Martin Krupička

Otázky a omyly v investování do destilátů 4. díl

2.2.2021
Questions and mistakes in distillates investing Part 4

 

Dnešním tématem bude likvidita whisky a vůbec investičního alkoholu. Pokud chce někdo investovat do alkoholu, musí si uvědomit, že se jedná o globální produkt, který je sice výdělečný, zajímavý, s minimálními riziky, ale na druhou stranu, co se týče prodeje, není rychle likvidní.

 

Čím více lahví, tím větší „problém“

Pokud se budete sbíráním alkoholu zabývat delší čas a vaše sbírka bude čítat stovky, u někoho více jak tisíc lahví. Tudíž budete muset akceptovat fakt, že vaše láhve si musí počkat na speciálního kupce, který, což je vaše výhoda, pokud bude sbírka kvalitní, se vždy najde. Větší počet lahví se většinou prodává jako celek, tudíž je ideální variantou aukce, která má ale svoji zásadní nevýhodu, kdy oslovuje speciální typ zákazníka a to chvíli trvá.

 

Někdo jde opačnou cestou, kdy místo padesáti lahví po 5000,- zakoupí jednu za čtvrt milionu. Pak tedy prodává jednotlivé kusy, což dobu prodeje samozřejmě zkracuje, avšak i zde se může, pokud nemáte dobré kontakty, jednat o prodej na měsíc až tři. Pokud jste součástí komunity investorů, nebo se pohybujete ve společnosti velmi úspěšných lidí, velmi často stačí jeden telefonát a máte prodáno.

 

Nicméně prosím, nespoléhejte na whisky i jiné destiláty jako na vysokoobrátkové a rychle likvidní zboží. Vše má svá pravidla a průběh. Samozřejmě, je tu ještě jedna varianta. Nasbíráte si třeba 200 lahví a podle potřeby je po kusech pouštíte. Je vám třeba 65 let a chcete na dovolenou, tak dáte do e aukce, dražby jednu pěknou láhev, dostanete 20 – 30 000,- a jedete. I to je možnost.

 

Měnová reforma má své obrysy

Když mi někdo říká, že není dobré investovat do whisky a dalších destilátů, nechávám jej při jeho naivním názoru. Přesvědčovat slepé a hluché nemá cenu. Whisky bude za 20 let jednou z top 5 nejlepších investic, které dnes můžete udělat. Když jsem psal v minulosti článek o tom, že jsme v naší historii prodělali za posledních 100 let tři měnové reformy, kdy byli běžní obyvatelé doslova obráni o veškeré své úspory, mohu dnes s pravděpodobností rovnající se téměř jistotě říci, že nová měnová reforma nás čeká a bude se jmenovat bezhotovostní platební styk, kdy se světový bankéři a různé oficiální i tajné společnosti snaží o zrušení hotovosti jako takové a její převedení do digitálního světa. Následkem této činnosti dojde ke krokům, které si dnes běžní lidé ani nedokáží představit. Již dnes můžeme s naprostou jistotou říci, co bude následovat, pokud se tento scénář naplní. Já jej do určité míry očekávám, a tak již dnes vím, že existují 3 komodity, které když budete vlastnit, bude to nový, ale reálný „bitcoin“.  Lidé často nevidí metr před sebe, ale kdo má alespoň nějaké analytické myšlení, musí vědět a vidět, co bude následovat. V Rakousku to již pochopili.

 

Závěrem

Tento článek není dlouhý, ale má to hlavní. Měl by vás donutit přemýšlet. Co se stane, když… Investice do whisky není svatý grál, ale je to sakra dobrý prostředek pro uchování aktiv, na kterém lze více nežli slušně vydělat. Je však nutné brát tento produkt jako dlouhodobou záležitost a to jak, co se týče sbírání, skladování, tak i prodeje. Jediné, co bych vám dnes chtěl říci, je, myslete jinak. Měnová reforma přijde a je třeba diverzifikovat.

MK

Jiří

Za mě tři nejlepší investice do budoucna, nemovitosti, dobrá whisky a vzdělání (osobní rozvoj)...

Martin Krupička

Dobré ráno, vzdělání super, tak tedy ještě jedna komodita. MK

jirka

nevím zda je fakt že se -větší počet lahví se většinou prodává jako celek- Ano, někdo to zkouší ale reálně je to problém, obvykle je to větší suma peněz, problém kam narychlo uskladnit, jak bezpečně převést, jsou tam láhve které potenciálního kupce vůbec nezajímají...mezi lidma je to skoro nereálné...dostat to do aukce je to taky velkej průšvih, aukční domy pro to nepřijedou jako celek, max pro to pošlou kurýra, zabalte si to sami a nebude to pojištěné, musíme to rozdělit na více aukcí atd...taky problém... za mne je lepší s portfoliem stále pracovat, restrukturalizovat a zeštíhlovat na méně ale dražších flašek...ano whisky je super, roste, vydělává ale ten prodej je opravdu vážný problém. Když potřebujete peníze hned tak budete muset prodat pod cenou...

