Martin Krupička

Laphroaig 15y 200th Anniversary Edition DOPORUČUJI ideální investice březen 2018

19.3.2018
Whisky and spirits, ideal investment of March 2018

Palírnu Laphroaig založili v roce 1815 bratři Donald a Alex Johnstonovi. Jméno palírny lze přeložit jako "Krásná kotlina u široké zátoky". Oficiální provoz s licencí zahájili v roce 1826. Jak z uvedeného vyplívá palírna Laphroaig v roce 2015 oslavila dvě stě let od svého založení. Velkým příznivcem whisky Laphroaig je např. princ Charles, který i v r. 1994 palírnu osobně navštívil a od té doby každá láhev Laphroaigu nese erb waleského prince.

 

Aroma: Jablka a hrušky v jemném kouři. Bylinky, mírný citron, mořská sůl.

Chuť: Nádech sladkosti. Mírný kouř. Muškátový oříšek, citrusové ovoce

Dokončení: Příjemně výrazný kouř a koření.

 

Proč mě právě tato láhev zaujala

No, nyní je pro mě vcelku složité psát, že mě láhev zaujala. Ona pravda je totiž jiná. Když jsem přesně před dvěma lety doporučoval 18y variantu byla to výzva, která dobře dopadla. Ještě na začátku minulého roku jsem se sám sebe vůbec ptal, proč bych měl investovat do 15y staré whisky, která na můj vkus byla vyrobena až v bestiální limitované sérii 72 000 ks? Jako třešnička na dortu na mě ještě zapůsobilo i dvěstěleté výročí. Vše bylo prostě proti.

 

Nicméně jsem láhev vedl v nějaké patrnosti a říkal jsem si, uvidíme, třeba se něco stane a třeba se nestane vůbec nic. Bohužel stalo se. Když Laphroaig 15y vstoupila na trh, stála něco kolem 1500,-. Její současná hodnota se pohybuje od 4000,- korun výše. Nenechte se zmást. Opravdový obrat v ceně nastal teprve posledního půl roku, ale zase je to tedy jízda. Láhev během této doby zdvojnásobila svojí hodnotu, její poslední měsíční zisk je 10 dolarů a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl v následujícím půl roku měnit. Někdy to tak zkrátka bývá. Láhví je trhu hodně, nikdo si jí neváží, každý jí pije, a když začnou eshopy hlásit jeden po druhém vyprodáno, trh se zblázní. A to je případ této Laphroaig 15y. V ČR jí ještě vcelku slušně seženete, ale v UK to může být někde problém.

 

Jak vidím její budoucnost

V současnosti vidím v Laphroaig zajímavou budoucnost. Má opravdu velmi slušně našlápnuto a mezi whisky podle mého názoru střídá Ardbeg, který dle posledních informací snad až zdvojnásobí svoji produkci, což je velice odvážné. Uvidíme, kam se investiční pecka začátku tohoto tisíciletí posune. Bohužel očekávám, že k rozmanitosti, avšak na úkor kvality a investiční zajímavosti. A přesně tento osud může mít Laphroaig. Je zkrátka dobré zakoupit si její zajímavé láhve, protože to je pořád ještě poctivá oldschool investice. U mě je to i osobní výzva, protože Laphroaig mám zkrátka velice rád.

 

Pokud si tedy chcete koupit na jistotu poctivou, dobrou whisky, jděte do toho. Na doporučované variantě je zajímavé, že už nezanikne v šedi. Pořád to bude zajímavá investice, která bude mít pravidelný krásný zisk. To co se nyní děje, je nesmysl. Měsíční zisky v desítkách procent oproti původní ceně, nemohou dlouhodobě vydržet, to je jasné. Osobně se domnívám, že láhev uzavře na konci roku 2018 svojí hodnotu kolem 6000,- a pak se bude zhodnocovat kolem 700 - 800,- korun ročně následujících pět let. Od roku 2023 by její roční zisk mohl činit kolem 1000 – 1100,- měsíčně v jistotě.  

 

Závěrem

Zcela nepopírám, že to byla trochu investiční chyba, ale co se dá dělat. Kdybych tuto láhev zakoupil ještě před rokem, měl bych dnes mnohem veselejší úsměv. Na druhou stranu je naprostý nesmysl upřednostnit city a ego, před zdravým rozumem. Ano, nestihl jsem ideální cenu, ale i tak, nekoupit si tuto láhev i nyní, by byla chyba. Polkl jsem tedy tu hořkou pilulku a o víkendu jsem si jí pořídil za pořád ještě milých 3999,- korun.

