Martin Krupička

Nejčastější otázky, které dostávám

16.9.2020
Frequently asked questions about whiskey

Dobrý den, přemýšlím o investiční whisky, asi Single Malt? (hodina studia internetu...). Rád bych ji kupoval každý rok a skladoval 20 let a více. Každý rok bych mohl koupit asi za 20 tis Kč. Je strašně moc druhů a nevyznám se v nich. Co byste poradil kupovat pravidelně?

 

Tak já bych určitě nekupoval jednu láhev za rok za 20 tis.. To mi přijde mnohem smysluplnější koupit jednu láhev za čtvrt roku za cca 5 tis., která vám vydělá mnohem více. Určitě bych se nesoustředil na jednu jedinou značku, ale plul bych v nabídce. Říci přesně, co mám kupovat, to se nedá, protože nabídka se mění měsíc od měsíce. Za mě bych sledoval tipy na blogu a rozhodoval bych se: líbí, nelíbí.

 

Hezký den, moc mě zaujali vaše stránky a měla bych velkou prosbu, ráda bych koupila dceři investiční předmět (lahev, zlato) kterou bych ji uchovala po dobu dvaceti let. Chci se vás zeptat na nějaký dobrý typ, který by se mohl v budoucnu vyplatit.

 

Nyní mě asi budou mnozí kamenovat, ale pokud by se jednalo o jednu jedinou láhev s omezeným rozpočtem, pak bych navrhoval Laphroaig 18y nebo Glen Grant 18y. Vím, že mi mnozí Glen Granta „omlátí“ o hlavu, ale já prostě nějak cítím, že za dva roky tato láhev bude mít šmrnc. Samozřejmě, že bych mohl doporučit další desítky láhví, ale pravda je taková, že když bych chtěl kupovat něco dítěti, tak aby to byla známá whisky a dobrá investice. Paní není odborník v této oblasti, a proto bych doporučil především Laphroaig 18y.

 

Dobrý den, doporučil byste mi nějakou dobrou láhev k vypití jako dárek na svatbu?

 

Za mě je to nyní jednoduché. Láhev, která má svůj osobitý design a dobrý obsah je Maker´s Mark Cask Strength Kentucky Straight Bourbon Whiskey. Já ji vidím, jako velmi zajímavou, osobitou láhev, která musí každému znalci i laikovi udělat radost. Na druhou stranu, pokud bych měl dostatek času, prošel bych internet a zakoupil bych cca do 5 000,- např. cognac Martel 3 stars 1970.

 

Mám láhve Gold Cock. Mohu je prodat se zajímavým ziskem. Držet nebo prodat?

 

Odpověď zní jednoduše. Chvíli dělat „Zagorku“ a pak prodat. Vůbec bych neváhal. Lokální pomatení netrvá věčně.

 

Kdybych chtěl kupovat každý rok jednu láhev od té samé značky, jako v článku, kterou společnost byste mi doporučil.

 

 

Laphroaig. Tyto láhve mají velkou budoucnost, což ukazuje zhodnocení již dnes. 

 

Závěrem

Doufám, že jsem odpověděl na všechny zaslané dotazy. V tomto článku, snad ty nejčastější. Pokud jsem někomu nenapsal, pošlete mi dotaz znovu, napravím se.

 

MK

David

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda na investiční hodnotu má i objem lahve? Našel jsem “Glen Grant 18y” jak v 0,7l, tak v 1l verzi. Děkuji

Martin Krupička

Dobrý den, objem má zcela zásadní vliv na profit. Občas někdo chce vyběhnout se zákazníkem a udělá láhev 0,5l, což je problém a pak můžete láhev zničit jako Kininvie, které dělá 0,35l. Čím větší objem, tím většinou lepší. Remy Martin Louis XIII dělal 1,5l a ty jsou fakt super. MK

jirka

jo a protože je GG 18 tak dobrá flaška tak sám výrobce zvětšil objem z 700 ml na litra při zachování stejné částky :) doporučovat láhev v sudové síle na pití na svatbu? dal jste někdy lidem co nepijou whisky sudovku? lidi to prostě nedají, je to na ně moc :)

Martin Krupička

Krásné dopoledne, Glen Grant 18y je dobrá láhev a velmi dobré pití. Do určité míry dostala polibek smrti v rámci Whisky Bible, ale stejný dostala i Old Pulteney 21y a ta je dnes kde? To neznamená, že naopak není dobré ve velkých uvozovkách tuto podceňovanou láhev nemít. K druhému komentáři, nikde není napsáno, že je ženich, nevěsta laik. Velmi pravděpodobně se na láhev nevrhnout ještě o svatební noci. Marker je skvělá láhev. MK

Robert

Dobrý den, právě to mi také nedává moc smysl. Přesně před rokem jsem si pořídil Glen Grant 18y Rare Edition v objemu 0,7l. A teď koukám, že je za podobnou a možná i nižší cenu lze pořídit tu samou lahev v objemu 1,0l. Pane Krupičko, můžu Vás požádat o komentář ? Jinak přeji hodně úspěchů a pěkný večer.

