Martin Krupička

Moje zkušenosti s investováním do alkoholu

27.3.2018
My experiences with investing in alcohol

Nemohu vám říci nic jiného, než své zkušenosti s investováním do alkoholu již od roku 2003. Jak jsem již jednou psal, udělal jsem snad všechny chyby, které jsem mohl udělat. Tak to je. Včerejšek nelze vzít zpět, zítřek je nejistý, proto musíme žít dnes.

Na svých stránkách v komentářích se občas objevují nejrůznější dotazy. Proto asi nastal čas zareagovat na ně samostatným článkem. No a tady tedy je.

 

Jen vy sami

Když jsem začínal sbírat alkohol, nebyl nikdo, kdo by mi v tomto oboru poradil. Ono takových lidí není mnoho ani dnes. A to se bavíme v době o patnáct let později. Zkrátka a jednoduše, jak já, tak vy, si budete muset vše postupně nastudovat, vychodit, zažít první úspěchy i neúspěchy. Důležité je pochopit, jak říkal můj vzor W. Churchill, že prohra je součástí každého života a nelze se jí vyhnout. Co je ale důležité, aby se z toho nestal zvyk.

 

Tisíc a jeden názor

Když se sejde pět přátel a měli by hovořit např. o politice, rodině, investování, je téměř na devadesát osm procent jisté, že nedojdou ke shodě. Je to naprosto přirozené. Každý článek o investování do alkoholu má během třiceti šesti hodin více jak tisíc přečtení. Je bláhové myslet si, že sto procent lidí se mnou bude souhlasit. Již více jak dva roky ve svém okolí trpím názorem, že bitcoin je nesmysl a zcela logicky musí zkrachovat. Již více jak dva roky jsem terčem posměšků mých IT přátel. Jediné, co jsem vždy tvrdil, bylo, budoucnost ukáže. No a má slova se nyní naplňuji.

 

Diktát je hloupost

Článek jsem nikdy nebral jako dogma. Je to pouze návod a pravdivý popis toho, co jsem udělal já. Má koupě je pouze prvním krokem do diskuse. Každý má právo říci svůj názor a každý má právo jej obhájit, nebo opravit. Jak jste si mohli všimnout, komentáře jsou nastaveny tak, aby nešli změnit a to v zachování fair play, ani mě. Pokud někdo ostatním ukáže lepší cenu a místo, kde si mohou láhev pořídit, je to pouze přínos. Můj názor není důležitý. Je to jen popis toho, co jsem udělal já. Ale co jsem udělal já, bude vždy pravda. Mým cílem není výdělek Martin Krupičky, mým cílem je spokojenost mých čtenářů. A tuto spokojenost může přinést pouze diskuse, tj. demokratický přístup, nikoli diktatura a ego pisatele.

 

Chvála všem odvážným

Investování do alkoholu je zcela atypický produkt, který není ve světě až tak běžný. Někdo by si mohl říci, že je to důvod, proč tomu nevěnovat pozornost. Já říkám, že je to důvod odhalit příležitost. Neznám jedinou potravinu, která by po stovky let v sobě konzervovala cenu surovin, lidské práce, elektřiny, vody, dopravy a zkrátka další mnoha služeb.

 

Jak se zhodnocují láhve

 

Lenochodi

Pokud si zakoupíte zcela běžnou láhev, není to vlastně špatně. Dnes jí koupíte za čtyři sta korun a za třicet let bude mít cenu dva až pět tisíc. Prodej bude složitější, ale nakonec nějakou tu korunu vyděláte.

 

Cyklický sprinteři

To jsou láhve, které se rychle zhodnotí, tj. uběhnou svoji stovku ve fantastickém čase a pak zase dlouho nic. Zkrátka jsou úplně vyflusaní a musí odpočívat, před dalším výkonem. Takže láhev zakoupíte třeba za dva tisíce korun, během dvou let má hodnotu šest tisíc, ale další tři až čtyři roky nepřichází žádná změna. Následně z ničeho nic další závod a láhev má během půl roku cenu deset tisíc. Tento stav se neustále opakuje.