 

Tip na tento měsíc byl pro mě velmi obtížný. Zvažoval jsem pět láhví a všechny byly sexy. Rozhodl jsem se na základě jednoduché myšlenky. Kterou láhev budu mít problém pořídit si za měsíc? A když jsem viděl UK servery, jak hlásí vyprodáno, nedostupnost byla hlavním argumentem současné volby.

 

MK

Jirka

o tom že je 15 yo jeden z nejlepších Laphroaigů není pochyb, je to oblíbené plnění prince Charlese, ale Laphroaig vydává 15 yo co 2 roky a těch láhví je fakt hodně...sám jí mám, ale ne jako investici ale do sbírky:) ... tadle flaška v anglii běžně chodí okolo 70-80 liber takže těch dnešních 4000,- Kč je silně mimo...https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/121_the-83rd-auction/203214_laphroaig-15-year-old-200th-anniversary/ jestli jste láhev koupil za 4000,- Kč tak jste se musel zbláznit :-D

Martin Krupička

Dobrý den, já se myslím, že to není úplně mimo. Ještě jednou jsem si prošel české a UK www, mezinárodní srovnávače, grafy, oficiální i neoficiální ceníky. Na UK trhu je v 95% vyprodáno a tam kde není, je cena za tuto láhev srovnatelná, ale spíše vyšší. V ČR je cena také taková. Může být, že někdo v nějaké aukci zakoupí tuto láhev levněji, tj. kolem 3000,- plus poštovné. To je ale výjimka. Je třeba se podívat, kdy aukce proběhla, to je velice důležité. Cena 4000,- za láhev k 200 let výročí Laphroaig 15y je v za mě v tuto chvíli v pořádku. Kdybychom jí kupovali před půl rokem, kupovali bychom za vaší cenu. To je bohužel pravda. Já si jí ale zakoupil dnes. Bohužel. A i přesto se domnívám, že je to cena akceptovatelná za láhev, která za 6 měsíců zdvojnásobila svoji hodnotu a zcela jistě její cena poroste. A ani si nemyslím, že jí mají na každém rohu za 70-80 liber. Nemají. Tato situace byla v roce 2017, ale bohužel nyní je rok 2018. V článku to i popisuji. Neměl jsem v ní důvěru, ale prostě situace je jiná a pro mě má růstový potenciál a růstovou cenu i za 4000,-. Výhodou je pro nás je, že toto není spekulativní nákup. Toto je dnes nákup na jistotu. Tato láhev prostě bude mít svojí velmi zajímavou cenu. Tak to prostě je. MK

Jirka

o tom že je 15 yo jeden z nejlepších Laphroaigů není pochyb, je to oblíbené plnění prince Charlese, ale Laphroaig vydává 15 yo co 2 roky a těch láhví je fakt hodně...sám jí mám, ale ne jako investici ale do sbírky:) ... tadle flaška v anglii běžně chodí okolo 70-80 liber takže těch dnešních 4000,- Kč je silně mimo...https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/121_the-83rd-auction/203214_laphroaig-15-year-old-200th-anniversary/ jestli jste láhev koupil za 4000,- Kč tak jste se musel zbláznit :-D

Martin Krupička

Dobrý den, odpovězeno výše. MK

Diki

zdravim prave som kupil poslednu flasu na svet napojov za 120 euro, uvidime jak sa jej bude darit, vdaka za tip

Martin Krupička

Dobrý den, jak se říká, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Gratuluji. MK

Jirka

Martine jaká vyjímka? výsledky z 3 různých aukcí...vče tento rok: https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/121_the-83rd-auction/203214_laphroaig-15-year-old-200th-anniversary/ https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/121_the-83rd-auction/203171_laphroaig-15-year-old-200th-anniversary/ https://www.whisky-onlineauctions.com/laphroaig-15-year-old-celebrating-200-years-lot-id-952.html https://www.whisky-onlineauctions.com/laphroaig-15-year-old-celebrating-200-years-lot-id-518.html https://www.just-whisky.co.uk/february-2018/52995-laphroaig-15-years-old-200th-anniversary-5010019637765.html https://www.just-whisky.co.uk/january-2018/51146-laphroaig-15-years-old-200th-anniversary-5010019637765.html ty výsledky hovoří jasně...ta láhev se dá i s poštovným koupit v pohodě do 2500,- Kč (když kupuju v aukci nikdy nekupuju jednu láhev ale více abych rozmělnil poštovné) ale je pravda, že někdo nevěří i když dostane data pod nos :-)

