisk, třeba s tím že sbírku předám pokračovateli.. Uvital bych od pana Krupiičky jeho pohled a přístup i s pohledy ostatních, které jsou asi odlišné, I když nemyslím že nutně špatné. Taky by bylo zajimavé srovnat zhodnoceni lahvi na primarnim trhu zde (ci v zahranici) a pak na sekundarnim trhu (aukce, inzerce). Tohle by byl pro me top pohled a otazky a odpovedi, než člověk začne hledat širší souvislosti. Je podle mě vždy důležité znát proč a s jakým účelem respektive cilem něco dělám..

Martin Krupička

Dobrý den, ono jsme to tu již trochu v minulých článcích probírali, ale nyní sedám k počítači a začnu psát. MK

jirka

vašek: tou lahví je Daftmill samozdřejmě :) první láhev mne stála 100 liber + poštovné a v aukci už šla i za 2600... https://whiskyauctioneer.com/lot/266980/daftmill-2005-inaugural-release?s=5fb2c7bd2e7ea další single casky od daftmill také prolomili hranici 2000 liber...což je 2000-2500% ale jak říkám je to spíše o náhodě a i o náhodě to prodat, jelikož někde chodí levněji, nicméně že poroste je jasná věc :) pak jsou třeba láhve jiné co dělají 400-700% a většina je co dělá okolo 200%...

Martin Krupička

Krásný večer, ale tohle je alibismus. Žádné pravidelně vydělávající láhve se tímto nekonají. Máme tu jednu láhev Daftmillu, kterou si mohlo koupit v ČR kolik lidí? Stačí mi jedna ruka a to ještě nepoužiji ani všechny prsty. A pak je tu druhá věc, jak si jí může koupit běžný investor? To je přeci opravdu alibismus. A na konec, je jednoduchá otázka? Je to námět na článek? Když se prodával Daftmill 2006, byl jsem u prvního odstavce a servery hlásili vyprodáno. Tak to prostě je. MK

Martin Krupička

Dobrý večer, jen pro informaci, tip na měsíc má během 24h přes 1000 přečtení. Je to stejné, jako bych psal kupte si Bugatti Veyron. To mě prostě nebaví, psát o nereálném světě. Pár nadšenců si to přečte a tím to končí. A i kdyby to četlo milion lidí, to mě nebaví. To není život, jen snít. Tohle je o tom, že každý má šanci poměr cena vs výkon vs výdrž si vybudovat slušnou sbírku alkoholu, na které může vydělat. Můžete psát o tom, jak je skvělé kupovat super drahé známky, ale mě zajímá, co si koupit, když začínám jako normální člověk od nuly. MK

Pavel

Jinak budu asi OT, ale zajimal by me nazor na tuto lahev https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/109848/glenmorangie-1989-Grand-Vintage-malt kupoval sem ji jen z rychle ho okoukani kdyz jsem navstivil pred cca 3 lety tohle forum. Bylo zmineno, ze Glenmorangie je dobra znacka a pak jsem pouzil hodnocení na whiskybase, kde jsem vychazel z toho ze cca 90 % znamená dobrou lahev. Takova investicni analyza je asi blnost. Ale zajimal by me vas nazor na potencial lahve?

jirka

Pavel: za mne pokud se láhev i 2 roky od vydání válí na shopech tak to není rozhodně láhev na investici :)

Pavel

Jirka: Chapu tedy spravne, ze z vašeho pohledu je spravne spekulovat na rychly buy a sell, nez na hold? Jinak jsem to cekal ono to bylo spis tim, ze jsem videl uspech 25 yo a nechal se zlakat na dobre hodnocenou 18 yo a pak jsem zkusil tuhle sberatelskou edici. 18 yo co jsem nakoupil po vice kusech popijim protoze neroste a tohle bude asi obdobne...

Pavel

Jirka: Mimochodem i zde doporucovamy Glendronach mel na CZ aukcich v sestavne 12,15 (revial starsi verze) ,18 a 21 yo a minilahvich 0,05l strop u 7000 Kč, začal jsem být tedy skeptický k držení. Po nějaké době v narustu cen bych mel byt na svém a jit do plusu. Ale to zhidnoceni musí jit minimalne na dvojnasobek, abych zacal profitovat..

Pavel

Whisky je za me tedy jako komodity typu stribro. Pokud clovek nakoupi v ČR jde do minusu pro marzi obchodnika a dan a zacne pripocitavat dan z destilatu ktera hybe jen z levnejsimi lahvemi a pak inflaci a taky navic jeste dostupnost. Kdyz jsem zacal kupovat stribrne mince, tak nez jsem je zacal kupovat v Nemecku a za nizsi prirazku obchidniku a dan 9 % byly tyhle investice pro me vyhozene penize respektive az koronavirus respektive 100 % zhidnoceni a nedostupnost mi prinesla profit. Mam z toho pocit, ze je to vhodne spis do sirsiho portfolia pokud nepatrite mezi top investory. Ono i na bitcoinu, legu nebo kurzovych sazkach se da vydelat, ale je vzdy nutne NAKOUPIT Za NEJLEPSI CENU Na TRHU a PRODAT ZA NEJLEPSI CENU NA TRHU. To znamená ze to je potreba nakoupit/prodat global nebo byt proste nekomoromisni holder. Proto mi nektere tipy nesedi. On sice clovek chape investicni horizont, ale 18 % whisky index a další vytvaří falešné investiční iluze na trhu. A pak to vede k té nespokojenosti s výnosem investice...

