Martin Krupička

Noví investoři do alkoholu? Stalo se očekávané.

15.10.2019
New whisky investors? Nothing new.

Uf, dalo by se říci, že první vlna „rychloboháčů“, kteří poškozovali trh s investičním alkoholem pomalu upadá, proto si myslím, že v následujících pěti letech je více jak vhodné, využít této situace a nakupovat zajímavé láhve. Ano, doba z let předchozích, před rokem 2014, se již nikdy nevrátí, ale to neznamená, že nelze očekávat přísun nových, výborných a perspektivních vydání.

 

Nepochopení trhu

Nevím, jak slušně nazvat řadu vychytralých podvodníčků, ale třeba právě takto. Dnes je velice divoká doba a mnozí si myslí, že 90. léta neskočila a lze vydělávat stovky procent ročně na banálních věcech. Ideální příklad byli pamětní mince k výročí 100 let ČSR. Komické. Jenže na každý projev šílenství musí být dva. Jeden, co prodává a druhý, co kupuje. To se bohu dík již moc často nestává, byť by si to mnozí přáli. A tak po bitcoinové mánii přichází i pro mnohé tvrdé vystřízlivění, že ani během dvou let se z nich nestali díky investiční whisky rentiéři. Ale ono je to pochopitelné. Proč, vysvětlím.

 

Whisky není víno

Je naprosto jasné, že víno je pro investování a rychlejší zisk mnohem zajímavější, byť i šikovný investor vydělává kolem 6-8% ročně. Pro úplného laika bych to přirovnal k restauraci. Láhev, klidně i dvě, vypijete a nečiní vám to takový problém. Ale kolik se vypije oproti vínu kvalitního destilátu? Podstatně méně. Už jen tento velice jednoduchý argument ukazuje na naprosto základní vztah nabídky, poptávky a spotřeby. Můžeme tedy velmi rychle a laicky říci, že víno je oproti destilátům vysoce obrátkové zboží. Kdo si toto neuvědomil, absolutně nepochopil specifika tohoto investování, protože destiláty jsou dlouhodobější investice, pokud se na tuto komoditu budeme dívat globálně. Na druhou stranu musím ale také přiznat, že při rozumném investování, je whisky daleko ziskovější, nežli víno. Jen si zkrátka musíte počkat.

 

Jak dlouho držet láhev

Dlouhodobé studie a výpočty ukazují, že ideální doba držení láhví je 20 let. Za tuto dobu zcela spolehlivě láhev z obchodů zmizí, a pokud byl destilát zajímavý, již po pěti letech se můžete dočkat zajímavých zisků. Klasickým příkladem z mých tipů je Old Pulteney 21y, která nyní začíná strmě stoupat. Za poslední rok udělala zisk cca 70 dolarů. To je velice příjemné zhodnocení pro toho, kdo využil příležitosti koupě v době mého doporučení. To se nyní pohybujeme v desítkách procent. Jenže ani takové zhodnocení z vás rentiéra neudělá. Je to jen jedna láhev.

 

Někdo by řekl zajímavé. Jsou ale i láhve vydělávající více jak sto procent každý rok a budou je vydělávat na věky. Klasickým příkladem je má oblíbená Yamazaki Puncheon, která mi vydělává každý rok sto až sto dvacet procent mé původní investice. Úžasné. Nicméně, ne každá láhev je taková. Na druhou stranu bych ještě upozornil a zdůraznil, že whisky můžete skladovat i v domácích podmínkách de facto neomezeně dlouho. Tedy na rozdíl od vína. To je naprosto úžasný benefit.

 

Přichází doba příležitostí

Dnes můžeme již říci, že s pravděpodobností rovnající se jistotě, nastanou dva zcela zásadní jevy, které podpoří důvody, proč investovat do whisky. První je právě odchod první vlny spekulantů, jejichž očekávání se nenaplnila, protože si neuvědomili, že whisky a destiláty jsou dlouhodobá investice. Tudíž se v tuto chvíli trh uzdravuje. Druhou podstatnou událostí je přicházející zpomalení ekonomiky, kterou bude provázet pokles především ve stavebnictví a průmyslu. Nechci tady strašit nějakou recesí, krizí a podobně, ale současný blahobyt, ve kterém si žijeme je zvláštním divadlem, které již přichází do své závěrečné fáze. Na trhu není tolik zajímavých komodit, které by právě v těchto časech zajišťovaly jistotu zisku. Whisky je však spolu s pozemky, zlatem atd., jednou z nich. Je tedy více jak vhodné se právě v těchto časech podívat po zajímavých láhvích, protože za pět let můžeme čekat druhou vlnu, která bude ještě silnější, nežli byla tak před dvěma lety, protože jestli něco nemá cenu, jsou to virtuální peníze.