Martin Krupička

Dobrý den, tak to určitě ne, ego sem nepatří. Díval jsem se na vaše odkazy a zcela nepochybně na to musíme nahlížet několika pohledy. Prvním je, že v běžné distribuční síti tuto láhev prostě pod tuto cenu neseženete. Pak je pravda, že pokud budete opravdu důkladně hledat, můžete nalézt aukci, která je ale pro potřeby článku výjimka. To však vaši informaci nesnižuji. Pokud poukazujete na aukci, kde se prodávají jedna nebo dvě láhve, ano, ale přeci jenom, tento článek bude mít ještě dnes večer téměř tisíc přečtení. Na tolik lidí a potencionálních kupců je přeci jenom poctivější uvést cenu v běžných obchodech. To opět nesnižuji fakt, že na některé aukci lze mít štěstí. Také je třeba nahlížet na situaci otevřeně, tak, že trh se mění každým dnem. To k aukcím měsíc, dva a případně více starých. Zkrátka neodpovídají situaci teď a tady. Mnohem raději bych byl a velmi ocenil, na mojí osobu netřeba hledět, kdybyste zde napsal, kdo má zájem, tady a tady na té aukci můžete tuto láhev dnes koupit za tolik a tolik. Oba asi tušíme, že by zde moc odkazů nebylo, pokud by zde byl vůbec nějaký. Ale opět, je možné, že jsou. A proto by tato informace byla dobrá a já bych za ní byl vděčný. Přeci jenom se kolem tohoto blogu vytvořila určitá komunita lidí a opět, já vůbec nejsem důležitý. Pokud mohu čtenářům pomoci, ano, pojďme do toho. Já jsem si od začátku řekl, že nebudu lhát ani se vykrucovat z čehokoli. Proto jasně říkám. Jsem v tom s vámi. Vše o čem píši, to sám dělám, to sám žiji. Proto nemám problém říci, kdy, kde a za kolik. Pokud někdo zajistí pro mé čtenáře lepší nabídku, budu jej velebit. Opravdu doufám, že jste pochopil můj postoj. Nejsem tu pro pravdu, ale pro spolupráci pro nás všechny. Nebylo by to totiž poprvé, kdy by někdo do komentářů napsal odkaz, kde lze zakoupit láhev za lepší peníze. Doufám, že takto to bude jasnější a že se na mě nezlobíte. Velice děkuji za pochopení a děkuji i vám za komentáře a přeji hodně úspěchů. MK

Jirka

Martine, moc to nechápu. Pokud dáváte investiční typ a rovnou doporučujete nákup za cenu o cca 40% výš než je současná cena. Ano současná cena, máte pravdu, láhev se neprodává, nyní je na stránkách Laphroaigu možno koupit Cairdeas 15yo, pokud není láhev v obchodech tak je v aukcích a poptávka určuje skutečnou hodnotu té láhve. V téměř každé nové aukci v anglii (osobně jich v současné době sleduji cca 11) je jedna tato láhev měsíčně, spíše více. Možná by tedy skutečně u každého typu stálo za to říci, ok v čechách stojí tolik, v německu nebo holandsku tolik a když máte chuť zkusit aukce v anglii tak očekávejte cenu tolik a tolik... Sám říkáte že budete mít večer 1000 zhlédnutí a proto mi přijde k lidem nefér jim říkat kupte si flašku Laproaigu za 4000,- Kč protože je to fér cena...