Martin Krupička

Dobré ráno, právě proto, aby se nemuselo prodávat pod cenou, je potřeba mít čas a případně jinou likvidnější variantu. MK

František

Dobrý den, Martine, omlouvám se, ale opravdu netuším, co v Rakousku již pochopili...

Martin Krupička

Dobré ráno, jedná se o zakotvení platby hotovostí do ústavy. MK

Rado

Vdaka za clanok. Ja som stale novacik, ale zacinam inklinovat k drahsim kuskom.. nejako to zacina zaberat vela miesta :D Ale zase je na to radost pozerat.. vsetko ma svoje pre a proti a ked ma clovek lacnejsie kusky, zase moze sem tam nieco aj vypit :) PS: Tiez netusim, co pochopili v Rakusku..

Martin Krupička

Dobré ráno, jedná se o zakotvení platby hotovostí do ústavy. MK

Martin2

Jiří: souhlas. Zrovna dneska jsem četl článek z dubna 2019 kde je pisatel názoru že cituji: ,,Jako profesionální investor si stojím za svým tvrzením, že whisky má všechny znaky nejhorší investice na světě: slabě obchodovaný trh, vysoce subjektivní ocenění, žádné průběžné cashflow.,, Za mě by se mohlo klidně některým flaškám whisky stát to co se tu prorokuje o Ž...nkovi - tak nakupujte obezřetně. Pane Krupička souhlas s novou bezhotovostní měnovou reformou, vidím to stejně a už dnes se snažím chovat jako by to tak bylo - v mém okolí znám hodně lidí kteří se budou opravdu hodně divit a budou mít hodně problémů až to příjde.

Martin Krupička

Dobrý den, to jsem rád, že to začínají lidé chápat a začínají chápat také plánované řešení ekonomických recesí novým státním zdaněním. MK

Pavel

Zaujalo mě top 5 nejlepších investic a pak 3 komodity jako reálný Bitcoin. Můžete sdělit které máte na mysli?

Martin2

Rakousko: víc googlit a najdete že v čele se Sebastianem Kurzem chce Rakousko zrušit hotovost a další info. Můžu si pane Krupička tipnout jednu z těch 3 komodit? Bude v post beshotovostním světě jedou z investic, investice do firem?

Martin Krupička

Dobrý den, naopak, v Rakousku se jedná o zakotvení práva platit hotovostí přímo ústavou. MK

jirkaq

Martin2: s tím tvrzením bych úplně nesouhlasil, ano cashflow nemá, trh je už opravdu velký, i největší aukční síně pravidelně zařazují aukce whisky vedle umění a dalších, poptávka je také a rozhodně není subjektivní ocenění..těch láhví je vždy několik a proto se dá již něco porovnat, to není jako obraz který je unikát :) za mne je problém především zpeněžování :)

Pavel

Jinak k té likvidě - když jsem nabízel pár lahví v ČR, tak je to jako u všeho na inzertních serverech tj. relativně dost pod aktuální cenu. U lahví v nižších řádech tisíců třeba 2, 3 t je zhodnocení do značné části fiktivní. Respektive se dá počítat podle mého pomalu až od zdvojnásobení tj. nárůstu nad 100 %. To je nevýhoda proti jiným investicím, protože když koupím akcie za 3000 Kč a jejich cena bude 3500 Kč, tak jde o reálný zisk. Z láhev kterou jsem koupil za tři tisíce a v e-shopech se prodává za 3500 Kč, ten reálný zisk mít nebudu. U většího počtu lahví je to pak problém a je možná zajímavější kupovat právě dražší lahve... Na druhou stranu s horizontem kolem 20 let tohle padá, ale minimálně prvních 5 let podle mě investor u lahví z příkladu výše nemá nic a v momentě kdy chce směnit zpět na peníze prodělá...

Martin Krupička

Dobré ráno, proto všem od začátku píši dvacet let. MK

jirka

Pavel: v čr není trh, proto pořád říkám Martinovi že musí zizk počítat k aktuálním cenám na aukcích...ne k jedinému shopu na heurece...ano pokud kupuje láhve člověk podle Martina tak s většinou z nich minimálně 5 let prodělává...proto tady tak otravuju, protože ty láhve co doporučuje nedávají žádný investiční smysl a lidi co to koupí tak reálně prodělají :(((

Martin Krupička

Dobré ráno, dobrý tip na popis investičního cyklu láhve. Pokud o začátku blogu hovořím o dvaceti letech, pak je doba pět let mimo téma a i toto téma zde bylo mnohokrát diskutováno a s vysokou pravděpodobností na něm nenalezneme shodu. MK