 

Závěrem

Žijeme v době příležitostí. Kdo nakupoval v době blahobytu za nesmyslné ceny, může očekávat v následujících letech pláč v podobě dlouhodobé stagnace ceny. Je spousta lidí, co nakupovala nesmyslné láhve za nereálných podmínek a to třeba i na úvěry. Ti dokonce prodělají. Jak se budou dívat investiční poradci, dravci, svým klientům do očí nevím. Co však vím jistě, že řada nejbohatší lidí v ČR potají a v tichu připravuje masivní nákupy investičního alkoholu pro následující roky. Vize je přeci tak jasná.

 

MK   

jirka

Souhlasím s Vámi že se začínají ustalovat zčeřené vody. Za mne ale ta vlna teprve přijde. Spousta lidí pod vlivem rychlého zbohatnutí kupovala flašky a dneska vidí výsledek: není to tolik čekali, neví dokonce ani jak je prodat, vidina brexitu...no a podle mne v brzké době začne výprodej...jen co se vyřeší brexit (ten teď táhne brutálně flašky nahoru) spousta věcí které lidi drží půjde na trh a bude výprodej...ovšem pak nastává druhej problém a to že tito lidé většinou nakoupily kraviny bez potenciálu a tak ani ty skuteční investoři nebudou chtít...no aspoň bude levnější pití :-)

Martin Krupička

Dobrý den, souhlasím s tím, že můžeme očekávat nadbytek láhví na trhu za nereálné ceny. Otázka zní, co se s láhvemi stane. Podle mě se levnější vypijí, dražší tak nějak v křeči prodají. Každopádně se trh očistí, aby se připravil na další vlnu zájmu někdy kolem roku 2024 -2026. Do této doby je třeba velmi dobře doplnit svoji sbírku. MK

Rado

Už som sa potešil, že nový článok = nové tipy, ale nejako čakám dlhšie ako býva zvykom tentokrát? :) ďakujem, R.

Martin Krupička

Dobrý den, oni ty tipy přijdou. Dokonce tento měsíc dokončuji o článek navíc. Jak nejlépe utratit 5000,- cena vs. výkon. Bude se jednat o porovnání různých druhů destilátů, kde čtenář pochopí, jak je dnešní trh whisky pod diktátem reklamy atd.. MK

Rado

Tesim sa :)

Martin

Souhlasím a potvrzuji že zájem flipperů očividně opadá. V létě jsem v aukci koupil jednu nejmenovanou láhev Distillery Edition (lze zakoupi pouze v palírně) dokonce za méně (za 70Liber) než v oné palírně (ofiko cena 75Liber) a přitom někdy v dubnu byly ceny v aukcích na úrovni 200Liber. Podotýkám že tato láhev se prodává od roku 2018 - číhal jsem na ní cca 1 rok a za celou dobu jsem na všech aukcích viděl dohromady asi 10 kusů ale letos v létě se prostě něco změnilo. Od léta jsem neviděl v aukci pro změnu ani jednu tuto láhev. Tak snad tedy bude jen více podobných, splněných, vysněných nákupů.

psiiik

Zajem flipperu zase az tak neopada, Jirka mi prijde porad na strazi :) Myslim, ze trh se uz proste prejedl marketingu. Takze zpatky na stromy, doufam...

jirka

psiiik: no jistěěě :))))

Pavel

Tohle je přesně článek, který potvrzuje moji snahu investovat v posledních letech, kdy jsem po škole začal mít po nějaké době o něco vyšší příjem než jen na poplatky spolu s touhou mít se v budoucnosti lépe,(2017/18) který spolu s internetem do jisté míry ovlivnili můj úsudek. Myslím, že po krizi a zvláště v posledních letech kdy byly nízké úrokové sazby na spořících účtech a i dluhopisech, hledali tedy malý i velcí investoři z hlediska zhodnocení a prosazovani fyzické ekonomie či smyslu aktiv právě směr alternativních investic. Z těch fyzických to není jen whisky, ale třeba i lego aj. kde určitě každý slyšel o růstu od millenia. A tak si toho všimli média a všichni začali kupovat whisky, lego nebo já nevím co v posledních letech. Problém je, že těch překupníků kteří se k tomu dostanou dříve než sběratelé je najednou velký nadbytek. Navíc kupují často věci které už mají za sebou růst nebo nemají potenciál růstu a dokonce někdy ani nepočítají s tím, že prodej je přavâžne přes zahraniční aukce.Je to fenomén globální, ale čistě lokálně je to podle mě ještě horší - přesvědčil jsem se při inzerci pár lahvi na cz serverech, kde jsem prodal jen jednu a zbytek radeji vypil nebo ponechal. Na druhou stranu jsem s delsim drzenim pocital a tak i kdybych nakoupil spatne, tak vzhledem k tisteni penez a inflaci spolu s nevydrzi novych investoru by bylo, abych nemel at prijde krize nebo ne tu nominalni hodnotu vyssi nez za kolik jsem nakoupil :-)

