Martin Krupička

Metaxa Private reserve recenze

29.12.2020
Metaxa Private reserve review

Udělá-li člověk A, měl by udělat i B. Proto dnes přichází čas na recenzi druhé láhve Metaxy, dle názvu článku konkrétně Private reserve, a porovnání s Grande Fine. Abych dostál svým slibům, hned na začátku odpovím na kladenou otázku, jaký druh alkoholu vlastně Metaxa je. Ono to totiž není úplně jednoduché, protože přísně vzato se nejedná ani o cognac, není vyroben v oblasti Cognac, ani o brandy, do obsahu jsou přidávány příměsi, i když je tak často charakterizován. Metaxa je zkrátka Metaxa. Nápoj začíná sice jako brandy, kdy jsou na výrobu použity hrozny Savatiano, Sultanina a Black Corinth, jež se dvakrát destilují, avšak poté dochází k míchání se sladkými muškátovými víny s Lerosu a Samosu, kdy jsou na závěr použity bylinky. Zrání probíhá v dubových sudech, které si myslím, že mají svá nejlepší léta za sebou. Ale proč ne.

 

Láhev

Na rozdíl od Grande Fine mi přijde styl Private Reserve přesně takový, jaký mám osobně rád. Jednoduchý, čistý, svěží, praktický a konzervativní. Na nic si nehraje, kdy z celé láhve doslova dýchá nádech luxusu a vyšší kvality. Kvalitní, designový uzávěr, těsnící korek, poměrně kvalitní sklo a jednoduchá etiketa. Je to rozdíl jako u Coco a YSL. Jednoduchost, ale krása.

 

Obsah

Opět sdělím své překvapení, že byl použit karamel jako barvivo. Proč? V láhvi naleznete kombinaci 20ti až 30ti letých brandy, které vytváření opravdu zcela nadstandardní zážitek. Pokud byste považovali Metaxu za poněkud jednodušší pití, o Private Reservě to neplatí. Ještě než přejdeme k samotné ochutnávce, velmi rád bych se zmínil, že tato šarže se vydává jednou ročně. Barvu, byť je krásně jantarová, tmavá, s medovými odlesky je těžké hodnotit, avšak první přivonění je úplně jiný zážitek. Nos vám naplní rozkvetlá louka plná sušených květin, medu, citrusová, až kandovaná kůra, hořká čokoláda, káva, dub, hruška, zelené jablko. V chuti musím říci, že dominuje rafinované sladkost. Není to, jako když si dáte do kávy tři kostky cukru, ale skutečně jde o kombinaci kandované pomerančové kůry, sušených fíků, datlů, rozinek, jemného tabáku, dubových odlesků a lipového květu. Závěr je lehce intenzivní plný mj. dalšího sušeného ovoce, v mojí chuti nalézám švestky, meruňky a jako třešnička na dortu studený kouř.

  

Závěrem

Když bych měl porovnat obě láhve, asi není těžké uhodnout, že Private Reserve je u mě vítěz. Obě Metaxy jsou příjemné až nekomplikované, i když velmi rafinovaně sladké, nicméně Private reserva je jako lépe poskládané lego, kdy jste na dně krabice našli ještě nějaké bonusové kostičky. Její chuť je jemnější a trochu mi připadá jako mé auto, když jedu 140 km/h na perfektní německé dálnici, kdy cítíte jak po povrchu doslova klouže. Naproti whisky je pro mě Metaxa nápoj radosti. Whisky, to je relax, být sám se sebou, oheň, venku zima, drsnost. Private Reserve je dětinská radost všedního dne. Možná hloupé, až komické přirovnání, ale je to má první asociace, která mě napadla. Oba nápoje nemohou být více odlišné.

 

Zvolte Grande Fine a sedíte v Řecku u hotelu na pláži a užíváte si západu slunce. Kupte si Private Reserve a díváte se na západ slunce na palubě jachty. V tuto chvíli psaní článku si říkám, akce 1 +1, která již asi neplatí, byl jeden z nejlepších nákupů do baru, který jsem kdy udělal. Za každý rok staření jsem zaplatil 60,-. Ano, budu se ještě jednou opakovat. Metaxa je alkohol radosti. A tu si myslím, že budeme všichni v roce 2021 potřebovat.

 

MK

Roman

https://bottlesandstories.cz/obchod/

23.2.2021

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 02/2020

No limit whisky and spirits investing 02/2020

2 + Číst dále
22.2.2021

Jak zavoskovat láhev

How to wax a bottle

1 + Číst dále
15.2.2021

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva recenze

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva review

1 + Číst dále