Martin Krupička

Dobrý den, na toto téma jsme v minulosti vedli diskusi, kdy samozřejmě, a je to pravda, někdo může být zklamán z toho, jak si láhev v současnosti vede. Já jsem osobně absolutně klidný. Podobných nákupů jsem udělal mnoho a je to otázka času. Ještě dnes si pamatuji na svůj druhý tip Famous Grouse 30y. Škoda, že se přechodem na nové www nezachovali komentáře. Jééé, to bylo kritiky. A dnes? Stejně na tom byl Old Pulteney 21y. Druhé místo ve Whisky Bible a opět nekonečná kritika. A jak je na tom láhev dnes? Nejsem schopen říci, kdy bude GG 18y velmi dobrou vydělávající láhví, ale že to přijde, to je jistota. A naopak. Podceňujte ji, pijte ji, nevěnujte jí pozornost. MK

Martin

Dotazy 1, 2 a 5 - a proč ne toho Macallana? Nevěříte mu? Podle mě je to nejlepší odpověď na tyto 3 otázky. p.s. Glen Grant, Martell a Laphroaig chápu důvody - je to dalo by se říct váš profil pane Krupička. Každý máme své oblíbence ale mám-li někomu něco radit snažím se oprostit vlivu svých oblíbenců. Mě nechutnají rašelinné whisky, nekupuji je, přesto jsem jich spousty ochutnal a ochutnám když mám příležitost abych dokázal tomu kdo je má rád třeba poradit s výběrem.

Martin Krupička

Dobrý den, velmi často píši v článcích můj oblíbený výrok z Kmotra: Žádné city, jenom byznys. No a nyní proč ne Macallan. Macallan je super pití, dobrý design, fantastický marketing, zkrátka není toho mnoho, co mu vytknout. A to je důvod, proč velmi, velmi, velmi vážím nákup této značky. Proč bych měl kupovat něco, co je na vrcholu? Otázka zní, jak ještě dlouho bude toto šílenství trvat. Všichni se nyní vrhli na Macallan stejně jako na japonské whisky, protože lidská naivita je nekonečná. To zvyšuje cenu a nic proti tomu. Všichni jsou jak omámení skvělým marketingem, kdy jsou zcela neschopní se podívat kousek vedle. Já ale nehledám zářící hvězdu na vrcholu. Je fakt, že Laphroaig je mojí krevní skupinou, ale tak to je. Někdo se zeptal na můj názor a já ho mám prostě takový. Také nemám problém s tím, naopak to dělám záměrně, že si kdokoli může do komentářů přidat svůj názor, pohled, tip. Vox populi, vox dei. MK

jirka

Martine, omlouvám se za ten výraz, ale jste jak ohraná deska. Old Pulteney 21 je na aukcích hodně podobně jako před 2 lety, někdy ustřelí ale když si člověk počká tak jí stále za 150 koupí. GG 18 jde naopak lehce dolů a bude se držet i nadále...zkuste se odprostit od toho že investiční tip musí být pro každého, tak to není a nebude, láhve které vydělávají získají jen ti co mají znalosti, ví kde a kdy se budou prodávat a v ten správný moment je koupí...v nejbližším týdnu se chystá jedna taková láhev, jen člověk musí vědět co hledat :)

Martin Krupička

Krásné dopoledne, když si člověk počká, tak koupí i Louise XIII za 1500 euro, což mi psal také čtenář. Nicméně to není standardní cena. Ale to jsme mockrát probírali. Stejně jako jsme probírali, že tip nemůže být láhev, která bude obratem vyprodaná a koupí si jí 1-5 čtenářů. Co zbylých 2500 nevím. Tak to prostě je. MK

Martin

Za mě tedy pokud -žádné city, jenom byznys- rozhodně Macallan, speciálně s tím záměrem 1 láhev ročně do 20ti tisíc. Že je Macallan na vrcholu? Podle mě není a i kdyby tak co? To je jako kdyby Ludvík třináctý měl jít z ceny - zde u vás nějak nevidím logiku. Již dlouho sleduji v aukcích edice No1, No2, No3, No4, No5 - teď bude 6 v modrých barvách. Víte za kolik chodí? 1 za 600 2 za 400 3 za 200 atd. nové stojí něco kolem stovky (všechno v librách). A jak je to dlouho co vyšla 1, 2 a 3? Tazatel/ka by měli už pěkných 900 liber. Holt tisíc lidí, tisíc chutí.

jirka

Macallan je na vrcholu? Ani náhodou. Na světě je aktuálně 7 miliard lidí kteří neochutnali Macallan, mnoho z nich ani neví že něco takového je. Zatím! Svět bohatne a v řádu několika let, desítek let, postupně ti lidé budou mít na to si aspoň základní Macallan koupit a pít ho. Jakmile se uvolní cla v Indii tak jsou schopní okamžitě vypít Macallan a celouho jeho produkci za rok. A každej když bude chtít volit single malt bude volit Macallan, jako symbol západního luxusu. Ne o Macallan strach nemám.

Mara

Dobrý den, velmi mě zaujala vaše stránka. Dost jsem se nadchnul a hodlám pravidelně zhruba 4x ročně investovat do destilátů. Nejvíce mi k srdci přirostl rum a koňak. Mohl bych vás poprosit o radu po jakých lahvích případně značkách koukat abych nesahl vedle? Děkuji

26.9.2020

Glenmorangie Lasanta 12y recenze

Glenmorangie Lasanta 12y review

0 + Číst dále
22.9.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 09/2020

No limit whisky and spirits investing 09/2020

4 + Číst dále
30.8.2020

Nikka M a Y Apple brandy Caks finish DOPORUČUJI ideální investice srpen

Whisky and spirits, ideal investment of August 2020

3 + Číst dále