Martin Krupička

Kavárenským povalečem ve Františkových lázních

14.8.2019
Dandy in Františkovy lázně

Je to již nějaký pátek, co se pravidelně vracím do Františkových lázní na oddych, abych si dnes mohl troufnout malou recenzi místních podniků. Je to můj osobní pohled, který vám může v případě návštěvy tohoto malého a klidného města velmi pomoci, kam zajít, co ochutnat a zažít.

 

Savoy

Jedna z mých velice oblíbených kaváren v centru Františkových lázní. Když píši tento článek, tak zde doslova sedím a užívám si dobrého vína, na odpolední kávu je ještě příliš brzy. Co mám na této kavárně, mimo její super polohy, rád, je jednoduchý, vkusný a elegantní interiér lehce zámeckého stylu.

 

Nabídka nápojů je tak akorát, ceny jsou, i když jste ve čtyřhvězdičkovém hotelu, velmi dobré. Káva do padesáti korun, víno Rulandské šedé, pozdní sběr, Sommelier club za 70,- korun, to mi přijde více nežli dobré. Kdo má rád kávu, v pohodě si vybere. Dělají zde i velmi dobré speciality, jen ty skleničky připomínající nádobu na moč by si mohli odpustit, ale to Illy chce být světová.

 

V kavárně hraje poměrně často živá hudba, takže opět nemohu chybět. Paní číšnice mě již zná a automaticky mi dává reserve. Co se týká personálu, ten se snad posledních pět let nezměnil. Jedná se vlastně o dvě velice sympatické dámy, přičemž blond paní je naprosto úžasná. Za neutuchající úsměv má u mě neutuchající obdiv.

 

 


  

Royal

Nyní už jsem na hlavní třídě, kde se nachází každodenní diskotéka pro pokročilý věk, ale když chcete zajít večer na skleničku, proč ne. Už si nemusím ani objednávat, jak mě barman vidí, přináší koňak. Venku je posezení, vedle restaurace, ale popravdě, nikdy mě nelákalo využít této nabídky.

 

 

Tři lilie

Kousek níže po pravé straně je další čtyřhvězdičkový hotel, který má svoji vlastní kavárnu. Minulý rok jsem tam byl na návštěvách uvnitř, a pokud si dobře pamatuji, měl by to snad být nejstarší hotel ve Františkových lázních. Je velice krásný, s vkusným interiérem a velmi milým personálem. Na ničem se nešetřilo, interiéry navrhoval francouzský architekt a musím říci, vše má svoji úroveň. Takže i káva, zákusky, obsluha. Jedinou nevýhodou je trochu vyšší cena, ale zase ta kvalita a porce jsou úplně někde jinde. Mohu tedy říci, úžasné.

 

 

Casino Ingo

Hned o budovu níže se nachází další kavárna, kde jsem byl pouze jednou a musím říci, naprosté zklamání. Úroveň nabídky pro mě ve srovnání se Savoyem absolutně tristní a ceny vyšší. Prostory jsou tmavé a další důvod pro opakování návštěvy jsem zcela ztratil.

 

 

Restaurace u Fausta

Dalším zklamáním je tento podnik, který se dokonce honosí názvem „restaurant“, do kterého má opravdu hodně daleko. Menu a nápojový lístek v jednom je ožvýkaná, špinavá dvojstrana o velikosti A3, kde najdete jenom průměrnou nabídku za nadprůměrné ceny. To, že se podnik nachází na hlavní třídě, mě v podstatě vůbec nedojímá. Zastavovat se nemá cenu.

 

 

Chaloupka u vody

Chcete li se projít k nedalekému rybníku, narazíte na velmi zajímavý podnik Chaloupka u vody, který spíše stojí na vodě. Když si dáte pivo přímo na terase, která je hladině, můžete pozorovat čápy, kachny, racky, velmi často skákající ryby a labutě, které k vám připlují. Na druhou stranu, veškeré nápoje zde stojí velmi nereálnou cenu, která se podobá cenám na Václavském a Staroměstském náměstí, což je špatně. Obsluha také neodpovídá ceně, takže hlavní benefit je lokalita.

 

 

Vinotéka u Bačů

Jedna z mála vinoték v městě. Nehledejte nic vznosného. Je to takový ten podnik, který je narvaný hromadou dekorací na malém prostoru, spousta reklamy, zbytečného zboží atd. Na druhou stranu si můžete koupit 0,2l za od 35,- a nebo si nechat otevřít láhev, která se pohybuje ve vynikající kvalitě do 300,-, což je fantastické. Ochutnal jsem Rulandské šedé, výběr z bobulí, 0,7l za 240,-. Interiér průšvih, ale když jdete za vínem, není co řešit.