 

Důvodem jsou často chamtiví obchodníci. Klasickým příkladem je Yamazaki 12y. Když jsem jí v květnu 2014 kupoval, stála mě 1675,- korun. Pak rychle vyrostla a někteří obchodníci za ní požadovali až nesmyslných 20 000,- korun. Dnes je ke koupi za reálných 4 500,- až 4 900,- korun. Tato láhev bude stagnovat ještě cca dva roky. Pak opět bude na startovní dráze a nastane její prudké zhodnocení.

 

Polibek smrti

Tyto láhve jsou úžasné a mají veškerý potenciál růst, jenže ten se však nedostavuje. Proč? Někdo jim svým hodnocením vrazil polibek smrti, např. Jim Murray. Takovou láhev si všichni rychle zakoupili a drží ji v bláznivé víře, že zbohatnou snadno a rychle. Trh se následně nehýbe.  A i když se láhev nezhodnocuje, všichni čekají a čekají, což prodlužuje stagnaci.

Typickým příkladem je Old Pulteney 21y. Vynikající láhev, velmi chválená, velmi oceňovaná, ale růst není, jaký by běžný investor očekával. Něco vyroste, spíše stagnuje, ale žádná velká sláva. Někdo by řekl, že je to špatná investiční láhev. Já ale říkám, že ani náhodou. Dnes mám ty peníze, dnes si jí koupím a počkám. Ano, budu čekat rok, dva, pět, až sedm. Pak ale nastane čas, na který všichni čekáme. Rychlý, strmý růst. Lva v kleci neudržíte věčně.

 

Holka odvedle

Každý někoho takového známe. Je opravdu hezká, ale není krásná. Za to je vzdělaná, pracovitá, slušná a je vlastně svým způsobem dokonalá. Je to zkrátka taková Jennifer Aniston. O takovou láhev byl a vždy bude zájem. Proto bude mít pravidelný, krásný růst a občas se jednou za dva roky utrhne ze řetězu a vydělá více. Jenže protože je to slušná holka, zase se vrátí do zaběhnutých kolejí.

Zástupkyní této třídy je Yamazaki 18y. Od dob jejího zakoupení v dubnu 2014 za 3785,- neustále roste a kvete mi do krásy. Ano, jsou i lepší skokani. Ano, existují i Angeliny Jolie, ale tahle Yamazaki 18y je prostě taková. Je to poctivá holka odvedle. Její cena je dnes 14 500,- a pokud se nic nestane, hranici 20 000,- prolomí někdy na konci roku 2023. No není to úžasná investice?

 

Poctivá selka

Ten její statek, palírna, je tady už po mnoho let. Ta holka není vlastně ničím zajímavá. Když chodíte na disco, není špatná, ale není s ní taková zábava jako s trendy holkama. Každý jí přehlíží a dívá se na ní přes prsty. Jenže časem každý zjistí, že byl hlupák, protože dobrý fundament je zkrátka k nezaplacení.

A taková je třeba Bushmills 21y. Všechno hraje proti ní, každý se jí směje, každý jí opovrhuje, ale ona si nakonec tu svoji pozici obhájí. Bude se zhodnocovat pomaličku, nenápadně, ale za deset let zjistíte, že to byl super nákup.

 

Ošklivé káčátko

No a posledním typickým zástupcem je láhev, kterou všichni haní, šikanují a pomlouvají. Nikdo na ní nevidí nic špatného, ale zkrátka se nevešla do nesmyslných pouček o malé sérii, unikátním příběhu, zaniklé značce a podobných kravinách. Co je ale důležité, je, že od začátku není nic špatně. Láhev je prostě kvalitní a hotovo. To stačí. Je to vlastně hloupé, ale ono to opravdu stačí. Ještě nedávno byl Ardbeg hvězdou mezi whisky. A dnes? Dnes je zase Macallan, který se podle mě stává Adidasem ve whisky. Moc vůně, moc marketingu, moc kopií, moc vysoká cena, zkrátka všeho moc škodí.

Pro mě je klasickým zástupcem např. Famous Grouse 30y. Každý do ní kopnul, každý se jí smál, nikdo jí nechtěl, ale dnes se z ní začíná klubat vcelku vypasený tetřev.

 

Závěrem

Ať již investujete od pozemků, akcií, zlata nebo alkoholu, na tu správnou dobu zhodnocení si musíte počkat. Pokud i dnes někdo říká, že daná láhev byla nesmysl, zůstávám v klidu. Je to jen názor. Nedávno jsem investičně zcela přehlížel svého Remy Martin Louis XIII. A hle, během chvíle mi vydělal 24 000,-. Tento zisk takto brzy jsem nečekal ani náhodou. A věřte, bude líp.

