Martin Krupička

Olivový olej, co o něm vědět

12.5.2020
Extra Virgin Olive Oil Is the Healthiest Fat on Earth

V září 2019 jsem si udělal malou radost a vyrazil jsem do Itálie k Lago di Garda a udělal si malou okružní jízdu. Dobré jídlo, pití, krásná příroda, spousta zážitků. Asi si ani nedovedu představit, že bych použil autobus, nebo letadlo. Cesta automobilem mi přijde strašně sexy a myslím, že jsem si jí se svým vozem dokonale užil. Výhodou takového výletu je, že byste měli jet téměř s prázdným kufrem. Na zpáteční cestu jsem jej zaplnil vínem, limoncellem, těstovinami, parmazánem, crodinem a mnoha dalšími specialitami. Po otevření kufru jsem dostal šílenou ránu všehochutí, ale musím říci, stálo to za to. Pokud si takto nakoupíte, na konci možná zjistíte, že cenový rozdíl mezi IT a ČR vám zaplatil celý výlet, takže jste tam byli pouze za amortizaci auta, tj zadarmo.

 

Tématem dnešního článku je olivový olej. Na českém trhu, ale i v Itálii najdete tolik možností ke koupi, ale jak poznat, že za vámi investované peníze jste dostali kvalitní produkt. Jak již anglický název článku napovídá, olivový olej je velmi zdravým tukem a já doslova miluji tu jeho přirozenou chuť a barvu. Jak jej správně koupit a vychutnat?

 

Obal

První na co se soustředím, je obal. Olivový olej je totiž poměrně citlivý na slunce a tak preferuji raději tmavě zbarvené láhve nebo plech. Nic proti čirému sklu, kde vidíte barvu, usazeniny apod..

 

Druh

Asi 99% z nás sáhne pro extra virgine, ale tak pro pořádek:

 

  • Extra panenský (extra virgine) - Nejkvalitnější produkt. Lisovaný za studena, bez chemických úprav.
  • Panenský (virgine) - méně kvalitní varianta, získává se z plodů mechanickým vytlačením a lisováním. Opět bez chemických úprav.
  • Rafinovaný (rafined) - získává se z plodů za pomoci kombinace tepla a mechanického tlaku. Poté se upravuje chemicky.
  • Olivový (olive oli nebo olio di oliva) - obvykle směs panenského a rafinovaného oleje. Na lahvích bývá nápis "Made from refined olive oils".
  • Olej z pokrutin (pomace nebo sansa d´oliva) - vyrábí se z posledního lisovaní olivových slupek a pecek. Primárně určený pro technické účely.

  

Vzhled

Zde dělá spousta lidí mnoho chyb. Kvalitu odvozují od barvy, hustoty, bojí se zákalu, usazenin apod.. Co se týče usazenin, velmi často jsem to viděl v Tescu u jejich privátního oleje. Jednou jsem si jej koupil, po dnu usazenina zmizela. Není to špatný produkt, je snad i BIO, jak hlásá. Znám lepší, ale špatné to úplně není.

 

U barvy osobně preferuji nazelenalý olej, je více aromatický a chuťové dokončení je fantastické. Barva však není dogma a záleží na druhu oliv, z jakých byl vyrobený. Někdy se také můžete setkat s takový „light olive oil“. Ne, není to žádná dieta, ani bych si to nedovedl představit, ale slovo light značí světlé zabarvení.

 

Kyselost, neboli acidita

Pokud již držíte v ruce extra virgine olive oil, zkuste se podívat na etiketu a to na údaje o kyselosti neboli aciditě. Ta se pohybuje od 0,1 do 2 u kvalitních olejů, přičemž, do 0,8 se jedná o opravdu velmi kvalitní produkt. Existují i hodnoty jako 0,12, kde hovoříme o extra extra panenském oleji. Od 0,8 do 2 hovoříme dobrém oleji. Problém však často je, že najít tento údaj je velmi složité. Když jej však nejdete, u kvalitních olejů se tím výrobce přímo chlubí, můžete si být jisti, že jste trefili do černého. Někdy se ale také setkáte s velkým nápisem 2% s vírou výrobce, že spotřebitel neví, o co jde.

 

Cena

Za kolik pořídíte láhev, může být různé. V Riva del Garda jsem byl přímo u výrobce, kde měl své produkty v ceně od 800 do 2100,-. To by asi málo kdo z nás dal. Nicméně je dobré si uvědomit postup získání této tekutiny, která je lisovaná za studena, tj. 25 stupňů Celsia a mechanicky. Směs se lisuje pouze jednou, tedy pokud chcete mít název extra panenský. Po vylisování se bez jakékoli chemie stáčí. V tomto případě platí jednoduché pravidlo, čím méně, tím lépe.