Martin Krupička

Dobrý den, co je naprosto jisté, když se podíváte na svoji výplatu nyní a před 10 lety, že lidská práce, elektřina, voda, doprava atd., ale třeba i daně, nebudou nikdy nižší. Jen takováto jistota je dobrou investiční příležitostí. Kdo investoval do důchodového spoření, má asi těžké spaní. Zatím je většina v mínusu. Co se týče lega, nevím, nemám zkušenost. Co ale vím, že alkohol je výbornou investicí již stovky let. Kdo chce vidět vzorový příklad, ten se podívá na nález alkoholu na hradu Bečov. Alkohol není, jak i píši, investice na dva nebo pět let. To je výhoda pro opravdové srdcaře a investory. To, že vyděláme, je jisté. Již jen můžeme počítat, nebo vážit, kolik. MK

Vašek

Tak vám nevím, ale když se podívám, za jaké nesmyslné peníze prodává Martin Žufánek svoje limitované edice na svém webu a za jaké peníze se tyto láhve následně přeprodávají na Bazoši a podobně, tak ten pocit nemám, že by ta bublina splaskávala, spíše naopak. Uvedu příklad: Private Reserve absinthe 70% na webu za 5.900 Kč, okamžitě vyprodáno, na Bazoši aktuálně za 32.000 až 49.000 Kč. Poslední dobou mám pocit, že i kdyby Martin Žufánek vydestiloval vzduch omaštěnej větrem, tak mu lidi prostě urvou ruce a prodá co láhev to pět tisíc.

Martin Krupička

Dobrý den, já přeji všem dobrý prodej láhví od Žufánka. Ale nechtěl bych být tím posledním majitelem v řadě. Cenu určuje mezinárodní trh, nikoli lokální. Může být, že i lokální trh slibuje značné zisky, ale pouze krátkodobě. Vždy se jedná na základě krátkodobého poblouznění. MK

Martin

:-) že by byl Žufánek takovej českej Macallan? 1. nikdy bych si od Žufánka nekoupil nic za 5000, tím nechci říct že dělá špatné pití, naopak ale prostě stojím nohama na zemi. 2. Docela by mě zajímalo za kolik by šel ten Absinth v aukci mimo ČR? p.s. je také otázkou jestli se něco na bazoši/aukru za ty desetitisíce prodá? - osobně si myslím že to zůstane těm rádoby českým fliperům a jedinej kdo vydělá je Žufánek což je vlastně v pořádku.

Martin Krupička

Dobrý den, bez mezinárodních cen a silného marketingu, obávám se, že šance jsou zcela minimální. MK

Pavel

Ještě jsem se v této souvislosti chtěl zeptat zkušenějších investoru do whisky, podle čeho ohodnotit cenu lahve? Vsiml jsem si, ze se ohodnocuje často podle cen maloobchodu. Tam mam vypozorovane, ze po uvedeni lahve je cena relativne nizka vzhledem ke konkurenci a pak pomalu jak ubyva roste a nakonec pokud je posledni davaji ji treba za 2-3 nasobek. Je podle vas vyvoj cen maloobchodniku tedy primarni trh spolehlivy ukazatel za kolik pak lahev lze prodat na sekundarnim napr. ceskych inzerci h apod?

Martin Krupička

Dobrý den, těch ukazatelů je mnoho a výsledná cena je kombinací a někdy i štěstím. Maloobchod, aukce, soukromí sběratelé atd.. I já jsem nakoupil láhev mnohem dráž, když jsem jí potřeboval do sbírky. Když chcete rychle získat cenu, doporučuji wine searcher, byť má spousty, spousty chyb a nedostatků. MK

Filip

Dobrý den, jaký je Váš názor na Glenmorangie Signet (bottled 2017, 2018) vyplatí se tyto lahve podržet jako investiční, či nikoliv?

Martin Krupička

Dobrý den, pokud je máte již v držení, neprodávat. MK

25.1.2020

Barové pábení 01/2020

Bar tips 01/2020

0 + Číst dále
17.1.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 01/2020

No limit whisky and spirits investing 01/2020

0 + Číst dále
14.1.2020

Glendronach 15y Revival DOPORUČUJI ideální investice leden 2020

Whisky and spirits, ideal investment of January 2020

0 + Číst dále