Martin Krupička

Nůž na zakázku

1.5.2019
Custom-made knife

Již dlouho jsem si přál nechat si vyrobit nůž na zakázku, který by splňoval co nejvíce mých požadavků. V minulém článku o nožích jsem dostal kontakt na L.N. s tím, že by mi mohl takový nůž zrealizovat. Slovo dalo slovo a zakázka byla domluvena.

 

To, co mám rád

Chápu, že velké společnosti mají designéry a celé velké týmy na to, jak by měl nůž vypadat, ale já jsem chtěl, jak často popisuji ve svých článcích, něco na míru, zkrátka osobního. Něco, z čeho bych měl radost, vydrželo mi to celý život a ihned by každý věděl, že nůž je vyrobený speciálně pro mě. Jasně, trochu ega tam bylo, což nikdy neuškodí. I když, ego na noži, nikoli v realizaci.

 

Věděl jsem, co chci

V první chvíli bylo velmi důležité, že jsem měl vcelku jasnou představu. Když jsem psal původní článek, už dlouho jsem pokukoval po japonských kovaných nožích, z čehož jsme při realizaci zakázky vycházeli. Od L.N. jsem dostával celou řadu praktických otázek a já jsem pravděpodobně kladl několik velmi hloupých dotazů, ale tak to bývá. Důležité bylo, že jsem při vytváření podoby nože zcela zahodil své ego. Vždy jsem říkal L.N., aby to udělal tak, aby to bylo wau a ani jeden jsme se nemuseli stydět. To, si myslím, je správná cesta. Nebudu radit kuchaři, jak má vařit. Zkrátka a jednoduše, ukaž se.

 

Přístup

Z čeho jsem byl potěšený, byla průběžná komunikace během celé realizace. Pořád jsme něco ladili. Jednou to byl výběr dřeva, jindy zase druh písma atd.. Na noži jsem nehodlal šetřit, takže měl mistr řemesla docela volné ruce. Mě ale tohle právě baví. Individuální přístup.

 

Když bylo hotovo

Jakmile jsem dostal výzvu k platbě, protože nůž byl vyrobený, zaplatil jsem a již druhý den následovala sms, balík je na cestě. Vše bylo rychlé, korektní. Za mě super.

 

Výsledný efekt

Mám-li říci pravdu, nějakou chybičku bych na noži našel, ale v globálu jsem spokojený. Nůž má vše, co jsem od něho očekával, byť jsem zkoušel trik od ostré pošty, který mi nevyšel. Na druhou stranu poměr cena x výkon mi přišel fajn, uvidíme za rok.

 

Závěrem

Možná vám přijde jméno na noži trochu přes čáru, ale já to beru jako fotografii. Nechci kupovat věci na rok nebo dva. A když by nůž po mé smrti někdo podědil, vždy, když jej vytáhne, a uvidí tam mé jméno, doufám, že si na mě vzpomene. To je vlastně asi hlavní důvod, proč jsem to dělal. 50% věcí už „nedělám“ pro sebe. Kupuji tak kvalitní výrobky, aby byly i pro další generace.

 

Článek je má zkušenost, která byla pozitivní. Nedostal jsem díky němu ani slevu, ale jiný benefit. Pokud by L.N. chtěl, může na sebe klidně do komentářů napsat kontakt. Vadit mi to nebude.

 

MK

jirka

pěkný, povedl se:)

Martin Krupička

Dobrý večer, i já děkuji za zprostředkování kontaktu. MK

Vašek

Zdravím Martine, díky tomu, že mimo lásky k dobrému pití jsem i vášnivý myslivec a zbrojíř, tak samozřejmě dovedu ocenit kvalitní nůž. Nepatřím mezi myslivce, kteří si pořídí nůž za 1000kc a říkají jak je úžasný a dostačující a přitom se perou s rozříznutím byť jen kůže divočáka. Pro mě nůž musí sedět, být jako břitva a ten stav po jednom praseti nesmí zmizet jak první sníh. No taky jsem samozřejmě měl levnější běžné nože švicarského stylu se střenkami z paroží, to asi zná každý myslivec. A nemohu proti tomu noži nic namítat (s přihlédnutím k ceně). Každopádně jsem chtěl něco lepšího. Takže jsem si na výstavě koupil damaškový nůž (každý mluvil o damašku, tak jsem přeci nemohl odolat...) No to byla velká chyba. Ale naučila mě, že není damašek, jako damašek. Pak otec dostal od známého krásný nůž, také damašek, vyrobený v Rusku. Soudruzi, klobouk dolů. Hrudníkem prasete projel jak máslem, a zvládal 5 prasat bez broušení. Tak jsem si u toho známého také obdobný nůž objednal. No to už ale nebylo ono. Byl dobrý, ale zdaleka se kvalitou nevyrovnal noži táty. Nyní mám nově nůž od jednoho slovenského nožíře. Co jsem zjišťoval, tak skutečný Pan nožíř, kterých na světě moc není. A nůž z oceli, kterou využívá pouze pár nožířů světa. Když jsem nůž prvně dostal, perfektně sedl do ruky, ale hlavně to je první nůž, kde sám výrobce se nebál jej (bez mého požadavku) nabrousit ostří jako břitvu. Tedy vždy můj test- holí chlouby na ruce... Obvykle jsou nože broušený s menším vrcholovým úhlem, jelikož ostří rychle díky horšímu materiálu otupí. U tohoto materiálu, pokud je správně tepelně spravovaný, pak toto nehrozí. A dle výrobce, by 20 prasat takřka neměl poznat. Každopádně jsem za tento nůž rád a těším se, až jej prvně vyzkouším. Proč to píšu. Rozhodně vám rozumím. Není nad to mít něco jedinečného a kvalitního. Bohužel jsem se mezi noži s moc povedenými kousky nesetkal. Většinou šlo pouze o něco jako Potěmkinovu vesnici. Na oko pěkně, ale nesmí se používat. Ale zase málokterý myslivec si připlatí za kvalitu, obvykle se spokojí s tím, co na oko udělá službu. To by nejste, tak věřím, že máte kus dobře odvedené práce. A to se cení :)

Martin Krupička

Dobrý večer, velice děkuji za velmi krásná komentář. Pokud budete chtít, napište mi do zpráv třeba za půl roku, jak jste spokojený. Velice děkuji. MK

30.6.2019

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 06/2019

No limit whisky and spirits investing 06/2019

1 + Číst dále
26.6.2019

The Glenlivet Enigma DOPORUČUJI ideální investice červen 2019

Whisky and spirits, ideal investment of June 2019

1 + Číst dále
24.6.2019

Barové pábení 06/2019

Bar tips 06/2019

1 + Číst dále