Pavel

Jirka: pokud má člověk dlouhodobý investiční horizont, tak to ani tak nevadí. Spíš to nesmí brát tak, že na tom zbohatne, což mě samozřejmě také tak trochu přivedlo k whisky. Co jsem tak pochopil, tak jediné na čem se v ČR dalo a dá vydělat je asi přeprodej toho Žufanka a Ardbegu, což frčelo na bazaši roky a ted jede na tom alkoholbazaru. Nebo se prostě urvat a koupit nějakou pecku, mě třeba mrzí nezakoupená Metaxa EAN o které jsem přemýšlel atd. Je to asi jako všude bud musí mít člověk kapitál nebo obchodního spekulativního ducha. Zbytek co to nemá prostě roky držet a pak věřím, že většina to prostě vypije nebo prodá a bude hledat jinde...nevím jak dlouho fungují whisky indexi a jak dlouho běžný lidé investují do whisky, ale podle mě je to sílící trend tak 10 let, takže i jako s legem, kryptem a já nevím jsem podle mě nastoupil relativně pozdě na ty nejvyšší profity.

Martin Krupička

Dobrý den, nikdy není pozdě. Vino, cognac tu fungují více jak 150 let. Jen musíte mít vizi a hlavně trpělivost. MK

Martin2

Pavel: souhlas je pozdě, sleduji whisky desátým rokem ale to co se děje poslední dva roky nevěstí za mě nic dobrého - za mě do 3 až 5ti let je tady další whisky loch. Už jsem něco podobného slyšel a četl i v cizině letos během ledna hlavně z UK, možná jsou vypleskí z brexitu ale to je jedno já sám pociťuju že se blíží whisky krize. m.j. proč? proč přibývaj palírny jako houby po dešti, správně chtěj se svézt na vlně ale chytří dobře vědí že jakmile se chtěj všichni svézt na vlně je dávno pozdě spousta novejch palíren pak zkrachuje - o to lepší mít jejich inaugurační flašky (Jirka) protože jiné už třeba nebudou a ceny vystřelí. No mohl bych tady psát romány o tom co se mi hodní hlavou ohledně whisky tak zas někdy příště.

Martin3

Nevím kde na to chodíte, ale s tím Rakouskem je opak pravdou. Rakousko v čele s Kurzem (ÖVP) chce právo na platbu v hotovosti zakotvit v ústavě, už s tím šel do voleb. Jinak srovnávat whisky trh s žufánkem v ČR je absolutní blbost, to si snad každý uvědomuje. Ano, vzniká mnoho dalších palíren, ano, limitované edice vycházejí mnohem častěji a v mnohem větších nákladech a nějaký zpětný chod se pravděpodobně ozve, ale je třeba si uvědomit, že trh s whisky neuvěřitelně roste a poroste zvlášť v Asii. Podle mě se na dobrých lahvích neprodělá. K těm komoditám, mám takové tušení, že vím jaké p. Krupička myslel, aspoň doufám. Osobně mám v merku ještě jednu komoditu respektive odvětví jejího využití, velice specifickou s velice specifickými vlastnostmi o které myslím, že všichni ještě mnoho uslyšíme, ale to je opravdu exotika o které v ČR moc lidí nemá šajn.

Martin Krupička

Dobrý den, v článku je to jasně napsáno. Rakousko pochopilo nebezpečí zrušení hotovostního styku, ukotvuje jej v ústavě a moc dobře ví proč. Stejně tak bych mohl odkázat na bankovní daň z vkladů v Maďarsku, která již proběhla. Mohu odkázat na analýzy amerických bankéřů, kteří ukazují, jak řešit recesi prostřednictvím bezhotovostního platebního styku. Pokud si někdo myslí, že je mu 30 a nezažije další měnovou reformu, popřeji mu hodně štěstí. Ta nová se bude jmenovat bezhotovostní platební styk. Když si domyslíte všechny následky, jste poměrně slušně schopen na danou situaci reagovat. MK

Martin Krupička

Dobrý den, a právě ukotvení do ústavy je zcela zásadní, protože takové schválení je nadřazené tlakům EU. MK