 

 

Gruzie

Netřeba se dlouho rozepisovat. Je to diskotéka. Šli byste jíst na diskotéku? Ne. Disco dobrý, ale nic víc.

 

 

Café Kolonáda

Také velmi krátce. Zde si dejte raději pivo, to tu mají docela dobré. A pak zajděte vedle, do krámku, který prodává pravé, ano, není to špatně, originální karlovarské oplatky, které jsou sice o 2 Kč dražší, než u konkurence, ale také nejlepší v celých lázních. Dělají si je totiž sami a fakt to stojí za to.

 

 

Pavlík

Když moje babička ještě žila, bydlela každý rok pouze a jen v Pavlíku. Musel jsem tedy navštívit i místní kavárnu. Není se asi nijak o ničem moc rozepisovat. Není tam vlastně nic, co by mě zaujalo. Na druhou stranu je to asi i má chyba. Očekával jsem více a pak jsem byl zklamaný. Neříkám, že je to špatné, ale prostě, no zkrátka zklamání. A pak, jedná se o velký hotel, a když je v něm nějaká akce, je tam neuvěřitelně narváno.

 

 

Imperial

No a nyní jdeme pomalu do finále. Imperial. Jednoznačně fantastická lokalita přímo v centru tichého parku. Všude spousta květin, čisto, pořádek a jednoznačná úroveň na vás dýchne z každého detailu. Vnitřní interiéry? No tak pro ně mám jen slova chvály. Seděl jsem na terase a musím říci, fakt jsem si to užíval. Na druhou stranu musím říci, že nabídka je stejná jako v Savoyi, však také nápojový lístek má stejný design a skladbu jako v Savoyi, jen ty ceny jsou minimálně o 20% vyšší. Jediné, co mě zaujalo, byla má nostalgie, takže jsem si objednal Piňa coladu za 110,-. A ještě jeden mínus bych dal a to za personál. Po 15ti minutách ničeho, jsem si musel dojít objednat k baru dovnitř a žádná velká ochota se ani tam nekonala. Takže asi tak.

 

 

Rezidence zámeček

A nakonec bych možná řekl, tradáááá, máme tu vítěze. Krásnou procházkou se dostanete k rezidenci Zámeček, kde vás obslouží přímo pan majitel. Musíme si říci férově. Interiéry nedosahují kvality Imperialu, ale co mě prostě na tomto podniku baví je zvláštní kombinace kvality, nadšení pana majitele a právě toho kýče. Dovoluji si dát do přílohy naši objednávku. Když jsme dostali poháry, kávu, domácí limonádu, ze všeho jste měli pocit, že se nad tím někdo zamyslel, chtěl nám udělat radost a nic nebylo zbytečné. Jo jasně, byl to kýč. Ale někdy prostě máte ten kýč rádi. A tady ho mám prostě rád a byl jsem doslova nadšený, když jsem viděl můj doprovod, jak doslova září nad objednávkou, vše si užívá a vše bylo zatraceně dobré. A cena? Úplně stejná jako v Chaloupce u vody, což je jako byste dostali za stejnou cenu Fabii nebo Mercedes. A to doslova. Pokud budete ve Františkových lázních, nechte se hýčkat. Na Zámečku to umí. Dokonale.

 

 

Závěrem

Zcela určitě jsem nepostihl všechny kavárny a podniky, ale to hlavní tady máte. Takže pokud pojedete do krásných Františkových lázní, které miluji pro jejich až rodinou atmosféru, třeba oceníte některé tipy. Na víno do Savoye, na koktejl do Imperialu, pro radost, kávu, poháry a pohodu na Zámeček.

 

MK

17.1.2020

Whisky a destiláty. Investice bez limitu 01/2020

No limit whisky and spirits investing 01/2020

0 + Číst dále
14.1.2020

Glendronach 15y Revival DOPORUČUJI ideální investice leden 2020

Whisky and spirits, ideal investment of January 2020

0 + Číst dále
30.12.2019

Bruichladdich 14y 2003 micro provenance DOPORUČUJI ideální investice prosinec 2019

Whisky and spirits, ideal investment of December 2019

2 + Číst dále