Martin Krupička

Laphroaig 15y Cairdeas a Macallan Concept No. 1 DOPORUČUJI ideální investice duben 2020

30.4.2020
Whisky and spirits, ideal investment of April 2020

Krásný den, Covid-19 i dopady brexitu nás pořád nějak trápí, ale to není důvod být smutný. Psi štěkají, ale karavana jede dál. Jelikož se někdo orientuje pouze na český trh a úplně ještě neumí nebo mu to z jeho oblíbeného UK eshopu nejde objednávat, v dubnu jsem se rozhodl dát netradičně tipy dva. Jednu láhev zakoupíte běžné v ČR a druhou bych objednával ze zahraničí.

 

Laphroaig 15y Cairdeas

Aroma: lehký závan bílého vína, čerstvě posekaná louka, zelené jablko, mléčná čokoláda, sůl, pepř, mango, vanilka, rychlý karamel

Chuť: kouř, seno, banán, mango, sůl, hořká čokoláda, tabák

Dokončení: kouř, vanilka, hořká čokoláda, rašelina, možná až něco jako spálené dřevo

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Laphroaig byla jedna z mých prvních opravdových whisky, kterou jsem ochutnal, a byla to láska na celý život, což o mně pravidelní čtenáři ví. Laphroaig je také v současných rozbouřených vodách jasnou a poměrně jednoduchou investicí. Aby si ale někdo nemyslel, že když nevím kudy kam, tak nahodím tuto láhev, společnost. Cairdeas 15y je na trhu již od roku 2017 a dosud byla v kolonce možná, zatím ne, ale má potenciál. Od tohoto roku se dalo zaznamenat očekávané. Teď je ten poslední čas na koupi. Láhev začíná mizet z trhu, cena poměrně strmě roste a to je právě ta ideální příležitost pro nás. Zatímco v minulosti jsme nakupovali jiné láhve, které nám začínají slušně vydělávat, a můžeme je nazvat třeba i trochu alternativními, v roce 2020 a možná trochu současné krizi obracím se já a evidentně i ostatní k dlouhodobým držákům.  

 

Jak vidím její budoucnost

Nebude to dlouho, co bude Laphroaig stavět na image Johna Campbella. Nicméně pořád platí, že si v této láhvi kupujeme zajímavé pití, marketing, image a vše krásně a úhledně zabalené do jednoho „skleněného“ balíčku. Cena Cairdeas 15y začíná rychle růst. To je krásou, ale zároveň nevýhodou, která je nyní na stole. Já být vámi, určitě bych jí objednal hned. Za měsíc již možná nebude a nebo cena se stane neinvestiční. Osobně bych se vůbec nedivil, kdyby rok 2020 byl uzavřen se ziskem 40 a více procent. A to je sakra dobrý byznys.

 

 

Macallan Concept No. 1

Aroma: karamel, ořechy, čokoláda, vanilka, zázvor, ananas, lehká šiplavost

Chuť: citrusy, sůl, ořechy, čokoláda, dub, zázvor

Dokončení: lehká vanilka, dub, zázvor, střední sladkost

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

Je skutečně složité doporučit nějakou zajímavou láhev, kterou si může dnes každý koupit v českém eshopu, zvednete palec a řeknete s klidným svědomím, to je ono. O konceptu od Macallanu toho bylo napsáno a přečteno mnoho a pochybuji, že je někdo, kdo se s ním, byť jen virtuálně, nesetkal. Také při plném vědomí, že je to snad jedna z nekritizovanějších láhví o tohoto producenta, musel jsem se odpovědně zabývat, zda jí doporučit nebo ne. Rozhodování to nebylo vůbec lehké, ale nakonec jsem musel odkývat všech argumenty na straně má dáti. Je nepochybné, že se nejedná zrovna o tu nejpovedenější láhev, ale na druhou stranu je to pořád velmi slušný kus, který se veze na současné vlně zvané Macallan. Někdo by si řekl, proč mám kupovat Concept No 1, když toto vše vím. No a já říkám, je to spekulace, ale možná právě kvůli tomu. Na trhu je již No. 2, což je vždycky fajn, protože první může být prostě pouze jeden. Také oproti původní ceně je současná cca dvojnásobná, byť ano, někde jí pořád může koupit za velmi slušnou cenu, nicméně v globálu tam ten zisk je. Někdo by řekl, že je ten zisk umělý, protože je to prostě Macallan. A i to je pravda. Proč já ale nad touto láhví přemýšlím je, že v ní vidím určitý investiční potenciál z několika důvodů.

 

V tuto chvíli Concept No. 1 nikdo moc nebere vážně, ale kdo se dlouhodobě zajímá o whisky ví, že chutě zákazníků se neustále mění. Co dnes není „in“ zítra může být specialita a naopak. Proto bych se na nějaké šílené review neohlížel. Concept se také pil a pije více nežli jakýkoli jiný Macallan, což je další velmi pozitivní zpráva, zvláště při sérii 84 000 lahví. A nakonec mám do určité míry rád outsidery, kteří v budoucnosti překvapí. A to si myslím, že je právě případ této láhve.

 

Jak vidím její budoucnost

Na tuto láhev se bude klít, bude se na ní házet špína, bude to takový otloukánek. Otázkou je, kolik konceptů spatří světlo světa. Bude jich od pěti. Super. Pak má No. 1 smysl. Bude jich více? Pak všechny ostatní, pokud se skutečně nevytvoří nějaká pecka, nebudou mít smysl a investiční bude pouze No. 1. Já zkrátka vidím v této láhvi potenciál v jejím přehlížení a v tom, že je to No. 1. Láhev můžeme kritizovat, ale nemůžeme přehlédnout její zisk, který si může ověřit každý čtenář. A to je za mě poměrně jasný argument. V neposlední řadě je to fakt zajímavá láhev, kterou lze zatím ještě v ČR poměrně běžně zakoupit.