Martin Krupička

Dobrý večer, já jsem jí o víkendu za tuto cenu nenašel a dnes bych jí koupil ve vinotéce dios, ale to jsou kdyby. Pro mě ta láhev byla i za 4000,- zajímavá. Přiznávám, přeplatil jsem. Nezbývá mi, než se lacině utěšovat, že to byl první takový přehmat za pět let. Ale to je život. Na druhou stranu jsem rád, pokud si jí ostatní zakoupí za lepší cenu. Takže to má svůj pozitivní přínos. Pokud by se jen toto stalo, mají komentáře i blog svůj smysl. Smysl blogu není přínos pro MK, ale pro skupinu investorů do whisky. A z toho mám radost. A nevidím nic nefér na tom, říci, já jsem jí prostě za tuto cenu koupil. Kdybych tady propagoval nějaký předražený eshop a byl to záměr kvůli provizi, bylo by to nefér. Tohle není ale komerční článek. Žádné doporučení, žádná společnost. Takže nic nefér. MK

Miny

Jirko, přestaňte tu plácat něco stále dokola a ukažte konkrétní tipy, kde tu lahvev za Vámi zmiňované ceny koupit aktuálně. ... jak prosté. Mě opravdu nezajímají vysledky proběhnutých aukcí.

Kalina

https://www.scotchwhiskyauctions.com/auctions/search/?q=LAPHROAIG+15+YEAR+OLD+200TH+ANNIVERSARY

Martin Krupička

Dobrý večer, omlouvám se, ale zde vidím jen uzavřené aukce, ale je možné, že nejsem zaregistrován, tak nevidím nic. MK

Kalina

https://www.reallygoodwhisky.com/laphroaig-15-years-old-200-years-old-limited-edition-gb-4300--07-l-465-p.asp

Martin Krupička

Ještě jednou dobrý večer, zde vidím cenu 119 liber x kurz 28,809 = 3428 plus pravděpodobně poštovné. Takže za mě raději dám více o 200,-, a mám láhev hned a v klidu. Ale určitě to není špatná volba. MK

Jirka

Miny: nesmysly neplácám... láhev si můžete hned koupit tady... https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/65104/laphroaig-15-year-old vpravo je tabulka kde si můžete vybrat od koho tu flašku koupíte a za kolik, momentálně je nejlevnější za 85 euro + 22 doprava z holandska (2. nabídka) nechápu proč to potřebujete přímo pod nos, ale prosím... zde se hodí asi pan Werich Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod

Martin Krupička

Dobrý večer, já bych to neviděl tak vyhroceně. Zkrátka jsem zakoupil tuto láhev dráž, než jsem mohl. No, moje chyba. Škoda, býval bych využil nabídky o komentář níže. Ale už to nevrátím. MK

Vašek

Doufám, že je to ta správná verze. Zítra by mi jí měli dovézt, takže pokud někdo chcete, zkuste si jí ještě objednat. https://vinoteka.dios.cz/laphroaig-200-anniversary-edition-aged-15-years-ltd-single-malt-islay-whisky-43-vol-0-70-l-eanW0107641-skup11Zn1ak3Zn1ak6Zn1ak7.php

Martin Krupička

Dobrý večer, nepřekonatelný. Super. Za tuto cenu si objednávám ještě jednu. I já děkuji. MK

Michal

Koupil jsem ji včera,zaplatil dnes 4300,-Kč. No a díky vašim poznámkám dnes přiobjednal dvě po 2698,- Kč. Považuji za potřebné poděkovat jak Martinovi za vše, co si mohu zde přečíst a případně se inspirovat, tak i Jirkovi a Vaškovi za oponenturu. Díky všem a světu whisky zdar. Usměvavý den všem MK

Michal

Koupil jsem ji včera,zaplatil dnes 4300,-Kč. No a díky vašim poznámkám dnes přiobjednal dvě po 2698,- Kč. Považuji za potřebné poděkovat jak Martinovi za vše, co si mohu zde přečíst a případně se inspirovat, tak i Jirkovi a Vaškovi za oponenturu. Díky všem a světu whisky zdar. Usměvavý den všem MK

Michal

Koupil jsem ji včera,zaplatil dnes 4300,-Kč. No a díky vašim poznámkám dnes přiobjednal dvě po 2698,- Kč. Považuji za potřebné poděkovat jak Martinovi za vše, co si mohu zde přečíst a případně se inspirovat, tak i Jirkovi a Vaškovi za oponenturu. Díky všem a světu whisky zdar. Usměvavý den všem MK

Michal

už na mne žádná levná nezbyla :-( vyprodáno..... ze žalu potrestám večer tu drahou :-) úspěšné nákupy všem okolo

Martin Krupička

Dobrý večer, bohužel i toto se stává. Eshop hlásí skladem, voláte tam, vše mají a pak jen napíší, bohužel. V lednu jsem zažil 2x. MK

Zdeněk

Abych se zapojil do diskuse, láhev jsem objednával minulý týden, dnes mi byla v pořádku doručena. Bohužel byla poslední na skladě a nespíš u ní zapomněli na aktualizaci ceny, zakoupena za krásných 1.565,- Kč. Občas se vyplatí hodinka strávená se strejdou Googlem.

Martin Krupička

Dobrý večer, mohu se zeptat, kde jste jí prosím vás, za tuto cenu zakoupil? To je totiž původní cena 2015. Velice děkuji. Jinak velká gratulace. MK

vasek

jen k vasim tipum - pred temer deviti mesici jste ve svem clanku z 8.6. navrhoval jako tutovou investici ardbeg kelpie za necelych 3.500 s prislibem narustu 100 % do roka (tj. v cervnu 2018). rok se pomalu s rokem sesel a cena kelpie je nasledujici - https://hedonism.co.uk/product#!/ardbeg-kelpie (jen namatkou). kdybyste se totiz investicim a sberatelstvi whisky skutecne venoval, vedel byste, ze “vyrocni” whisky z produkce palirny ardbeg jiz nekolik let (nejpozdeji od edice auriverdes) nejsou vubec sberatelsky, tim spise investicne zajimave. to u ardbegu plati o trochu jinych lahvich. navic vase tipy nereflektuji zakladni pravidlo investice - nezalezi, za kolik nakoupim, ale za kolik prodam. a prave poptavka urcuje skutecnou hodnotu vasich investic. a ty nejlepe odrazi aukce. na nich totiz nejlepe vidite, jakou hodnotu priblizne ma vase lahev.

Martin Krupička

Dobrý den, u této láhve zisk nebyl jaký jsem očekával, ale co lze 100% říci, že za posledních 8 měsíců její cenu neustále stoupá. Ale tak to chodí. Někdo vyletí nahoru hned, někdo později, někdo postupně. Kelpie bude postupně přidávat a svoji cílovou hodnotu si nakonec bez větších problémů vybojuje. To nám ale ukáže budoucnost. Zatím, vyjma jedné láhve, nejsem zklamaný s ani jedním tipem. Čas byl milosrdný a pravda se nakonec ukázala. Vzrušené debaty nic nepřináší. To je prostě investování. Svého Louis XIII jsem také dlouho považoval za citovou, nikoli rozumnou investici. A hle, obojí se propojilo. Za poslední 3 roky zisk 24 000,- korun. Stejně je dnes v křeči např. Yamazaki 12y. Všechny předpovědi byli špatně. Nicméně všichni, kdo jí máme, víme, že její čas přijde. A že to bude fičák. Na druhou stranu Yamazaki 18y jede tu svoji pohodičku. A Yamazaki 10y je zase před 12y variantou. Musím říci, že komentáře v tomto směru mě nechávají klidným. Jak říkal J. Baťa. Kvalita si vždycky svého kupce najde. A já? I já jsem se jako investor změnil. Nejdříve jsem investoval pro sebe, pak jsem zjistil, že dítě se neprodává, tak jsem říkal své dceři, vše toto bude jednou tvoje. A nyní pochybuji, no spíš doufám, že ona bude zase pro své dítě pokračovat dál. Pokud mám tuto strategii a tento pohled, kvalita vítězí. A já chci dělat součet za 20 let. Ale je možná fajn udělat článek o tom, jak jsem se mýlil. Takže děkuji za inspiraci. MK

vasek

jen k vasim tipum - pred temer deviti mesici jste ve svem clanku z 8.6. navrhoval jako tutovou investici ardbeg kelpie za necelych 3.500 s prislibem narustu 100 % do roka (tj. v cervnu 2018). rok se pomalu s rokem sesel a cena kelpie je nasledujici - https://hedonism.co.uk/product#!/ardbeg-kelpie (jen namatkou). kdybyste se totiz investicim a sberatelstvi whisky skutecne venoval, vedel byste, ze “vyrocni” whisky z produkce palirny ardbeg jiz nekolik let (nejpozdeji od edice auriverdes) nejsou vubec sberatelsky, tim spise investicne zajimave. to u ardbegu plati o trochu jinych lahvich. navic vase tipy nereflektuji zakladni pravidlo investice - nezalezi, za kolik nakoupim, ale za kolik prodam. a prave poptavka urcuje skutecnou hodnotu vasich investic. a ty nejlepe odrazi aukce. na nich totiz nejlepe vidite, jakou hodnotu priblizne ma vase lahev.