 

Chytáky

Pokud není na láhvi uvedená odrůda, bude olej pocházet asi ze směsi různých oliv z různých oblastí, ale také zemí. Nápis dovezeno z Itálie neznamená, že je olej z Itálie, ale pouze se tam pravděpodobně jen lahvoval. Pokud čtete vyroben z různých olivových olejů, byl bych opravdu velmi opatrný, zda nebyla použita chemie. Ale mohu se mýlit.

 

Recept

Pokud jsme vybrali opravdu kvalitní olej, je úplná škoda jej nekonzumovat tak jak je. Ještě bych chtěl říci, nešetřete a zkonzumujte ho do 12 měsíců. Pak jdou chutě a vůně dolů. Takže pokud má olej zlato zelenou barvu, což nejlépe poznáte v bílé misce, voní po oříškách, citrusech, trávě, jablku, hrušce, někdy až vanilce, má příjemnou hořko sladkou chuť (hořká - počáteční zralost plodů, sladká – pokročilá zralost plodů), poválení v ústech je příjemné, cítíte olivy, květy, ořech (seno, dřevina, zemina jsou negativní vlivy) pak rovnou konzumujte.

 

Bruschetta

Jednoduchý, rychlý, delikátní předkrm. Pro mě ideálně stačí bílý chléb, olivový olej, trocha soli a česnek.

 

Bílý chléb opečte, nanesete česnek a polijte olejem a lehce osolte. Hotovo. No popravdě, když si připravuji tuto úplně jednoduchou bruschettu doma, tak smíchám česnek s olejem a minimem soli, co čehož pěkně namáčím ten lehce opečený chléb. Úžasné.

 

Pokud si chcete tento předkrm vylepšit, můžete na vrch něco přidat. Klasická, já miluji sušená, rajčata, pěkně najemno nakrájená. Trocha čerstvé bazalky a hotovo. Dalších variant najdete na internetu spousty a spousty.

 

Závěrem

Pro mnohé je to trapné, až banální. Olivový olej. Já se ale domnívám, že je to výborná znalost, protože až se někdy jako já zúčastníte nějakého kurzu nebo předváděcí akce ve vaření, měli byste poznat kvalitní surovinu. V minulosti jsem takto zazářil i s parmazánem.

 

MK

Marta

olivový olej je výborný nejenom na vaření, ale i na pokožku

Martin Krupička

Krásné odpoledne, zcela jistě mi nezbývá nežli souhlasit. MK

David

A brzy podraží, alespoň ten kvalitní, imigranti v řecku kácí plantáže staletých olivovníků na palivo a nikdo s tím nic nemůže dělat, protože korona... Vzhledem k neuvěřitelným létům, které trvá, než začne olivovník plodit ničí tito “experti” (ale jinak xenofob jsem, jen tu nechci být hrubý) několika generační snažení... Možná by jsme měli stáhnout vojáky z Trumpovo války a bránit hranice EU...

Martin Krupička

Dobrý den, je to určitě smutný pohled na mrtvé stromy. Naši předci sázeli stromy ne pro nás, ne pro své děti, ale pro své vnuky. Taková je realita. Řešení nejrůznějších krizí, včetně té uprchlické, mají velmi často jednoduchá řešení. Jen se nesmí zaměňovat demokracie a svoboda. Pirátství v Africe jasně ukázalo, že jedna země si nepletla tyto pojmy a problém byl poměrně velmi rychle vyřešen. MK

vasek

nikdy bych netušil, ze pujdu na degustaci olivovych oleju. ale pri lonske navsteve toskanska mne jeden znamy pozval na degustaci privatnich oleju primo ke svemu znamemu, ktery je vyrobcem premiovych olivovych oleju (cena zacinala na 45 euro za 1/2 litru). a priznam, ze jsem si neumel predstavit, jak takova degustace olivovych oleju probiha (a to jsou degustace moje prace). byla to jednoduse “bomba” - zasveceny vyklad od cloveka, jehoz rodina uz x-tou generaci vyrabi olivovy olej pro ty nejvybranejsi zakazniky a nenuntonpro ne jen prace, ale i vasen a poslani. a samotne chute - pohadka. co to budu protahovat - zakoupil jsem si hned nekolik oleju a po navratu domu probral svoji kuchyni a vymenil oleje. od te doby nakupuji uplne jine olivove oleje, nez jsem nakupoval pred navstevou toskanska. jedine negativum - stoji mi to podstatne vice penez.

Martin Krupička

Krásné odpoledne, krásně a pravdivě napsáno. MK

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále