Martin Krupička

Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva recenze

15.2.2021
Matusalem 15 Y.O. Gran Reserva review

Recenzovaný rum jsem si vybral na základě nedávné zkušenosti, kdy jsem chtěl demonstrovat, mj., proč mají rumy v porovnání s whisky ještě hodně co dohánět. Matusalem má snad všechny zvláštnosti jak historické, tak praktické.

 

Kubánský, dominikánský nebo španělský rum?

Zakladateli jsou španělští bratři Benjamin a Eduardo Campové a jejich tehdejší partner Evaristo Alvarez, kteří v Santiagu na Kubě roku 1872 zakládají Cuba Matusalem Rum. Výroba fungovala až do 60. let minulého století, kdy jistý, nám známý Fidel Castro, vyhlašuje revoluci a zestátňuje majetek. Vlastníci lihovaru se následně přesouvají do Dominikánské republiky, kde znovu oživují svůj podnik. Konkrétně současný CEO je pravnuk Evarito Alvareze jménem Claudio.

 

Tudíž zde máte ve zkratce, proč je na láhvi Matusalem kubánský rum vyrobený v Dominikánské republice. Ne, že bych to úplně chápal, ale prosím.

 

Kdo vyrábí rum

Tady se přiznám, že si nejsem úplně jist, protože jsem nikde nedohledal, nejsem až tak rumový znalec historie, že by měl Ron Matusalem nějakou vlastní destilérku. To co vím je, že v 80. letech začíná boj o značku, který končí mimosoudní dohodou v roce 1995. Činnost byla zahájena v roce 2002, ale poslední zmínku o nějakém pokroku získávám až v roce 2015, kdy byl otevřen v Monte Plata nový výrobní závod, což je ale dle obrázku a článků v US magazínech jen lahvovna. Kde a jak se vyráběl / vyrábí rum Matusalem mohu pouze spekulovat.

 

To však není nic neobvyklého jak u rumů, např. Ron Atlantico apod., ale i u výrobců champagne, kde známe více jak 19 000 pěstitelů, ale jen 2 000 prodejců pod svou vlastní značkou a třeba jen pouze 340 domů, jejichž podíl na prodeji šampaňského je okolo 73%, na vývozu okolo 87% a na prodeji mimo Evropu dokonce více jak 90%. Klasickým případem je Moet and Chandon.

 

Stáří destilátu

Lajk by si mohl myslet, že obsah stárl v sudech 15 let. Někdo si dokonce myslí, že nejmladší složka je stará 15 let. Jenže pak si lidé, rozhodně ne většina, přečtou, co to Solera znamená a jsou překvapeni. Na druhou stranu i mě velice štve, když se nedozvím právě tu nejmladší složku rumu, kde se jednou uvádí 7 jindy zase 12 let. A to se vám u whisky nestane.

 

Design

Co se týče tvaru láhve, zpracování uzávěru, tam nemám námitek. Je to klasický standard, nic speciálního nehledejte. U samotné etikety, tak tam už jsem poměrně v mém vkusu skeptický. Nemám rád, když se něco tváří jako starý, opálený, okousaný, zažloutlý papír, ale právě to vyjelo z tiskárny. Informace jsou na mě nepřehledné, neuspořádané, zkrátka je to nic moc.

 

Obsah a degustace

Nyní když jsme si popsali několik specifik této láhve, pojďme k tomu hlavnímu. Láhev ani etiketa totiž nechutná, rum, to je to, o co nám jde. A jaký obsah za cenu pod sedm stovek dostaneme?