Martin Krupička

Dobrý večer, alkohol funguje úplně jinak nežli lego atd.. Nějak se to pokusím dát do článku, případně jej pro čtivost rozdělím do několika. Je to hodně témat. MK

jirka

Pavel: ne já neříkám co je správné, také mám raději hold, ale dnešní doba nahrává prostě rychlým spekulacím a tak je také využívám a za utržený zisk si koupím něco v čem vidím větší smysl z pohledu držení a nebo koupím víc flašek a některé mi zaplatí ty co si nechám zdarma...nic z toho nepovažuju za špatné, krom koupě Glenlivet 18 a hold :D

Venak

Chlapy jak to tady čtu já bych se tak rád sešel a poseděl u sklenky dobrý whisky a pokecal:)

Lukáš

Taaaak a ted na zaklade jirky pojedou GLVT #128512;

Franky

Zaujimalo by ma ako sa vie Jirka k Daftmill whiskey vobec dostat kedze vychadzaju v obmedzenom mnozstve.

jirka

Martine, že si neumíte koupit Daftmill vy, neznamená to že nikdo :) Já mám z prvních 10 flašek co vyšli všechny, všechny mne stáli okolo 100-120 liber...to není žádnej Veyron ne? To že jsem kupoval Daftmill když nikdo v čechách nevěděl že vůbec existuje není moje chyba ani alibismus ne? Ano jedna ruka Vám stačit bude na ty moje 2000-2500%, to nepopírám:) V současné době je už Daftmill v zájmu hodně lidí takže jsem se přesunul...Bimber...máte? První láhve nikdo nechtěl, já je kupoval a dneska? inaugurační stojí 700 i víc a to stála 100, ostatní single casky stály 60 liber a chodí za 300-400...další Veyron? Další alibismus? Dneska já Bimber opouštím až na vyjímky z klubu které piju protože mi to chutná...A no inaugurační Ncnean? Máte? Koupil jsem jich 5 po 100...jednu jsem prodal za 500, zbytek mám zdarma...další Veyron? Další alibismus? Víte že Ncnean nikdo nechtěl a byl vyprodán až za cca 48 hodin? jen výše uvedených flašek z těch palíren mám v současné době přes 60...nejnižší zisk je tam obvyklých 200%, ale těch je pár, většina je 400-500%, některé okolo 1000% a vyjímky 2000-2500%...a mohl bych pokračovat hodně dlouho jen za poslední rok či dva...Dneska se soustředím na věci o kterých vy se dozvíte zase pozdě...neříkejte mi prosím že si to nemůžete koupit, protože pak nejsem alibista já ale Vy...v podstatě může koupit každý, není to žádnej nereálný svět...jen musíte vědět kdy a kde...to je celé

Martin Krupička

Dobrý večer, tak Bimber jsem přesně čekal. Ano, zvažoval jsem jeho koupi, kdy jsem jej hodnotil jako tulipán. Je fakt, že je spousta nových palíren, které vydávají malé, experimentální whisky a to je případ Bimberu a jejich prvního plnění. Ano, přiznávám, byla to má chyba, měl jsem jej koupit a z hlediska obchodního, super byznys. Z druhého hlediska a za tím si stojím i nyní, není mezi Bimbrem a Žufánkem žádný rozdíl. 3y whisky za 30 000,-? Jo, ok, koupit, prodat, ano to bylo super, moje chyba, ale z mého pohledu, je to klasický anglický Žufánek, který bude v budoucnu znamenat holandský tulipán. Ještě jednou, z úhlu pohledu koupit a ihned prodat, je to v pořádku. Fakt super. Ale to přesně ukazuje dnešní situaci, která se zde kritizuje. Jen totální blázen koupí 3y whisky za 30 000,-. Tohle již skutečně hraničí s rokem 1637 a já nejsem Rembrant. MK

Martin

Dobrý večer Martine. Chtěl jsem se zeptat, jaký máte názor na značku Ardbeg. Například na jejich láhve perpetuum nebo Blaaack. Máte je ve sbírce? A co jim předpovídáte

Martin Š

Dobrý den, dá se tato láhev ještě vůbec někde koupit? Nikde už není

Martin Š

Dobrý den, dá se tato láhev ještě vůbec někde koupit? Nikde už není

franky

Na whiskybase shop....maju

Igor

Dobry den, Tady ten Rebel Yell 10 YO maji zatim skladem: https://www.killis.at/rebel-yell-single-barrel-bourbon-10-years-0-75-lt.html

Igor

Dobry den, Tady ten Rebel Yell 10 YO maji zatim skladem: https://www.killis.at/rebel-yell-single-barrel-bourbon-10-years-0-75-lt.html

sdkzetyeej

Rebel Yell 10y DOPORUČUJI ideální investice listopad 2020 sdkzetyeej http://www.g6sfw1uu8xo9lv817o433t8l968fet34s.org/ [url=http://www.g6sfw1uu8xo9lv817o433t8l968fet34s.org/]usdkzetyeej[/url] a href=http://www.g6sfw1uu8xo9lv817o433t8l968fet34s.org/asdkzetyeej/a

yhhkvfvfny

Rebel Yell 10y DOPORUČUJI ideální investice listopad 2020 yhhkvfvfny http://www.gib4d728v170xvei769k24jvi9b122oss.org/ [url=http://www.gib4d728v170xvei769k24jvi9b122oss.org/]uyhhkvfvfny[/url] a href=http://www.gib4d728v170xvei769k24jvi9b122oss.org/ayhhkvfvfny/a

23.2.2021

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 02/2020

No limit whisky and spirits investing 02/2020

2 + Číst dále
22.2.2021

Jak zavoskovat láhev

How to wax a bottle

1 + Číst dále
15.2.2021

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva recenze

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva review

1 + Číst dále