Martin Krupička

Nesmysly pro zábavu

15.6.2019
Nonsense for fun

Alois Alzheimer

Velmi často slýchávám, že Alzheimer je ten Rakušák, co mi schovává věci. Je to zajímavé, jak jsme posedlí Rakouskem, ale bohužel. Alois Alzheimer byl Němec, který se narodil 14. června 1864 v Marktbreitu, který leží západně od Norimberku a zemřel 19. prosince 1915 Breslau, tedy v dnešní Vratislavi, tj. Polsku. Takže až vám příště bude ten pán schovávat ty věci, tak věřte, že to není Rakušák a každý, kdo to v legraci říká, není zábavný pro svoji „hlášku“, ale pro svoji nevzdělanost.

 

 

Müller Thurgau

Další rakouský omyl. Ti dva Rakušáci mě tedy včera vyřídili. A jací? No Müller a Thurgau. Že je vám tato hláška povědomá? Buďte úplně v pohodě. Jen je komické, že za slovem Müller se skrývá profesor Hermann Müller ze švýcarského kantonu Thurgau. Z napsaného tedy vyplývá, že Thurgau vůbec není a nebyla živá bytost, avšak jméno území, tudíž vás žádný páreček vykutálených Rakušáků nemohl zřídit.

 

 

Ruland a víno

Vyjma ČR a SR snad nikde nenajdete víno pojmenované po francouzském vinaři Rulandovi. Aby ne, když se ve skutečnosti jedná o Johanna Segera Rulanda ze Speyeru, který objevil v roce 1711 několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a dále je namnožil a selektoval. Takže opět tu máme krásné německé město, které známe v češtině pod názvem Špýr. Rulandské víno se správně nazývá Roučí, ale též Pinot, nebo burgundské. Zajímavé je, že tato odrůda je známá v našich zemích již dob Karla IV. 

 

 

Závěrem

Doufám, že jsem vás alespoň takto na víkend trochu pobavil, rozšířil vaše obzory a věřte mi, že přijde čas, kdy si na tento článek vzpomenete a třeba i díky tomu významně zabodujete ve společnosti. Zrovna předevčírem jsem se vsadil s kolegou v pokročilé fázi večírku, že hlavním městem Kazachstánu není Astana. On neváhal, vzal telefon, využil služeb „stejdy googla“, kde našel na wikipedii: Astana je hlavní město Kazachstánu. Když jsem mu řekl, že si wikipedie vymýšlí a Astana vůbec neexistuje, tak kolegu všichni popichovali, tak se vsaď. Bylo mu trapně, bylo to jako kdyby mě de facto okrádal, ale já si trval na svém. Astana neexistuje. Tak jsme se vsadili. A hádejte, jak to dopadlo? Dobrá rada, nikdy se nevsázejte.

 

MK

Ludek

Astana samozrejme existovala, ale neni to historicky dlouho, kdy byla na prani jednoho mistniho pana prejmenovana :-D

Martin Krupička

Dobrý den, přesně tak. Je to tři měsíce. Ale je to velmi moderní a svým způsobem krásné město. MK

Martin

Já to naprosto chápu - tyhle vtipné hlášky vymýšlí nevzdělaný plebs co v dnešní době ani není ochotný trošku googlit - ty které se ujmou potom zdebilňují národ. + dlouhodobá nenávist k Rakousku = ničemu se nedivím. Já když jsem poprvé slyšel tu o Alzheimerovi šel jsem na internet a hned jsem koukal že to byl Němec. - Uvítal bych více podobných příspěvků které uvádějí věci na pravou míru protože takovýchto mylů máme u nás možná až příliš - možná dokonce rubrika?

15.10.2019

Noví investoři do alkoholu? Stalo se očekávané.

New whisky investors? Nothing new.

2 + Číst dále
10.10.2019

Barové pábení 10/2019

Bar tips 10/2019

0 + Číst dále
25.9.2019

The Lakes Whiskymakers Reserve No.1 DOPORUČUJI ideální investice září

Whisky and spirits, ideal investment of September 2019

0 + Číst dále