Martin2

Martin3: OK buď jsem to nepochopil nebo jsem se stal obětí manipulace nebo kdoví, v čr nic nečtu mám pocit že je to tu hodně ohnutý - četl jsem na Financial Times - Under the chancellorship of Sebastian Kurz, the government has said it intends to put Austria at the forefront of innovation and digitisation in Europe. - tak jsem měl pocit že chtěj hotovost zrušit přeci jen není moc digitální, ale co já vím třeba je opak pravdou. Vše jsou jen individuální názory (kdo se k čemu přikloní) pravdu nikdo nezná, tu odhalí až čas. Srovnání ,,některých,, flašek whisky je podle mě na místě (určitě jsem nepaušalizoval) narážel jsem na situaci kolem Ardgrogu (přečtěte si komentáře zde v článku z 29.1. a bude vám to jasné - snad) to je jako přes kopírák jako v ČR Ž... akorát zrychleně, počkám si na ceny v aukcích a fakt jsem zvědavej jestli budou nižší. Asie, nemyslím si, spíš Indie ale tam je to blokováno - uvidíme jak dlouho to udrží. Whisky v globálu mám prostě pocit že začíná zpomalovat. Jinak samozřejmě můžu kecat nikde netrvrdím že co píšu je svatý, vše je jen můj osobní názor není třeba chytat za slovíčka, ať si každý veme z mých příspěvků co umí, ano nemusíme se shodnout, tak to chodí. Přeju vám ať vám vámi sledovaná komodita vyjde a nikomu ji neříkejte - ať je z vás boháč, je-li to vaším cílem.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji, mým největším cílem je přenechat tuto zemi a budoucnost lepší, nežli jsme jí dostali my. Při zpětném pohledu na smrt Alexandra Makedonského Velikého, nic si do hrobu nevezmeme. MK

vašek

Trh v ČR je naprosto pokřivenej, proto zásadně nakupuju mimo, člověk získá zajímavý láhve za nepřepálený ceny, kdy některý shopy samou hamižností nevědí, co by si za láhev řekly. Žufánek a jeho bublina, to je kapitola sama pro sebe, hodně lidí se bude za pár let divit, ale dobře jim tak. Mě na tom nejvíc baví to pokrytectví, kdy hlásá, jak se mu to nelíbí a jak proti tomu bojuje a v reálu dělá přesnej opak - další limitovaný láhve, co už nikdy nebudou. PR má zmáknutý výborně, v tomto všechna čest. Stejně jako mnozí předchozí diskutéři i já očekávám na poli whisky korekci, jen nevím, kdy přijde a jak hluboká bude. Jestli to smete pár palíren, toť otázka.

Martin3

Martin2 : Přesně chápu na co narážíte a souhlasím s tím, to, že trh zpomalí je dost pravděpodobné a paradoxně to může být dobrá zpráva, předražené lahve klesnou na cenně, ale zásoby palíren budou pryč. Teď je poptávka vysoká, lidi kupují a pijí jako diví a zároveň se s tím vyrojí hodně palíren které se chcou svézt na vlně, ale podle mě nemůžou v dlouhodobém ohledu konkurovat těm zavedeným a hodně velká část jich krachne až se trh ochladí. Lidi šílí po Ardbegu, Macallanu a podobných provalených značkách, ale v pozadí zůstávají kvalitní lahve kvalitních výrobců které se nyní dají celkem lacino koupit a to je příležitost. Je to jen má hypotéza, ale myslím, že i když příjde nějaká Whisky krize tak poptávka v globálu stále poroste a bude následovat scénář jako okolo japonské whisky kdy zavedené skotské palírny vyčerpají kvůli vysoké poptávce své zásoby, začnou notně limitovat výrobu víceleté whisky a kvalitní lahve 18Y+ které se dnes prodávají dost lacino protože nejsou tak provalené a dnes se normálně pijí začnou být vzácné a jejich cena dramaticky poroste a to je podle mě příležitost :) Tady se ale podle mě bavíme v horizontu 10 let +. Mě osobně zajímají právě takové polozapomenuté lahve které jsou zatím v ústraní, 18 let a více které se dnes dají levně koupit nebo lahve začínajicích palíren v limitovaných sériích které můžou jít nahoru pokud půjde nahoru palírna. Každopádně, já jsem v tomto oboru zatím absolutní amatér a samozřejmě se můžu mýlit ;)

Martin Krupička

Dobrý den, napsal jste do celkem velice slušně. MK

Martin3

Jinými slovy bych to řekl takto : Limitky Ardbegu, Macallanu, Žufánek, Japonsko (samozřejmě se najdou vyjímky), to jsou příležitosti dneška, mě zajímají příležitosti zítřka, ale znovu opakuji, je to jen můj osobní názor, názor whisky amatéra :)

Michal 17

Dobrý den, mohu se tedy zeptat, co si vy myslíte, že je těch 5 nejlepších investic a pak 3 komodity? Už několikrát jsem přemýšlel, že bych se Vás na to zeptal, protože mne zajímá, jestli i vy věříte (a nebo si myslíte) něčemu jinému než whiskey? Za mne: pozemky, voda, elektřina

23.2.2021

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 02/2020

No limit whisky and spirits investing 02/2020

2 + Číst dále
22.2.2021

Jak zavoskovat láhev

How to wax a bottle

1 + Číst dále
15.2.2021

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva recenze

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva review

1 + Číst dále