Každé předpovídání je pouze spekulace. Může a nemusí vyjít. Co však zůstává jisté, je fakt, že kvalita a dobrý původ nikdy neprodělávají. Ve svých tipech bych udělal asi pouze jednu změnu. Ale kdo ví. Nicméně, musím jasně říci, že si za svými investicemi stojím a jak můžete číst, nedaří se mi zrovna zle.

 

MK

Luděk

Oceňuji, že je článek psán v klidném a příjemném duchu. Poslední dobou mi přišlo, že jsou články kapánek ofenzivnější. Byť v nich bylo vždy alespoň trocha pravdy :-) U tohoto článku doufám zejména v pravdivost Poctivé selky, protože je to moje srdeční záležitost a první kup :-) Taky jsem rád, že jste nad věcí, hlavně co se týká reakcí na minulý investiční tip. My jsme zejména rádi, že je tu někdo, kdo se věnuje investičnímu alkoholu a držíme palce, aby Vaše chuť psát a hledat tipy nebyla otupena, z mého pohledu, zbytečnými, útočnými reakcemi.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za komentář. Pokud mé články vyzněly ofenzivněji, věřte mi, že to vůbec není záměr a vždy se snažím o nějaký nadstranický pohled, se kterým ale někdo nemusí souhlasit. Pokud se však čtenář nad tématem minimálně zamyslí, cíl byl splněn. Pokud byl Laphroaig 15y vaše první investice, můžete být klidný. Koupil jste velmi dobře. Současné láhve Laphroaig a Macallan budou za 10 až 15 let velice ceněny. Zvláště u Laphroaig můžeme hovořit pořád ještě o dobré poctivé práci, produktu. Co se týká reakcí, s tím musí autor počítat. Není špatná nebo dobrá reakce. Je jen pravdivá nebo nepravdivá. A každý se s tím zkrátka musí poprat sám. Já ale věřím, že jdu správným směrem a po 15ti letech si občas dovolím říci, že zkrátka něco prostě takto je. Přeji hodně úspěšných nákupů a velice děkuji za přízeň. MK

Pavluscha

Za mně osobně díky za Vaše tipy. Již hodně dlouhou dobu jsem cítil v investování do alkoholu velký potenciál, ale vůbec neměl tušení, jak to v tomhle světě chodí. Pak jsem objevil Váš blog a začal posupně objevovat a investovat. Jsem rád i za Váš pohodový přístup ke kritice a oponentům. Bylo by moc fajn, kdyby i oni investovali, čas, námahu, tipy a nápady a vytvořili podobný blog. No jo,ale to už je daleko složitější než jen kritizovat. Nicméně i díky jim se mi rozšiřují obzory. Martine pokračujte dále ve Vašich investičních tipech stejně jako doposud a ať se nám všem daří.

Martin Krupička

Dobrý den, i vám velice děkuji za přízeň, které si velice vážím a přeji mnoho úspěchů v nákupech investičních whisky. Člověk musí vidět tu kolekci za 10 a více let. Pak vám musí srdíčko skákat radostí malého kluka, který zkrátka rád něco sbírá. A pokud to má smysl, pak je to velký bonus navíc. MK

Luděk

Dobrý den, jenom pro upřesnění, moje první lahev byla právě zmíněná Poctivá selka Bushmills 21y :-) Ale Laphroaig 15y se nám s bratrem podařilo zakoupit také na zmíněném https://vinoteka.dios.cz a věříme, že nám bude dělat jenom radost :-)

Martin Krupička

Dobrý den, Bushmills 21y je přesně taková jak píši. Pokud bude chtít, stačí využít tento odkaz. Není to dogma, ale drobná nápověda. https://www.wine-searcher.com/find/bushmill+twenty+one+old+single+malt+ireland+whisky+county+antrim+northern+united+kingdom#t3 MK

