Martin Krupička

Pomerančové likéry, porovnání

22.8.2020
Orange liqueurs, comparison

 

Dlouze jsem přemýšlel, zda barové pábení není již trochu mimo, a tak jsem se pro tento měsíc rozhodl, že napíši články o konkrétních lahvích. Včera mi přišel J.M Shrubb Liquer D´Orange, proto bylo více jak zajímavé, porovnat tuto láhev s předchozími. Takže tu dnes máme:

 

Na začátku si musíme hned říci, že se nejedná o fundamentálně stejné likéry. První dva jsou založeny na cukrové třtině, tedy rumu, zatímco druzí dva jsou založeny na vínu, tedy cognacu. Nic proti chuti každého, já osobně preferuji cognac, ale dobrý rum, je také prostě dobré pití.

 

Design lahví

Kdybych se měl zabývat designem, provedením a funkčností láhví, bylo by pořadí následující.

 • Grand Marnier Louis Alexandre
 • ABK6 Cinnamon Orange Cognac Liqueur
 • J.M Shrubb Liquer D´Orange
 • Clément Créole Shrubb Liquer D´Orange

  

K ABK6 patřila ještě červená bambulka, tu mi však ihned dcera vzala, že jí nepotřebuji a od té doby jsem jí neviděl. Myslím si ale, že i tak tam byla navíc. ABK6 mělo ale také nejhorší uzávěr. Louis Alexandre je prostě moje krevní skupina, i když se z láhve nejhůře nalévá.

 

Ochutnávka

Po řádné degustaci jsme dospěli ke dvěma pořadím. Pořadí mému a pořadí ženskému, které není stejné, což vysvětlím.

Mé pořadí

 • Grand Marnier Louis Alexandre
 • J.M Shrubb Liquer D´Orange
 • Clément Créole Shrubb Liquer D´Orange
 • ABK6 Cinnamon Orange Cognac Liqueur

 

Dámské pořadí

 • J.M Shrubb Liquer D´Orange
 • Grand Marnier Louis Alexandre
 • Clément Créole Shrubb Liquer D´Orange
 • ABK6 Cinnamon Orange Cognac Liqueur

  

Důvody proč jsem hodnotil takto. Byť je ABK6 Cinnamon Orange Cognac Liqueur založen na cognacu, má pro mě jednu velkou chybu, kterou je skořice. Někdo by asi řekl, a co jsi čekal, vždyť to tam máš napsané, jenže té skořice je tam na mě trochu více. Cognac je příjemná záležitost, pomerančové aroma super, sladkost je přiměřená, ale nakonec dostanete doslova skořicový direkt. Je ale pravdou, že ABK6 hodnotím v létě, což asi také není fér, protože třeba v prosinci bych měl jiný závěr. Ale bohužel. Shodné čtvrté místo.

 

Na třetím místě se opět společně umístil Clément Créole Shrubb Liquer D´Orange. Rovnou ale říkám, že tento rumový likér je opravdu příjemná záležitost, což můžete vidět i podle chybícího obsahu v láhvi. Jednou jsem jej vzal na malé popíjení ve třech, kdy se kamarád D.K. trochu ošklíbal, přirozeně neměl rád sladké likéry, ale nakonec měl Clément Créole Shrubb Liquer D´Orange opravdu velký úspěch. Barva není tak sytá jako u kolegů, což ale není nic proti ničemu, protože proč uměle přibarvovat. Pomeranč je příjemný, nijak výrazný a v žádném případě nepřebíjí chuť rumu. Sladkost je nižší a je to ideální varianta právě pro zaryté odpůrce sladších likérů. Není mnoho, co bych zde vytknul. Snad jen, že se opravdu dobře pije, takže nemusí dlouho vydržet.

 

Na mém druhém místě se umístil J.M Shrubb Liquer D´Orange, kdy později dámská společnost jej dala na místo první. Můj názor je takový, že je to dobrý rum, intenzivnější pomeranč, ale silnější sladkost. Někdy prostě až moc. A to je důvod, proč jej dámská společnost miluje. Já se naopak kloním, že kdyby té sladkosti bylo méně, určitě by to nebylo na škodu. Jenže je zase pravda, že jsem byl kamenován názorem, že ke kávě je tento likér prostě dokonalý. Když se spojí hořké se sladkým a voňavým, že je super. No něco na tom je. Takže trochu rozpor, ale určitě super pití.

 

Na mém prvním místě se suverénně umístil Grand Marnier Louis Alexandre, který mně okouzlil nejen designem, jednoduchostí provedení, ale především vynikající vyvážeností destilátu. Není ani přeslazený, ani převoněný. Jedná se o opravdu naprosto skvělou harmonici chutí, vůní, sladkosti a alkoholu. Grand Marnier Louis Alexandre je ta pravá láhev pro každého milovníka sladkých pomerančových likérů. Z mého úhlu pohledu není o čem diskutovat. Vítěz je jasně dán.

 

Závěrem

V našich končinách jsme se ještě nenaučili pomerančové likéry pít, což je velká škoda, protože se ochuzujeme o zajímavý zážitek. Na pomerančové likéry se díváme jako na nějaký „tlamolep“, který je jen dívčí pití a my bychom se vlastní konzumací ponížili. Upřímně, není to pravda. Ano, na denní popíjení to není, ale když si to sedne, tak je to fantastické. Ani nevíte, kolika tvrďákům jsem obrátil pohled na tento sortiment. Orange likér ke kávě nebo do koktejlu, no to vás musí porazit. Takový belgický čokoládový dort, espresso a Grand Marnier. Wau. Jasný plán na dnešní večer.

 

MK

26.9.2020

Glenmorangie Lasanta 12y recenze

Glenmorangie Lasanta 12y review

0 + Číst dále
22.9.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2020

No limit whisky and spirits investing 09/2020

4 + Číst dále
16.9.2020

Nejčastější otázky, které dostávám

Frequently asked questions about whiskey

0 + Číst dále