 

Vůně: dub, koření, vanilka, lehce banán, pomerančová kůra, třtinový cukr, máslo a máslové sušenky

Chuť: dub, koření, banán, marcipán, hořké mandle, rozinky,

Dokončení: koření, dub, mandle, vanilka, hořká čokoláda, sušená švetka, nakládaná višeň

 

Matusalem 15y neberte tak, že očekáváte kvalitu rumu za 2000,-. Je to prostě láhev pod 700,- a pak bych třeba porovnal s minule doporučovaným Ron Malteco 10y. Tak to zase musím říci, že Matusalem je úplně někde jinde. Je to jemnější, kvalitnější, zajímavější a složitější pití, kdy je ovšem cítit určitá podbízivost cílovému zákazníkovi v oblasti sladkosti. Ron Matusalem 15y vidím jako opravdu víc než slušný přechod od běžných rumů k těm prémiovým. Je to rozhodně láhev, která běžného spotřebitele nemůže urazit. Ano, pro pokročilého znalce, by byl asi hodně sladký, ale zase zpět, je to rum své kategorie a to, co dostanete za své peníze, je opravdu velmi dobrý a v rámci konkurence nadstandardní výrobek.

 

Závěrem

Rozhodně nelituji, že mám tuto láhev i se všemi zvláštnostmi. Možná naopak, mnozí lidé ode mě chtějí znát u láhve nějaký ten příběh. Velmi často se mi stává, že někoho pozvu na skleničku a o mi řekne, má ta láhev nějaký příběh? Co si mám vymýšlet? Je ale pravdou, že Matusalem je good value for money with great story. Zkrátka a jednoduše, tenhle rum si místo v mém baru právem zaslouží.

 

MK

Lukáš Ščepán

Dobrý den. Děkuji za recenzi. Zrovna včera jsme s kamarádem zlehka popíjeli (bylo třeba oslavit šťastný návrat dětí ze sáňkování a zahřát se i zevnitř). Shodli jsme se na tom, že by bylo třeba ochutnat nějakou rumovou novinku. Né top exkluzivitu, ale ani kakaovou vodu z garáže, kdy cena 700-900 je takový příjemný střed. A dnes se tu objeví tato recenze. Do diskuze asi ničím významným nepřispěji, ale tato náhoda mi přijde úsměvná :-) píšete, že rum je sladší. I na tom jsme se se smíchem shodli, že cukr nám - laikům ( osobně použit jiný výraz) - chuť zachrání, i kdyby se nejednalo o nic extra. Takže - děkuji za tip. Rád vyzkouším.

Martin Krupička

Dobrý den, děkuji za komentář. Ať chutná. MK

František

Tohle je úplně škoda kupovat. 700kč za něco, o čem nevíte vůbec nic, protože to nejde pořádně dohledat. A to málo, co dohledáte, vás nepotěší (viz např solera). Za podobný peníze lze např. pořídit Doorlys, Duppy Share nebo Appleton 12y, což je úplně o něčem jiným (poctivý staření, známé distillery, žádný přidaný aditiva atp).

Martin Krupička

Dobrý den, chápu váš pohled, ale když si koupíte champagne Moet and Chandon, proto jsem to psal, zaplatíte tisíc korun a hrozny atd. jsou nakoupené. Dnes je spousta podobných značek a to i v běžném životě. To byste nemohl kupovat ani maso v obchodě. Neříkám, že je to u Ron Matusalem v pohodě, ale zase to není nic neobvyklého. A rum to není špatný. MK

Martin2

Mě nechutnal, byl na mě moc dřevitej a přišlo mi to jako shnilé dřevo. Kde jsem si mlaskal byl Mount Gay XO (stará verze s černou etiketou - tu novou bílou vidím jako podraz kdy prý staří navíc v sudech po koňaku a to je zřejmě podle nich opravňuje k účtování si 1200, pche nemám zájem) za 800 nebo provařená Zacapa 23 kdy se dá sehnat 1L za 1000.