Martin B

Dobrý večer, je pravda, že niektoré reakcie sú emotívnejšie a prehnané, ale na druhej strane sa viacej venujete tej ktorej whisky, bližšie ju rozoberiete, čo nie je na škodu, práve naopak, mňa to veľmi zaujíma, ponúknete nám ďalšie informácií. Ja by som som uvítal, keby oponenti, ktorí sa v investovaní vyznajú, tiež odporučili nejakú tú fľašu, pretože ako už bolo písané, nie vždy sa z vašich tipov ujde každému. Nikdy som nemal pocit, že články sú nanútené alebo povýšenecké. Beriem to ako váš názor, skúseností a váš tip, s ktorým sa človek stotožní alebo nie. Je to na báze dobrovoľnosti. Nikto nič nemusí. Tak ako predchádzajúci čitatelia, aj ja ďakujem za vašu snahu, námahu, skúsenosti a čas.

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za vaše slova a přízeň, které si vážím. Hezké prožití velikonočních svátků. MK

Tomas

Zdravim chtel bych se jeste zeptat na Bushmills 21, zalezi na roce byl nektery z nich lepsi nebo je to jedno? Diky za zajimavy cteni jen tak dal

Martin Krupička

Dobrý den, vždy záleží na roce, stejně jako u vína. MK

Martin

Zdravím, zajímavý článek a web vůbec. Nevím jak moc důsledně se zabýváte světem alkoholu ale chtěl bych se podělit o svoje názory. Mám nyní asi 110 lahví většinou Whisky. Jenom bych všem investorům doporučoval sledovat co se děje ve světě alkoholu. Zmiňované Yamazaki resp. Japonské Whisky v globálu jsou (nebo spíš byly) zajímavé tím že o ně nebyl moc zájem v roce 2014 se staly v Japonsku 2 věci které enormě zvedli tuzemský zájem o jejich whisky díky tomu jde nyní na export pouze 4% výroby a to ještě na příděl (např. 10 lahví ročně pro UK) palírny nestíhají, zásoby nejsou takže Japonská whisky není a delší dobu ještě ve světě nebude a to zvedá astronomicky cenu (podívejte se na aukce v UK - japonské whisky se tam prodávájí za statisíce korun za láhev). Ale pozor Suntory investuje 20miliard yenů a Nika 6miliard yenů do zvýšení produkce (potom půjde cena dolů pokud ještě bude v tu dobu zájem). A co se týče Bushmills tak co to koupl José Cuervo resp. vyměnili s Diageo za teqilu tak jde většina výroby do USA. Loni jsem byl v přímo v palírně a ani tam nekoupíte 16 a 21 letou (možná kdyby člověk přesně věděl kdy budou stáčet roční várku ale do měsíce je vše pryč). Ale pozor mají postavené nové sklady takže časem dostupnost opět bude a cena půjde dolů. M.J. podobný faktor platí i pro ty Japonské - většina jde do USA. 30.3.2018

Martin Krupička

Dobrý den, velice děkuji za zajímavý a pravdivý komentář. To, co zde popisujete, je jedním z hlavních kritérií při mých tipech. Kupříkladu podobnou cestou se vydává i Ardbeg. Ale o tom je investování. O hledání dobré láhve teď a tady. Před 10 lety to byl Ardbeg, dnes Macallan, ale ten už podle mého názoru končí a hodně zajímavé jsou Laphroaig. Yamazaki atd. to už je jasně přečtená kniha. Proto jsem ani další láhve nedoporučoval, protože jsou tak drahé, že poměr cena vs. výkon již není zajímavý. Je to prostě o dobré orientaci a hledání zajímavých láhví, které jsou ještě nezkažené trhem. To, co zde zcela nezávisle popisujete, je potvrzení mých myšlenek a tipů, i když jsem za ně, někdy dostal velmi tvrdou kritiku. Dnes se ukazuje, jak prozíravé to bylo myšlení. Je nutné z uvědomit, že sklady, výroba, zájem i spotřeba rostou. To není špatně, pokud vlastníte zajímavé láhve před navýšením výroby. Naopak. Ještě jednou děkuji za slova a ať se i nadále daří. MK

16.1.2019

Domácí sbírka vína

Home collection of wine

1 + Číst dále
9.1.2019

Investování do alkoholu. Není láhev jako láhev.

Investing in Whisky?

3 + Číst dále
20.12.2018

Šumivé víno a koktejly na poslední den v roce

Sparkling wine cocktails

0 + Číst dále