 

 

Závěrem

Není pochyb o tom, že Laphroaig je jasnou volbou. Na Macallanu ale také nic špatného. Tento měsíc tedy v investičních tipech dvě láhve, ale snad již brzy zase jedna.

 

MK

Petr

Za kolik jste Laphroaig koupil Martine?

Martin Krupička

Dobrý den, cena v zahraničí do 4300 + poštovné.

jirka

jo Laphroaig jo, ale ne s křížkem po funuse...já jsem koupil přímo z eshopu palírny celý case za cenu 2500,- Kč za láhev, jednu už jsem vypil a další je u dna, zbytek už si nechám je to skvělé pití :) s tím Macallanem nesouhlasím, stál 100 liber a na aukcích se pořád dá za 120...jo nějakej zisk tam je ale problém je že jí drží opravdu hodně lidí...ale za 20 let asi jo :) ... můj názor je že investiční láhve se na sekundárním trhu nebo v čr prostě nekupují .-)

Martin Krupička

Krásné pondělí, tak už se zdálo, že tu bude nuda. Laphroaig v běžné síti cenu téměř nezměnil. Jeden čas dokonce jeho cena klesla, ale nyní lze očekávat, že již bude jen a jen stoupat. Nemyslím si, že je to špatná koupě i za cenu cca 4000,- Pokud chci láhev držet delší dobu, je to super investice, která své vydělá. Pokud nyní zaplatím o nějakou stokorunu více, to nevadí. Laphroaig má na trhu desítky láhví a jen opravdu pár je investičních. Za tu jistotu si klidně několik korun připlatím. Macallan potřebuje asi cca 4 roky, a pak to nejtěžší překoná. Naopak si myslím, že po cca 12 letech to bude zajímavá, velice zajímavá investiční láhev. Ale jen No. 1. M

jirka

ne nuda není nikdy přeci :) Macallan je problém že tydle levnější flašky v limitovaných edicích koupí hrozně moc lidí a drží je a doufají že na tom zbohatnou...ale je jich fakt moc mezi lidmi a i za 10 let to nebude žádnej tahoun.. stačí se podívat na serii Macallan Replica okolo roku 2002 kdy to byla limitka pod 20 k flašek a celkem drahá láhev na tu dobu a stále je mezi lidma hodně flašek a nárůst je tam cca 2,5 násobek za 18 let...a to spousta lidí v té době Replicu pilo narozdíl od Conceptu nebo jiných levných macallanů....dneska když Macallan tak drahej...

Martin

jj kde byl koncem roku v tipech třeba Kilkerran 8 cs sherry? Skvělá láhev za 1500 co se teď prodává kolem 100 euro pokud ji vůbec najdete. Pan Krupička má rád prostě tipy až když už se láhve takřka nedají koupit (i to zmiňuje), což není vždy ideální

Martin Krupička

Dobrý den, pohled na tipy je z mého úhlu pohledu složitější, kdy nelze vyhovět všem. 1. problémem je Brexit a dostat třeba UK láhev do ČR. Pak tu máme, že to někoho má třeba i takový https://drankdozijn.de/ složitou registraci a čtenáři nevím, jak dostat láhev do ČR. Třetím problém je samotný počet lahví. U některých i kdyby jich bylo 100, nebude to stačit. Řada tipů byla třeba týden po oficiálním prodeji, nebo jsem je psal i měsíc předem. Někdy si určíte láhev a čekáte týden s článkem a pak zjistíte, když jej píšete, že láhev již není. Je to složitější. MK

jirka

Martin: Kilkerran je zrovna typickým příkladem láhve který sice bylo 15.000 ks ale každej jí pil a nikdo jí neměl na investici a každej zjistil že je skvělá a tak chce další na pití :) já jsem několik flašek kupoval v rakouskem eshopu dokonce za 48 euro kdy bylo ještě euro za 25 a jedna flaška je před dopitím :) z 15.000 ks je podle mne 3/4 vypito...z macallanu no. 1 a jeho 84.000 flašek tipuju vypito s bídou 10.000 flašek :)

Rado

Zdravím, Laphroaig už bol doma, takže ďakujem za potvrdenie správnosti kúpy :-) a ten Macallan ma nejako neoslovil ani keď vyšiel ani teraz... každopádne ďakujem za článok :-)

Martin C

Laphroaig 15, pár jsem jich kupoval v 01/2019 na eshopu palírny za 42 liber kus... asi souhlasím s Jirkou, že na něj je už trochu pozdě. Na WB marketu je teď za ~110 euro, kupovat to teď na eshopech je imho už nonsense. Ano, pokud budete držet dlouho, tak vám určitě něco vydělá, ale pokud jsem investor, tak proč se připravit o 100 eur na láhvi jen tím, že to koupím pozdě za 4,5k?

Vasek

Jak úplný začátečník v investicích do alkoholu jsem zakoupil svou první investiční láhev Laphroaig 15y Cairdeas - tak uvidíme, jestli to byl krok pravou nohou do nového koníčku :-)

Martin Krupička

Dobrý den, kdo ještě nekoupil, nyní v akci 147,50 euro. https://drankdozijn.de/artikel/fles-laphroaig-15-years-cairdeas-70cl MK

30.6.2020

Barové pábení 06/2020

Bar tips 06/2020

0 + Číst dále
24.6.2020

Benromach Cask Strength 2009 batch 4 DOPORUČUJI ideální investice červen 2020

Whisky and spirits, ideal investment of June 2020

0 + Číst dále
17.6.2020

10 whisky pro začátečníka

10 whiskeys for beginners

3 + Číst dále