vasek

prosim vas, kde kelpie roste????? cena je naprosto stejna, jako pri uvedeni temer pred rokem??? na aukcich dokonce nizsi, coz znamena, ze budete-li chtit po vami slibovanem roce svoji “vyhodnou” investici se 100% ziskem prodat, prodelate na tom cca 20 a 30%. a to se vyplati!!! #128527;

Martin Krupička

Dobrý večer, je mi jasné, že máme na 95% tipů odlišný názor. To se ale stává. Budeme to muset opravdu nechat na budoucnosti, neb ona jediná nás rozsoudí. Pořád sedím pevně a dobrá nálada mě neopouští. Kvalitní produkt si své místo vždy najde. MK

Martin

Bouřlivá diskuze - což je určitě v pořádku. Napadá mě - co pojmout měsíční tip trochu jinak a to tak že neuvedete cenu, nebo ji uvedete jako třeba Heuréka od 2000 do 5000 a v diskuzi se budou lidé předhánět kdo najde nejnižší cenu - vyhraje třeba bludišťáka nebo aby bylo ego spokojené např. honorable mention v článku jako třeba Zdeněk ji koupil za 1565. Je jasné že se vám nemůže vždy podařit najít nejlepší cenu v okamžik psaní článku takto by trpělivý investor mohl počkat s koupí a mít tím pádem lepší zhodnocení pokud by na něj ještě něco zbylo za tu nejlepší cenu.

Martin Krupička

Dobrý den, máte zcela pravdu. Hledat a najít vždy nejlepší cenu je pro mě tak trochu spousta práce, která nebude odpovídat výsledku. Velmi často, nepopírám to od začátku, dám přednost větší ceně v ČR, než čekat na láhev ze zahraničí, třeba kvůli úspoře 300,- korun. Někdy se mi povede velmi dobře koupit, někdy se v životě nezadaří, ale to tak prostě je. V rámci otevřenosti tuto částku uvádím a pokud někdo najde lepší nabídku pro ostatní, jenom lépe. Pro mě to má v celku i jednoduchý důvod. Svoji sbírku nehodlám nikdy prodat, takže např. úspora 200,- korun pro mě nehraje moc roli. To neznamená, že bych nechtěl nakupovat za tu nejlepší cenu. Je pravda, že jsem se nad tím sám zamýšlel a podnikl již nějaké kroky, aby čtenáři tohoto blogu dostali nejlepší nabídku v ČR. Uvidíme, zda se podaří. MK

Petr

Dobrý den Martine. Asi 3 měsíce sleduji a pročítám váš web. ( mimochodem moc se mi líbí ) A již delší dobu přemýšlím, že bych také rád investoval do nějaké láhve skotské. Samozřejmě jako prostý laik bych se s vámi rád poradil jakou láhev zvolit jako první investici. V některých odpovědích jste zmiňoval Buschmills 21yo a Laphroaig 18yo jako dobrou investici do budoucna. Myslíte, že je to dobrá investice i když obě láhve útočí na hranici 4.000,- Kč. Zajímalo by mne jestli se i přes tuto cenu budou dále zhodnocovat. Nebo popřípadě jiný váš tip na první koupi? Velice děkuji a budu moc rád, když se podělíte o své zkušenosti. Přeji příjemný týden a držím palce. Petr

Martin Krupička

Dobrý den, obě láhve jsou velmi dobré i za dnešní ceny. Další zajímavý tip je v článku Investice bez limitu duben - Writers tears cask strength. MK

Fitflop Flower Sandals

It really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing. Fitflop Flower Sandals http://www.fitflopssaleclearanceuk.com/fitflop-flower-sandals-c5.html

Memphis9

Dobrý den, nevíte kde by se láhev dala ještě sehnat ?

16.1.2019

Domácí sbírka vína

Home collection of wine

1 + Číst dále
9.1.2019

Investování do alkoholu. Není láhev jako láhev.

Investing in Whisky?

3 + Číst dále
20.12.2018

Šumivé víno a koktejly na poslední den v roce

Sparkling wine cocktails

0 + Číst dále