Martin Krupička

Dobrý den, mám ve sbírce ještě staré Zacapy 23y a fakt se těším za takových, mnou populárních 20 let, až je otevřu a porovnám s novou produkcí. Zacapa myslím začala cukrovat více než v minulosti, takže ta stará Zacapa, to začíná být vzácnost a za mě opravdový rum. MK

Vasek

Je mi líto ale Zacapa není žádný rum a už vůbec ne do sbírky. Je to jen dobře udělaný marketing, vše je Solera a 23 lety rum má v sobě asi tak 2 kapky 23 letého rumu. Jestli se zajímá někdo o rumy ať zkusí rumy Agricole. Ty co se vyrábí skutečně ze šťávy cukrové třtiny a ne z melasy, odpadu z cukrovaru. Nechápu, jak někdo může pít tak sladká lepidla a ještě to vychvalovat. Zajímalo by mne kolik kostek cukru se do láhve muselo ještě přidat. Přijde mi to, jako když někdo říká, že nejlepší Tequila je ta zlatá a nemá vůbec tušení o Reposado, Anejo, Extra Anejo.

Martin2

Vašek: jasně že Zacapa je rum, je to na flašce to není jako tuzemák a jasně je v něm tuna cukru jako asi tak polovině všech dostupných rumů -ale co- já mám sladké rád a život si bez sladkého nedovedu představit. Trochu tolerance prosím, každému chutná něco jiného. Samo Foursquare 2008 s 60ti voltama to není, ale osobně shledávám ty pravé rumy příliš podobné whisky takže si rád občas dopřeju tlamolep z odpadu. Blanco a Reposado mi nesmí přes práh.

Martin (W) H.

Škoda, některá reposada nejsou úplně bídná a dají se bez problému pít. Takže i zde trochu tolerance, hehe :-)

Pavel

Mě osobně nebo lidi kolem zajímá jen ten příběh pokud hodlují. Jinak řečeno pokud lidé láhev pijí, tak to absolutně neřeší. Jinak zdá se mi to ale nebo i blog zpomaluje? Arrrrrrrdbeg mimo běžnou dostupnost, láhev přes limit. S Glendronachem a podobnými typy po japonské whisky jsem neměl super ROI, ale ten zájem tam byl, dostupnost dobrá i v porovnání s aukcemi atd. Začínám být lehce nerovozní... :-))

Pavel

Vasek: Zacapa není rum, ale poptávka po dražších kouskách je celkem slušná. Obecně to vidím tak, že co je mainstream, tak potenciál co se kvalit nebo zhodnocení nemá, ale likvidita bývá slušná... To je jako Ballantines, minimálně do 12 yo je pro whiskaře shit a ani dražší kousky nejsou asi zajímavé např. plnění 17 yo, ale na druhou stranu mi přijde tak známá a zpopagováná viz i whisky Bible, že si v ní možná podržím nějaké pozice whisky likvidity, i když je to úplně mimo...

Lukáš

Pavel: tak Arrrrrrdbeg vlastne byl takovy tip netip. Puvodne to tip nebyl, ale MK se nechal vyhecovat Jirkou z diskuzi, aby dokazal... Ja ani nevim co #128512;

Lukáš

Pavel: tak Arrrrrrdbeg vlastne byl takovy tip netip. Puvodne to tip nebyl, ale MK se nechal vyhecovat Jirkou z diskuzi, aby dokazal... Ja ani nevim co #128512;

Martin Krupička

Dobrý večer, blog zpomalil, bohužel covid dorazil i ke mě. Nyní již v pohodě, tak dnes další článek. Jinak Ardbeg byl o tom, že tip, který si nemůžete koupit je na prd. Což se vlastně ukázalo. Abych tu dával tip pro šťastné na prstech jedné ruky, to mě moc nebaví. A o tom to bylo. MK

23.2.2021

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 02/2020

No limit whisky and spirits investing 02/2020

2 + Číst dále
22.2.2021

Jak zavoskovat láhev

How to wax a bottle

1 + Číst dále
8.2.2021

Arran Amarone recenze a tip pro začátečníky

Arran Amarone review

7 + Číst dále